Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE LECŢIE

Clasa: a V-a
Disciplina: Geografie generală
Unitatea de învăţare: Relieful Pământului
Subiectul: Relieful major al continentelor
Tipul lecţiei : mixtă
Competenţe generale:
1. Utilizarea limbajului specific în prezentarea şi explicarea realităţii geografice
3. Transferarea unor elemente din matematică ştiinţe şi tehnologie în studierea mediului terestru
4. Raportarea realităţii geografice la un suport cartografic şi grafic
7. Dobândirea unor deprinderi şi tehnici de lucru pentru pregătirea permanentă
Competenţe specifice:
1.3. Utilizarea termenilor geografici simpli în contexte cunoscute sau în contexte noi
3.2. Identificarea legăturilor între elemente, fenomene şi procese observabile
4.3. Poziţionarea corectă a elementelor geografice pe reprezentările cartografice specifice
7.1. Aplicarea cunoştinţelor şi deprinderilor învăţate
Obiective operaţionale:
La sfârşitul lecţiei toţi elevii vor fi capabili :
O1: Să definească noţiunile de munţi, podişuri, dealuri şi câmpii cu ajutorul noţiunilor din manual;
O2: Să indice folosind noţiunile din manual, modul de formare al principalelor forme de relief de pe
uscat;
O3: Să numească, analizând harta fizică a lumii, exemple de munţi, podişuri şi câmpii;
O4: Să precizeze cea mai mare altitudine de pe glob şi din ţara noastră;
O5: Să completeze corespunzător fişele de lucru.
Strategia: dirijată, cognitivă, euristică;
Instrumente de evaluare: verificare frontală orală, observarea sistematică
Organizarea activităţii: colectiv, individual
Metode didactice: conversaţia euristică, explicaţia, observația, problematizarea, dialogul, expunerea,
descoperirea,lucrul cu harta.
Materiale didactice: Harta fizică a lumii, manualul;
Materiale bibliografice:
1. Mândruț, O.,- ,,Geografie – manual pentru clasa a V -a” Editura Corint, Bucureşti, 2017
2. Demeter, T., - ,, Pedologie generală - curs”, Universitatea din București, 2009

Oficiale: Programa şcolarã


Macroproiectarea didacticã

Locul de desfăşurare: sala de clasa


Durata: 50 de minute
Desfăşurarea lecţiei

NR. MOMENTE ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA EVALUARE


Crt. LE LECŢIEI ELEVULUI

1 Moment 1.Verifică prezenţa 1.Comunicarea


2.Pregăteşte materialul necesr desfăşurării absenţilor Atentionare,
organizatoric
orei în condiţii optime 2.Pregătirea pentru
Aprecieri
lecţie

2. Reactualizarea Adresează întrebari cu referire la itemii Elevii răspund la Analiza


cunoştinţelor formulați în lecţiile anterioare întrebări raspunsurilor
anterioare

3. Evocare * Se precizează obiectivele lecţiei Sunt atenţi la


* se scrie titlul pe tablă întrebări
Atentionare
„Relieful major al continentelor” Notează

4. Dobândirea de  Cer elevilor să urmărească atent


noi cunoştinţe Sunt atenţi la
harta fizică a Lumii , să fie atenţi la ce
îndrumările
se comunică şi să noteze pe caiete cele
profesorului,
mai relevante aspecte ale lecţiei; Stimularea
urmăresc harta
 Expune următoarele idei cu ajutorul participarii
fizică a Lumii şi
unei prezentări power-point: elevilor
notează pe caiete;
Formele de relief major ale continentelor:
A. Munți - sunt cea mai înaltă formă de Observare
relief a continentelor, având o altitudine sistematică
care depăşeşte, de obicei, 1.000 m. Notează pe caiete
A. B. Dealuri - sunt o formă de relief cu ideile expuse;
înălţimea cuprinsă între 300m şi 1000 m.
B. C. Podişuri - sunt o formă de relief cu o
altitudine mai mare de 300 m \
D. Câmpii – sunt cea mai joasă formă de
relief cu altitudini cuprinse între 0 şi 300m

5. Asigurarea  Se realizează cu ajutorul unei fişe Fişe de lucru


Rezolvă
retenţiei şi a
de lucru
transferului Fişă de
lucru

6 Temă de casă  Pregătirea lecţiei după caietul de Notează.


indicaţii notiţe, manual. Observarea
pentru  Completarea acestui conţinut din comportament
învăţare alte surse (reviste, TV, internet). ului elevilor

Schiţa lecției
Relieful major al continentelor
Formele de relief major ale continentelor sunt:
 munţii
 dealurile
 podişurile
 câmpiile
A. Muntele-este cea mai înaltă formă de relief a continentelor, având o altitudine care depăşeşte, de obicei,
1.000 m.
Părţile componente ale unui munte sunt:
- poalele
- versanţii
- culmile
- vârfurile
Caracteristice munţilor sunt şi văile, depresiunile (zonele joase dintre munţi), pasurile sau trecătorile
(locuri mai coborâte, prin care se poate face trecerea dintr-o parte în alta a muntelui)
Munţii se pot forma în 2 moduri.
- prin cutarea sau încreţirea scoarţei terestre: ex. Himalaia, Alpii, Carpaţii etc.
- prin erupţii vulcanice: Oaş, Gutâi, Ţibleş
Există munţi:
 izolaţi, care poartă denumirea de masive muntoase (ex.: Masivul Central Francez)
 lanţuri muntoase (Carpaţii, Alpii, Himalaya, Uralii, etc.)
 unele lanţuri pot fi unite, alcătuind sisteme muntoase (ex.: Cordilierii, cel mai mare sistem montan de
pe Glob, din America de Nord şi America de Sud).
B. Dealul - este o formă de relief cu înălţimea cuprinsă între 300m şi 1000 m. Au aceleaşi elemente ca şi
munţii numai că nu sunt aşa de înalţi, iar culmile sunt mai rotunjite şi pantele mai domoale.
Formarea dealurilor: Dealurile se formează pe mai multe căi:
- prin cutarea (încreţirea) stratelor (odată cu munţii);
- prin fragmentarea unor podişuri de către apele curgătoare;
- prin depunerea materialelor transportate de râuri sau de vânt
C. Podişul-este o formă de relief cu o altitudine mai mare de 300 m.
Formarea podişurilor:
- Prin tocirea unor munţi vechi (ex. podişul Dobrogei- România)
- Prin umplerea cu sedimente a unor lacuri sau mări (ex. podişul Transilvaniei-Româia)
Există podişuri foarte înalte, podişul Tibet din Asia- cel mai înalt de pe Glob ( apropare 5000 m)
D. Câmpia-este cea mai joasă formă de relief cu altitudini cuprinse între 0 şi 300m
Câmpia are suprafeţe netede, întinse, fiind asemănătoare podişurilor.
- Văile au adâncimi reduse.
Formarea câmpiilor:
-prin erodarea îndelungată a unor munţi sau podişuri vechi;
-prin depunerea de sedimente aduse de râuri la poalele muntelui sau într-un lac;
-prin retragerea apei mării, în cazul mişcărilor de ridicare a uscatului.
Ex. Câmpia Amazonului (America de Sud), marea Câmpie Chineză (Asia), Câmpia Română (Europa-
România)

S-ar putea să vă placă și