Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ: Liceul Tehnologic „Teodor Diamant”Boldesti-Scaeni


Profesor: Tatu Dumitru
Data: 25.03.2016
Obiectul: Geografie, manual de clasa a X-a
Clasa: a X-a B
Unitatea de învăţare: Resursele naturale
Lecţia: Resursele Biosferei
Tipul lecţiei: Mixtă ( predare-învăţare-evaluare)
Locul de desfăşurare: Sala de clasă
Timp: 50 minute
Competente generale :
1-Utilizarea corecta a terminologiei specifice pentru eplicarea mediului geografic utilizand limbaje diferite;
2-Raportarea elementelor semnificative din socetate, stiinta si tehnologie la mediul inconjurator ca intreg si sistemele sale componente;
3-integrarea aspectelor din natura si socetate intr-o structura obiectiva si o disciplina de sinteza;
4-Relationarea elementelor si fenomenelor din realitate cu reprezentarile lor cartografice,grafice,pe imagini satelitare sau modele;
Competenţe specifice:
1.1-Utilizarea terminologiei stiintifice si disciplinare specifce(concepte,notiuni) pentru prezentarea unei informatii de geografie economica;
1.2.-Argumentarea unui demers explicativ;
3.2.-Sesizarea unor succesiuni de fenomene si procese social-economice;
4.1.-Citirea si interpretarea informatiei grafice si cartografice de geografie economice;
4.5.-Construirea unui text structurat utikizand o informatie cartografica sau grafica;
5.4.-Utilizarea unor metode si tehnici simple, specifice diferitelor discipline stiintifice, pentru analiza unor elemente referitoare la resurse, agricultura,industrie
si servicii.

1
a) Competente derivate

C1–sa precizeze importanta biosferei privitor la resurse


C2-sa clasifice resursele biosferei
C3 - sa localizeze pe harta principalele tipuri de paduri
C4 -sa dezvolte exercitiul de analiza si citire a modelelor geografice:harta,schema logica
C5- sa aprecieze si sa pretuiasca importanta resurselor biosferei
C6- sa manifeste interes,curiozitate stiintifica pentru problematica resurselor biosferei

Metode folosite:conversaţia, lucru individual;lucru pe grupe, analiza, comparaţia; problematizarea;copacul ideilor


Mijloace de învăţământ:; fişă de lucru, manualul
Harta fizica si a resurselor lumii;Globul geografic
Strategia didactică:dirijată; cognitivă;euristică
Bibliografie
1. Octavian Mandrut(2oo7)- Geografie, manual pentru clasa a X-a, ed. Didactica si Pedagogica, Bucuresti
2. Ilinca N., Mândruţ O.-(2006)- Elemente de didactică aplicată a geografiei,Ed. Cd. Press, Bucureşti

2
Schema lectiei

RESURSELE BIOSFEREI
Biosfera- invelisul de viata al Pamantului

Principalele resurse ale biosferei sunt: resursele biotice terestre si resursele biotice marine
I.Resursele biotice terestre
1.Padurile
-padurea are doua functii importante: -functia economica;
-functia geoecologica;
Suprafata ocupata de padure acum daua milenii era de 56% din uscat, in prezent padurile ocupa doar circa 30-34% din totalul uscatului(Romania 27%),
(defrisarile au depasit capacitatea de regenerare a padurilor)
Acest lucru s-a datorat: suprapasunatului,incendiilor si defrisarilor ( in scopuri agricole sau industriale)
Efecte negative: aridizarea climei,eroziunea solului,accentuarea inundatiilor,poluarea aerului
Se impun o serie de masuri:-exploatarea rationala,reimpadurirea,stoparea defrisarilor abuzive
a.Padurile de conifere(taigaua)-reprezinta o sursa insemnata de masa lemnoasa
-sunt formate din specii de: brad, molid, pin,zada
b.Padurile de foioase
-sunt formate din specii de : fag,stejar, carpen, plop, frasin, paltin, mesteacan, stejarul de pluta
-economic aceste paduri furnizeaza mai putin materie lemnoasa;
c. Padurile ecuatoriale
-sunt formate din specii de : arbore de cauciuc, mahon, palisandru, santal,acaju
Repartitia padurilor pe continente este foarte diferita: ASIA-16%, EUROPA-6%, AMERICA DE SUD 23%, AMERICA DE NORD-18%, AFRICA-16%,
2.Formatiunile ierboase-reprezinta o resursa complexa(cresterea animalelor,turism)
-stepe,savane,pajisti alpine,pajisti de tundra

3.Resursele faunei terestre;vanatul,pescuitul,cresterea animalelor pentru carne,lapte,piei,oua

4.Resursele biotice marine


a. resursele vegetale:
-algele(albastre,verzi,brune,rosii) - cu valoare economica foarte mare: -pentru alimentarea populatiei( Japonia)
-materii prime pentru productia de celuloza,parfumuri, gelatina
-ingrasamant pentru cultura plantelo
-iarba de mare- folosita in tapitarie
b. resursele faunistice:
-foarte diverse
-platforma continentala(densitate mare a planctonului): midii, stridii, crustacei(homari,languste), pesti(somon, ton, macrou, cod)
-la adancimi mai mari pot fi vanate : foci,balene, morse

3
DESFASURAREA LECTIEI

Momentele Dozare Activitati de predare invatare Strategii Evaluare


lectiei
Activitatile profesorului Activitatile elevului
1. Moment 1 min Notarea absenţelor si pregatirea climatului pentru lecţie Elevii pregătesc manualele,
organizatoric caietele, atlasele

- conversaţia Stimularea
2. Verificarea Se adresează frontal elevilor mai multe întrebări din lecţiile Elevii ascultă, analizează, elevilor
cunoştiinţelor 15 min. anterioare: interpretează şi formulează
predate ,,Resursele extraatmosferice si atmosferice,Resursele răspunsuri corecte la - expunerea
anterior litosferei,Resursele hidrosferei problemele puse în discuţie.
Analiza
- comparaţia răspunsurilor

Evaluarea
- dezbaterea rezultatelor
învăţării
3. Captarea Cere elevilor sa enumere invelisurile Pamantului Elevii vor raspunde - Stimularea
atenţiei 1min problematizare participării
a elevilor
4. Dirijarea 25 min. -Se noteaza titlul lectiei pe tabla: Elevii vor scrie în caiete şi - explicaţia - stimularea
invatarii si vor răspunde la întrebările - lucrul cu harta unui dialog
dobandirea RESURSELE BIOSFEREI adresate de profesor activ care sa
de noi vizeze
cunostinte Se expun oral obiectivele operationale autoevaluarea
sau evaluarea
Biosfera- invelisul de viata al Pamantului Asculta analizeaza si răspunsurilor
formuleaza raspunsurile date de alţi
- interactivitate colegi
Principalele resurse ale biosferei sunt: resursele biotice terestre si Vor completa copacul
resursele biotice marine ideilor cu elementele
caracteristice
I.Resursele biotice terestre - aprecierea
1.Padurile răspunsurilor
-Care sunt functiile padurilor? Asculta,analizeaza si - conversaţia elevilor
Suprafata ocupata de padure acum daua milenii era de 56% raspund:incendii,defrisari, euristică
din uscat, in prezen padurile ocupa doar circa 30-34% din totalul extinderea terenurilor

4
uscatului. agricole,exploatarile
-Care sunt cauzele care au dus la diminuarea suprafetelor industriale
acoperite de paduri? Asculta analizeaza si - expunerea
raspund:aridizarea
climei,eroziunea
solului,inundatii,poluarea
-Care sunt efectele negative ale diminuarii suprafetelor aerului
impadurite?
Asculta,analizeaza si
formuleaza - învăţarea prin
raspunsurile:reimpaduriri, descoperire
exploatare dirijată
Care sunt masurile ce se impun pentru protectia padurilor? rationala,stoparea
defrisarilor abuzive

- învăţarea prin
Asculta,analizeaza si descoperire
raspund:conifere,foioase, dirijată
ecuatoriale
-localizeaza,noteaza

Enumerati principalele tipuri de paduri Completeaza copacul


ideilor
Localizati-le pe harta murala

a.Padurile de conifere-reprezinta o sursa insemnata de masa -exemplifica


vegetala
-Exemplificati principalele specii vegetale exemplifica
-sunt notate in schema de pe tabla
b.Padurile de foioase
-Exemplificati principalele specii vegetale
-sunt notate in schema de pe tabla
-economic aceste paduri furnizeaza mai putin materie lemnoasa; Privesc diagrama si
raspund:
c. Padurile ecuatoriale Repartitia padurilor pe conversatia
-Exemplificati principalele specii vegetale continente este foarte
-sunt notate in schema de pe tabla diferita:AMERICA DE
SUD 23%, AMERICA DE
NORD-18%, AFRICA-
16%, ASIA-16%,:
-priviti diagrama cu repartitia suprafetelor impadurite si ordonati EUROPA-6%
continentele in functie de procentul suprafetelor impadurite

5
- expunerea
2.Formatiunile ierboase
-stepe,savane,pasuni alpine,pasuni de tundra
-Precizati importanta acestor formatiuni vegetale

3.Resursele faunistice ale uscatului Completeaza copacul


-Care sunt resursele faunistice ale uscatului? ideilor
-Precizati importanta acestora Importante pentru - învăţarea prin
produsele animale descoperire
II.Resursele biotice marine dirijată
1.Vegetatia acvatica: Completeaza copacul
a)-algele- cu valoare economica foarte mare: ideilor
-pentru alimantarea populatiei( Japonia)
-materii prime pentru productia de Asculta,analizeaza si - învăţarea prin
celuloza,parfumuri, gelatina formuleaza raspunsurile descoperire
-ingrasamant pentru cultura plantelor asteptate dirijată
b)-iarba de mare- folosita in tapiterie

2. resursele faunistice:
-platforma continentala: midii, stridii, crustacee, Descopera cu ajutorul
pesti(somon, ton, macrou, cod) profesorului care sunt
-la adancimi mai mari: pot fi vanate : foci,balene, morse principalele resurse biotice
marine

5. Fixarea 7 min. Adreseaza intrebari referitoare la continuturile predate Asculta ,analizeaza si analiza
cunoştiinţelor raspund intrebarilor raspunsurilor
6. Precizarea 1min Elevii ascultă şi notează expunerea
activităţilor elevii vor avea de pregătit lecţia dupa notite si facultativ din alte tema propusă
pe care elevii surse
le vor
desfăşura
acasă

6
7
8
9
10

S-ar putea să vă placă și