Sunteți pe pagina 1din 4

PLAN DE LECTIE

Obiectul: Cunoasterea si igiena corpului uman


Clasa: a III a C
Data: 16.03.2015
Tipul leciei: mixt
Unitatea de nvare: Schema corporala
Tema: Prtile corpului
Scopul leciei : Cunoaterea i denumirea prilor corpului; Dezvoltarea unor conduite raportate la
propriile trebuine (primare)
Obiective operaionale:
O1 s numeasc prile corpului
O2 s recunoasc prile corpului;
O3 s numeasc aciuni efectuate cu prile corpului;
O4 sa pozitioneze corect partile corpului pentru intregirea imaginii corpului;
O5 s participe cu interes pe toat durata orei mplicndu-se n activitile propuse.
Metode i procedee: demonstraia, explicatia, nvarea experienial, jocul didactic.
Material didactic: cartonase cu partile corpului, joc de potrivire a partilor corpului cu actiunea efectuata, papusa
cu partile corpului, fisa de lucru individual.
Material bibliografic:
Ghidul programului de informare-formare a nvtorului, Bucureti 2003
Igiena personal, Angelica Clugria, Editura Dor 2002
Igiena personal, Marcela Pene , Editura Ana 2000

Desfurarea leciei
Etapele lectiei

Activitatea profesorului

Activitatea
elevilor

Ob.

Timp

1. Moment organizatoric
salutul de inceput de zi

M aez n locul din clas unde ne strngem n


careu i i ndemn pe elevi s mi se alture.
Intreb numele elevilor si i indemn sa se salute.

Se aseaza in careu, isi spun numele si se salut


verbal i gestual.

4 min

2. Captarea atentiei

Art copiilor o jucrie care reproduce sunetul unui


tigru.
i ntreb: Ce s-a auzit?
i ntreb ce alte animale mai cunosc.

Elevii numesc animalul auzit.

3 min

Le art copiilor plane cu imagini reprezentnd


animale domestice i slbatice n diverse ipostaze.
(Anexa 1. Pisica doarme; Pasrea zboar; Calul
mannc.; Tigrul sare;)
ntreb pe rnd elevii Ce animal este? apoi Ce face
tigrul?
Drept recompens elevii primesc jucria sonor i
sunt ndemnai s apese butonul.

Elevii observ imaginile.

Le propun o prezentare pe calculator .


Astazi, cu ajutorul calculatorului, o s spunem
propoziii despre ceea ce facem la coal.

Se aeaz n faa calculatorului.


Observ macheta de titlu La coal i ascult
explicaiile profesorului.

3. Verificarea cunostintelor
anterioare

4. Anunarea temei i enunarea


obiectivelor

Elevii numesc animalele cunoscute.


10 min
O1.
Elevii numesc animalele.
O2.
Elevii spun ce face animalul.

2 min

Obs.

4. Dirijarea nvrii.

Secven de lecie pentru exprimarea aciunilor


familiare prin propoziii simple.
Prezint copiilor imagini reprezentnd aciuni
familiare din mediul colar. (Anexa 1. Fetia
rde; Biatul scrie; Copiii se joac; Biatul
mnnc; Biatul alearg; Fetia picteaz; )
ntreb elevii pe rnd Ce vezi n aceasta imagine?
ndemn elevii s exprime aciunea printr-o
propoziie simpl.
Secven de lecie pentru dezvoltarea capacitii
de analiza a unitilor lexicale ale propoziei cuvintele.
nmnez fiecrui elev un puzzle simplu n care
trebuie s asocieze diverse persoane cu aciunea
pe care o fac.
ntreb pe rnd: Cine este?
Propun pronunia cuvntului pe silabe.
ntreb apoi acelai elev Ce face fetia/biatul?
Propun pronunia cuvntului pe silabe.

5. Fixarea cunotintelor.

Observ imaginile si exprim verbal aciunea.


O3.
Elevii rspund cu propoziii simple. Ex.: Fetia
rde.

Numesc generic persoana.


Reproduc corect dup model desprirea n
silabe a cuvntului.
Denumesc aciunea.
Reproduc corect dup model desprirea n
silabe a cuvntului.

O3.

Secven de lecie pentru formarea abilitii de


sintez a unitilor lexicale.
O4.
nmnez elevilor cte o fi de lucru pe care elevii
trebuie s lipeasc (cu velcro) pictogramele
potrivite (prima pentru persoan si o a doua pentru
aciune) pentru a forma propoziia potrivit
imaginii. (Anexa 2)

Aleg i lipesc pictogramele potrivite.


Exprim aciunea printr-o propoziie simpl.

15
min

6. Tema pentru acasa

Le nmnez elevilor tema pentru acasa fisa de


lucru individual cu exercitii de exprimare a
aciunilor familiare prin propoziii simple.

Pun fia n ghiozdan.

3
min

S-ar putea să vă placă și