Sunteți pe pagina 1din 10

MINISTERUL EDUCAŢIEI NAŢIONALE ŞI CERCETĂRII ŞTIINŢIFICE

COLEGIUL NAŢIONAL PEDAGOGIC „CONSTANTIN BRĂTESCU”

- ȘCOALĂ EUROPEANĂ -
CONSTANŢA – Str. Rascoala din 1907; Nr. 42

Telefon: 0341405804,0341405805; Telefax: 0241/615994

E-mail: bratescu@gmb.ro web: www.colegium.ro

PROIECT DIDACTIC

Profesor învățământ primar: Harabagiu Mădălina


Profesor coordonator: Belcin Mădălina
Profesor metodist: Popescu Polixenia

Propunător: Custara Elena


Clasa: a XII-a A
Data: 23.11.2022
Unitatea de aplicaţie: Colegiul Național Pedagogic Constantin Brătescu
Clasa: a IV- a B
Aria Curriculară: Om și societate
Disciplină: Geografie
Subiectul lecției : Relieful Romăniei. Caracteristici generale și trepte de relief.
Tipul lecției: Lecție de transmitere și însușire de noi cunoștințe;
Obiectiv general: Însușirea cunoștiințelor despre relieful României,
dezvoltarea deprinderii de orientare pe hartă
Obiective operaționale:
O1: Să enumere formele de relief întălnite în Romănia
O2: Să identifice formele de relief ale României pe harta fizică, dupa culorile
convenționale;
O3: Să definească fiecare formă de relief
O4: Să asocieze unitățile de relief cu punctele cardinale corespunzătoare poziției lor pe
hartă.

Srategii didactice:
 Metode si procedee: conversația,explicația,rezolvarea,scrierea,munca independentă

 Mijloace didactice: hărți,caiet,instrumente de scris,culegere,laptop,wordwall.


Strategii didactice
Nr. Durat Obiect Evalua
crt. Momentele lecţiei Desfăşurarea lecţiei Metode Mijloace
a iv re
didactic didactic
e
e e
1. Moment organizatoric 1min Pregătirea materialelor necesare pentru Conversația
desfăşurarea lecţiei.
Stabilirea ordinii şi disciplinei.
2. Verificarea temei / 3min Le adresez elevilor câteva întrebări Conversația
reactualizarea referitoare la lecția precedentă:
cunoştinţelor -”Cine îmi poate spune care sunt vecinii Romăniei?”
anterioare -Vecinii României sunt Ungaria; Ucraina; Republica
Moldova; Bulgaria și Serbia.
- De câte tipuri sunt granițele României?
- Granițele României sunt de doua feluri:
*convențională
*natural
-Prin ce sunt reprezentate Limitele țării noastre?
-Limitele țării noastre sunt reprezentate de granițe
convenționale și naturale (formate de Dunăre, Prut,
Tisa și Mureș).
3. Anunţarea temei şi 1 min Le aduc la cunoștință elevilor că astăzi o să învățăm Conversația
a caracteristici generale ale Reliefului României.
obiectivelor
4. Dirijarea învăţării 25 min Cu ajutorul imaginii (anexa 3) le prezint interpretarea Conversația Anexa 1
grafică a formelor de relief, aducandu-le la cunoștință Explicația Anexa 2
ca muntele are cea mai inaltă formă de relief,iar Scrierea Anexa 3
câmpia cea mai joasă. Rezolvarea Anexa 4
Citim împreuna următorul text :
„„O examinare atentă a hărții pământului românesc
nu poate să nu impună oricui […] că el se încheagă
într-un tot de o armonie aproape unică, pe cât de
variat în structura lui de amănunt, pe atât de unitar
[…]: un mare podiș în mijloc, închis într-o centură
de munți care cad spre exterior în trepte […] din ce
în ce mai joase…“
(Ion Conea – Geopolitica și geoistoria)
Apoi cu ajutorul hărții (anexa 2) observăm așezarea
reliefului și culorile specifice pentru reprezentarea
fiecărei forme de relief.
Notăm in caiet:
Rețin

România are un relief variat, alcătuit


din munți, dealuri, podișuri și câmpii. Aceste forme
de relief sunt așezate în trepte, de la mijlocul țării
spre margini. În partea centrală a țării sunt situați
munții, treapta de relief cea mai înaltă, care se
desfășoară sub forma unui inel uriaș. În interiorul
munților se află o zonă mai joasă, cu relief de
dealuri și podișuri. Spre exterior, munții sunt
înconjurați de dealuri și podișuri, care formează
treapta de relief cu înălțimi mijlocii. Dincolo de
dealuri și de podișuri se întind câmpiile, cea mai
joasă treaptă de relief. Cele trei trepte de relief
ocupă suprafețe aproximativ egale.
În comparație cu alte țări, România are un relief
de înălțime mijlocie, în cadrul căruia se pot distinge
(urmărind treptele de relief) trei mari unități
geografice: Carpații, dealurile și podișurile,
câmpiile.
Pentru a afla ce înălțime are cel mai înalt munte din
România ii rog pe elevi sa resolve următoarea
ecuație: 2 322 + 200 + (44 : 2) = ? apoi le arăt o
imagine cu acesta.
Cu ajutorul hărții identificăm unitățiile geografice.
(anexa1)si le explic copiilor următoarele cuvinte :
depresiune – formă de relief cu înălțimi mai joase,
înconjurată de forme de relief mai înalte.
colină – deal.
colinar – format din mai multe coline.
Rezolvam împreună exercițiile din anexa 4.

5. Obținerea perfomanței min Elevii lucrează independent exercițiile din anexa 5. Muncă
Se joaca un joc în wordwall. independen

Munca in
echipă
6. Evaluarea lecției și min Le mulțumesc copiilor pentru efortul depus și le ofer Conversația Stimulent
aprecieri finale un stimulent/o bomboană Bomboană
Anexa 3

S-ar putea să vă placă și