Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

Data: 03.12.2015
Clasa: a X-a
Unitatea de învătare: Geografia așezărilor umane
Subiectul lecţiei: Urbanizarea
Tipul lecţiei: de dobândire de noi cunoştinţe
Competenţe specifice: 1.2, 2.1, 3.3, 5.1

Obiective operaţionale:
a) de cunoaştere şi analiză:
- să definească noţiunea de urbanizare;
- să caracterizeze procesul de urbanizare;
- să clasifice formele de aglomerări urbane;
- să exemplifice principalele forme de aglomerări urbane;
- să definească noţiunile de oraş, aglomeraţie urbană.
- să argumenteze avantajele şi dezavantajele aglomerărilor urbane.

b) obiective psihomotorii:
- să localizeze pe hartă principalele aglomerării urbane;
- să relaţioneze factorii geografici cu elementele economice, sociale ce au
dus la crearea acestor „dinozauri” urbani;
- să dezvolte exerciţiul de citire şi interpretare al hărţii.

c) obiective afectiv-atitudinale:
- să manifeste interes (curiozitate) pentru specificul urbanizării şi
principalelor aglomerări urbane.

 Metode folosite: conversaţia, demonstraţia, descoperirea,


problematizarea, lucrul cu manualul, lucrul cu harta, imagini cu
principalele forme de aglomerare urbană;
 Mijloace de învăţământ: Harta politică a Lumii, manualul,
calculatorul;
 Strategia didactică: euristică, dirijată, deductiv-inductivă;
 Organizarea activităţii: frontală şi pe grupe;
 Nivelul clasei: bun (corespunde programei şcolare);
 Locul de desfăşurare: sala de clasă.

Conţinutul informativ al lecţiei

FORME DE AGLOMERĂRI URBANE

Urbanizarea = este un proces deseori asociat cu industrializare, modernizare si


dezvoltare. Deasemenea se refera la procentul dintre numarul locuitorilor care locuiesc la
oras si populatia unei tari. Tarile dezvoltate (Am de N, Europa de Vest) sunt mai
urbanizate decat tarile in curs de dezvoltare.
Nivelul de urbanizare = procentul de populaţie urbană, raportat la populaţia
totală a unui stat. (peste 50% la nivel mondial).
Între continentele Globului se înregistrează mari contraste:
- în vestul şi centrul Europei, America de Nord, Noua Zeelandă, Australia =
peste 75%
- în Asia, America de Sud = 50-75%
- în Africa, Asia de Sud şi Asia de Sud-Est = 25-50%

Forme de aglomerare urbană:


1. Oraşul iniţial - Este forma initiala a orasului,caracterizat prin
limite administrative bine conturate.In aceasta formatiune urbana,inca foarte
raspandita,intra indeosebi orasele mici si foarte mici,ca formatiuni social-
economice bine definite.

2. Aglomerarea urbană - Este forma cea mai dezvoltata si dinamica


a orasului modern,efect al dinamismului economiei tarii si expansiunii in teritoriu
a procesului de urbanizare. Aglomeratia urbana reprezinta o arie urbanizata
formata de un oras(de cel putin 50000 de locuitori) si zona sa suburbana(comune
suburbane,orase mici) dependenta de el,desfasurata pe o suprafata relativ
restransa(cu o raza de pana la 50-60 km in jurul centrului principal).

3. Conurbaţia - presupune o grupa apropiata de orase unite prin


legaturi stranse de productie. Adeseori orasele dintr-o conurbatie se contopesc si
formeaza arii continue urbanizate,desi din punct de vedere juridic ele pot exista
autonom. Criteriile de recunoastere a conurbatiilor sunt urmatoarele:
- trasaturi comune ale vietii economice;
- legaturi comune de transport;
- sisteme comune de alimentare cu apa,gospodarire comunala in
general.
Ex: Tokyo – Yokohama si Osaka – Kobe in Japonia; Hunedoara-Deva; orasele de
pe Rin (Ludwigshafen si Mannheim).

4. Metropola - semnifica pozitia marilor orase multimilionare (peste


1 milion de loc), puternic extinse in teritoriu. Printre metropolele actuale se
remarca orasele : New-York, Shanghai, Tokyo, Buenos Aires, Paris, Beijing,
Londra, Ciudad de Mexico, Moscova, Los Angeles, Calcutta, etc.

5. Megalopolis – aglomerație urbană enormă, din contopirea mai


multor oraşe, cu o populaţie ce înglobează peste 10 mil de loc.
Ex : Geograful francez Jean Gottman (1915-1994) a studiat coasta de
est a Statelor Unite ale Americii si a publicat in 1961 si a descris aceasta regiune ca pe
una intens populata care se intinde de la Boston in nord si pana la Wshington in sud, pe o
lungime de peste 300 mile. BosWash este cel mai mare megalopolis care a adapostit in
1950 32.000.000 locuitori, astazi aria metropolitana cuprinde 44.000.000 locuitori, adica
16% din populatia SUA.A fost denumit de Gottman “srada principala a natiunii”
deoarece este un centru guvernamental, un centru bancar, un centru media, un centru
academic si, de curand un centru al imigratiilor.
Megalopolisuri exista pe tot globul : in Brazilia Rio de Janeiro-Sao
Paulo-Belo Horizonte, in Japonia “Tokaido” (ce cuprinde orasele Tokio, Osaka si Kobe),
dar mai ales in SUA:”BosWash” ( alcatuit din Boston, NewYork, Philadelphia, Baltimore
si Washington), ”ChiPitt” sau Marile Lacuri (cu orasele Chicago, Cleveland, Detroit si
Pittsburg) si “San-San” (alcatuit din San Francisco, Los Angeles si San Diego).

Dezavantajele aglomerărilor urbane:


- consum de energie imens
- deplasarea dintr-un loc în altul dificilă, cu mult timp
pierdut
- poluarea hidrosferei prin consum mare de apă
potabilă şi industrială
- poluarea aerului de sutele de mii de automobile.

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Etapele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevului


1. Organizarea activităţii = Se verifică prezenţa mijloacelor de Pregătesc manualele,
1` învătământ necesare lecţiei, tabla, se caietele.
notează absenţii.

2. Reactualizarea Se adresează frontal elevilor întrebări Sunt atenţi.


cunoştiinţelor din lecţia privind: Răspund.
anterioară „Aşezările - Ce reprezintă o aşezare rurală?
umane şi tipurile de - Care sunt componentele unui sat?
habitat” =5’ - Ce funcţii îndeplinesc aşezările
rurale?
- Precizaţi funcţiile aşezărilor rurale?
- Care sunt componentele unui oraş?
- Ce funcţii pot să îndeplinească
aşezările urbane?

3. Activitatea introductivă Se prezintă cu ajutorul calculatorului Sunt atenţi.


prin captarea atenţiei şi (Power Point) imagini din marile oraşe
trecerea la lecţia nouă = 2` ale Lumii, menţionându-se ce
reprezintă aglomerările urbane.
Se cere să deschidă manualele la pag
74.

4. Anunţarea lecţiei noi şi Se notează titlul lecţiei pe tablă: Notează.


a obiectivelor propuse =1’ FORME DE AGLOMERĂRI
URBANE Sunt atenţi.
Se expun oral obiectivele propuse ce
se vor realiza prin conţinutul lecţiei.

5. Dirijarea învăţării şi Se defineşte urbanizarea şi se Sunt atenţi.


dobândirea de noi caracterizează procesul de urbanizare.
cunoştiinţe = 34` Se menţionează nivelul de urbanizare
la nivel mondial .
Se analizează harta de la fig. 19, Analizează
pag.75 Notează în caiete.
Se noteză pe schema de pe tablă. Sunt atenţi.
Se prezintă principalele forme de
aglomerare urbană.
Se defineşte oraşul iniţial. Exemplifică.
Se cere exemplificarea de către elevii
de oraşe. Localizează.
Se localizează la harta murală. Notează în caiete.
Se completează schema de pe tablă. Sunt atenţi.
Se defineşte şi se exemplifică
aglomeraţia urbană. Localizează.
Se localizează la hartă. Notează în caiete.
Se completează schema de pe tablă. Sunt atenţi.
Se defineşte conurbaţia. Exemplifică.
Se cere exemplificarea de către elevii
de conurbaţii. Localizează.
Se localizează la harta murală. Notează în caiete.
Se completează schema de pe tablă. Sunt atenţi.
Se explică diferenţa dintre o
conurbaţie şi o aglomeraţie urbană.
Se defineşte metropola.
Se cere exemplificarea de către elevii
de metropole. Localizează.
Se localizează la harta murală. Notează în caiete.
Se completează schema de pe tablă. Sunt atenţi.
Se defineşte megalopolisul. Exemplifică.
Se cere exemplificarea de către elevii
de megalopolisuri. Localizează.
Se localizează la harta murală. Notează în caiete.
Se completează schema de pe tablă.
Se explică diferenţa dintre metropolă
şi megalopolis.

6. Fixarea cunoştiinţelor = Se adresează întrebări: Răspunde câte un elev.


3` - Exemplificaţi nevelul de urbanizare
la nivela mondial.
- Daţi exemplu de metropola.
- Ce este un megalopolis?Exemplifică.
-Care este diferenţa dintre o
conurbaţie şi o aglomerare urbană?

7. Evaluarea cunoştiinţelor O fişă de evaluare care conţine un Primesc fişele


= 4` rebus de completat.
Completează
8. Tema pentru acasa Pregătirea lecţiei după manual, caietul
de notiţe şi alte surse (facultativ).

FISĂ DE LUCRU
Completeză rebusul de mai jos pentru a descoperi (A-B) ce reprezintă procentul de
populaţie urbană, raportat la populaţia totală a unui stat.

1.

2.

3.

4.

5.

7.

8.

9.

10.
B

1. Ansamblu de oraşe care s-au unit între ele.


2. Aşezare umană – antonimul unui sat.
3. Cel mai cunoscut megalopolis din Lume.
4. Componentă a satului unde sunt concentrate locuinţele.
5. Componentă a oraşului ce cuprinde zona de concentrare a clădirilor.
6. Componentă a oraşului ce cuprinde zona înconjurătoare.
7. Satele şi oraşele formeză ....... umane.
8. Aşezare umană alcătuită din vatră, moşie şi populaţie.
9. Mari orase multimilionare (peste 1 milion de loc), puternic extinse in teritoriu.
10. Aglomerație urbană enormă, din contopirea mai multor oraşe, cu o populaţie ce
înglobează peste 10 mil de loc.

S-ar putea să vă placă și