Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE LECIE

Data:
Unitatea colar: coala cu clasele I-VIII Ion Agrbiceanu Alba Iulia
Clasa: a VII -a
Profesor: Spnu Ana-maria
Aria curricular: Om i Societate
Disciplina: Cultur Civic
Coninutul nvrii: Omul fiin social: Viaa n societate / Persoana
Tipul leciei: de transmitere de noi cunotine
Obiectivul general:
- informativ: de a evalua nivelul cunotinelor generale despre cultura civic i educaia civic
- formativ: formarea unei atitudini civice, democratice i responsabile
Competene specifice:
1.1. Utilizarea corect a termenilor i a conceptelor cu coninut civic n diferite contexte
2.1. Caracterizarea persoanei n diferite ipostaze: membru al unei familii, al unui grup social, al comunitii
2.2. Caracterizarea diferitelor tipuri de grupuri sociale din perspectiva specificului acestora, precum i a relaiilor interpersonale ce pot lua natere n cadrul
grupurilor
3.1. Rezolvarea n echip a unor probleme civice, prin asumarea unor responsabiliti i prin relaionarea pozitiv cu ceilali
Obiective de referin:
- Aducerea n discuie a cunotinelor despre cultur civic i educaie civic, cetenie, democraie n decursul istoriei
- nsuirea i sedimentarea cunotinelor despre om, persoan, unicitatea sa, dar i asemnrile i deosebirile care unesc sau difereniaz oamenii;
sistematizarea cunotinelor referitoare la om ca fiin social precum i nsuirea i utilizarea corect a limbajului cu coninut civic n contextul
acestui coninut tematic.
Obiective operaionale:
O1 - S defineasc termenii de cetean, democraie, educaie pentru democraie;
O2 S listeze trsturi definitorii pentru disciplina cultur civic;
O3 - S defineasc educaia civic;
O4 - S defineasc cu propriile cuvinte sintagma omul individ unic;
O5 - S prezinte asemnri i diferene ntre oameni;
O6 - S enumere tipuri de acte morale;
O7 - S defineasc termenul demnitate n contextul propriei viei;
O8 - S aplice adecvat, coerent, n diferite contexte, limbajul civic.
1

Strategia didactic:
Resurse procedurale:
- Brainstorming, conversaia liber, conversaia de consolidare i sistematizare, exerciiul, demonstraia, studiul de caz, analiza de text.
Resurse materiale:
- Fie de lucru
- Manualul
Forme de organizare:
- Pe grupe
Forma de evaluare: Oral
Durata: 50 minute
Locul desfurrii: Sala de clas
Bibliografie:
- Dakmara Georgescu, Doina-Olga tefnescu Cultur civic, Manual pentru clasa a VII-a, Ed. Humanitas Educational, Bucureti, 2013
- Mariana Pintilie Metode moderne de nvare-evaluare n nvmntul preuniversitar, Ed. Facil, Cluj-Napoca, 2000
Motto: "Nu

fi l i psi t d e resp ect n i ci fa d e tine nsu i, nici fa de al ii.

" John Locke

DESFURAREA LECIEI
Etapele leciei

Obiect.

Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

1.Moment
organizatoric/Pregtirea
clasei pentru activitate
(3 min.)

- asigur climatul necesar desfurrii


orei, notez elevii abseni

- comunic absenii
- se pregtesc pentru or
- comunic alte aspecte
relevante pentru or

2. Captarea ateniei.
Precizarea materiei
supus recapitulrii
(15 min.)

-propun elevilor s realizm un


brainstorming despre termeni cu care sau mai ntlnit n viaa de zi cu zi i
mediul colar: cultur civic, educaie
civic, cetean, iar n acest sens tabla
se mparte n trei pri
-definesc termenii de cultur civic i
educaie civic ct mai aproape de
nelesul elevilor
-mpreun cu elevii comparm ce
nsemna cetean n Grecia Antic,
Roma Antic, Evul Mediu, Epoca
Modern
-rog elevii s discute pe dou grupe
despre termenul democraie i
societate democratic
-unesc ceea ce au gsit ambele grupe i
definesc termenii
-pregtesc elevii pentru analiza de text
ex.1 pag.9 din Manual, identificnd i
notnd n caiet cuvintele importante
legate de nelegerea democraiei

- enun orice cuvnt legat


de termenii listai
-particip activ la activitatea
de nvare prin comparare

-rog elevii s comenteze pe patru grupe


caricatura de la pag.10 Manual, listnd
rezultatele n caiete.

-rezolv sarcina de lucru, un


reprezentant al fiecrei
grupe enun de au scris
-discutm mpreun

O2
O3

3. Pregtirea pentru
tema nou
(22 min.)

Anunarea subiectului
leciei i a obiectivelor
sale

O1

Strategii
didactice

-explicaia
-activ.frontal
- comparaia

-elevii discut pe grupe i


listeaz ce au gsit
-sunt ateni i rein ce a emis
cealalt grup
-rezolv exerciiul

Mijloace de
nvmnt

-conversaia
euristic

Evaluare

-evaluez atenia i
interesul elevilor
-manual

-manual

-aprecierea
rspunsurilor

-activitate
individual

-activitate pe
grupe
-conversaia
examinatoare

-aprecierea
argumentelor

-evaluarea ateniei
3

Transmiterea
cunotinelor
Persoana i Unicitatea
fiecrei Persoane

O4
O5

O6

-rog elevii s priveasc cu atenie Fi a


nr. 1 care arat o persoan i s
rspund scurt la ntrebrile listate pe
fi
-pornind de la afirmaiile lui John Locke
care definete persoana prin referire la
identitatea personal dat de raiune,
reflecie, gndirea sinelui, contiin,
prezint elevilor nelesul termenilor de
persoan, unicitate a persoanei

-elevii rezolv cerina i


discut despre ce au notat

-pe Fia nr. 2 rog elevii mprii n dou


grupe s scrie asemnri ntre oameni
o grup i deosebiri ntre oameni
cealalt grup

-elevii lucreaz i discutm


apoi mpreun cele notate

-rog elevii s dea exemple de acte


morale i s defineasc moralitatea dup
nelesul lor

-elevii definesc termenul i


aduc cteva exemple, le
noteaz

-aplicaie
individual

i participrii
-manual

-sunt ateni la definirea


termenilor

-documentar
-exemplul

-aprecierea
rspunsurilor

-comparaia
-aprecierea
modului de
operare cu unele
concepte

-activ frontal
-nvarea prin
descoperire

-manual
-aprecierea
rspunsurilor

O7
O8

-rog elevii s comentm mpreun


afirmaia: Dreptul tuturor persoanelor
de a tri n demnitate nu poate fi
niciodat anulat. Existena diferenelor
dintre oameni nu trebuie s duc la
tratamente discriminatorii. Dei pot fi
foarte diferite, toate persoanele sunt
egale n demnitate.

-elevii se implic activ n a


comenta afirmaia i notm
aspectele eseniale ale ei

-definesc termenii de moralitate i


demnitate ntr-un mod ct mai
accesibil

-elevii rein i civa enun


definirea celor doi termeni

-fie de lucru
-evaluarea
spiritului de
colaborare

-conversaia de
consolidare i
sistematizare

-evaluarea
capacitii de a
argumenta i de ai susine opiniile

4. Fixarea cunotinelor
Asigurarea feed-backului
(10 min.)

- propun ca elevii s listeze cteva


cuvinte-cheie pe care le-au reinut din
timpul ore
-anun i explic tema pentru acas
- rog elevii s formuleze un feed-back
privind cele nvate i cum cred ei c
au asimilat aceste cunotine
- formulez aprecieri cu privire la
activitatea elevilor din timpul orei,
gradul de implicare activ i de
asimilare a cunotinelor.

- listeaz cuvinte-cheie la
care profesorul d feed-back
-adreseaz ntrebri
profesorului n cazul n care
nu au neles ceva

-feed-back-ul

-manualul

-aprecierea
capacitii de a
utiliza termenii cu
coninut civic

-aprecierea
-notarea elevilor

- se implic n acordarea de
feed-back profesorului
- ascult aprecierile
profesorului.

SCHEMA LECIEI
OMUL FIIN SOCIAL VIAA N SOCIETATE PERSOANA
I. Educaia civic educaie pentru democraie
1. Definirea termenilor de cultur civic, educaie civic, cetean,
2. Consolidarea cunotinelor despre democraie i societate democratic
3. Cetean n cele mai importante momente din istorie
4. Rolul culturii i educaiei civice
II. Persoana i unicitatea persoanei
1. Definirea termenului persoan
2. Asemnri i deosebiri ntre oameni
3. Moralitate i acte morale
4. Demnitatea persoanei

FIA NR 1 Rspundei pe scurt:


-

De ce nu sunt toi oamenii la fel?


..
..
..

A fi diferit nseamn a fi inferior?

Sunt toi oamenii persoane?

.
.

Ce credei c este demnitatea persoanei?

Cnd este nclcat demnitatea unei persoane?

FIA NR 2 Aplicaie practic

ASEMNRI

DEOSEBIRI
NTRE OAMENI

S-ar putea să vă placă și