Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

DATA: 21 aprilie 2010


CLASA: I
SCOALA Specială Paşcani
PROFESOR: Huştiuc Daniela
DISCIPLINA: Omul-prietenul animalelor
ARIA CURRICULARA: Limbă şi comunicare.Matematicã şi ştiinţe ale naturii.
SUBIECTUL: Lumea animalelor
TIPUL LECTIEI: Consolidare
SCOP :Consolidarea deprinderii de a recunoaşte animalele din mediul înconjurãtor.
Obiective operaţionale:
a) cognitive:
O1-să numească animalele sălbatice;
O2- să numească animalele domestice:
O3-să recunoască animalele din imagini;
O4-să enumere caracteristici ale animalelor;
O5-sã enumere foloase ale animalelor;
O6-să rezolve corect sarcinile.
b) psiho- motorii:
O7-să pronunţe corect propoziţii simple exersând aparatul fono-articulator..
c) afective:
O8-să relaţioneze pozitiv cu colegii de echipă.

Strategii didactice:
a) Metode si procedee: povestirea, explicaţia, conversaţia; exerciţiul, jocul didactic, lucrul în echipă.
b) Material didactic: carte de colorat, planşe cu animale, imagini cu animale, lipici, fişă ghicitori.
Desfăşurarea activităţii

Nr. Secvenţele lecţiei/ Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode şi Evaluare


Crt. Obiectivele lecţiei procedee
1. Moment organizatoric - Crearea condiţiilor optime pentru - Elevii se pregătesc pentru - Conversaţia Pronunţarea
O1, O3, O8 desfăşurarea activităţii. Pregăteşte activitate. Elevii vor repeta exerciţiul corectă a
materialul didactic. Exerciţiu de după profesor diferite sunete sunetelor
stimulare cognitivă. scoase de animale.
2. Captarea atenţiei şi - Audierea unor ghicitori despre Evaluare
verificarea animale : Elevii vor asculta ghicitorile sumativă
cunoştinţelor Are două mici corniţe, şi vor da răspunsurile: Vor fi apreciate
anterioare Coadă scurtă şi bărbiţă, 1. capra Conversaţia, cu calificative
Bea întruna multă apă 2. lupul jocul didactic, răspunsurile
Oare cum se cheamă? 3. vulpea explicaţia corecte la
O1, O3, O8 (capra) 4. ursul ghicitori
Noaptea ochii îi stecleşte, 5. calul
Si când urla te-ngrozeşte. 6. vaca
(lupul)
Are-o coada înfoiată,
Hoaţa este si şireată
Dar e vai de coada ei
Când da peste ea căţei.
(vulpea)
Mormăind morocănos,
Umblă pustnic prin pădure Conversaţia,
După miere, după mure. jocul didactic, Evaluare
(ursul) povestirea, sumativă
Cine e cel ce necheaza explicaţia
E mare si fioros,
Ziua in amiaza? Vor fi apreciate
Cu coarne si cu bot gros, cu calificative
O1, O2, O3, O4, O8 Liber vrea sa fie răspunsurile
Dar sare ca un cocos corecte la
Alergand peste campie. întrebările puse
Daca vede ceva ros !
(calul)
Este mare, coarne are,
Hranita bine e-n stare
Sa-ti dea lapte si smantana,
Branza proaspata si buna. Elevii vor da răspunsuri
la întrebări:
(Vaca)
1. Douã feluri
2. animale
- Profesorul adresează întrebări :
domestice
1.Câte feluri de animale cunoaşteţi?
-animale sãlbatice
2.Care sunt cele douã feluri de
3.animale domestice sunt
animale?
prietenii omului şi trãiesc pe
lângã casa omului.
3.Ce sunt animalele domestice?
-animalele sãlbatice sunt
Unde trăiesc?
duşmanii oamenilor şi trãiesc
în pãdure\junglã.
-Ce sunt animalele sãlbatice? Unde
trăiesc?
3. Anunţarea temei - Profesorul anunţă scopul lecţiei şi Elevii ascultă indicaţiile -Conversaţia
obiectivele propuse:”Astăzi voi va profesorului, referitoare la - Explicaţia
trebui să-mi spuneţi care sunt sarcinile pe care vor trebui să
animalele sălbatice şi care sunt le rezolve pe parcursul
animalele domestice, ce mãnâcã activităţii.
fiecare animal, să-mi spuneţi care
foloasele animalelor, să recunoaşteţi
din imagini animale”
4. Desfăşurarea - Profesorul prezintă imagini cu -Elevii sunt atenţi la imagini.
activităţii diferite animale apoi adresează - Elevii răspund la întrebări: -Conversaţia
elevilor întrebări: 1.porc,lup,vacã, cal, -Explicaţia
1.Ce animal este în imagini? oaie,elefant....etc
2. Ce fel de animal este?domestic 2.animal domestic sau
O1, O2, O3, O4, O8 sau sãlbatic? sãlbatic(în funcţie de Evaluare
3.Unde trãieşte? imaginea arãtatã de profesor) sumativă
4.Ce mãnâncã? 3.în pãdure sau pe lângã casa Vor fi apreciate
5.Ce foloase avem de la animalul....? omului. cu calificative
4.iarbã,porumb,carne,peşte... răspunsurile
etc corecte la
5.carne,lapte,blanã...etc întrebările puse

-Profesorul anuţã un joc”Ghiceşte ce -Elevii ascultã indicaţiile


animal îmi este prieten” în cadrul profesorului şi recunosc
O1, O2, O3, O4, O8 cãruia elevii trebuie sã ghiceascã animalul pe baza
despre ce animal este vorba caracteristicilor prezentate de
deducând din caracteristici. profesor.
-Profesorul invitã în faţa clasei pe -elevii ies pe rând în faţa
fiecare elev în parte şi ceilalţi trebuie clasei şi prezintã
sã recunoascã animalul din caracteristicile animalului
caracteristicile pe care le prezintã preferat.
elevul.

5. Realizarea feed- - Profesorul face 2 echipe şi oferă - Elevii se aşează în funcţie Lucrul în
backului blazon: echipa “steluţelor” şi echipa de apropierea în băncii în echipă.
O1, O2, O3, O4, O5, “floricelelor”, diferenţiază pe tablă. echipe de câte 3. jocul didactic
O6, O7, O8, O9 - Profesorul împarte decupaje cu - Elevii aleg imaginea care Conversaţia,
animale ,oferă ca recompensă steluţe reprezintă animalul potrivit Explicaţia
şi floricele. categoriei din care face exerciţiul
parte,lipesc figurina (cu
ajutor) pe planşa care
reprezintã mediul lor de Evaluare
viatã. sumativă
Vor fi apreciate
cu blazoane
animalele alese
corect

6. Evaluarea - Profesorul cere elevilor să - Elevii vor încercui - Conversaţia Evaluare


performanţei recunoscã animalele domestice din animalele domestice din exerciţiul individual se va
O3, O4, O5, O6, O7, fişa pe care o împarte fiecãrui elev. fişã.. evalua folosirea
O8, elementelor din
poveşti
7. Asigurarea retenţiei şi Ce au păţit lupul şi ursul? Lupul a ars în foc şi ursul a -Conversaţia Evaluare
a transferului rămas fără coadă. exerciţiul individuală
O6, O7, O8, Se va evalua
răspunsul
corect
Ghicitori
Cine e cel ce necheaza
Ziua in amiaza?
Liber vrea sa fie
Alergand peste campie.
(calul)
Este mare, coarne are,
Hranita bine e-n stare
Sa-ti dea lapte si smantana,
Branza proaspata si buna.
(Vaca)
Are două mici corniţe,
Coadă scurtă şi bărbiţă,
Bea întruna multă apă
Oare cum se cheamă?
(capra)
Noaptea ochii îi stecleşte,
Si când urla te-ngrozeşte.
(lupul)
Are-o coada înfoiată,
Hoaţa este şi şireată
Dar e vai de coada ei
Când da peste ea caţei.
(vulpea)
În cojoc întors pe dos
Mormăind morocănos,
Umblă pustnic prin pădure
După miere, după mure.
(ursul)

S-ar putea să vă placă și