Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DE LECȚIE

Data:
Clasa : a X-a
Unitatea de învățământ:
Profesor :
Unitatea de învățare: Geografia așezărilor umane
Subiectul lecției: Metropole și megalopolisuri
Tipul lecției: combinată (mixtă)

Competențe specifice:
1.1. Utilizarea terminologiei ştiinţifice şi disciplinare specifice (concepte, noţiuni) pentru
prezentarea unei informaţii referitoare la așezări;
5.3. Utilizarea unor metode de analiză directă sau mediată a așezărilor umane.
5.4. Utilizarea unor metode şi tehnici simple, specifice diferitelor discipline
ştiinţifice, pentru analiza unor elemente ale așezărilor omenești.

Competențe specifice derivate:


La sfârșitul lecției elevii vor avea competențe de a:
 defini noțiunile de metropolă și megalopolis;
 clasifica metropolele după numărul de locuitori;
 localiza principalele metropole și megalopolisuri pe Harta politică a lumii;
 analiza fișele de documentare privitoare la principalele megalopolisuri ale Globului;
 sintetiza principalele caracteristici specifice fiecarui megalopolis;
 dezvolta exercițiul de analiză și citire a modelelor geografice: harta, fișele de documentare ce
conduc la accesibilitatea învățării.

Metode folosite: conversația, lucrul cu harta, modelarea, problematizarea.


Mijloace de învăţământ: harta politică a lumii, harta distribuției spațiale a aglomerațiilor urbane cu
peste 1 milion de locuitori (2002), atlasul geografic, fişe de documentare, tabla
Strategia didactică:euristică, dirijată, deductiv-inductivă
Organizarea clase: frontală, pe grupe, independent-individuală.
Nivelul clasei: corespunde nivelului programei
Loc de desfăşurare: cabinetul de geografie

Bibliografie:
 Dlamă Maria Eliza (2002) – Modele, strategii și tehnici didactice activizante cu aplicații în
geografie, Editura Clusium, Cluj Napoca;
 Ilinca N., Mândruț O. (2006) – Elemente de didactică aplicată a geografiei, Ed. CD Press,
București;
 Neguț S. et all (2005) – Geografie: Manual pentru clasa a X-a, Ed. Humanitas Educațional,
București.
 Pehoiu Gica (2007) – Geografia. Considerente didactico-aplicative, Ed. Transversal,
Târgoviște;
 Ilinca N. (2008) – Geografie Umană. Populația și așezările, Ed. CD Press, București;
 Cucu V (2001) – Geografia orașului, Editura Fundației Culturale ‘’ Dimitrie Bolintineanu‘’,
București;
 Posea Gr., Aur N. (2005) – Geografie: Manual pentru clasa a X-a , Editura BIC ALL,
București.
Desfăşurarea lecţiei

Nr. Etapele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor


crt.
1. Organizarea activităţii Se verifică prezenţa mijloacelor de învăţământ Pregătesc atlasele, caietele, manualele
=1min pentru lecţie, tabla; se notează absenţii.
2. Verificarea cunoştinţelor Se adresează frontal elevilor mai multe întrebări  Sunt atenţi
din lecţia anterioară şi se verifică pe rând, la hartă sau prin  Urmăresc
„Forme de aglomerare completarea răspunsurilor din bancă, 4 elevi.
umană’’ = 5 min Tipuri de întrebări:  Răspund la întrebări
 Precizați principalele forme de aglomerare
urbană.  Orașul propriu-zis, aglomerația urbană,
microregiunea urbană, conurbația,
 Definiți aglomerația urbană metropola, megalopolisul.
 Un elev definește: aglomerația urbană
este o concentrare urbană formată
dintr-un oraș cu peste 50 000 de
locuitori și orașele situate la o distanță
de 50 – 60 km de acesta.
 Răspund : Paris, Moscova, București etc.
 Dați exemple de aglomerații urbane.

 Un elev răspunde: este formată din


 Definiți microregiunea urbană orașe de mărimi diferite situate la
distanțe apropiate unele față de altele,
între acestea stabilindu-se legături de
producție.
 Un elev răspunde: pe valea Prahovei:
 Dați exemplu de microregiuni urbane Sinaia, Bușteni, Azuga, Predeal; în
depresiunea Petroșani: Petroșani,
Vulcan, Uricani, Lupeni, Aninoasa,
Petrila.

 Este formată din două sau mai multe


 Definiți conurbația orașe situate la distanțe de până la 50
de km unele față de altele, între care se
stabilesc legături de producție.
 - Orașe gemene ca: Saint Paul și
 Dați exemplu de conurbații. Minneapolis în SUA (pe malirile
fluviului Mississippi), Ludwigshafen și
Mannheim în Germania ( pe Valea
Rhinului), Messina și Reggio di
Calabria în Italia ( de o parte și de alta
a strâmtorii Messina);
- conurbații cu nuclee multiple: Lille –
Roubaix – Tourcoing (în NE Franței)
etc.
3. Captarea atenţiei =5 min.  Solicită elevilor să definească metropola și  Definesc: metropola este o formă de
megalopolisul. aglomerare urbană cu peste 1 milion de
locuitori, cu funcție de capitală regională
și rol economic complex; megalopolisul
reprezintă cea mai evoluată formă de
aglomerare urbană alcătuit din orașe
milionare.
4. Anunţarea lecţiei noi şi a Se notează pe tablă titlul lecţiei: „ Metropole și  Notează pe caiete
obiectivelor propuse = 1 megalopolisuri”,
min. Se expun oral obiectivele propuse ce se vor  Sunt atenţi
realiza prin conţinutul lecţiei.
5. Dirijarea învăţării  Clasificaţi metropolele după numărul de  Sunt atenţi la întrebare
=30 min. locuitori.  Doi elevi răspunde: după numărul
locuitorilor metropolele se clasifică astfel:
- metropole cu peste 4 milioane locuitori
(Paris, Londra, Moscova, Rostov pe Don,
Essen, Milano, Madrid, Roma, Cairo,
Lagos, Kinshasa, Sao Paulo, Buenos
Aires, Mexico City, New York, Los
Angeles etc.);
- cu peste 10 milioane de locuitori ( Tokyo,
Shanghai, Bombay, Beijing, Calcutta, Seul,
Djakarta etc.

Notează în caiete

 Doi elevi localizează


 Se notează în schema de pe flipchart în mod
sistematic conţinutul.

 Localizați metropolele menționate pe Harta  Elevii analizează fișele de documentare,


politică a lumii discută între ei, își notează pe fișe
cartonate informațiile cerute de sarcini.
 Împarte clasa în 5 grupe, distribuie fișele de
documentare cu caracterizarea principalelor
megalopolisuri ale globului și trasează sarcini
fiecărei grupe.
 Profesorul lipește pe tablă Harta principalelor
aglomerații urbane ale globului, unde elevii
vor lipi contururile megalopolisurilor și fișele
cartonate cu principalele caracteristici ale
acestora.
 Grupa nr.1 analizează fișa de documentare  Elevii grupei nr.1 notează pe fișe cartonate
pentru Megalopolisul Boswash, având în informațiile cerute de sarcină:
vedere realizarea urmăroarelor sarcini: - situat în NE S.U.A. de-a lungul
Elevul nr.1: este scriber. Notează informațiile litoralului atlantic;
primite de la colegi pe o fișă cartonată. - 140.000. kmp;
Elevul nr.2: identifică poziția geografică a - peste 40.000.000 locuitori;
megalopolisului și suprafața acestuia și le - orașe importante: Boston (5,82 mil. loc.
transmite scriber-ului; împreună cu aglomerația urbană) situat în
Elevul nr.3 : identifică populația totală și golful Massachusetts; Aglomerația New
orașele componente și le transmite scriber- York – New Jersey; Philadelphia, orașele
ului; Camden și Wilmington situate în estuarul
Elevul nr.4: identifică factorii care au râului Delaware; Aglomerațiile urbane de
determinat formarea acestui megalopolis și la estuarele Potomac – Chesapeake
transmite scriber-ului; (Baltimore, Annapolis și capitala țării –
Elevul nr.5: este raportorul. Merge la tablă Washington);
unde este lipită Harta principalelor aglomerații -posibilitatea construcțiilor pe câmpii,
urbane ale globului, și lipește pe hartă conturul insule; varietatea resurselor; situarea la
megalopolisului și fișa cartonată cu principalele contactul dintre apă și uscat; pe de altă
caracteristici. parte: poziția la intersecția drumurilor
comerciale între europa și orașele din
interior, fapt ce permite strânse legături
transcontinentale cu țări active și bogate.

 Raportorul grupei merge la tablă unde


este lipită Harta principalelor aglomerații
urbane ale globului, și lipește pe hartă
conturul megalopolisului și fișa cartonată
Grupa nr. 2 analizează fișa de documentare cu principalele caracteristici.
pentru Megalopolisul Chipitts având în  După modelul grupei nr.1 vor realiza
vedere realizarea urmăroarelor sarcini: sarcina și elevii grupei nr.2
Elevul nr.1: este scriber. Notează informațiile
primite de la colegi pe o fișă cartonată.
Elevul nr.2: identifică poziția geografică a
megalopolisului și populația totală și le
transmite scriber-ului;
Elevul nr.3 : identifică orașele componente și
le transmite scriber-ului;
Elevul nr.4: identifică factorii care au
determinat formarea acestui megalopolis și
transmite scriber-ului;
Elevul nr.5: este raportorul. Merge la tablă
unde este lipită Harta principalelor aglomerații
urbane ale globului, și lipește pe hartă conturul
megalopolisului și fișa cartonată cu principalele
caracteristici.

Grupa nr. 3 analizează fișa de documentare


pentru Megalopolisul Tokaido având în vedere  După modelul grupei nr.1 vor realiza
realizarea urmăroarelor sarcini: sarcina și elevii grupei nr.3
Elevul nr.1: este scriber. Notează informațiile
primite de la colegi pe o fișă cartonată.
Elevul nr.2: identifică poziția geografică a
megalopolisului și suprafața acestuia și le
transmite scriber-ului;
Elevul nr.3 : identifică populația totală și
orașele componente și le transmite scriber-
ului;
Elevul nr.4: identifică factorii care au
determinat formarea acestui megalopolis și
transmite scriber-ului;
Elevul nr.5: este raportorul. Merge la tablă
unde este lipită Harta principalelor aglomerații
urbane ale globului, și lipește pe hartă conturul
megalopolisului și fișa cartonată cu principalele
caracteristici.

Grupa nr. 4 analizează fișa de documentare


pentru Megalopolisul SAN-SAN având în vedere  După modelul grupei nr.1 vor realiza
realizarea urmăroarelor sarcini: sarcina și elevii grupei nr.4
Elevul nr.1: este scriber. Notează informațiile
primite de la colegi pe o fișă cartonată.
Elevul nr.2: identifică poziția geografică a
megalopolisului și desfășurarea acestuia și le
transmite scriber-ului;
Elevul nr.3 : identifică populația totală și
orașele componente și le transmite scriber-
ului;
Elevul nr.4: identifică factorii care au
determinat formarea acestui megalopolis și
transmite scriber-ului;
Elevul nr.5: este raportorul. Merge la tablă
unde este lipită Harta principalelor aglomerații
urbane ale globului, și lipește pe hartă conturul
megalopolisului și fișa cartonată cu principalele
caracteristici.

Grupa nr. 5 analizează fișa de documentare


pentru Megalopolisul Brazilian având în vedere  După modelul grupei nr.1 vor realiza
realizarea urmăroarelor sarcini: sarcina și elevii grupei nr.5
Elevul nr.1: este scriber. Notează informațiile
primite de la colegi pe o fișă cartonată.
Elevul nr.2: identifică poziția geografică a
megalopolisului și desfășurarea acestuia și le
transmite scriber-ului;
Elevul nr.3 : identifică populația totală și
orașele componente și le transmite scriber-
ului;
Elevul nr.4: identifică factorii care au
determinat formarea acestui megalopolis și
transmite scriber-ului;
Elevul nr.5: este raportorul. Merge la tablă
unde este lipită Harta principalelor aglomerații
urbane ale globului, și lipește pe hartă conturul
megalopolisului și fișa cartonată cu principalele
caracteristici.

6. Obţinerea performanţei Rezolvaţi cerinţele înscrise pe fişa de evaluare. 1.Tokaido


= 5 min Fişa de evaluare: 2.Tokyo
1. Cel mai mare megalopolis de pe Glob 3.America de Nord
este.................... 4.New York
2. Cel mai mare oraș de pe Glob din punct de
vedere al populației este...............
3. Continentul cu cele mai numeroase
megalopolisuri este..........................
4. Al doilea oraș al Globului după marimea
demografică este.........
7. Evaluarea S-a realizat pe tot parcursul lecţiei.
= 2 min. Se evaluează elevii prin note.
8. Tema pentru acasă Învăţarea lecţiei pe baza manualului, a caietului
de notiţe, a atlasului geografic, şi facultativ din
alte surse.

S-ar putea să vă placă și