Sunteți pe pagina 1din 2

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: SCOALA GIMNAZIALA STROE BELLOESCU


GRIVITA

CLASA: a VI-a

ARIA CURRICULARĂ: Consiliere şi orientare

DISCIPLINA: Consiliere şi dezvoltare personala


M2: S 10
SUBIECTUL LECŢIEI: Popas în lumea emoţiilor

UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Călătorie prin emoţii şi cuvinte

TIPUL LECŢIEI: Comunicare, Însuşire de noi cunoştinţe

DURATA: 50 de minute

PROPUNĂTOR: Prof. SCHIFIRNET GABRIELA

COMPETENŢE CHEIE:
- Competenţa de comunicare în limba maternă
- Competenţe sociale şi civice

COMPETENŢE GENERALE:
2. Relaţionarea armonioasă cu ceilalţi în contexte şcolare şi extraşcolare

COMPETENŢE SPECIFICE:
2.1. Exprimarea emoţiilor în accord cu nevoile personale şi cu specificul situaţiilor
2.2. Identificarea elementelor comunicării eficiente în medii reale şi virtuale

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
La sfârşitul orei, elevii vor fi capabili:
- să identifice propriile emoţii şi pe ale celorlalţi;
- să dezvolte empatie faţă de emoţiile, trăirile celorlalţi în situaţii diferite;
- să-şi exteriorizeze propriile emoţii, trăiri în situaţii diferite;
- să conştientizeze responsabilitatea propriilor atitudini;

METODE DE PREDARE-ÎNVĂŢARE: problematizarea, brainstormingul, conversaţia


euristică, învăţarea prin cooperare

MIJLOACE DE ÎNVĂŢARE: laptop, videoproiector


FORME DE ACTIVITATE: individuală, pe grupe, frontală
FORME DE EVALUARE: observaţia sistematică, autoevaluarea
BIBLIOGRAFIE:
1. SIMONA ELENA POPA,(2017). CONSILIERE ŞI DEZVOLTARE PERSONALĂ,
Cls. A VI-a, ED. DIDACTICĂ ŞI PEDAGOGICĂ;
2. Programa şcolară pentru disciplina CONSILIERE ŞI DEZVOLTARE
PERSONALĂ CLASELE a V-a – a VIII-a, Bucureşti, 2017;

SCENARIUL DIDACTIC

1.EVOCARE (10 min)


Se realizează prin metoda brainstormingului:
Sarcina de lucru: Ce înţelegeţi prin emoţie?
Daţi exemple de emoţii (3 exemple) şi precizaţi în ce situaţii le-aţi trăit.

2.CONFIGURAREA SENSULUI (10 min)

Profesorul le explică sensul termenului ,,emoţie”(= reacţie afectivă, de durată scurtă,


generată de o atitudine sau de o surpriză; tulburare sufletească; nelinişte). Elevii dau
exemple de diverse emoţii: frică, teamă, bucurie, nelinişte, încântare etc. şi prezintă în
faţa colegilor situaţiile care le-au generat aceste emoţii. Elevii primesc o fişă de lucru pe
care sunt desenate chipuri de copii exprimând diferite emoţii şi li se cere să noteze în
dreptul fiecărei imagini emoţia exprimată.

3.REFLECŢIA (30 min)

Copiii sunt invitaţi să privească o secvenţă din filmul


,,Wonder”https://filmeseriale.live/wonder-minunea-2017/
, momentul în care Augie, un băiat născut cu o diformitate a feţei, merge la şcoală pentru
prima dată şi trebuie să înfrunte privirile tuturor copiilor, moment de mare emoţie pentru
părinţi, sora sa, Via, dar mai ales pentru băiatul marginalizat.
Profesorul le cere elevilor să redacteze o scrisoare către August, în care să-şi exprime
susţinerea faţă de acesta, astfel încât să poată trece mai uşor peste teama pe care această
nouă experienţă i-o trezeşte.

Lucrările vor fi incluse în portofoliul de învăţare al elevului pe baza căruia cadrul didactic
poate evalua progresul, iar elevul se poate autoevalua.

DESCHIDERE SPRE ALTĂ DISCIPLINĂ

Consider că activitatea din cadrul orei de Consiliere şi dezvoltare personală se poate


aplica şi în cadrul orei de Limba şi literature română, la Unitatea 5, ,, În Europa”, pentru
o lecţie de construcţie a comunicării pe baza textului ,,O scrisoare de prietenie” de Iulia
Iordan, pentru a dezvolta competenţa generală 3.- Redactarea textului scris de diverse
tipuri .

S-ar putea să vă placă și