Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECŢIE

Profesor: Paraschiv Simona Cristina


Obiectul: Terra – elemente de geografie generală. Europa
Unitatea de învăţare: Europa
Subiectul lecţiei:Europa. Caracteristicile reliefului
Tipul lecţiei: mixtă ( reactualizarea cunoştinţelor, predare – învăţare)
Scopul lecţiei : Dobândirea de cunoştinţe privind principalele unit[‚i de releif ale
continentului european
Loc de desfăşurare: Sala de clasă
Timp: 50 minute
Clasa: a VI-a

I. Competenţe generale:
C1: Să recunoască elementele principale ale unei reprezentări cartografice;
C2: Să exprime oral elementele reprezentate pe hărţi;
C3: Să utilizeze corect numele proprii auzite sau citite
C4: Să identifice elementele naturale şi umane în realitatea observată .

II. Competenţe specifice:


La sfârşitul activităţii didactice, elevii vor fi capabili :
S1: Să utilizeze conceptele: continent, relief, vârf, litoral, deltă, depresiune, vulcanism,
altitudine
S2: Să caracterizeze munţii, dealurile, podişurile, câmpiile şi diviziunile acestora
S3: Să enumere diferitele tipuri de ţărmuri
S4: Să indice principalele unităţi de relief , folosind Harta Fizică a Europei

III. Conditii prealabile: elevii au cunostinte anterioare despre scoarta terestra si alcatuirea
acesteia, formele majore ale reliefului, utilizarea corecta a semnelor conventionale, folosirea
hartii si exprimarea elementelor redate pe harti, minerale, roci, vulcanism si cutremure de
pamant.
IV.Resurse materiale: Harta Fizică a Europei, Harta Fizică a României, fotografii, atlase,
manuale,
V.Resurse procedurale: expunerea, analiza hărţii, analiza fotografiilor, explicaţia,
conversaţia, observarea, demonstraţia, modelarea
VI.Forme de organizare a activitii: frontală, pe grupe şi individuală
VII.Evaluarea : - identificarea elementelor pe hartă
- raspunsuri la întrebări
- explicarea cauzelor şi consecinţelor fenomenelor
- analiza reliefului pe baza fotografiilor
- comparaţii efectuate
- fişa de evaluare
VIII. Metode: expunerea şi explicaţia, conversaţia, comparaţia, lucrul cu harta

IX. Material Bibliografic:


N. Ilinca - “Didactica geografiei”
Mihaela Cornelia Fiscutean, Dorin Fiscutean, Ciprian Mihai, Ionela Popa, Manual Terra -
elemente de geografie umană. Europa, Editura Didactică şi Pedagogică, 2018
Atlasul Geografic Şcolar (O. Mândruţ)
Desfăşurarea organizatorică a lecţiei
Timp Evenimente Activitatea profesorului Activitatea elevului Strategii Evaluare
le instruirii didactice
3’ Organizarea Se verifică prezenţa mijloacelor Răspund cerinţelor Observarea Atenţionare
clasei de învăţământ necesare lecţiei şi Aprecieri
se notează absenţii.
15’ Verificarea Se face prin intrebari frontale Conversatia Analiza
cunoştiinţelor adresate clasei de elevi Se gândesc, răspund raspunsurilo
anterioare a. Ce forme de relief întrebărilor, lucrează cu r
cunoasteti? harta. Exercitiu geografic. Stimularea
( munti, dealuri, podisuri si interesului
campii ) elevilor
b. Ce reprezentam pe o harta pentru
fizica cu culoarea verde? ( cunoaştere.
campiile). Dar cu culoare
albastra? ( raurile, lacurile, marile
si oceanele )
c. Ce este altitudinea? ( inaltimea
unui punct fix calculata in functie Provocarea
de nivelul marii, care reprezinta participării
0m ) tuturor
d. Care este unitatea de relief cu elevilor.
altitudinea cea mai ridicata? (
muntii )
e. Ce sunt continentele? ( sunt
parti ale uscatului, fiind
inconjurate de apa)
f. Ce continente cunoasteti ? (
America, Europa,Asia, Africa,)
g.Care sunt cele mai importante
caracteristici ale scoartei terestre?
(este solida, compusa din multe
minerale si roci si are o grosime
de pana la 70 km)

2’ Aprecieri cu Apreciez răspunsurile date de Conversaţia Observarea


privire la clasă şi de câţiva elevi. Solicit comportame
desfăşurarea aprecierile elevilor legate de ntului
activităţii modalitatea de desfăşurare a elevilor.
activităţii.
2’ Pregătirea Profesorul anunta tema lectiei : Sunt atenţi Observarea
aperceptivă Europa- caracteristicile reliefului Conversaţia comportame
si obiectivele pe care elevii euristică ntului
trebuie sa le urmareasca elevilor.

25’ Dirijarea Conversaţia Observarea


invăţării Cele mai mici altitudini ale comportame
reliefului Europei coboara pana la ntului
-28 m, in preajma Marii Caspice Observă harta şi răspund elevilor.
si in polderele olandeze, si urca întrebării. Dialogul
pana la 4807 m in Muntii Alpi Observarea
(vf. Mont Blanc) si pana la 5642 Notează în caiete. Lucrul cu harta
m in Muntii Caucaz (vf. Elbrus).
In acest interval altimetric, se
disting mai multe trepte de relief
dispuse neuniform: Conversaţia
- campiile, cu altitudini intre - Stimularea
28 si 200 m, detin cea mai mare Indică punctele la hartă. interesului
pondere din suprafata Conversaţia elevilor
continentului european (57%); Descoperirea pentru
- podisurile, dealurile joase si Urmăresc harta şi identifică Comparaţia cunoaştere
campiile inalte, cu altitudini intre limitele.
200 si 500 m, depasesc un sfert Expunerea
din suprafata continentului Privesc harta şi răspund: Provoacă
(27%); predomină podişurile. participarea
- podisurile, dealurile si muntii tuturor
josi, cu altitudini de 500-1000 m, elevilor şi
ocupa 10% din suprafata Europei; Explicaţia determină să
- muntii, cu altitudini de peste dialogheze,
1000 m, detin 6% din suprafata Dialogul să se
continentului. Observarea autoevaluez
I. Europa Veche – în nord Cooperează, sunt atenţi, Lucrul cu harta e sau să
• Este mult mai extinsă ca notează în caiete. evalueze
Europa nouă răspunsul
• Altitudinile reliefului dat de alţi
sunt mici deoarece s-a colegi.
format mai timpuriu.
• A fost modelată de
calota glaciară care prin
retragere a determinat
formarea reliefului
glaciar
1. Munţi vechi: Munţii
Scandinaviei, Munţii Ural, Munţii
din Insulele Britanice
= altitudini sub
2000m
2. Podişuri vechi: Podişul
Rusiei Centrale, Podişul Boemiei,
Masivul Dialogul
Central Francez, Masivul Renan Observarea
3. Câmpii vechi: Câmpia Lucrul cu harta
Europei de Est, Câmpia
Finlandei, Provoacă
Câmpia participarea
Nord-europeană, M.C. Engleză. tuturor
4. Vulcani: Vulcanul Hekla - elevilor şi
1491m determină să
Europa veche dialogheze,
Muntii: Cooperează
a) foarte vechi: Scotiei,
Scandinavici
b) vechi: Masivul Central
Francez, Vosgi, Padurea Neagra,
Padurea Turingiei, Metaliferi,
Macin sunt atenţi
Câmpii:
-Campia Europei de Est;
-Campia germano-poloneza
Podisuri
- Sisto Renan, Ardeni, Cehiei,
Volanic, Podoluci, Valdai;
-Rusiei Centrale,Volgai,
Dobrogei N.
Vulcani: notează în caiete
Vatnajökull (8.300 km²)
Langjökull (953 km²)
Hofsjökull (930 km²)(din Islanda)
Europa nouă
Muntii:
-sistemul muntos alpino-carpato-
himalayan
- Pirinei, Alpi (Monte
Blanc=4807m), Apenini,Dinarici,
Pindulei, Balcani
Podisuri:
-Elvetiei, Transilvaniei
Vulcani:
-Vezuviu, Etna, Hekla,
Stromboli.
2’ Realizarea Invit elevii să localizeze la harta Realizează, sintetizează, Exerciţii geografice Stimularea
feedback-ului continentul Europa, răspund participării
Care sunt principalele lanţuri elevilor,
muntoase din parte sudica a Muntii Scandinaviei si analiza
Europei? Muntii Scotiei răspunsurilo
o Care este unitatea de relief Câmpia- Câmpia Europei de r, aprecierea
care domina ? Est rezultatelor
o Dati exemple de munti Alpii, Pirinei, Carpaţii, învăţării
tineri? Apenini, Caucaz
Ce lant muntos strabate teritoriul
tarii noastre? Muntii Carpaţi
Care sunt principalii valcani
activi din Europa? Vezuviu si Etna
Enumerati cateva mari. Marea Neagră, Marea
Caspică, Marea Egee,
Marea Adriatica, Marea
Nordului
1’ Precizarea Comunic sugestiile şi Ascultă şi notează. Explicaţia
activităţilor conţinuturile care vor fi parcurse
pe care elevii spre studiu.
le vor
desfăşura
acasă.
EUROPA- CARACTERISTICILE RELIEFULUI
Relieful = totalitatea denivelarilor scoartei terestre
-Europa- prezinta altitudinea medie cea mai coborata ( 340 m) fata de alte continente
-relief complex, alc. din : munti, dealuri, podisuri si campii
-cea mai mica altitudine este de – 28m, in Campia Marii Caspice
-cea mai mare altitudine este de 4807m in M-tii Alpi( vf. Mont Blanc)
-83% - campii si dealuri joase

B. Relieful major

I. Europa Veche – în nord


• Este mult mai extinsă ca Europa nouă
• Altitudinile reliefului sunt mici deoarece s-a format mai timpuriu.
• A fost modelată de calota glaciară care prin retragere a determinat formarea reliefului glaciar
1. Munţi vechi: Munţii Scandinaviei, Munţii Ural, Munţii din Insulele Britanice
= altitudini sub 2000m
2. Podişuri vechi: Podişul Rusiei Centrale, Podişul Boemiei,
Masivul Central Francez, Masivul Renan
3. Câmpii vechi: Câmpia Europei de Est, Câmpia Finlandei,
Câmpia Nord-europeană, M.C. Engleză.
4. Vulcani: Vulcanul Hekla -1491m
Europa veche
Muntii:
a) foarte vechi: Scotiei, Scandinavici
b) vechi: Masivul Central Francez, Vosgi, Padurea Neagra, Padurea Turingiei, Metaliferi, Macin
Campii:
-Campia Europei de Est;
-Campia germano-poloneza
Podisuri
- Sisto Renan, Ardeni, Cehiei,
Volanic, Podoluci, Valdai;
-Rusiei Centrale,Volgai, Dobrogei N.
Vulcani:
Vatnajökull (8.300 km²)
Langjökull (953 km²)
Hofsjökull (930 km²)(din Islanda)
Europa noua
Muntii:
-sistemul muntos alpino-carpato-himalayan
- Pirinei, Alpi (Monte Blanc=4807m), Apenini,Dinarici, Pindulei, Balcani
Podisuri:
-Elvetiei, Transilvaniei
Vulcani:
-Vezuviu, Etna, Hekla,
Stromboli.
Fisa de evaluare

1. Alegeti varianta corecta de raspuns:

a. Varful Mont Blanc se afla in muntii..(Caucaz/Alpi)

b. Etna este un munte ..(vulcanic/ cristalin)

c. In nordul europei se afla muntii..(Scandinaviei / Carpati)

2. Completati spatiile punctate:

a. Totalitatea denivelarilor scoartei terestre reprezinta.

b. relieful complex este alcatuit din ., ., ..si

c. Cea mai mare altitudine este de 4807m in muntii

3. Asociati coloana A cu coloana B.

A. B.

1. Norvegia a. Tarmuri inalte cu rias

2. Spania b. Tarmuri inalte cu fiorduri

3. Marea Adriatica c. tarmuri cu canale

Barem de corectare:

1.a. Alpi10p; b. vulcanic10p; c. Scandinaviei.10p

2.a. reliefu..5p; b. munti, podisuri, dealuri si campii..20p; c. Alpi..5p

3. 1-b, 2-a, 3-c.30p

S-ar putea să vă placă și