Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic

Instituţia de învăţămînt: gimnaziul ”D.Cantemir”, s.Ciocîlteni, r. Orhei


Clasa: a V-a
Disciplina: Geografie
Subiectul – Populaţia Terrei. Repartiţia şi densitatea.
Tipul lecţiei – De studiere a temei noi si formarea competenţelor.
Obiectivul de referinţă:
Însuşirea temeinică a unor cunoştinţe specifice referitor la particularităţile generale a populaţiei
de pe Terra, densitatea şi repartiţia.

Obiective operaţionale:
Elevii vor fi capabili:
O1 Să explice principalele noţiuni geografice;
O2. Să identifice repartiţia şi densitatea populaţiei;
O3 Să aplice hărţile tematice.

Metode şi procedee:
Observarea, descrierea, comparaţia, expunerea, lucrul cu harta, lucrul cu manualul.

Forma de învăţămînt: activitate individuală; activitate în perechi.

Materiale: Harta densităţii populaţiei pe Terra, atlasul geografic, manualul şcolar.

Strategii de evaluare:
conversaţie de verificare; observarea; elaborarea schiţelor şi a desenelor;

Desfăşurarea lecţiei

Etapele lecţiei Ob Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode,


Op procedee,
Moment Salutul. Elevii se pregătesc de conversaţie
organizatoric Controlul fregvenţei. lecţii.
Captarea Ce reprezintă populaţia? Conversaţie
atenţiei (numărul oamenilor care euristică
locuiesc într-o anumită zonă).
Propun cîteva mesaje
codificate pentru răspunsul
corect.
Predarea Porfesorul anunţă obiectivele Elevii iau cunoştinţă
învăţarea lecţiei. cu obiectivele
materiei noi propuse.
1. Numărul populaţiei
de pe Terra.
O1 Se propune elevilor să
studieze primul aliniat din
manual şi să determine
definiţia pentru cuvîntul cheie Exerciţii de
populaţie. Elevii iau cunoştinţă studiere a unui
Împreună determinăm factorii cu activităţile fragment de
ce au dus la creşterea propuse, se text;
populatiei pe anumite teritorii. mobilizează la Exerciţiu de
În aceste codiţii propun îndeplinirea studiere a hărţii
elevilor o întrebare “De ce sarcinilor. densităţii
Antarctida nu este populată?” populaţiei.
Propun cîteva mesaje .Alcătuirea
codificate pentru răspunsul schemei
corect. “Factorii
Analizînd tabelul 5 ”Ţările cu naturali de
cel mai mare număr de repartitie a
locuitori”determinăm ţările cu populatiei”
cel mai mare număr de
locuitori şi respective ţările cu
cel mai mic număr de locuitori,
la fel concretizăm numărul
populaţiei de pe Terra.
Elevii primesc însărcinarea de
a complete în caiete schema
“Factorii naturali de
repartitie a populatiei”
2. Repartiţia şi
densitatea populaţiei
Li se propune elevilor sa
citeasca alineatul din manual şi
să determine definiţiile pentru
cuvintele- cheie Repartiţie şi
Densitate.
Analizăm fig 123 “Harta
densităţii populaţiei pe |
Terra”şi identificăm repartiţia
populaţiei pe glob şi regiunile
cele mai populate.
Analizînd tabelul 6 identificam
ca continentul cu cea mai mare
densitate este Asia (cu
127loc/km2 ) iar continental ce
cea mai mica densitate este
Australia (cu 2,5loc/km2 )
Consolidarea O2 Pe parcursul comunicărilor Alcătuirea
elevii îşi fac notiţele necesare schemei
O3 în caiete.
Reflecţie O3 Elevii primesc însărcinarea de .
a rezolva exerciţiul 6 din
manual, unde vor avea de
completat frazele.
Spre final frazele completate
se vor crie pe tablă.

Bilanţul lecţiei. Concluzii generale privind Ascultă şi


Concluzii. subiectul lecţiei. concluzionează.
Aprecierea activităţii elevilor

Schema: “Factorii naturali de repartitie a populatiei”

Factorii naturali de repartiţie

Completează frazele:
 Pe Terra locuiesc………locuitori.
 Densitatea medie a populaţiei pe glob constituie…….. .
 O densitate mare a populaţiei se atestă în văile fluviilor …… .
 Cea mai mare parte a populaţiei locuieşte pe formele de relief de …. .
 State cu densitate mcă a populaţiei sunt….. .

S-ar putea să vă placă și