Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învățământ Liceul Teoretic Novaci


Profesor: Lăcătușu Lavinia-Amelia
DISCIPLINA: Geografia
Unitatea de învăţare: Geografia populaţiei şi a aşezărilor umane.B Geografia aşezărilor umane
SUBIECTUL: Forme de Aglomerare Urbana
CLASA: a X a E
TIPUL LECŢIEI: Lecţie de asimilare, dobândire şi însuşire de noi cunoştinţe

COMPETENŢE SPECIFICE :
1.1 Utilizarea terminologiei ştiinţifice şi disciplinare specifice( concepte, noţiuni) pentru prezentarea unei informaţii referitoare la aşezări
1.2 Argumentarea unui demers explicativ
1.3 Utilizarea unor elemente terminologice minime din limbile străine
1.4 Sesizarea unor succesiuni în evoluţia aşezărilor
1.5 Operarea cu simboluri, semne şi convenţii
1.6 Construirea unui text structurat utilizând o informaţie cartografică sau grafică
1.7 Utilizarea unor metode de analiză a aşezărilor umane
1.8 Utilizarea unor metode şi tehnici simple, specifice diferitelor discipline ştiinţifice, pentru analiza unor elemente ale aşezărilor omeneşti

COMPETENŢE DERIVATE :
C1 – Definirea noţiunii de asezare urbana
C2 – Precizarea elementelor constitutive ale Habitatului Urban
C3– Identificarea aspectelor ce diferentiaza Habitatul urban de cel rural
C3 – Explicarea rolului şi importanţei comertului,industriei si transporturilor in evolutia oraselor
C4 – Identificarea tipurilor de factori care au influentat evolutia oraselor
C5 – Definirea noţiunii de :aglomeratie urbana, microregiune urbana, conurbatie, metropola, megalopolis,
STRATEGIA DIDACTICE: dirijată , cognitivă , euristică

ORGANIZAREA ACTIVITĂŢII: frontală şi independent-individuală

METODE DIDACTICE: conversaţia dirijată, demonstraţia, problematizarea, explicaţia, lucrul cu hărţi, atlase si materiale informatizate, , etc.
MATERIALE DIDACTICE: Harta poltica a lumii , atlase, videoproiector,etc.
MATERIALE BIBLIOGRAFICE : „
„Geografie-manual pentru clasa a X a” – S. Neguţ, G. Apostol, M. Ielenicz , Ed. Humanitas Educational,2001
„Geografie –manual pentru clasa aX a” – Silviu Negut Ed. Corint , 2004
„ Geografia Economica Mondala” –Silviu Negut si colaboratori Ed. Meteor Press 2006

1
DESFĂŞURAREA LECŢIEI :

Momentele lectiei Competente Activitatea profesorului Activitatea elevului Strategii Mijloace de


Specifice didactice învăţământ

1. Moment Notează absenţele şi pregăteşte materialul - conversaţia


organizatoric didactic

2.Evaluarea. Profesorul: Elevii :


Reactualizarea Adresează următoarele întrebări: -raspund intrebarii legate de
cunoştinţelor - ce intelegeti prin Habitatul uman? Habitatul Uman - conversaţia - Harta politica a
anterioare - Numiti tipurile de Habitat invatate -numesc tipurile de Habitat lumii
C1 - numiti si descrieti componentele invatate;
habitatului rural. -definesc si descriu - observaţia
- Indicati criterii de clasificare a componentele habitatului
Habitatului rural rural - descrierea - atlasul geografic
- indicati aspecte ce diferentiaza -indica criterii de clasificare şcolar
Habitatul urban de cel rural; a habitatului rural
-numesc aspectele ce - conversaţia
diferentiaza habitatele intre
ele
- Profesorul prezintă etapele pe care
3. Pregătirea noilor doreşte să le parcurgă pe durata lecţiei :
cunoştinţe.
Anunţarea lecţiei C2 a.- Habitatul urban
noi b.- Forme de aglomerare urbana

- Pune în funcţiune videoproiectorul pe - Elevii îşi notează titlul -conversaţia videoproiectorul


care este scris titlul lecţiei. lecţiei afişate pe ecran -observatia

2
Profesorul prezintă pe videoproiector: Elevii
4. Dobândirea -definitia Habitatului urban, -noteaza definitia expunerea imagini CD
noilor cunoştinţe C2 -elementele componente Habitatului Urban
-indica aspecte de diferentiere cantitativa -descoperă elementele descoperirea
si clitativa intre habitatul rural si cel urban constituente dirijata - atlasul geografic
-noteaza aspectele de şcolar
a) Habitatul Urban diferentiere intre habitate
Profesoul: Elevii: descoperirea
-Solicita raspunsuri legate de factorii care -enunta factorii care au dirijata, videoproiector
au condus la configurarea actualelor influentat evolutia oraselor
forme de concentrare urbana catre actualele forme de observatia
aglomerare urbana manualul
C4 îşi notează informaţiile conversaţia de geografie
-Descrie rolul revolutiei industriale, despre revolutia industriala
Evolutia oraselor exploziei demografice, in aparitia si explozia demografica problematizarea
formelor de concentrare urbana -Elevii
notează informaţiile conversaţia Harta politica a
Profesorul precizate de profesor Lumii
-enumera principalelele forme de Elevii descoperirea
aglomerare urbana; -îşi notează informaţiile dirijata
despre Aglomerarea manualul
Profesoul Urbana expunerea de Geografie
-defineste Aglomeratia Urbana -noteaza exemplele
-explica modul de formare al acesteia, profesorului; descrierea
indicand totodata factorii ce au contribuit -noteaza factorii mentionati
b) Forme de la configurarea ei Elevii expunerea
aglomerare urbana C5 -prezinta exemple din tara si de pe Glob -îşi notează informaţiile conversaţia videoproiectorul
despre Microregiunea
Profesorul Urbana
-defineste Microregiunea Urbana -noteaza tipuri de manualul
-explica modul de formare al acesteia, Microregiuni urbane de geografie
indicand totodata factorii ce au contribuit -noteaza factorii mentionati descoperirea
la configurarea ei -noteaza exemplele dirijata -atlasul geografic
-clasifica microregiunea urbana in functie Elevii şcolar
de factorii explicati -îşi notează informaţiile

3
-prezinta exemple din tara si de pe Glob despre Conurbatie
-noteaza tipuri de
Profesorul Conurbatie
-defineste Conurbatia -noteaza factorii mentionati problematizarea harta Poltica a
-explica modul de formare al acesteia, -noteaza exemplele Lumii
indicand totodata factorii ce au contribuit
la configurarea ei Elevii descoperirea
C5 -clasifica conurbatia in functie de factorii -îşi notează informaţiile dirijata
explicati despre Metropola manualul
-prezinta exemple din tara si de pe Glob -noteaza exemplele de geografie

Profesorul Elevii lucru cu harta


-defineste Metropola -îşi notează informaţiile
-explica modul de formare al acesteia, despre Megalopolis
-prezinta exemple din tara si de pe Glob -noteaza exemplele descoperirea
dirijata,
Profesorul
-definesteMegalopolisul
-explica modul de formare al acestuia, observatia
-prezinta exemple de pe Glob insistand
asupra celor mai reprezentative
C3 Megalopolisuri din prezent: conversaţia
Boswash cel mai extins
Tokaydo-cel mai populat problematizarea
Brazilian-cel mai dinamic ca economie si
crestere demografica
C2 - Profesorul prezintă pe videoproiector o - Elevii rezolva itemii de
5. Fixarea C3 fisa de lucru ce solicita cunostintele evaluare pe baza - conversaţia videoproiectorul
cunoştinţelor C4 dobandite pe parcursul lectiei curente cunostintelor acumulate
C5 Fisei de lucru
6.Tema pentru -Realizarea unei clasificari a oraselor din - Elevii îşi notează pe caiet, - conversaţia
acasă Romania folosind formele de aglomerare tema pentru acasă
urbana invatate.

4
FIȘĂ DE LUCRU

Completați spațiile libere:


1. Urbanizarea populatiei apare ca urmare a:
- Industrializarii puternice
- ..........................................
- Cresterea numărului de locuitori

2. O mare importaţă pentru supravietuirea ecosistemelor urbane o reprezintă:


- .........................................
- Protectia aerului si a apei
- Sistematizarea transportului

3. Protectia fata de poluarea apelor este o problema de mare actualitate ce presupune utilizarea unor ................... performante.

4. Care sunt motivele aparitiei urbanizarii?

5. Cum se clasifică orașele in funcție de nr. de locuitori?

S-ar putea să vă placă și