0% au considerat acest document util (0 voturi)
213 vizualizări12 pagini

5 Proiect Didactic Dirigentie

Documentul prezintă un proiect didactic pentru o lecție la clasa a VI-a despre factorii de succes școlar. Lecția include activități interactive și vizionarea unui film, iar elevii identifică caracteristici care favorizează succesul și completează spații libere cu răspunsuri adecvate.

Încărcat de

Claudia Dia Velea
Drepturi de autor
© © All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca DOCX, PDF, TXT sau citiți online pe Scribd
0% au considerat acest document util (0 voturi)
213 vizualizări12 pagini

5 Proiect Didactic Dirigentie

Documentul prezintă un proiect didactic pentru o lecție la clasa a VI-a despre factorii de succes școlar. Lecția include activități interactive și vizionarea unui film, iar elevii identifică caracteristici care favorizează succesul și completează spații libere cu răspunsuri adecvate.

Încărcat de

Claudia Dia Velea
Drepturi de autor
© © All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca DOCX, PDF, TXT sau citiți online pe Scribd

Proiect didactic

DATA: 4 .03. 2022


CLASA: a VI-a A
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT :Școala Gimnazială ,,Luceafărul " - București
PROFESOR: Bota Claudia
ARIA CURRICULARĂ : Consiliere și orientare
DISCIPLINA: Consiliere și dezvoltare personală
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Călătorie prin emoții și cuvinte
DOMENIUL DE CONȚINUT: Dezvoltare socio-emoțională
SUBIECTUL: Unde am ajuns?
TIPUL LECŢIEI: predare-învăţare-evaluare (mixtă)
TIMP: 45 min.
LOCUL DE DESFĂȘURARE: sala de clasă
COMPTENȚE GENERALE:
1. Adoptarea atitudinilor pozitive față de sine și a unui stil de viață sănătos și echilibrat
3. Reflectarea asupra motivației și eficacității strategiilor pentru progres în învățare
COMPETENȚE SPECIFICE:
1.1. Explorarea direcțiilor de dezvoltare a caracteristicilor personale
1.2. Identificarea alternativelor de soluționare a unor situații de stres pentru asigurarea stării de bine
2.1. Exprimarea emoțiilor în acord cu nevoile personale și specificul situațiilor
COMPETENȚE DERIVATE:
C1 – să definească termenii de succes școlar/ insucces școlar

1
C2 – să cunoască factorii reușitei școlare
C3 – să relaționeze pozitiv cu ceilalți
C4 – să elaboreze un plan de viitor

Strategia didactică:
Metode:
a) metode şi procedee: - expunerea sistematică, explicaţia, conversaţia euristică, jocul didactic, exercițiul, film.
b) mijloace didactice: - mape de lucru (documente, fişe de lucru)
c) forme de activitate: - frontală, individuală.

Resurse umane: 26 de elevi

BIBLIOGRAFIE:

● Dincă, Cornelia; Mișu, Mihaela Andreea;Puiu, Eugen - Ghidul dirigintelui consilier, Editura Decesfera media, București, 2007;
● Marinescu, Silvia; Dinescu, Rodica – Invitație la educație, Editura Carminis, Pitești, 2003;

2
Scenariu didactic
CONȚINUTUL INFORMAȚIONAL Doz ELEMENTE DE STRATEGIE EVALUARE
Etapele lecție Competențe ȘI DEMERSUL DIDACTIC are DIDACTICĂ Forme
specifice Procedural Material Forme de Instrumente

ACTIVITATEA ACTIVITATEA e e organizare


CADRULUI ELEVILOR
DIDACTIC
Notez absenţele. Elevii îşi Conversația Catalogul Frontal Observarea
1. Moment Pregătesc pregătesc 1' virtual sistematică
organizatoric materialele manualele şi Manual
necesare caietele. caiet
desfăşurării lecţiei.

2. Capatarea Pentru a descoperi Elevii bat sau nu 3 Conversaţia Frontal Evaluare


atenției subiectul activităţii din palme, în Jocul inițială
organizez jocul: funcție de didactic
“Bate din palme!” răspunsul pozitiv
Pun anumite sau negativ. Pe
întrebări și copiii parcursul jocului,
care au un răspuns elevii trebuie să
pozitiv bat din observe de fiecare
palme. Exemple dată ce lucruri au
de întrebări: în comun cu
Cine are ochii colegii lor și ce-i

3
albaștri? diferențiază.
Cine are trei frați?
Cui îi plac
animalele?
Cine poartă
hanorac negru?
Cine a citit
”Amintiri din
copilărie” de Ion
Creangă?
Cine se bucură de
rezultatele sale
școlare?

3. Anunţarea C1 Anunţ tema Elevii ascultă cu 1 Conversaţia Frontal Observare


temei şi a C3 ,,Unde am atenţie. sistematică
competențelo ajuns?”, precum
r derivate
şi competențelor
derivate activităţii
pe înţelesul
elevilor (sub forma
unui plan pe care-l
scriu la tablă).
4. C1 I. Calea spre Conversația Caiete Frontal Observare
Desfăşurarea C3 succes Elevii 10 Brainstormi Tablă Individual sistematică
activităţii Solicit elevilor să recepționează ng Evaluare
aprecieze printr-un mesajul. Notează predictivă
singur cuvânt, pe fișă, apoi
notând pe prezintă.
fișă,evoluția lor Film

4
școlară din primul Video-
semestru al anului proiector
școlar.
Solicit elevilor să Elevii urmăresc
urmărească filmul. Frontal
filmul ,,Drumul Individual
Elevii ascultă cu Conversația
spre succes- 5
atenție, Explicația
principii”, apoi
solicit elevilor să completează
spațiile libere, Caiete
completeze
aduc completări. Tablă
spațiile libere cu
răspunsurile https://
adecvate: [Link]
1. Stiu............ m/watch?
2. Pot cu siguranță v=jLUSeW_2m7I
C2 (ce știu să
C3 15
fac)...........
3. Cum sunt......... Frontal
4. Am calitatea de Individual
Ciorchinele Tabla
a...........
5. Sunt dispus
să....
II . Factorii
reușitei școlare.
- Solicit elevilor să
enumere cinci Elevii enumeră
caracteristici umane caracteristicile
care favorizează
umane care
succesul școlar, pe

5
baza citatelor: favorizează
-Trăiește succesul școlar:
conform viselor perseverența,
tale, nu după ambiția,
fricile tale. –
încrederea în sine,
Johnny Majors
- Nu renunța, comunicarea,
nu lua nimic empatia, talentul.
personal și nu
accepta nu ca
răspuns. – Expunerea
Sophia
sistematică
Amoruso
- Creează-ți Conversația
cea mai înaltă, euristică
grandioasă
viziune posibilă Elevii
pentru viața ta, recepționează
pentru că devii
mesajul. Aduc
ceea ce crezi. –
Oprah Winfrey completări
- Numitorul
comun pentru
toți cei care au
avut succes
este munca. –
John D.
Rockefeller
- Precizez că
succesul şcolar
angajează întreaga
personalitate acesta

6
fiind dependent de
interacţiunea mai
multor factori:
- factorii biologici-
starea de sănătate.
- factorii psihologici
însuşirile
psihice(temperame
nt, aptitudini,
interese), fenomene
psihice(atenţia şi
limbajul), nivelul de
inteligenţă şi de
aspiraţie, atitudinea
faţă de muncă,
voinţa de a învăţa,
anumite tulburări
de
personalitate(neliniş
te,hiperemotivitate,
infantilism,
nevroze), tulburări
de activitate (apatie,
dezinteres,
oboseală,
încetineală).
-Factorii socio-
culturali cuprind
mediul psiho-socio-
cultural familial şi
grupul de prieteni ai
copilului.
- Factorii stresanţi

7
pot fi de natură
fizică (zgomot,aer
poluat, iluminare
insuficientă, frig,
umezeală), de
natură
fiziologică(boli
organice,
subnutriţie, somn
insuficient), de
natură psiho-
socială(supraîncărca
re, lipsa de
antrenament în
învăţare, vizionarea
abuzivă la T.V. şi
jocuri pe calculator,
anumite conflicte
dintre părinţi şi
elevi, între profesori
şi elevi şi chiar în
relaţia elevi-elevi).

5. Obţinerea Închideţi ochii Observarea


performanţei şi imaginaţi-vă că Elevii 7 Conversația Frontal sistematică
și asigurarea C4 aveţi 30 de ani. recepționează Cartonașe Individual Evaluare
feed-back-ului Completaţi spaţiile Fișa de
C3 mesajul. predictivă
libere de mai jos cu
ceea ce vi se Completează lucru

8
potriveşte. exercițiul de pe
Am 30 ani. fișa de lucru
Sunt ………………. .
Lucrez la
………………….. . Am
meseria de
………………… . Am
un salariu lunar de
……………….. . Visez
să pot să
……………………………
…….
6. Evaluarea C1 - Fac aprecieri Elevii 3 Conversația Cartonașe Frontal Evaluare
C2 generale şi recepționează Individual finală
C3 individuale asupra mesajul. Autoevaluare
modului de
C4 desfăşurare a
activităţii şi a
participării elevilor.
- Solicit elevii să-şi
prezinte starea
emoţională după
desfăşurarea acestei
activităţi (prin ”Față
veselă” sau ”Față
tristă”)

9
Anexe
Exercițiul I
Completați spațiile libere cu răspunsurile adecvate:
1. Stiu............
2. Pot cu siguranță (ce știu să fac)...........
3. Cum sunt.........
4. Am calitatea de a...........
5. Sunt dispus să....

Exercițiul II
Închideți ochii și imaginați-vă că aveți 30 de ani. Completați spațiile libere se mai jos cu ceea ce vi se potrivește:
Am 30 ani. Sunt ………………. ……………………….. Lucrez la ………………….. ………... Am meseria de
……………………..…… . Am un salariu lunar de ……………….. . Visez să pot să……………………………………
…………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………..

10
-Trăiește conform viselor tale, nu după fricile tale. – Johnny Majors

- Nu renunța, nu lua nimic personal și nu accepta nu ca răspuns. – Sophia Amoruso

- Creează-ți cea mai înaltă, grandioasă viziune posibilă pentru viața ta, pentru că devii ceea ce crezi. – Oprah Winfrey

- Numitorul comun pentru toți cei care au avut succes este munca. – John D. Rockefeller

11
12

S-ar putea să vă placă și