Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
PROFESOR COORDONATOR:
Prof. grd. I Ion Stănel
STUDENT:
Neculai (Păun) Florentina- Nicoleta
PROIECT DIDACTIC
DATA: 11.03.2021;
CLASA: a IV-a ;
COMPETENȚE SPECIFICE:
1.1. Recunoașterea locurilor de apartenență (locală, națională, europeană) în care se integrează persoana;
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
Elevii trebuie să fie capabili:
STRATEGII DIDACTICE:
Metode și procedee: Conversația, Observația, Expunerea, Explicația, Ciorchinele, metoda Diamantului, Exercițiul, Metoda R.A.I. , Joc de
rol.
Mijloace de învățământ: Laptop, Videoproiector, manual digital, platforma educațională Wordwall, prezentare power point, fragment din
„Cântarea României” de Alecu Russo, tablă magnetică, marker, caiete, stilouri, minge.
Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe.
Forme de evaluare: Observarea sistematică a elevului, evaluare orală.
DEMERSUL DIDACTIC
Scenariul didactic Strategii didactice
Nr. Ob. Etapele lecției Activitatea Activitatea elevilor Metode și Mijloace de Forme Evaluare
Crt Op. propunătoarei procedee învățământ de
. realizare
1. Moment Aerisesc sala de clasă; Elevii așteaptă liniștiți în bănci; Frontal
organizatoric Pregătesc materialele Îmi răspund la salut.
pentru buna desfășurare a
lecției de Educație Civică;
Salut și mă prezint
elevilor.
2. Reactualizarea Întreb elevii ce au avut de Conversația Videoproiector Frontal Observarea
cunoștințelor pregătit pentru astăzi Elevii răspund ce au avut de sistematică a
pentru ora de Educație pregătit pentru astăzi. Platforma elevilor
civică. educațională
Le propun să facem o Elevii ascultă cu atenție ceea ce Wordwall
reactualizare a le propun. https://wordwal
cunoștințelor dobândite l.net/ro/resourc
e/12404202/loc
anterior printr-un exercițiu
uri-%c3%aen-
oral reprezentat într-o care-m%c4%83- Evaluare orală
roată virtuală pe care ei va simt-ca-acas
trebui să o învârtă pentru a %c4%83
răspunde la câte o Elevii ascultă explicațiile mele. Explicația
întrebare. Le explic cum
vor participa la joc. Am
pregătit 15 întrebări
Individual
diferite trecând prin Exercițiul
materia cunoscută de ei.
Invit câte un copil să
învârtă roata și aștept Elevii ies și învârt roata, apoi
răspunsul corect. răspund la întrebarea primită.
(ANEXA I)
3. Captarea Captez atenția elevilor Elevii urmăresc cu atenție Expunerea Laptop. Frontal Observare
atenției filmulețul. Videoproiector sistematică a
printr-un videoclip în care
comportamentului
rulează câteva imagini Elevii își exprimă opiniile elevilor
referitor la filmuleț. https://www.y
reprezentative din țara
outube.com/wa
noastră. Apoi le adresez tch?
v=5zeIGxVnpz
mai multe întrebări:
o
- Ce locuri și monumente Elevii răspund că au identificat Conversația Individual
ați identificat în filmuleț? Castelul Peleș, Castelul Bran,
-Voi ați vizitat aceste Transfăgărășan, Delta Dunării,
locuri? Ce elemente Cascada Bigăr, Sfinxul ,
Evaluare orală
relevante ați identificat? Cazinoul din Constanța,
-Ce obiceiuri, porturi , litoralul Mării Negre, mănăstiri
cântece, dansuri, și alte peisaje frumoase etc.
mâncăruri sunt în zona de
care aparțineți voi sau
membrii familiei sau
persoanele dragi vouă?
-La ce vă gândiți când
Ciorchinele
auziți România?
7. Aprecierea Le mulțumesc elevilor Elevii primesc aprecieri Recompense Frontal Aprecieri verbale
activității pentru participare și fac verbale și recompense
aprecieri verbale globale și
elevilor
individuale privind
activitatea la oră.
8. Precizarea și Le transmit și explic Elevii își notează tema pentru Frontal
explicarea elevilor ce temă au pentru acasă.
acasă. Ei trebuie să
temei
realizeze o carte poștală
despre România.
ANEXE
Anexa 1. https://wordwall.net/ro/resource/12404202/locuri-%c3%aen-care-m%c4%83-simt-ca-acas%c4%83
https://www.youtube.com/watch?v=5zeIGxVnpzo
Anexa 2.
Port
Dansuri
Mâncăruri
România
Obiceiuri
Cântece
METODA DIAMANTULUI
ROMÂNIA
MÂNDRĂ FRUMOASĂ
FARMECĂ
ÎMPODOBEȘTE ÎNCÂNTĂ
IUBESC MULT.
ROMÂNIA TE
GRÂNE FLORI
ȚARĂ
ANEXA 5.