Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE LECȚIE

Locuitorii şi aşezările omeneşti


PROIECT DE LECŢIE

DATĂ:
UNITATEA DE APLICAŢIE:
CLASA: a-IV-a
PROPUNĂTOR:
OBIECTUL: Geografie
SUBIECTUL: Locuitorii şi aşezările omeneşti
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Elemente de geografie a României- Caracteristici geografice
generale
TIPUL LECŢIEI: Dobândire de noi cunoştinţe
OBIECTIV FUNDAMENTAL: Dobândirea cunoștințelor referitoare la locuitorii și așezările
omenești
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
OO1: Să precizeze diferenţele dintre aşezările rurale şi aşezările urbane;
OO2 : Să identifice principalele oraşe folosind harta fizică şi administrativ-teritorială a României;
OO3: Să evidenţieze caracteristicile fizico-geografice specifice marilor oraşe ale ţării;
OO4: Să-şi însuşească noţiuni de geografie a populaţiei şi aşezărilor specifice marilor oraşe;
OO5 : Să descrie unul din marile oraşe folosindu-se de cunoştinţele şi experienţa personală;

METODE ŞI PROCEDEE DIDACTICE: conversaţia, explicaţia, problematizarea, jocul didactic,


exercițiul, diagrama Venn, munca independentă;
MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: harta fizică a României, harta administrativ-teritorială a
României, lecturi geografice, manual, caiete, fişe cu ghicitori, bileţele, imagini, lipici, plicuri;
FORME DE ORGANIZARE: frontală, pe grupe, individuală;
BIBLIOGRAFIE:
 Popescu, M. & Pacearcă, S. (2006). Geografie, manual pentru clasa a IV- a. Editura
 Programa şcolară pentru clasa a IV-a - Geografie
DESFĂȘURAREA LECȚIEI

NR. EVENIMENTUL CONŢINUTUL STRATEGIILE EVALUAREA


CRT DIDACTIC ŞTIINŢIFIC DIDACTICE

Se asigură un climat
1. MOMENT favorabil de ordine şi
ORGANIZATORIC disciplină și se pregătesc
toate materialele necesare
desfăşurării orei.

2. VERIFICAREA Se punctează noţiunile


CUNOŞTINŢELOR referitoare la vegetaţia,
DOBÂNDITE animalele şi solurile Conversaţia
ANTERIOR specifice fiecărei zone de Capacitatea
relief – sub formă de joc. elevilor de a
Pe banca fiecărui elev descrie fiecare
există o imagine care zonă de relief a
reprezintă un animal sau un ţării;
tip de vegetaţie. În timp ce Jocul didactic
un elev descrie flora şi fauna
unei zone de relief, cei care
au jetoanele corespunzătoare
vin la tablă şi aplică pe
planşa cu treptele de relief
animalele şi vegetaţia
specifică
Se fac referiri la
rezervaţiile naturale,
monumentele naturii precum
şi la acţiunile ce se pot
întreprinde pentru protecţia Problematizarea
mediului înconjurător.
În acest sens li se propune
elevilor să desfăşoare acţiuni
de colectare a deşeurilor
refolosibile şi de împăduriri.
Elevii scot în evidenţă
importanţa păstrării
echilibrului natural pentru
om şi pentru Terra.

Observarea
Voi împărți elevilor o Conversaţia sistematică a
fişă pe care se găseşte elevilor
3. PREGATIREA Diagrama Venn . Explicaţia

PSIHOLOGICĂ Le voi cere acestora să scrie


timp de câteva minute tot Răspunsurile
ce ştiu ei despre sat şi Diagram Venn elevilor
despre oraş după care vor
citi ceea ce au scris pe Aprecieri verbale
fişe.

4. ANUNŢAREA În lecţia de astăzi vom


SUBIECTULUI învăţa mai multe lucruri
ŞI A legate de locuitorii şi Conversaţia

OBIECTIVELOR aşezările omeneşti – se scrie


titlul lecţiei pe tablă şi se
enunţă obiectivele
operaţionale ale lecţiei în
termeni accesibili elevilor.

Dă citire unui fragment din


5. „Sate şi oraşe” , de Geo
DOBANDIREA
Bogza :
NOILOR
„La început ţara noastră a
CUNOSTINTE fost o ţară de sate. Cele mai Conversaţia
multe se îngrămădeau pe
firul unei ape, în văile şi
depresiunile Carpaţilor, unde
locuitorii aveau la îndemână
şi lemnul munţilor şi grânele
câmpiei.
[...] Împreună, bărbaţi şi
femei – români, maghiari ,
germani, ucrainieni, armeni,
sârbi, turci, secui, slovaci,
lipoveni, rromi – au născocit
dansurile în care intră şi
mlădierea plopului din
câmpie, şi clocotul apelor de
munte.”
Discuţie introductivă:
Ce aşezări omeneşti a avut Explicaţia
ţara noastră în trecut? Evaluare orală
Unde erau ele construite?
De ce?
Din cine era alcătuită Problematizarea
populaţia ţării noastre în
acele timpuri? Răspunsurile
Mai există astăzi sate? elevilor
SCHEMA LECŢIEI
Populaţia României:
- locuitorii teritoriului unei
ţări formează populaţia
acelei ţări;
- populaţia poate fi: rurală
(la sate) sau urbană (la Conversaţia
oraşe);
- în 2002, România avea
aproape 22 mil. locuitori;
Aşezările:
a) rurale:
- cele mai mici aşezări rurale
sunt satele; Explicaţia
- mai multe sate ce se conduc
împreună formează o
comună;
Cu ce se ocupă populaţia
de la sate?

b) urbane:
- oraşele sunt aşezări
urbane întinse, cu un număr Observarea
mare de locuitori; sistematică
-Cu ce se ocupă oamenii Conversaţia
de la oraşe?
Le voi cere elevilor să
privească harta şi să dea
exemple de oraşe din
partea de nord, sud, est,
vest.
-Ce instituţii întâlnim în
oraşe?
-mai multe sate, comune şi
oraşe formează judeţul;
-cele mai mari oraşe se
numesc municipii;
-ţara noastră are 41 de
judeţe;
Cele mai importante oraşe
ale României sunt:
Bucureşti , Iaşi ş.a. Se vor
localiza pe hartă .

Se va localiza la hartă
judeţul din care face parte
orașul nostru, se vor indica
judeţele vecine, municipiile
reşedinţă de judeţ, oraşele
judeţului Bihor.
Joc didactic: Pescuitul
FIXAREA Mai mulţi elevi vor ieşi, pe
6. CUNOŞTINŢELOR rând, la tablă şi vor pescui Jocul didactic Capacitatea de
câte un bileţel din coşuleţ. utiliza noile
Pe bileţel este scrisă o Explicaţia cunoştinţe
ghicitoare pe care o va citi învăţate;
şi va încerca să răspundă la
ea.
Dacă nu reuşeşte este Exerciţiul
ajutat de clasă.
Elevii vor lucra pe grupe:
satele şi oraşele.
7. Le voi cere să extragă din Explicaţia
EVALUAREA
plicuri acele enunţuri şi
imagini care au legătură cu Conversaţia
viaţa satului/ oraşului.
Se expun fişele lucrate. Un
reprezentant de la fiecare
grupă prezintă fişa
realizată.

8. ÎNCHEIEREA Se fac aprecieri generale şi Conversaţia Aprecieri verbale


LECȚIEI individuale cu privire la
modul de participare al
elevilor la lecţie.

S-ar putea să vă placă și