Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Data: Profesor: Capațina


Clasa: a IX-a
Disciplina: Educație pentru societate.
Subiectul orei: Selectarea problemei pentru cercetare și modalității de acțiune
Unitatăți de competență:
 Valorizarea demnității umane și a drepturilor omului;
 Valorizarea diversității culturale;
 Valorizarea democrației, justiției, echității, egalității și a statului de drept;
 Deschidere pentrudiferențele culturale și pentru alte convingeri,practici și viziuniasupra
lumii;
 Abilități analitice și de gândire critic

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

La sfârșitul lecției, elevul va fi capabil:


O1 - să reflecteze asupra valorilor interculturale din comunitate;
O2 - să analizeze critic diversitatea culturală din comunitate în legătură̆ cu care simt nevoia să
producă o schimbare;
O3 - să stabilească tipul potrivit de intervenție în funcție de tema aleasă.

Forme de organizare a grupului de elevi/eleve: frontal, în grupuri mari, în grupuri mici.


Metode și procedee didactice: discuția în grup, discuția dirijată, documentarea.
Resurse: tablă, hârtie A4, hârtie A3, cariocă, laptop.
Sursa: Ghid de educație interculturală, Institutul Intercultural Timișoara, 2019:
https://www.intercultural.ro/wp-content/uploads/2020/02/Ghid-Educatie-Interculturala-web.pdf
Predarea democrație,volumul 6, 2008
https://www.living-democracy.com/ro/textbooks/volume-6/chapter-2/exercise-2/

Demersul didactic

Etapele Activitatea elevilor și a profesorului Timp Metode/tehnici


lecției
Evocare Salut elevii. Organizez clasa. Citesc eseurile
Invit elevii/elevele să citească tema de acasă.
Eseu: ,,Promovarea valorilor interculturale 12 min.
Comentare motto.
Propun spre comentare motto-ul:
,,Oamenii construiesc societatea şi societatea
construieşte oameni”.
Realizarea Anunț tema nouă: Selectarea problemei
sensului pentru cercetare și modalității de acțiune.
Invit elevii/elevele să revină în grupurile de 6 23min.
persoane în care au lucrat la lecția anterioară.
Propune elevilor/elevelor să discute despre
aspectele diversității discutate/abordate pe Explicația
parcursul unităților de învățare anterioare la
educație pentru societate. În măsura în care
consideră necesar, profesorul poate da
elevilor/elevelor lista cu titlurile lectiilor
realizate (Anexa 1).

Încurajez elevi/elevele să reflecteze:


●Ce aspecte ale diversității culturale le-au
atras o atenție sporită? Lucru în grup
●Care sunt aspectele la care:
- ar fi necesar de luat măsuri pentru ca
valorile discutate anterior să fie
respectate/promovate?
- ar dori să le cerceteze mai profund pentru
ca valorile discutate anterior să fie
respectate/promovate? Discuție dsirijată

2.Fiecare grup prezintă, pe rând ceea ce a


discutat, iar profesorul sau un elev/o elevă
voluntar/ă notează pe tablă temele propuse.
(10 min)

3. Informez elevii/elevele că pe parcursul


acestei unități vor avea sarcina de a cerceta în
detaliu o problemă cu dimensiune
interculturală. Ulterior, vor realiza o acțiune Jocul didactic
pentru a atrage atenția asupra problemei
respective

Propun elevilor/elevelor să lucreze în grupuri


a câte 6, pentru a analiza fiecare problemă,
în baza următoarelor întrebări
a) Pe cine afectează în mod direct?
Reflecția b) Pe cine afectează în mod indirect? 10 min
c) Ce aspecte ale acestei probleme au trezit Brainstorming:
interes mai sporit?

Brainstorming:
-Am învățat…
Temă pentru -Sunt curios să aflu despre…
acasă -Mai am încă o întrebare…

Analiza unei probleme cu dimensiune


interculturală
12 min.

Anexa 1.
Lecția 1. Identitatea mea culturală

Lecția 2. Diversitatea culturală

Lecția 3. Diversitatea religioasă

Lecțiile 4-5. Surse ale diversității etnoculturale în Europa

Lecțiile 6-7. Explorarea diversității culturale la nivel european

Lecția 8. Stereotipuri, prejudecăți

Lecția 9. Ce văd? Ce simt?

Lecția 10. Comunicarea interculturală

Lecția 11.  Limbajul urii în contexte interculturale 

Lecția 12-13. Discriminarea, înțelegere și combatere

Lecția 14. Să vorbim despre cultură!

S-ar putea să vă placă și