Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Profesor învățământ primar: Ioniţă Alina Ecaterina


Data: 4.10.2019
Instituția: Școala Gimnaziala „B.P. Hașdeu”
Clasa: a IV-a
Aria curriculară: Om și societate
Disciplina: Geografie
Unitatea de învăţare:„Orizontul apropiat”
Subiectul: „Planul clasei, al școlii, al locuinței, al cartierului, al localității”
Tipul lecţiei: predare-învăţare
Obiectivele operaţionale – pe parcursul lecţiei, elevii vor fi capabili:
O1 - să descopere sensurile cuvintelor: plan, semne convenționale, legenda planului;
O2 – să recunoască regulile reprezentarii planului clasei și al școlii.
O3 - să identifice simbolurile specifice obiectelor din clasă, școală, cartier, localitate;
O4 - să realizeze planul clasei și al unei școli.
Metode, procedee, tehnici: Conversația euristică, Conversația catehetică, Explicația, Expunerea, Demonstrația, Exercițiul
Mijloace de învăţământ: manual, caiet de lucru, creion, linie, radieră

Forme de organizare a activităţii: frontală, individuală.


Resurse: temporale: 45 minute
umane: 23 de elevi

1
DESFĂȘURAREA LECȚIEI

Strategia didactică
Nr. Ob.
Etapele lecției Conținutul instructiv-educațiv Metode, Forme de Evaluare
Crt. Op. Mijloace de
procedee, organizare a
învățământ
tehnici activității
1. Momentul Voi asigura condiţiile necesare
organizatoric desfăşurării optime a lecției:
1 minut - aerisirea sălii de clasă;
- aranjarea mobilierului;
- distribuirea materialului didactic.
2. Reactualizarea - Se verifică cantitativ și calitativ tema. Conversația Frontal
cunoștințelor Se reactualizează cunoștințele despre euristică
asimilate anterior Orientarea și distanțele în orizontul
5 minute apropiat:
Ce reprezintă orientarea? (stabilirea
poziției locului în care te găsești, a locului
în care dorești să ajungi și să aflii direcția
în care să mergi)
Care sunt cuvintele care ne ajută să oferim
indicații ale locației? (stânga, dreapta,
înainte/ în față, înapoi/ în spate)
Pentru a stabili poziția ne raportăm la...?
(alte clădiri, obiecte)
3. Captarea atenției Se captează atenția elevilor cu ajutorul Conversația Frontal
3 minute unei fișe care prezintă imagini și planuri euristică
ale clasei, al școlii, al locuinței.

2
4. Comunicarea titlului - Astăzi la ora de Geografie vom vorbi Conversația - Frontal -
lecției și a despre:Planul clasei, al școlii, al locuinței, euristică
obiectivelor al cartierului și al localității. Vom
1 minut descoperi sensurile cuvintelor: Plan, semne
convenționale legenda planului. Mai mult,
vom realiza și noi planul clasei și vom
rezolva exerciții cu ajutorul celor învățate.
Se scrie titlul și data pe tablă și în caiete.
5. Dirijarea învățării O1 Cu ajutorul fișei primite dar și a Conversația Frontal Se evaluează
20 de minute O2 manualului, elevii vor răspunde la câteva capacitatea elevilor de a
O3 întrebări: descoperi sensurile
Care este diferența dintre prima Problemati- cuvintelor: plan, semne
imagine și cea de-a doua? zarea convenționale, legenda
Ce simboluri s-a folosit pentru fiecare planului.
obiect ? Se evaluează
Există o legătură între forma și capacitatea elevilor de a
culoarea obiectelor și forma și culoarea recunoaște regulile
simbolurilor? reprezentarii planului
Care sunt elementele unui plan al clasei și al școlii.
clasei ? Comparați imaginea clasei cu Se evaluează
cea a școlii. Pentru care din imagini Explicația capacitatea elevilor de a
dimensiunile reale ale elementului Observația identifica simbolurile
reprezentat au fost micșorate de mai specifice obiectelor din
multe ori ? clasă, școală, cartier,
Scriem pe tablă și în caiete definiția localitate.
Planului și a semenelor convenționale.
(pg.12, 14)
Se observă școala Dariei (p.13). Se
definește conceptul de legendă a planului. Expunerea
Se observă și se răspunde cerințelor de la Exercițiul
Observă, pagina 14 și Explică, pg. 15.

3
6. Fixarea noului O4 Pentru a ajuta elevii să își fixeze noile Problemati- Frontal Se evaluează
conținut cunoștințe se rezolvă exercițiile I și II, pg. zarea capacitatea elevilor de a
7 minute 8 din caietul de lucru. Exercițiul recunoaște regulile
Conversația reprezentarii planului
euristică clasei și al școlii.

7. Obținerea Elevii
O vor întocmi planul clasei după care Exercițiul Individual Se va evalua
performanței vor
6 identifica planul corect al școlii Oanei Conversația capacitatea elevilor de a
7 minute (ex. IV.) catehetică să realizeze planul
clasei și al unei școli.
8. Asigurarea retenției - Asigurarea retenţiei şi a transferului se va Conversația - Frontal -
și a transferului realiza prin intermediul unor întrebări cu catehetică
4 minute privire la desfăşurarea lecției:
 Ce este planul?
 Dar legenda? Explicația
Cadrul didactic se asigură că fiecare copil
a înțeles ce înseamnă noile noțiuni.

9. Încheierea lecției - Voi încheia activitatea prin a le adresa Conversația - Frontal -


2 minute copiilor aprecieri verbale, individuale şi euristică
colective, cu privire la modul în care s-a
desfăşurat lecția.

S-ar putea să vă placă și