Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Aria curriculară: Om şi societate


Disciplina: Geografie
Unitatea de învățare: Elemente de geografie generală
Subiectul lecţiei: Limite și vecini
Tipul lecţiei:predare -învățare
Competenţe generale:
 Prezentarea realității observabile, cu ajutorul terminologiei generale și specifice;
 Relaționarea realității înconjurătoare cu reprezentarea ei cartografică;
 Dezvoltarea interesului pentru cunoașterea orizontului local, a țării și a lumii contemporane;

Competențe specific vizate :


1.1. Identificarea unor termeni geografici în texte/contexte/situaţii de învăţare diferite;
2.2 Aplicarea unor elemente și cunoștințe dobândite la alte discipline (științe ale naturii, istorie, științe sociale) în descrierea și
explicarea realității înconjurătoare
2.3 Identificarea unor fenomene și procese cu caracter geografic din mediul înconjurător al orizontului local, al regiunii, țării și
continentului
3.1 Identificarea poziției elementelor reprezentate pe hartă
3.2 Utilizarea semnelor și a altor reprezentări convenționale
3.3. Raportarea corectă a poziției unor elemente pe reprezentările cartografice;
4.1. Dezvoltarea curiozității de cunoaștere a elementelor geografice caracteristice orizontului local, țării și a lumii contemporane;
4.3 Dezvoltarea interesului pentru cunoasterea si intelegerea diversitatii naturale și umane
Obiective operaţionale: pe parcursul lecţiei, elevii vor fi capabili:
O1: - să identifice noțiuni geografice pe baza unor definiții enunțate;
O2: - să identifice caracteristicile României pe baza vizionării unui film;
O3: - să descopere vecinii României și limitele de hotar în funcție de punctele cardinale pe baza hărții ;
O4: - să poziționeze corect vecinii României pe baza unui joc interactiv;
O5: - să identifice corect tipurile de hotar pe baza cunoștințelor însușite și a hărții României
O6 : -să lucreze corect cu harta

Strategia didactică:
(a) Metode, procedee, tehnici: conversaţia euristică, explicaţia, exercițiul, învățarea prin descoperire, lucrul cu harta și atlasul,
activitatea independent, analiza produselor activităţii;
(b) Mijloace de învăţământ: harta României, fişe de lucru, atlas geografic, caietele elevilor, instrumente de scris, tablă,
calculator, videoproiector, rebus, PPT ,hartă oarbă ,manualul digital, https://wordwall.net/resource/7558447,
https://youtu.be/n_evCum_iHM
- (c) Forme de organizare a activităţii: frontal, individual, în grup;
Desfăşurarea activităţii

Strategia didactică Metode de


Momentele Conținuturile esențializate
Nr. lecției OB. ale lecției evaluare
Crt. OP. Metode Mijloace Forme de
didactice didactice organizare
1. Moment Se pregătesc materialele necesare conversaţia - frontală -
organizatoric- lecţiei, se asigură disciplina și
2 min. ordinea în clasă.
2. Reactualizarea Voi anunţa elevii, că în continuare explicaţia frontală aprecieri verbale
cunoştinţelor vom rezolva împreună, la tablă, un
anterioare - rebus pentru a-şi reaminti diverse
3 min. noţiuni geografice.
,,Dacă veţi rezolva rebusul corect, conversaţia
pe verticală veţi găsi un cuvânt
care ne va sugera instrumentul
O1 care ne va însoți astăzi.Voi citi
enunţurile şi voi chema pe rând exerciţiul Rebusul observare sistematică
câte un copil să scrie răspunsul în
rebus.”
Răspunsuri rebus:
1. Hora
2. Busola
3. Nord
4. Est
5.Legendă.
La final, am descoperit soluţia
rebusului: HARTA(Anexa 1)
3. Captarea O2 În continuare, vom urmări cu mare vizionare unui film https://youtu.be/ frontală Aprecieri verbale
atenţiei atenție un film, iar voi veți încerca n_evCum_iHM
4 min. să rețineți cât mai multe informații conversaţia Videoproiector
noi din materialul prezentat.
laptop
4. Anunţarea temei Anunţ elevii: ,,Astăzi, vom învăța Explicaţia frontală
şi a obiectivelor despre România și vecinii ei. Caietele elevilor observarea
operaţionale Privește Harta fizică a României!
3 min. Vom identifica împreună vecinii
țării noastre și limitele granițelor
acestora! 
Vom exersa orientarea pe hartă! conversaţia tabla
Copiii deschid caietele, scriu data
şi titlul lecţiei: ,,România- limite și
vecini”

Se poartă discuții referitoare la


așezarea și vecinii României. Se tabla
scriu la tablă următoarele Frontală Aprecieri verbale
5.
Dirijarea O3 informații evidențiate din
învățării răspunsurile elevilor:
28 min. I. România: Conversația caietele copiilor
- așezată în SE Europei;
- țară de mărime mijlocie;
-are o formă aproape circulară;
- mărginită de granițe naturale și explicația instrumente de scris Activitate în
convenționale; grup
Elevii vor fi îndrumați să deschidă atlas Aprecieri verbale
atlasele la harta României. În grup
vor intui harta din atlas și vor găsi Conversația harta României
vecinii României și limitele
O5 hotarelor.Apoi vor urmări ppt-ul
”Vecinii României”și vom completa
punctul II al schemei lecției: Vecini și Învățarea prin
limite. descoperire
6. Obținerea O6 Exercițiul 2/40 manual exercițiul hartă oarbă individual Analiza produselor
performanței activităţii
4 min. O4
7. Retenția și O3 Se explică fișa de activitate exercițiul Fișe de activitate individual Observarea
transferul de independentă. independentă sistematică
cunoștințe-
3 min. O5
8. Asigurarea O4 Voi urmări respectarea regulilor Joc interactiv- Videoproiector frontală Observarea
conexiunii jocului. Roata aleatoare Laptop sistematică
inverse https://wordwall.net/
5 min. resource/7558447

9. Evaluarea - Se fac aprecieri generale şi conversaţia Caietele elevilor frontală Aprecieri verbale
rezultatelor individuale pe tot parcursul
învățării activităţii, elevii fiind motivaţi şi
1 min. stimulaţi verbal.
Le propun o temă de portofoliu
"Ştiaţi că...?" despre o ţară vecină
cu România..
Anexa nr. 1 – Rebus

Răspunde la cerinţele următoare și astfel vei descoperi soluţia rebusului:


1. Joc românesc dansat în cerc de 1 Decembrie ………………………
2. Instrument pentru orientare ...............………………………………
3. Miazănoapte sau ............................................………………………
4. Răsărit sau ................................................... ………………………
5. Listă cu semne convenționale.................……………………………

H O R A
B U S O L A

N O R D

E S T

L E G E N D A
Anexa nr. 2
România -limite , vecini

1. Din ce continent face parte ţara noastră , România ?


A. Asia ; B. Europa ; C. Africa ; D.America de Nord ;

2. Alege denumirea ţării cu care se învecinează România în partea de nord:


A. Ungaria ; B. Bulgaria ; C. Ucraina ; D. Republica Moldova

3. Cum se numeşte marea care scaldă pământurile României în partea de sud-est ?


A. Marea Mediterană ; B. Marea Neagră ; C. Marea Roşie ; D. Marea Baltică

4.Completaţi afirmaţiile de mai jos cu răspunsurile corecte:

1. Graniţa de est a ţării noastre este formată de râul ……………………


2. Fluviul Dunărea formează granița de ……… cu………………

5. Alegeți răspunsurile corecte:

România este situată în:

a. SE Europei centrale b.Nordul Europei c.Sudul Asiei

România este o ţară: a.carpatică b. danubiană c. pontică

România are hotare naturale în partea de: a.vest b. sud c. est

Hotarele naturale ale României sunt formate de: a. Prut b. Siret c. Dunăre

S-ar putea să vă placă și