Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
PROIECT DIDACTIC
coala/liceul/colegiul : Liceul de arte Octav Bancila, Iasi
Data : octombrie 2010
Profesor mentor:
Profesor metodician : Gafencu ( Carpuz) Maria Mihaela
Tema: Compozitia figurative deschisa
Forma de realizare: Pictura: pata decorative sau pata picturala.
Grupa / clasa: gimnaziu/cls a Va
Tipul de activitate: formare de priceperi si deprinderi
Mijloace de realizare:
- conversatia
- explicatia
- demonstratia
- dialogul
Obiective operaionale:
1. s- deosebeasca diferite tipuri de compozitie inchisa/deschisa, statica/dinamica,
identificandu-le pe imagini;
2. s explice termenul de centru de interes, mentionand modurile prin care acesta poate fi
scos in evident (contraste)
3. s4. s.
Strategia didactic:
Metode
didactice:
Form de organizare:
Mijloace didactice:
Tipul de nvare:
Form de evaluare:
Metode de evaluare:
Resurse:
Durata:
152
Durata i
activitii
obiectivele
Strategii didactice
153
PROIECTE DIDACTICE
Varianta 1
Denumirea activitii: Activitate interdisciplinar asociat
Tema: Jocurile i cntecele copiilor - deprinderi ritmice
Forma de realizare: Educaie muzical i Educaie fizic
Grupa / clasa: grupa mare
Tipul de activitate: predare - nvare (formare de deprinderi muzicale i de micare pe
muzic)
Mijloace de realizare:
- cntecul Prichindel de Anton Scornea - nvare (vezi capitolul IV.2);
- jocul muzical de micare Prichindel - consolidare.
Obiective operaionale:
1. s-i consolideze deprinderile de interpretare muzical, corect i expresiv;
5. s-i dezvolte memoria muzical;
6. s-i sincronizeze elementele de joc cu interpretarea vocal;
7. s-i coordoneze paii n coloan i n cerc;
8. s participe activ, contient i cu plcere la activitate.
Strategia didactic:
Metode
didactice:
i motric),
154
Durata i
activitii
obiectivele
5 min.
Strategii didactice
explicaia,
O 1,2,5
demonstraia,
exerciiul (muzical
i motric)
Activiti
introductive
(educaie
muzical i
educaie fizic)
Prezentarea
5 min.
materialului
O5
observarea planei,
conversaia
stimul (educaie
muzical i
educaie fizic)
Dirijarea
10 min.
nvri
O 1,2,5
conversaia,
(educaie
demonstraia,
muzical)
exerciiul muzical,
algoritmizarea,
analizat
Se
coninutul
nva
fiecare
versurilor.
strof
prin
8 min.
performanei
O 3,4,5
(educaie fizic i
educaie
muzical)
explicaia,
observarea
participrii copiilor
pentru evaluare
observarea pentru
evaluarea
Retenia i
2 min.
transferul
O5
Comunicarea recomandrilor i
calificativelor.
Varianta 2
formativ
Explicaia
155
156
Secvenele
Durata i
activitii
obiectivele
5 min.
Activiti
introductive
(educaie
O 1,2,5
Strategii didactice
realizarea
de
exerciii
pentru
muzical)
explicaia,
demonstraia,
exerciiul muzical
Reactualizarea
10 min.
i evaluarea
O 3,4,5
povestirea,
chestionare oral
cunotinelor
anterioare
(cunoaterea
mediului)
Prezentarea
5 min.
materialului
O 3,4,5
stimul (educaie
Observarea
imaginilor
stabilirea
observarea planei,
conversaia
mingea, zmeul)
muzical i
cunoaterea
mediului)
Dirijarea
10 min.
Comunicarea
nvri
O 1,2,5
conversaia,
(educaie
demonstraia,
muzical)
exerciiul muzical,
algoritmizarea,
coninutului
activitii
explicaia,
observarea
participrii copiilor
Obinerea
10 min.
pentru evaluare
competiia prin
performanei
O 1,2,5
prob practic
practic i va fi
(educaie
muzical)
Retenia i
5 min.
transferul
O5
Varianta 3
Denumirea activitii: Activitate interdisciplinar asociat
Tema: Reguli de igien - deprinderi melodice
observarea
participrii elevilor
pentru evaluare
conversaia,
explicaia
157
observarea.
Form de organizare: frontal
Mijloace didactice: panou cu imagini, jucrii de plu (raa)
Tipul de nvare: senzoriomotorie, prin descoperire
Form de evaluare: formativ
Metode de evaluare: observare curent, prob practic, chestionare oral
Resurse:
1. Aurelia Ana, Smaranda Maria Cioflica - Proiecte tematice orientative, Petroani:
Editura Tehno Art, 2003
2. Cristina Pavelea, Daniel Tudor Pavelea, Gheorghe Alexandru - Psihopedagogie
aplicat n activitile de practic pedagogic, Craiova: Editura Gheorghe
Alexandru", 2005
3. Programa activitilor instructiv
Secvenele
Durata i
Strategii
158
activitii
obiectivele
Activiti
2min
didactice
explicaia,
introductive
O 1,2,5
demonstraia,
exerciiul muzical
(educaie
muzical)
Prezentarea
3 min.
observare de
materialului
O 3,4
imagini i
stimul (educaie
conversaie pentru
moral - civic)
evaluare formativ
Reactualizarea
10 min.
demonstraia,
i evaluarea
O 1,2,5
conversaia,
cunotinelor i
deprinderilor
muzicale
(educaie
muzical)
Obinerea
3 min.
performanei
O 2,3,4
(educaie
explicaia, prob
muzical)
observarea
comportamentului
pentru evaluarea
formativ
Retenia i
2 min.
conversaia i
transferul
O5
explicaia
Varianta 4
Denumirea activitii. Activitate interdisciplinar integrat
159
160
Secvenele
Durata i
activitii
obiectivele
Activiti
5min
explicaia,
introductive
O 1,2,5
demonstraia,
(educaie
exerciiul muzical
muzical)
Strategii
didactice
Prezentarea
5 min.
conversaia i
materialului
O 3,4,5
observarea de
stimul (limba
imagini
francez)
lor de deplasare
Dirijarea
20 min.
explicaia,
nvrii (limba
0 3,4
demonstraia,
exerciiul verbal
francez)
15 min.
algoritmizarea,
performanei
0 1,2
explicaia,
(limba francez
regulile
i educaie
jocului
gesturi
specifice
muzical)
prin
joc
de
atenie,
competiie
demonstraia,
exerciiul muzical
i motric,
competiia,
prob practic
pentru evaluare
global.
Retenia i
5 min.
transferul
O5
explicaia
161
Varianta 5
Denumirea activitii: Activitate interdisciplinar integrat
Tema: Primvara n muzic i pictur
Forma de realizare: Educaie muzical i Educaie plastic
Grupa / clasa: grupa pregtitoare
Tipul de activitate: mixt (verificare i formare a deprinderilor de audiere, a unei
culturi
muzicale i consolidarea deprinderilor de exprimare plastic)
Mijloace de realizare:
-
IV.2) nvare;
pictur Peisaj de primvar - culori calde, culori reci consolidare.
Obiective operaionale:
1. s-i formeze deprinderile muzicale de audiere;
2. s-i dezvolte cultura muzical;
3. s-i consolideze deprinderea de a utiliza limbajul plastic adecvat, prin culori
calde i
culori reci;
4. s-i consolideze imaginaia plastic stimulat de fondul muzical audiat;
5. s participe cu plcere la activitate i s manifeste dragoste fa de
art.
Strategia didactic:
Metode didactice: conversaia, audiia, exerciiul (muzical i plastic),
observarea, explicaia, demonstraia, jocul de rol (de creaie)
Form de organizare: frontal i individual
Mijloace didactice: panou cu imagini de primvar cu instrumente
muzicale i portretul compozitorului Antonio Vivaldi, machet cu imaginea unui
parc de joac
Tipul de nvare: senzoriomotorie, creatoare
Form de evaluare: formativ
162
Durata i
obiectivele
5 min.
O 1,5
Reactualizarea
cunotinelor,
deprinderilor i
evaluarea lor
(educaie
muzical i
educaie
plastic)
Prezentarea
materialului
stimul
(educaie
plastic)
5 min.
O 2,4
5 min.
03
Strategii
didactice
explicaia,
audierea,
exerciiul
muzical,
observarea de
imagini cu
instrumente
muzicale
Audiia,
conversaia,
observarea de
imagini realizate
de copii, pentru
evaluare formativ
conversaia,
observarea de
imagini
163
Dirijarea
nvrii
(educaie
muzical i
educaie
plastic)
10 min.
O 1,2,3,4
Obinerea
performanei
(educaie
muzical i
educaie
plastic)
Retenia i
transferul
5 min.
O 1,4
5 min.
O 2,3,5
explicaia,
demonstraia,
audiia cu casete,
observarea de
imagini
(compozitorul,
aspecte din
natur), exerciiul
plastic
conversaia,
audiia,
observarea, prob
practic plastic
pentru evaluare
formativ.
conversaia,
explicaia.
164
Varianta 6
Denumirea activitii: Activitate interdisciplinar integrat
Tema: Numrarea cresctoare de la 1 la 10 n cntecele copiilor
Forma de realizare: Educaie muzical i Activitate matematic
Grupa / clasa: grupa mijlocie
Tipul de activitate: consolidare (aprofundarea cunotinelor matematice i a
deprinderilor
muzicale)
Mijloace de realizare:
- cntecul Numrtoare cu veveria de Dan Voiculescu (vezi capitolul IV.2) repetare;
- joc matematic - numrare cresctoare de la 1 la 10 - repetare.
Obiective operaionale:
1. s-i consolideze deprinderile muzicale de interpretare corect i expresiv;
2. s-i dezvolte memoria muzical;
3. s recunoasc cifrele de la 1 la 10;
4. s numere cresctor de la 1 la 10;
5. s participe activ, contient, s manifeste dragoste fa de arta muzical i
tiinele
matematice.
Strategia didactic:
Metode didactice: conversaia, explicaia, exerciiul (matematic i muzical),
demonstraia, observarea, jocul de rol (de recunoatere)
Form de organizare: frontal
Mijloace didactice: plane (cu cifre), jetoane cu cifrele de la 1 la 10, jucrie de
plu
(veveri)
Tipul de nvare: logic, creatoare
Form de evaluare: formativ
Metode de evaluare: conversaie, prob practic, observarea
comportamentului
165
copiil
or Resurse:
1. Aurelia Ana, Smaranda Maria Cioflica - Proiecte tematice orientative,
Petroani:
Editura Tehno Art", 2003
2. Cristina Pavelea, Daniel Tudor Pavelea, Gheorghe Alexandru Psihopedagogie
aplicat n activitile de practic pedagogic, Craiova: Editura
Gheorghe
Alexandru", 2005
3. Programa activitilor instructiv - educative n grdinia de copii,
Bucureti:
Ministerul Educaiei Naionale, 2005
Durata: 25 minute
Durata i
Strategii
activitii
Activiti
obiectivele
5 min.
didactice
explicaia,
introductive
O 1,2,5
demonstraia,
(educaie
exerciiul muzical
muzical)
Prezentarea
5 min.
conversaia,
materialului
O5
observarea,
stimul
exerciiu de
(educaie
recunoatere
muzical i
educatoare
(matematic i
activitate
matematic)
muzical)
166
Reactualizarea
5 min.
competiia,
i evaluarea
O 3,4
conversaia, jocul
cunotinelor
de rol de
nsuite
recunoatere,
(activitate
observarea
matematic i
educaie
copiilor pentru
muzical)
Obinerea
5 min.
vizualizarea jetoanelor
Reactualizarea cntecului de ctre
evaluare
demonstraia,
performanei
O 1,2
exerciiul muzical,
(educaie
competiia, proba
muzical i
practic pentru
activitate
evaluarea
matematic)
matematic
formativ
Retenia i
5 min.
conversaia,
transferul
O5
explicaia
167
Proiect didactic 1
Grupa :
Cercul artistic :
Tema :
Tipul de activitate :
Scopul activitii :
muzicii uoare
Mijloace de realizare :
Material didactic :
Obiective operaionale:
clasele V-VIII
muzic uoar
interpretare instrumental
predare-invare
formarea deprinderii instrumentale specifice
pies vocal- instrumental de muzic uoar
org electronic, chitar, tobe, cd-player
1.
2.
3.
4.
5.
Metode si procedee :
conversaia,
Material bibliografic :
Durata :
Etapele i
obiectivele
solfegiul, audiia.
Metode pentru pian, chitar, percuie
50
Desfurarea activitii
Activitatea profesorului
Activti
introductive
10
O2
O3
O5
Strategii
Activitatea copiilor
Elevii
Explicaia
instrumentiti
Demonstraia
execut exerciiile Exerciiul
conform
explicaiilor
168
specifice
Pregtirea
bazelor
aperceptive
5
O3
O5
Dirijarea
nvrii
cntecului
30
O1
O2
O3
O4
Fixare-evaluare
3
ncheiera
activitii
2
O5
Elevii
urmresc Auditia
audiia
i Explicaia
analizeaz
partiturile
Elevul de la clape
urmrete
explicaiile
i
descifreaz
partitura, separat,
nti mna dreapt,
apoi mna stng,
apoi impreuna cu
ambele
mini.
Chitaritii execut
acordurile, basul i
melodia
si
le
interpreteaz.
Bateristul execut
ritmul stabilit, mai
rar, apoi in tempoul
indicat.
Elevii
execut
mpreuna conform
cerinelor.
ntreab ce pies a fost pus Participa
la
in studiu si apreciaz cu evaluare.
note/calificative.
Sunt fixate sarcinile de lucru Recepioneaz
individual i urmtoarea comunicrile
activitate.
profesorului.
Proiect didactic 2
Explicatia
Solfegiul
Exerciiul
Conversaia
Demonstraia
Conversaia
Explicaia
169
Grupa :
Cercul artistic:
Tema :
Tipul de activitate:
Scopul activitii:
muzicii
Mijloace de realizare :
Material didactic :
Obiective operaionale:
Metode i procedee:
converMaterial bibliografic :
suflat
Durata :
Etape/
Obiective
Activiti
introductive
10
O2, O3, O5
Pregtirea
bazelor
aperceptive
5
O3,O5
Dirijarea
nvrii
clasele V-VIII
muzic popular
interpretare instrumental
predare-nvare
formarea deprinderii instrumentale specifice
populare
pies vocal- instrumental de muzic popular
acordeon, fluier, cd-player
1. s descifreze corect partitura;
2. s fixeze corect digitaia;
3. s-i consolideze notaia muzical;
4. s interpreteze sincronizat acompaniamentul;
5. s participe activ i afectiv la activitate.
explicaia, demonstraia, exerciiul, povestirea,
saia, solfegiul, audiia.
Metode pentru acordeon i instrumente de
50
Desfurarea activitii
Activitatea profesorului
Activitatea elevilor Strategii
Propune pregtirea
instrumental prin exercuii
tehnice pentru acordeon i
fluier.
Sunt executate cromatic
ascendent i descendent.
Elevii le vor realiza separat, pe
grupe de instrumente.
Prezint piesa ce urmeaz a fi
studiat: distribuie partiturile
i propune audierea ei
Elevii execut
Explicaia
exerciiile conform Demonstraia
cerinelor
Exerciiul pe
acordeon i fluier
Elevii urmresc
explicaiile i
Elevii urmresc
audiia i
analizeaz
partiturile
Audiia
Explicaia
Explicaia
170
cntecului
20
O1,O2,O3,O
4
acompaniamentului orchestral.
Supravegheaz elevii care
descifreaz partiturile
(eventual le solfegiaz). Sunt
stabilite liniile melodice,
digitaia, acordurile.
descifreaz
partitura, dup
notele muzicale;
execut pe grupe
de instrumente
conform cerinelor
cu ajutorul
profesorului.
Obinerea
ncearc o asamblare a
Elevii sunt ateni la
performanei instrumentelor i
interpretare,
10
nregistreaz interpretarea
ascult cu interes i
O4, O5
care va fi analizat apoi.
analizeaz
Fixarentreab ce pies a fost pus n Particip la
evaluare
studiu i apreciaz cu
evaluare
3
calificative.
O5
ncheierea
Sunt fixate sarcinile de lucru
Recepioneaz
activitii
individual i urmtoarea
comunicrile
2
activitate.
profesorului.
O5
Solfegiul
Exerciiul
Conversaia
Demonstraia
Exerciiul
Audiia
(cd-player)
Conversaia
Conversaia
Explicaia
Proiect didactic 1
Grupa :
Cercul artistic :
Tema :
Tipul de activitate :
Scopul activitii :
muzicii
clasele V-VIII
muzic uoar
interpretare vocal- instrumental
consolidare
consolidarea deprinderii instrumentale specifice
uoare
piese de muzic uoar
org electronic, chitar, tobe, cd-player
Mijloace de realizare :
Material didactic :
Obiective operaionale:
1. s interpreteze corect i expresiv cntecul
171
2. s-l memoreze
3. s-i formeze deprinderea de solfegiere dup partitur
4. s-i
sincronizeze
interpretarea
vocal
cu
acompaniamentul
5. s participe activ i afectiv la or
Metode si procedee:
explicaia, demonstraia, exerciiul, povestirea,
conversaia,
solfegiul, audiia.
Material bibliografic:
Didactici vocale i instrumentale ( vezi
bibliografia )
Durata :
50
Etapele i
obiectivele
Activiti
introductive
10
O2
O3
Desfurarea activitii
Activitatea prof.
Propune
pregtirea
vocalauditiv i instrumental pentru
fiecare grup participant la
activitate. Se propun exerciii
specifice pentru grupul vocal:
Strategii
Activitatea
copiilor
Explicaia
Exerciiul
Demonstraia
Explicaia
Solfegiul
172
Fixareevaluare
3
O5
ncheierea
activitii
2
O5
la Conversaia
Explicaia
Proiect didactic 2
Grupa :
- clasele V - VIII
Cercul artistic: - muzic popular
Tema :
- interpretare vocal - instrumental
Tipul de activitate: -consolidare
Scopul activitii: -consolidarea deprinderilor de interpretare muzicii
populare
Mijloace de realizare: -pies folcloric acompaniat
Material didactic: -acordeon, fluier, casetofon
Obiective operaionale:
1. s interpreteze corect i expresiv cntecul;
2. s-l memoreze:
3. s-i formeze deprinderea de solfegiere
dup partitur:
4. s-i sincronizeze interpretarea vocal cu
acompaniamentul;
5. s participe cu interes i plcere la
activitate
Metode i procedee: -explicaia, demonstraia, exerciiul,
conversaia, audiia solfegiul
Material bibliografic:- Metode pentru acordeon i Instrumente de
suflat, didactici pentru
educaie muzical (vezi bibliografia lucrrii)
Durata: 50 minute
173
Desfurarea activitii
Etape/
Obiective
Activiti
introductive
10
O5
Pregtirea
bazelor
aperceptive
5
O5
Obinerea
performanei
30
O1, O2,
O3,O4
Fixareevaluare
3
O5
ncheierea
activitii
2
O5
Activitatea profesorului
Propune pregtirea vocalauditiv i instumental pentru
fiecare grup participant la
activitate. Pentru grupul vocal
propune vocalize
Pentru instrumentiti propune
game i arpegii
Propune ansamblarea vocilor cu
instrumentele piesei i este
urmrit o interpretare model.
Activitatea
elevilor
Elevii execut
exerciiile
conform
cerinelor pentru
grupul vocal i
cel instrumental
Strategii
Explicaia
Demonstraia
Exerciiul
Elevii urmresc
audiia i
explicaiile
Audiia
(cd-player)
Conversaia
Elevii execut
conform
cerinelor. Sunt
ateni la
sincronizarea
interpretrii
Exerciiul
Demonstraia
Explicaia
Solfegiul
Particip la
evaluare
Conversaia
Recepioneaz
comunicrile
profesorului.
Explicaia
Proiect didactic 1
174
Grupa :
clasele I-IV
Cercul artistic:
Muzic uoar
Tema :
interpretare vocal
Tipul de activitate :
predare-nvare
Scopul activitii :
formarea deprinderii de a memora i interpreta
muzica uoar
Mijloace de realizare: cntece de muzic uoar
Material didactic :
pian,cd-player
Obiective operaionale:
1. s interpreteze corect i expresiv cntecul;
2. s-l memoreze;
3. s-i formeze deprinderea de solfegiere;
4. s-i sincronizeze interpretarea n grup;
5. s participe activ i afectiv la activitate;
Metode i procedee:
solfegiul,
audiia
Material bibliografic :- Didactici pentru educaie muzical (vezi bibliografia
lucrrii)
Durata :
Etapele i
obiectivele
Activiti
introductive
7
O5
Pregtirea
bazelor
aperceptive
3
O5
50
Desfurarea activitii
Activitatea prof.
Activitatea copiilor
Copiii execut
exerciiile conform
cerinelor.
Urmresc povestirea
i se recunosc;
remarc faptul c
este ziua de 1
Iunie, ziua copilului
Strategii
Explicaia
Demonstraia
Exerciiul
Povestirea
Conversaia
175
Dirijarea nvrii
cntecului
25
O1
O2
O3
O5
Obinerea
performanei
7
O1
O4
O5
Fixare-evaluare
3, O5
ncheierea
activitii
2
O5
etapele solfegiului,
verbalizarea
i
interpretarea
pe
cuvinte.
Copii
execut Demonstraia
exerciiile conform Explicaia
cerinelor.
Audiia
Recepioneaz
i
analizeaz
interpretarea
Particip la evaluare
Conversaia
Recepioneaz
comunicrile
profesorului
Explicaia
Proiect didactic 2
Grupa:
- clasele V - VIII
Cercul artistic:
- Muzic popular
Tema:
- interpretare vocal
Tipul de activitate:
- predare - nvare
Scopul activitii:
-formarea deprinderii de a memora i interpreta
muzic popular
Mijloace de realizare:- cntece populare
Material didactic: - cd-player, acordeon
Obiective operaionale:
1 . s interpreteze corect i expresiv cntecul;
2. s-1 memoreze;
176
Activitatea profesorului
Urmresc
prezentarea
profesorului i
solicit informaii
Expunerea
Conversaia
Urmresc
explicaiile i
realizeaz apoi
sarcinile date
etapele solfegiului,
verbalizarea i
interpretarea pe
cuvinte
Copiii execut
conform cerinelor
(interpreteaz,
ascult cu atenie,
analizeaz)
Solfegiul
Exerciiul
Exerciiul
Demonstraia
Explicaia
Audiia
(cd-player)
177
Fixareevaluare
3
O5
ncheierea
activitii
2
O5
rezolvate.
ntreab ce cntec au nvat,
cu ce coninut i apreciaz cu
calificative.
Particip la
evaluare
Conversaia
Recepioneaz
comunicrile
profesorului.
Explicaia
Proiect didactic 3
Grupa:
- clasele V - VIII
Cercul artistic:
- Ansamblu coral
Tema:
- interpretare vocal
Tipul de activitate:
- mixt
Scopul activitii:
-formarea deprinderii de cntare n colectiv,
memorare
Mijloace de realizare: - pies coral la trei voci
Material didactic:
- cd-player, pian
Obiective operaionale:
1 . s interpreteze corect i expresiv cntecul;
2. s-i dezvolte memoria muzical;
3 . s-i formeze deprinderea de solfegiere;
4. s-i mbogeasc repertoriul;
5. s participe cu plcere la activitate;
Metode i procedee: -demonstraia, povestirea., conversaia, exerciiul,
audiia, solfegiul
Material bibliografic: -Didactici pentru educaie muzical (vezi bibliografia
lucrrii)
Durata:
- 50 minute
Desfurarea activitii
Etapele leciei
Activitatea profesorului
Pregtirea pentru
activitate
Dirijeaz activitile
introductive organizatorice
Activitatea
elevilor
Elevii corecteaz
poziia corpului
Strategii
Demonstraia
178
(Moment de
cultur vocalcoral)
10
O5
(absene), muzicale.
Exerciii de acordare a vocii,
omogenizare, emisie corect,
suplee i ambitus vocal din
semiton n semiton pn la
nota do2, dup demonstraia
propuntorului.
Exerciiile de atenie, varierea
intensitii sonore. Se
intoneaz gama Do major,
fiecare not avnd alt durat,
cu intensificri i diminuri
ale intensitii sonore pe
acelai sunet.
Reactualizarea i Reactualizeaz model piesa
consolidarea
nvat n lecia anterioar
cntecului nvat canon la trei voci
n ora anterioar
Intoneaz cu elevii melodia,
7
strofele pe rnd, apoi cntecul
O1,O2,O3,O4,O5 n ntregime, insistnd pe
probleme de intonaie, ritm.
Cere intonarea n canon,
corecteaz evetualele
probleme
Dirijarea nvrii Anun cntecul nou, face
20
cteva referiri cu privire la
O1,O2,O3,
compozitor, apoi l cnt
O4,O5
model n ntregime. Prezint
i analizeaz lucrarea (textul
st scris pe tabl) 2 strofe cu
melodie identic i text
diferit, coninutul textului.
Dirijeaz nsuirea cntecului
pe fragmente: citirea
versurilor, cu precizarea
consoanelor finale, locul
respiraiilor, intrarea primului
fragment melodic nti la
vocea a III-a, apoi la vocea I,
cu insistarea asupra
pentru cntare.
Exerciiul
Elevii execut
dup model
Elevii intoneaz
Exerciiul
dup model,
conform cerinelor
Elevii ascult
cntecul
Elevii execut
cerinele ajutai de
propuntor
Explicaia
Demonstraia
Exerciiul
179
Obinerea
performanei
10
O1,O2,O3
O4,O5
ncheierea
activitii
3
O5
Recepioneaz
comunicrile
profesorului
Exerciiul