Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE LECTIE

Disciplina : Geografie
Clasa : a X-a C
Unitatea de învăţare: Geografia economica
Subiectul : Peisaje rurale
Tipul lectiei : mixta
Competente specifice:
1.1. Utilizarea terminologiei ştiinţifice şi disciplinare specifice (concepte, noţiuni) pentru prezentarea unei informaţii referitoare la aşezări
1.2. Argumentarea unui demers explicativ
5.4. Utilizarea unor metode şi tehnici simple, specifice diferitelor discipline ştiinţifice, pentru analiza unor elemente ale aşezărilor omeneşti
Obiective operationale :
a). Cognitive:
- sa defineasca notiunile noi. Obiectivul este atins daca 70% din elevii clasei indeplinesc sarcina de lucru.
- sa identifice cel putin patru tipuri de peisaje rurale existente pe Glob, utilizand informatiile din lectia „Peisajele rurale”
- sa caracterizeze un peisaj rural pe baza unor fotografii. Obiectivul este atins daca 70% din elevii clasei indeplinesc sarcina de lucru.
- sa argumenteze importanta cunoasterii caracteristicilor peisajelor rurale.
b). Procedurale:
- sa extraga informatiile esentiale dintr-un text
- sa analizeze imagini
- sa stabileasca corelatii intre factorii care determina caracteristicile peisajelor rurale
- sa localizeze pe suport cartografic cel putin trei tipuri de peisaje rurale
c). Atitudinale :
- sa manifeste o atitudine pozitiva fata de conservarea peisajelor rurale
- sa-si dezvolte gandirea critica
Conditii prealabile : elevii detin informatii despre asezarile umane.
Resurse materiale : manualul, atlasul geografic, harta politica a lumii, harta fizica a lumii, prezentare Power Point, calculator.
Resurse procedurale: brainstorming, conversatia (dirijata, euristica), demonstratia, observatia, descoperirea, problematizarea, algoritmizarea, munca cu
harta, scrierea libera, ciorchinele.
Forme de organizare a activitatii elevilor : frontal, pe grupe, individual
Evaluare: analiza raspunsurilor elevilor, observarea comportamentului elevilor, stabilirea corelatiilor.
Scenariul activitatii
Momentele Dozare Activitatea Activitatea elevilor Strategii Evaluare
lectiei timp profesorului didactice
Organizarea 1min Pregatirea clasei; controlul prezentei Pregatirea caietelor, manualului si a instrumentelor Observarea Atentionare ,
clasei si ordinei de lucru aprecieri

Verificarea 10 min Adreseaza interogatii de control: Asculta, gandesc, formuleaza si raspund; Analiza Observarea
cunostintelor -Enumerati si exemplificati formele Conversaţia comporta-
de aglomerare umana mentului
-Identificati pe harta cele mai mari elevilor;
concentrari urbane ale Terrei
-Exemplificati funciile asezarilor Localizeaza pe harta Lucrul cu harta Analiza
umane si manualul răspunsurilor
-Mentionati structura functionala a
asezarilor urbane
Pregatirea 2 min Priviti si descrieti imaginile. Asculta, analizeaza, gandesc si formuleaza Conversatia Observarea
aperceptiva -Care sunt deosebirile dintre peisajele raspunsul dirijata comportamentu
redate in aceste imagini ? -peisaje rurale-peisaje urbane ... lui elevilor
Anuntarea 3 min Precizeaza obiectivele si strategia si Asculta, accepta, se mobilizeaza, scriu titlul lectiei Expunerea Observarea
temei conditiile de lucru. Scrie titlul lectiei in caiet Lucrul la tabla comportamentu
pe tabla: Peisaje rurale lui elevilor
Dirijarea 30 min -Care este ocupatia de baza a -agricultura Conversatia Analiza
predarii - oamenilor din spatiul rural. raspunsurilor
invatarii -Care sunt caracteristicile peisajelor -concentrare redusa a populatiei, predominarea Brainstorming
rurale. activitatii agricole, amenajarea agricola a
teritoriului.
-Care sunt factorii ce au contribuit la -factorii naturali (clima, relieful, apele, vegetatia), Problematizare
diferenterea peisajelor rurale pe glob? tipul de agricultura, nivelul de dezvoltare al statelor a
forma de proprietate, intensitatea actiunii umane
-Utilizand harta din manual -peisaj pastoral, peisaj mediteranean, peisaj intens Munca cu harta
identificati tipurile de peisaje agricole cultivat
-Analizati imaginile si descrieti
fiecare tip de peisaj in parte precizand -descriu imaginile pe baza algoritmului dat. Demonstratia
elementele caracteristice (modul de Asculta, analizeaza si raspund, fiind sprijiniti de Algoritmizarea
grupare al gospodariilor, modul de profesor.
utilizare al terenurilor, localizarea Observarea
geografica) comportamen-
-Care sunt factorii care influenteaza -marimea demografica a asezarilor, intensitatea Explicatia tului elevilor
antropizarea peisajelor rurale ? presiunii antropice asupra peisajului,
Atingerea 7 min Structurati informatiile sub forma Realizeaza ciorchinele Ciorchinele Analiza
feed – back- unui ciorchine ciorchinelui
ului
si obtinerea
performantei
Asigurarea si 5 min -Numiti trei tipuri de peisaje intalnite -risipit, rasfirat, adunat Conversatia Aprecierea
intensificarea in tara noastra. verbala
retentiei si -Explicati necesitatea conservarii -pentru a evita degradarea mediului natural ...
transferului peisajelor rurale
cunostintelor

Precizarea 1 min Pregatirea lectiei Indeplinesc sarcinile de lucru Expunerea Noteaza in


activitatilor caiete
pe care elevii
le vor
desfasura
acasa

S-ar putea să vă placă și