PROIECT DIDACTIC

DATA: 21 aprilie 2010 CLASA: I SCOALA Specială Paşcani PROFESOR: Huştiuc Daniela DISCIPLINA: Omul-prietenul animalelor ARIA CURRICULARA: Limbă şi comunicare.Matematicã şi ştiinţe ale naturii. SUBIECTUL: Lumea animalelor TIPUL LECTIEI: Consolidare SCOP :Consolidarea deprinderii de a recunoaşte animalele din mediul înconjurãtor. Obiective operaţionale: a) cognitive: O1-să numească animalele sălbatice; O2- să numească animalele domestice: O3-să recunoască animalele din imagini; O4-să enumere caracteristici ale animalelor; O5-sã enumere foloase ale animalelor; O6-să rezolve corect sarcinile. b) psiho- motorii: O7-să pronunţe corect propoziţii simple exersând aparatul fono-articulator.. c) afective: O8-să relaţioneze pozitiv cu colegii de echipă. Strategii didactice: a) Metode si procedee: povestirea, explicaţia, conversaţia; exerciţiul, jocul didactic, lucrul în echipă. b) Material didactic: carte de colorat, planşe cu animale, imagini cu animale, lipici, fişă ghicitori.

Elevii vor asculta ghicitorile şi vor da răspunsurile: 1.Crearea condiţiilor optime pentru desfăşurarea activităţii. după mure. Coadă scurtă şi bărbiţă. O3.Audierea unor ghicitori despre animale : Are două mici corniţe. Si când urla te-ngrozeşte. lupul 3. vaca Metode şi procedee . Secvenţele lecţiei/ Obiectivele lecţiei Moment organizatoric O1. (lupul) Are-o coada înfoiată. vulpea 4. Elevii vor repeta după profesor diferite sunete scoase de animale. jocul didactic. explicaţia Conversaţia. Umblă pustnic prin pădure După miere. Hoaţa este si şireată Dar e vai de coada ei Când da peste ea căţei. capra 2. O3. . Pregăteşte materialul didactic. (vulpea) Mormăind morocănos.Elevii se pregătesc pentru activitate. jocul didactic. Bea întruna multă apă Oare cum se cheamă? (capra) Noaptea ochii îi stecleşte. Activitatea elevilor .Desfăşurarea activităţii Nr. Exerciţiu de stimulare cognitivă. (ursul) Cine e cel ce necheaza E mare si fioros. Conversaţia. O8 Captarea atenţiei şi verificarea cunoştinţelor anterioare O1. 1.Conversaţia exerciţiul Evaluare Pronunţarea corectă a sunetelor Evaluare sumativă Vor fi apreciate cu calificative răspunsurile corecte la ghicitori 2. ursul 5. calul 6. Crt. povestirea. O8 Activitatea profesorului . explicaţia Evaluare sumativă Vor fi apreciate .

Care sunt cele douã feluri de animale? 3.animale domestice sunt prietenii omului şi trãiesc pe lângã casa omului.Explicaţia - . -animalele sãlbatice sunt duşmanii oamenilor şi trãiesc în pãdure\junglã. Anunţarea temei Elevii ascultă indicaţiile profesorului. Douã feluri 2. referitoare la sarcinile pe care vor trebui să le rezolve pe parcursul Conversaţia . O8 Cu coarne si cu bot gros.Profesorul anunţă scopul lecţiei şi obiectivele propuse:”Astăzi voi va trebui să-mi spuneţi care sunt animalele sălbatice şi care sunt Elevii vor da răspunsuri la întrebări: 1. O2.Ziua in amiaza? O1. Liber vrea sa fie Dar sare ca un cocos Alergand peste campie. Branza proaspata si buna.Câte feluri de animale cunoaşteţi? 2. O3. O4. coarne are. (Vaca) . Daca vede ceva ros ! (calul) Este mare.Profesorul adresează întrebări : 1. Hranita bine e-n stare Sa-ti dea lapte si smantana.Ce sunt animalele domestice? Unde trăiesc? -Ce sunt animalele sãlbatice? Unde trăiesc? . animale domestice -animale sãlbatice 3. cu calificative răspunsurile corecte la întrebările puse 3.

animal domestic sau sãlbatic(în funcţie de imaginea arãtatã de profesor) 3..? activităţii.lapte.carne.4.în pãdure sau pe lângã casa omului. Ce fel de animal este?domestic sau sãlbatic? 3.Ce mãnâncã? 5.. O8 animalele domestice.porumb. -Elevii sunt atenţi la imagini.. oaie.carne.peşte.vacã. O2.etc 2. O3. -Profesorul invitã în faţa clasei pe fiecare elev în parte şi ceilalţi trebuie sã recunoascã animalul din caracteristicile pe care le prezintã elevul.lup...Elevii răspund la întrebări: 1.blanã. 4.Profesorul prezintă imagini cu diferite animale apoi adresează elevilor întrebări: 1.Profesorul face 2 echipe şi oferă . O4.Ce foloase avem de la animalul. să recunoaşteţi din imagini animale” . să-mi spuneţi care foloasele animalelor. O3. Desfăşurarea activităţii O1. O4. 5.iarbã. O2. -elevii ies pe rând în faţa clasei şi prezintã caracteristicile animalului preferat. cal.Elevii se aşează în funcţie Lucrul în .etc -Elevii ascultã indicaţiile profesorului şi recunosc animalul pe baza caracteristicilor prezentate de profesor.porc. Realizarea feed- .. Conversaţia -Explicaţia - Evaluare sumativă Vor fi apreciate cu calificative răspunsurile corecte la întrebările puse O1.. etc 5.Ce animal este în imagini? 2. ce mãnâcã fiecare animal.elefant.Unde trãieşte? 4. . O8 -Profesorul anuţã un joc”Ghiceşte ce animal îmi este prieten” în cadrul cãruia elevii trebuie sã ghiceascã despre ce animal este vorba deducând din caracteristici....

. O8. Explicaţia exerciţiul Evaluare sumativă Vor fi apreciate cu blazoane animalele alese corect 6. . O8. O4. echipă. Asigurarea retenţiei şi Ce au păţit lupul şi ursul? a transferului O6. O3.Elevii aleg imaginea care reprezintă animalul potrivit categoriei din care face parte.. O9 blazon: echipa “steluţelor” şi echipa “floricelelor”. . O7.oferă ca recompensă steluţe şi floricele. O5. diferenţiază pe tablă. O6. Lupul a ars în foc şi ursul a rămas fără coadă. Evaluarea performanţei O3. O4. O6.Profesorul împarte decupaje cu animale .backului O1. de apropierea în băncii în echipe de câte 3.Conversaţia exerciţiul 7. -Conversaţia exerciţiul Evaluare individual se va evalua folosirea elementelor din poveşti Evaluare individuală Se va evalua răspunsul corect . . .lipesc figurina (cu ajutor) pe planşa care reprezintã mediul lor de viatã. O8.Elevii vor încercui animalele domestice din fişã. jocul didactic Conversaţia. O5. O2. O7.Profesorul cere elevilor să recunoscã animalele domestice din fişa pe care o împarte fiecãrui elev. O7.

Coadă scurtă şi bărbiţă. (Vaca) Are două mici corniţe. Hranita bine e-n stare Sa-ti dea lapte si smantana. Branza proaspata si buna. Hoaţa este şi şireată .Ghicitori Cine e cel ce necheaza Ziua in amiaza? Liber vrea sa fie Alergand peste campie. Bea întruna multă apă Oare cum se cheamă? (capra) Noaptea ochii îi stecleşte. (calul) Este mare. (lupul) Are-o coada înfoiată. Si când urla te-ngrozeşte. coarne are.

Umblă pustnic prin pădure După miere. după mure.Dar e vai de coada ei Când da peste ea caţei. (vulpea) În cojoc întors pe dos Mormăind morocănos. (ursul) .

Sign up to vote on this title
UsefulNot useful