Sunteți pe pagina 1din 8

Citire-Scriere-Comunicare

PROPUNTOR :
Ingrid Maria Enache

PROIECT DIDACTIC

OBIECTUL DE NVMNT: Citire-Scriere-Comunicare


TEMA: "Povestea gtelor"
TIPUL LECIEI: Comunicare de noi cunotine
DATA: 8.05.2012
PROPUNTOR: Ingrid Maria Enache
TIMP DISPONIBIL: 45 minute
CLASA: a III - a
CAPACITI DE NVARE: n clas exist elevi cu ritm de lucru i
capacitate de nvare diferite; acetia pot fi
mprii n 3 grupe astfel :

Grupa I Brnescu Adrian , Mustafa Florin, State Ionu


Alexandru Romeo

Grupa II Ciocrlan Alexandru Chuan, Nae Rebeca Mihaela


Preda Nicolae Andrei, Goaima Constantin

Grupa III Gheorghe Alexandru Ionu, Goga Vlad, Ioan MariaIoana, Ivan Alexandru Bogdan, Maria Anastasia, Stan Justina Anca,
Stoica Mihai Daniel.

OBIECTIVE
OPERAIONALE

EVENIMENTUL
INSTRUCIONA
L
1. Captarea
ateniei

O1 - S recite poezia
Ruca de Mihai
Teodorescu ; obiectivul se
consider atins dac:
- elevii din grupa I redau
din memorie toat poezia,
iar elevii din grupa II i
III redau fragmente din
poezie cu sprijin.
O2 - S descrie raa;
obiectivul se consider
atins dac
- grupele I i II descriu
caracteristicile raei, iar

STRATEGII DIDACTICE
CONINUTULADECVAT

Captarea ateniei se va realiza prin intermediul


unui joc ce solicit elevilor recunoaterea unor
sunete din lumea animalelor. Elevii vor asocia
aceste sunete cu ilustraia potrivit.
Ce fel de animale sunt acestea?
Alctuii grupa animalelor i grupa psrilor!

2. Enunul
obiectivelor;
anunarea temei

Se anun titlul leciei, Povestea gtelor, i


cteva dintre obiectivele propuse pentru
activitate.

3. Reactualizarea
cunotinelor
nvate anterior

Elevii vor recita selectiv poezia Ruca de


Mihai Teodorescu.
Despre ce pasre este vorba n aceast poezie?
Se prezint o plan pe suportul creia elevii
vor descrie raa cu ajutorul ntrebrilor de
sprijin.
Cum arat raa? Cum ce se hrnete? Ce
foloase ne aduce?
Pe fondul cunotinelor reactualizate se va
realiza tranziia ctre subiectul leciei ce
urmeaz s fie predat.
Ce alte psri de curte cunoatei?
Pe suport imagistic, elevii vor observa i

SARCINI DE
NVARE

SITUAII DE
NVARE

Ascult!
Potrivete!

- material
multimedia

Recitai poezia
nvat!
Privete cu atenie!
- plane cu
psri domestice
Rspunde la ntrebri!
Privete cu atenie!
Rspunde la ntrebri!

EVALUARE
FORMATIV
(sau itemii testului
de evaluare)

grupa III recunoate raa.


O3 - S citeasc textul
leciei n ritm propriu;
obiectivul se consider
atins dac:
- elevii din grupa I citesc
fluent un fragment din
text;
- elevii din grupa II citesc
n mod corect un
fragment din text;
- elevii din grupa III
descriu imaginile ce
ilustreaz coninutul
textului.

recunoate alte psri de curte.


4. Prezentarea
sarcinilor de
nvare i
dirijarea nvrii;
obinerea
performanei

Se realizeaz lectura model a textului de ctre


propuntor.

Ascult cu atenie!

Se exerseaz citirea n lan, selectiv i se


urmrete n permanen corectitudinea
pronuniei sunetelor, cuvintelor. Unde sunt
ntmpinate dificulti de pronunie, cuvintele
vor fi scrise la tabl i se va realiza oral
desprirea acestora n silabe.

Citete!
Repet!
Desparte n silabe!

Se realizeaz lectura explicativ a textului pe


suportul unei prezentri PPT care ilustreaz
momentele naraiunii.
Pe parcursul acestei etape se stabilesc i se
explic eventualele cuvinte necunoscute,
urmrindu-se realizarea transferului prin
sarcini ce vizeaz mbogirea vocabularului
activ: Poi s alctuieti o propoziie cu acest
cuvnt? Care este opusul acestui cuvnt? etc.

O4 S identifice
personajele povestirii;
obiectivul se consider
atins dac:
- elevii din grupele I i II
identific personajele
lecturii, iar cei din grupa

Pe baza textului i a imaginilor suport elevii


vor identifica personajele i momentele
aciunii.
Despre cine este vorba n acest text?
Unde se petrece ntmplarea?
Ce a pit gscanul?

- plane cu
psri domestice

Elevii ascult
lectura model.
Elevii citesc
fragmente de
lecie.

- prezentare PPT
- formulare de
enunuri simple
- conversaia
- explicaia
Rspunde la ntrebri!

Elevii
alctuiesc
propoziii cu
cuvintele noi
din lecie.

Elevii rspund
la ntrebri.
Rspunde la ntrebri!

- prezentare PPT

III cu sprijin.

Cine a venit s-l ajute?

O5 - S identifice
momentele aciunii;
obiectivul se consider
atins dac:
- elevii din grupa I i II
identific i ordoneaz
cronologic momentele
aciunii, iar elevii din
grupa III realizeaz
corespondena textimagine, cu sprijin.

Pentru consolidare se propune un exerciiu de


ordonare a unor imagini ce reprezint diferite
momente ale naraiunii n ordine cronologic.
Ce s-a ntmplat mai nti? Dar apoi?
Punei imaginile n ordine!

Se solicit identificarea n text a unui astfel de


fragment ilustrat care va fi transcris ulterior n
caiete.

O6 - S transcrie un
fragment de lecie;
obiectivul se consider
atins dac grupele I-II vor
transcrie n mod corect
fragmentul, iar grupa III
va colora o ilustraie a
textului conform sarcinii
de nvare

O7 S rezolve n mod
corect sarcinile prevzute
n fiele individuale de
evaluare.

Ordoneaz imaginile!

Transcrie pe caiete!
Coloreaz imaginea!

Prin intermediul jocului de rol, se organizeaz


o situaie de comunicare pe baza secvenelor
dialogate din text: se prezint o ilustraie a unui
moment al naraiunii, solicitndu-se elevilor
verbalizarea aciunii.
Ce face gscanul? Ce spune gscanul? Ce-i
rspund celelalte gte?
4. Evaluarea
performanei

Elevii vor efectua sarcinile probei de evaluare,


elaborat pe grupe de nivel.
Grupa I s completeze propoziii lacunare
Grupa II s completeze propoziii lacunare
selectnd din mai multe variante de rspuns
Grupa III s identifice personajele i unele

-plane cu
momentele
povestirii

Elevii transcriu
n caiete un
fragment din
lecie
-plane cu
momentele
povestirii

Rezolvai corect
cerinele fiei de
evaluare!

Elevii aeaz
imaginile n
ordine
cronologic

Elevii
verbalizeaz
aciunea
povestirii i
particip la o
situaie de
comunicare
Elevii rezolv
sarcinile fiei
de evaluare

din momentele aciunii pe o fi ilustrat

5. Asigurarea
reteniei

Se corecteaz fiele de lucru i este evaluat


prestaia colectivului n ansamblu, apoi
individual prin aprecieri pozitive i ncurajri
pentru toi elevii. Se analizeaz n ce msur
obiectivele iniiale au fost realizate.

S-ar putea să vă placă și