Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE LECŢIE

DATA:
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT:
PROFESOR: CLASA: a VIa
OBIECTUL: Terra – Elemente de geografie umană. Europa
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE:Antroposfera – omul și activitățile umane
SUBIECTUL LECŢIEI:Așezările omenești – forme de locuire și diferențieri teritoriale
TIPUL LECŢIEI: mixtă
COMPETENŢE SPECIFICE:
1.1. Precizarea prin cuvinte proprii a sensului termenilor geografici
1.2. Descrierea relaţiilor dintre elementele şi fenomenele geografice utilizând termeni specifici
2.2.Ordonarea spaţială şi/sau cronologică a elementelor, fenomenelor şi proceselor geografice după criterii date
2.3. Utilizarea informaţiilor oferite de suporturile cartografice, grafice şi alte materiale vizuale în
contexte/situaţii diferite
3.1 Utilizarea informaţiilor cu caracter geografic obţinute cu ajutorul instrumentelor TIC/GIS şi al elementelor
din matematică şi ştiinţe
4.1. Construirea unui demers investigativ dirijat
4.2. Caracterizarea elementelor, fenomenelor şi proceselor după un algoritm dat
COMPETENȚE DERIVATE:
C1: precizare în cuvinte proprii a componentelor unei așezări rurale
C2: clasificarea așezărilor rurale/urbane după diferite criterii
C3: identificarea marilor megalopolisuri pe harta politică a lumii
C4: să manifeste interes în dobândirea noilor cunoștințe, să participe activ la lecție.
STRATEGIA DIDACTICĂ: euristică, dirijată.
METODE FOLOSITE: metoda ”ȘTIU/VREAU SĂ ȘTIU/AM ÎNVĂȚAT”, expunerea sistematică, explicația,
comparația, conversația euristică, problematizarea, Brainstorm, lucrul cu harta.
ORGANIZAREA ACTIVITĂŢII: frontală, individuală.
MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: harta politică a lumii, fotografii, fișe de lucru, foi flipchart
NIVELUL CLASEI: satisfăcător.
LOCUL DE DESFĂŞURARE: sala de clasă.
BIBLIOGRAFIE:
Programa școlară pentru disciplina geografie clasele a V-a – a VIII-a, București, 2017;
Mihaela Cornelia Fiscutean, Dorin Fiscutean, Ciprian Mihai, Ionela Popa – ”Geografie – Manual pentru clasa a
VI-a. Terra – elemente de geografie umană. Europa”, Editura Didactică și Pedagogică, București, 2018
Ilinca Nicolae, ”Didactica geografiei”, Editura Corint, București, 2002
Atlas geografic școlar
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
Compete Activitatea de predare – învățare
Momentul lecției nțe Metode didactice Evaluarea
Activitatea profesorului Activitatea elevilor
derivate
Organizează clasa pentru lecție.
Organizarea clasei Atenționează elevii asupra Pregătesc caietele și
Conversația Aprecieri
3 min modului de desfășurare a lecției. materialele pentru lecție.
Consemneaz ăabsenții.
Verificarea cunoștințelor Se realizează pe baza unor Sunt atenți. Comparația Analiza răspunsurilor,
anterioare întrebari orale. Răspund. Conversația euristică stimularea elevilor și
12 min  Câți locuitori existau Problematizarea evaluarea rezultatelor
pe Terra înanul 2017? Localizează. Lucrul cu harta învățării.
 Care sunt principalii
factori care au dus la
evoluția numerică a Sunt atenți. Răspund
întrebărilor
populației?
 Care sunt principalii
factori care
influențează
Localizează.
răspândirea populației
pe Glob?
 Care este cel mai
populat continent? Răspund la întrebări.
 Dar ce lmai putin
populat?
 Localizati la harta. Rezolvă cerințele.
 De ce?
 Rezolvati exercitiul
din manual.
 Ce este natalitatea?
Mortalitatea? Bilantul
natural?
 Ce este densitatea
populației?
Înmânează elevilor o fișa de
lucru (Anexa 1). Cere rezolvare
aexercitiilor.
Anuntă titlul noii lecții. Sunt atenți.
”Așezările omenești – forme de
locuire și diferențieri teritoriale”.
Completeaza foaia flipchart Răspund.
ȘTIU cu răspunsurile elevilor
referitoare la lucrurile stiute Stimularea elevilor la
Pregătirea aperceptivă Conversația euristică
despre așezările omenești. Răspund.. formularea
3 min Brainstorm
Completeaza foaia flipchart răspunsurilor.
VREAU SĂ ȘTIU cu
răspunsurile elevilor referitoare
la lucrurile stiute despre așezările
omenești.
Anunță obiectivele lecției.
Dirijarea predării – învățării Pe baza fotografiilor expuse cu Sunt atenți. Expunerea Evaluarea
25 min diferitele tipuri de sate și orașe, sistematică deprinderilor de lucru
se clasifică așezările rurale și Explicația cu harta
apoi așezările urbane. Răspund. Conversația euristică
Elevii sunt antrenați de întrebări, Notează in caiete. Lucrul cu harta Evaluarea capacității
C1 astef lîncât ei vor deduce Localizează la hartă. de comunicare
C2 răspunsurile.
C3  Din ce este un alcătuit Sunt atenți.
C4 un sat? Răspund.
 Ce conține spatial Notează in caiete.
Localizează la hartă.
respective?
 Din ce sunt construite Răspund. Notează în caiete.
casele?
 Unde credeti că
întâlnim pe Glob astfel
de case?
Explică principalele tipuri de
așezări urbane, cerându-le
elevilor să exemplifice de pe
teritoriul României, fiecare tip de
așezare urbană
Identifică pe baza hărții din
manual cele mai importante
megalopolisuri.

Completează cea de a 3 a fișă de Sunt atenți. Dialogul Evaluarea finală


flipchart AM ÎNVĂȚAT pe baza Răspund la întrebările elevilor. Interogațiile de
Obținerea performanței
răspunsurilor date de elevi. control
5 min
Înmânează elevilor o fișă de Rezolv ăfișa de lucru.
lucru cu exerciții. (anexa 2)
Evaluează activitatea Ascultă sugestiile făcute de Explicația Atenţionări,
Notează performanţele elevilor către profesor observarea
Comunică sugestiile şi Notează în caiete tema comportamentului
Tema pentru acasă conţinuturile ce vor fi parcurse elevilor, notarea
spre studiu, precum şi tema pe elevilor.
2 min
care o vor realiza acasă (Alegeți-
vă un oraș dintr-un megalopolis
unde v-ar plăcea să locuiți.
Argumentați de ce!)
Anexa 1

S-ar putea să vă placă și