Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC GEOGRAFIE

Unitatea de învăţământ: Şcoala Gimnazială Sadova


Profesor: Lungeanu Cătălin
Obiect: Geografie generală
Clasa: a V- a
Data: 24.10.2012
Unitatea de învăţare: Relieful Terrei
Tema: Relieful - caracteristici generale
Tipul lecţiei: lecţie de transmitere de cunoştinţe bazată pe material demonstrativ
Durata lecţiei : 50 minute
Scopul lecţiei: analiza caracteristicilor generale ale reliefului

Competenţe generale:

 Utilizarea limbajului specific în prezentarea şi explicarea realităţii geografice.


 Transferarea unor elemente din matematică ştiinţe şi tehnologie în studierea mediului
terestru.
 Raportarea realităţii geografice la un suport cartografic şi grafic.
 Dobândirea unor deprinderi şi tehnici de lucru pentru pregătirea permanentă.

Competenţe specifice :

1.1. Recunoaşterea termenilor geografici în texte diferite.


1.2. Precizarea în cuvinte proprii, a sensului termenilor geografici de bază.
3.2. Identificarea legăturilor între elemente, fenomene şi procese observabile.
4.3. Poziţionarea corectă a elementelor geografice pe reprezentările cartografice specific.
7.1. Aplicarea cunoştinţelor şi deprinderilor învăţate.
7.2. Utilizarea metodelor simple de investigare (observare, analiză, interpretare).
7.7.Compararea elementelor, fenomenelor şi proceselor după caracteristicile geografice
solicitate, stabilind asemănări şi deosebiri.
Condiţii prealabile: elevii deţin cunoştinţe anterioare despre reprezentarea suprafeţei terestre.

Strategii didactice: dirijată, cognitivă, euristică.

Metode şi procedee: expunerea, explicaţia, conversaţia, descoperirea, dialogul, lucrul cu harta,


lucrul cu manualul, brainstorming.

Materialul didactic: Harta fizică a lumii, Atlasul geografic al lumii, prezentare în power point
a reliefului Pământului, calculator, videoproiector, tabla, creta.

Materialul bibliografic:
- Manualul “Geografie generală” clasa a V-a
- Competenţe în învăţarea geografiei, Octavian Mandruţ
- Didactica Geografiei, Nicolae Ilinca
- Geografia fizică, Mihai Ielenicz

Desfăşurarea lecţiei:

Doza- Etapele Activitatea Activitatea elevilor Strategii Evaluare


re lecţiei profesorului didactice
2 min. Organizarea Atenţionează elevii Pregătirea caietelor Observarea Atenţionare,
clasei asupra momentelor şi a documentelor Aprecieri.
lecţiei. şcolare
5 min. Verificarea Adresează Ascultă, analizează Dialogul Analiza
cunoş- interogaţii de şi formulează răspunsurilor,
tinţelor control privitoare răspunsurile stimularea
anterioare la conţinuturile aşteptate, fiind elevilor şi
predate şi învăţate îndrumaţi de evaluarea
anterior.(Lecţia: profesor. rezultatelor
Reprezentarea învăţării.
suprafeţei terestre).
5 min. Pregătirea Cere elevilor să Observarea
aperceptivă observe harta fizică Conversaţia comporta-
a lumii şi să Observă şi răspund. Descoperirea mentului
identifice culorile Scriu pe tablă Lucrul cu elevilor,
hărţii. Ce ne indică rezolvarea metodei. harta stimularea
aceste culori? participării
Se foloseşte metoda Braingstor- elevilor la
braingstorming ming formularea
pornind de la răspunsurilor.
cuvântul relief.
Profesorul anunţă
tema şi scrie titlul Expunerea Provoacă
pe tablă : Relieful – Formulează Descoperirea participarea
caracteristici răspunsurile, Conversaţia elevilor,
generale folosesc manualul, Lucrul cu observarea
Cere elevilor să sunt îndrumaţi de harta comportamen-
definească, cu profesor. Lucrul cu tului elevilor.
cuvintele proprii, manualul
relieful Pământului. Stimularea
Fomulează participării
Cere elevilor să răspunsurile, Expunerea elevilor la
clasifice formele de localizează pe harta Descoperirea formularea
relief, după mărime fizică a lumii. Lucrul cu răspunsurilor
şi modul lor de harta
formare.

Pentru fiecare
formă de relief
profesorul cere
elevilor să enumere
unităţi de relief de
pe glob şi să le
localizeze pe hartă.
30 Dirijarea
min. învăţării şi Să identificăm
dobândirea forţele care Formulează Expunerea Provoacă
de noi determină răspunsurile.Sunt Descoperirea participarea
cunoştinţe modificarea îndrumaţi de Lucrul cu elevilor,
reliefului. profesor. manualul. observarea
Acestea se numesc comporta-
agenţi mentului
morfogenetici elevilor, îi
interni şi determină să
externi.Care sunt dialogheze.
agenţii interni ?
Care sunt agenţii
externi ? Decoperirea
Expunerea Atenţionări,
Prezentaţi regulile Expunerea aprecieri.
generale în cazul Conversaţia Observarea
cutremurelor, Formulează comportamen-
inundaţiilor, răspunsurile.Sunt tului elevilor.
înzăpezirii şi îndrumaţi de Aprecieri.
incendiilor. profesor. Evaluare.
Identificaţi măsuri
privind protecţia
mediului.
Atingerea Profesorul Formulează Conversaţia Provoacă
feed-back- împreună cu elevii răspunsurile. Explicaţia participarea
ului vizionează imagini Descoperirea elevilor,
în PowerPoint cu Lucrul cu observarea
5 min. formele de relief harta comporta-
PowerPoint mentului
Explicaţi elevilor, îi
diversitatea determină să
reliefului pe glob. dialogheze.

Obţinerea Care sunt agenţii Formulează Conversaţia Provoacă


performan- care au modelat răspunsurile Explicaţia participarea
ţei relieful din Decoperirea elevilor şi
3 min. orizontul local? evaluează
răspunsurile
formulate de
elevi.
2 min Precizarea Comunică Ascultă şi notează Explicaţia Atenţionare.
temei pentru sugestiile şi
acasă conţinuturile ce vor
fi parcurse spre
studiu.
Conţinutul informativ al lecţiei

Relieful-caracteristici generale
Relieful reprezintă totalitatea neregularităţilor scoarţei terestre (continentale şi oceanice),
care se prezintă sub formă de adâncituri şi ridicături.
După mărime şi modul de formare, relieful Pământului, cuprinde trei categorii:

1. formele de relief planetare:


 continentele (Europa, Asia, America, Africa, Australia, Oceania, Antarctida)
 bazinele oceanice (Pacific, Atlantic, Indian, Arctic)

2. formele majore de relief , care se dezvoltă pe suprafaţa continentelor şi oceanelor (munţi,


dealuri, podişuri şi câmpii);
 munţii: Carpaţi, Himalaya, Alpi, Pirinei, Caucaz, Cordilieri.
 podişuri : Podişul Siberiei Centrale, Podişul Braziliei, Podişul Tibet.
 câmpii : Câmpia Europei de Est , Câmpia Română, Câmpia Siberiei de Vest,
Câmpia Mississippi.

3. formele mici de relief (microformele de relief): ravena, ogaşul, văile, văiuga, râpa,
dunele de nisip etc.

Relieful se modifică permanent, întucât asupra scoarţei acţionează un număr mare de


forţe, care determină modificarea reliefului. Aceste forţe se numesc agenţi morfogenetici.
Agenţii morfogenetici sunt de două tipuri:

1. agenţi morfogenetici interni ( forţele tectonice):


 vulcanii
 cutremurele de pământ
2. agenţi morfogenetici externi: aerul, apa, vieţuitoarele .

Caracterul formativ al elementelor pedagogice conţinute în proiectul de lecţie

Proiectarea lecţiei este acţiunea cea mai detaliată şi concretă de anticipare şi prefigurare a
procesului de învăţământ.
Acţiuni:
 formularea clară a competenţelor specifice şi generale;
 prelucrarea pshiopedagogică a conţinuturilor de învăţat;
 prefigurarea scenariului didactic, al structurii lecţiei;
 elaborarea unor mijloace de învăţământ necesare, precum şi a probelor de evaluare.

S-ar putea să vă placă și