Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic

pentru activitate integrată

Data: 17.01.2011
Nivelul/ Grupa: II/ mare „A”
Unitatea de învățământ: G.P.P. nr. 9 „Prichindel”, Suceava
Propunătoare: prof. Alina Giorgiana Zamă
Tema anuală: „Cum este/ a fost și va fi aici pe pământ?”
Tema săptămânii: „Călătorie de vis la Polul Nord”
Tema activității: „Călătorie la Polul Nord”
Timp: o zi

Elementele componente ale activității integrate:


ADP: - întâlnirea de dimineață – „-Bună dimineața, urs polar, pinguin, focă…!”
Tranziții: „Mersul pinguinului”
„Mersul ursulețului”
„Iarna ne-a sosit în zori” - cântec
Rutine: „Respect locul de muncă” – exersarea unor deprinderi de ordine și curățenie;
„Prosopelul însetat” – exersarea unor deprinderi de igienă personală.
ALA 1. „Călătorie în zonele polare”
Centre: Artă – modelaj
Știință – puzzle
Construcții – „Ghețari” (trusa lego + Building Block)
ADE: 1. DȘ - „Călătorie în zonele polare” – lectură după imagini
2. DPM – „Ursul alb la circ” – mers în echilibru

Scopul: stimularea curiozităţii, a interesului de cunoaştere faţă de animalele din zonele


polare; dezvoltarea dragostei pentru animale;
Obiective operaționale:
O1: - să exerseze deprinderea de a utiliza formule de salut și de a răspunde adecvat acestora;
O2: - să denumească animalele pe care le recunoaște dintre cele care trăiesc la Polul Nord;
O3: - să modeleze ghețari, animale de la Polul Nord, realizând un peisaj din zona polară;
O4: - să asambleze piesele unui puzzle pentru a obține imagini cu peisaje și animale de la
Polul Nord;
O5: - să lipească piesele puzzle-lui, urmărind să poziționeze fiecare bucată în locul potrivit
(sus, jos, la mijloc, dreapta, stânga);
O6: - să construiască cu ajutorul pieselor lego ghețari;
O7: - să precizeze aspectele ce deosebesc zonele polare de România în anotimpul iarna;
O8: - să enumere elemente semnificative întâlnite în imagini;
O9: - să execute exerciții de încălzire a corpului;
O10: - să meargă în echilibru pe bancă, menținând poziția corpului corectă.

Strategii didactice:
1) Metode și procedee: conversația euristică, observația, explicația, demonstrația,
exercițiul, munca individuală, munca în perechi, lectura după imagini,
problematizarea;
2) Resurse materiale: centrul artă – plastilină, planșete;
bibliotecă – puzzle, foi A4, lipici;
construcții – trusa Lego;
Alte materiale: plic, imagini cu ținutul, cu animale de la Polul Nord, cu eschimoși, glob
geografic, bancă.
3) Forme de organizare: frontal, individual, în perechi, în grupuri mici.

Bibliografie:
„Curriculum pentru învăţământul preşcolar”, M.E.C., 2008
„Activitatea integrată din grădiniţă”(ghid pentru cadrele didactice din învăţământul
preuniversitar), Laurenţia Culea, Angela Sesovici, Filofteia Grama, Mioara Pletea, Daniela
Ionescu, Nicoleta Anghel; Ed. Didactica Publishing House, Buc., 2008
„Elemente de Pedagogie Preşcolară aplicată”, Ed. Universităţii din Oradea, 2000
Scenariul didactic

O nouă săptămână a început și ne aflăm la începutul călătoriei noastre către Polul


Nord. Am auzit uneori vorbindu-se de vulpi și iepuri polari, de pinguini și alte animale
întâlnite poate numai la circ (urșii albi) sau la delfinariul din Constanța (focile). Pentru nu
puține sunt și animalele de la Pol vom încerca să ne transformăm în diverse animale (morsă,
balenă, elefant de mare, etc.). Salutul introduce copiii în lumea de vis: „-Bună dimineața
pinguin, focă, urs polar…!”. Oare vremea ne ajută să aducem acest ținut înzăpezit mai
aproape de noi? Calendarul naturii așteaptă să trecem zilele, să repetăm lunile anotimpului
iarna și să ne amintim că de jumătate de lună am pășit într-un nou an. Un plic de la un
eschimos de la Pol ne aduce câteva imagini și o scrisoare în care este anunțat mesajul zilei:
„Vă trimit aceste imagini pentru a vă aduce mai aproape ținutul nostru numit Polul Nord. Se
află chiar în partea de sus a globului geografic. Am rugat-o pe doamna educatoare să fie
ghidul vostru în această călătorie. Plastilina o veți transforma în ghețari și animale polare, veți
surprinde imagini cu ghețari și animale în puzzle-ul pregătit și veți construi ghețari reci, înalți
cât muntele. Cu ajutorul imaginilor obținute și ale celor trimise de mine veți continua
călătoria, după care vă întoarceți în ținutul vostru unde a venit ursul polar la circ să facă
acrobații; atunci voi va trebui să îl imitați și să mergeți în echilibru, așa cum de multe ori a
făcul el spectacol pentru voi, drept mulțumire. Vă doresc să aveți parte de cele mai frumoase
aventuri!”
Imitând pinguinul (T) copii se îndreaptă către centre (ALA1) unde vor modela animale
de la Pol și ghețari, realizând un peisaj (artă), vor asambla piese de puzzle pe care le vor lipi
pentru a rămâne imaginea în amintirea călătorilor și vor construi cu ajutorul pieselor Lego
ghețari, pentru a aduce mai aproape de noi acest ținut. Lucrările copiilor sunt adunate pe o
măsuță unde vor putea fi privite cu ușurință, iar imaginile obținute sunt așezate lângă cele
primite în plic pentru a reda mai multe cunoștințe despre Polul Nord. Astfel copiii au făcut
ordine la locul de muncă (R) și se îndreaptă către covor imitând mersul ursului (T).
Ne pregătim de un drum lung și anevoios de aceea ne dezamorțim trupurile cu ajutorul
unor exerciții de gimnastică (DPM). Călătoria la Pol continuă la activitatea DȘ. Așezați pe
covor copiii privesc imagini ce redau peisaje mirifice din această zonă, animale pe care nu le
vedem decât la circ (ursul, pinguinul, foca). Așezați în șir indian copiii imită mersul ursului,
al pinguinului, se joacă cu mingea asemenea unei foci, după care aplaudă și se bucură de
zăpadă asemenea puilor de urs polar care mereu se rostogolesc pe zăpada moale și rece de la
Pol (DPM). Dar știm sigur că la Polul Nord nu întâlnim doar animale, ci și oameni îmbrăcați
în pieile groase ale acestora. Ei trăiesc din vânat și mănancă multă carne crudă de pește.
Casele lor se numesc iglu-uri și sunt construite din blocuri de gheață. Ei vânează pe uscat, dar
și în apă. Asemenea lor procedează și urșii care plutesc pe apă pe bucăți de gheață pentru a se
deplasa de pe o insulă de gheață pe alta (DȘ). Pentru a nu cădea în apă urșii sunt atenți și își
mențin echilibrul. Pe unele insule întâlnesc oameni care îi capturează pe puii de urși. Ce vor
să facă cu ei? Îi duc la circ pentru a face acrobații, printre care și mersul în echilibru. Cât de
greu este pentru ei? Provocarea a fost făcută, iar copiii sunt pregătiți să meargă în echilibru
pășind pe îngusta bancă (DPM). Astfel copiii s-au întors în sala de grupă, încheind minunata
călătorie la Polul Nord. A fost o zi lungă și friguroasă, dar de neuitat. Acum privim aurora
boreală care face trecerea de la lunga zi la Pol, la noaptea întunecată. Copiii rămân acum cu
amintirea strălucirii întinsului ținut de zăpadă.
Secvențele lecției

Etapele Conținutul științific Strategiile didactice Tipul de


activității Metode Mijloace Evaluare inteligență
activată
1. Captarea Se realizează cu ajutorul unui plic ce conține Conversația Plicul cu - concentrarea Lingvistică
atenției imagini cu Polul Nord și o scrisoare primită de la un Observația imaginile și atenției Spațial- vizuală
echimos, care ne invită să facem o călătorie în acest scrisoarea
ținut.
2. Enunțarea Se comunică tema și obiectivele ce urmează a fi Conversația - înțelegerea Lingvistică
scopului și a atinse pe parcursul activității. mesajului
obiectivelor transmis
3. Prezentarea „Mersul pinguinului” (tranziție) Conversația
optimă a ALA 1: „Călătorie la Polul Nord” Explicația
conținutului și Centrul artă: - modelaj Plastilină - proba practică: Corporal-
dirijarea - selectarea plastilinei în funcție de culoarea Munca Planșete modelarea kinestezică
învățării potrivită pentru realizarea sarcinii pe această temă; individuală plastilinei – Vizual- spațială
- modelarea unor animale polare și a unor ghețari; animale de la pol
Centrul bibliotecă: - puzzle - proba practică:
- asamblarea pieselor de puzzle pentru a obține Munca în Puzzle, foi A4, asamblarea Interpersonală
imagini cu animale și ținuturi de la Polul Nord; perechi lipici pieselor de
puzzle, lipirea lor
Trusa Lego pe foi;
Munca Trusa Building
Centrul construcții: - piese lego + Bulding Block individuală Block - proba practică:
(„Ghețari”) construirea
- construirea unor ghețari, pentru a aduce mai ghețarilor din Corporal-
aproape ținutul înzăpezit; piese lego și kinestezică
- așezarea lucrărilor pe o măsuță în vederea building block;
realizării unui colțișor din Polul Nord; așezarea
„Respect locul de muncă” (rutină) lucrărilor pe
măsuță;
„Mersul ursului” (tranziție) Planșă - proba practică:
DPM: „Ursul la circ” – mers în echilibru Imagini cu executarea Corporal-
- se execută exerciții de încălzire ale corpului; Exercițiul ținuturi și exercițiilor; kinestezică
DȘ: „Călătorie în zonele polare” – lectură după Lectura după animale de la
imagini imagini pol Vizual- spațială
- se observă imagini cu ghețari, locuri și animale de Observația - proba orală:
la Polul Nord; formularea Lingvistică
- se analizează imaginea în ansamblu, formulând Conversația propozițiilor pe
propoziții ce redau aspecte din prim-planul acesteia, euristică baza aspectelor
apoi din stânga, din plan secund (sus) și din dreapta; surprinse în
- se descriu animalele surprinse în tablou; imagini;
- se face apel la cunoștințele copiilor însușite în alte
contexte pentru a preciza locul unde le-au întâlnit
(la circ);
DPM: - imitarea mersului ursului, al pinguinului, al Exercițiul - proba practică: Corporal-
jocului cu mingea de către focă; Imagini cu imitarea unor kinestezică
- se realizează repetarea deprinderilor învățate eschimoși, cu animale,
anterior (rostogolirea); iglu-uri rostogolirea;
DȘ: - se observă imaginea cu eschimoșii; Observația
- se analizează îmbrăcămintea lor, copiii formulând Explicația - proba orală: Lingvistică
propoziții; formularea
- se discută despre alimentația lor (pește, foci, iepuri Conversația propozițiilor pe
polari – carne crudă de cele mai multe ori); euristică baza aspectelor
- se observă din ce este construită locuința lor; surprinse în
- se intuiește modul de procurare a hranei imagini; discuții
eschimoșilor; despre viața de la
- se amintește că urșii se deplasează de la un țărm la Polul Nord;
altul cu ajutorul sloiurilor de gheață, iar uneori puii
acestora sunt capturați pentru a fi dresați; la circ ei
fac acrobații printre care și mersul în echilibru;
DPM: - se explică poziția corpului care trebuie luată Explicația Bancă Corporal-
în timpul exercițiului; kinestezică
- se execută exercițiul demonstrativ; Exercițiul - proba practică:
- se execută exercițiul de către copii, ajutându-i la executarea
menținerea corectă a corpului; mersului în
echilibru;
4. Obținerea - așezarea animalelor modelate pe ghețarii Problematiza- Animăluțe - probele practice Vizual- spațială
performanței construiți, realizând un peisaj de la Polul Nord; rea modelate, și cele orale: Corporal-
- explicarea imaginilor obținute din asamblarea Explicația ghețari modelare, kinestezică
pieselor de puzzle; construiți, construire, Interpersonală
- discuții despre încălzirea globală; Conversația imagini de asamblare Lingvistică
- executarea mersului în echilibru pe bancă, fără puzzle puzzle, formulare
ajutorul mâinilor. de propoziții pe
baza imaginilor.
5. Asigurarea Se realizează pe tot parcursul activității, de Exercițiul Plastilină - proba practică: Lingvistică
feed-back-ului asemenea și la ALA 2 care conține unele ghicitori Munca Planșete figurinele Interpersonală
despre animale polare. individuală Trusa lego și modelate, Corporal-
Problematiza- building block construirea kinestezică
rea Imagini, ghețarilor,
planșe asamblarea
bancă pieselor de
puzzle;
- proba orală:
formularea de
propoziții ce
redau aspecte din
imagini.
6. Evaluarea Aprecieri asupra activității și a comportamentului Conversația - capacitatea de Lingvistică
copiilor (colective și individuale). evaluativă autoevaluare

S-ar putea să vă placă și