Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
3. Reflecție - 12 minute
Elevii vor purta discuții finale despre cum se poate reduce starea de stres și pentru obținerea
unei stări a fericirii.
Evaluarea se face pe tot parcursul orei prin aprecieri verbale, puterea de argumentare și
analizând modul în care s-a făcut asocierea noțiunii de stres cu un emoticon și cu un desen.
În orele de limba și literatura română această activitate poate fi realizată, deoarece dezvoltă
capacitatea elevilor de argumentare, competența de a-și exprima emoțiile, de a-și susține un
punct de vedere bine argumentat și capacitatea de a face asocieri cu experiențe personale.
3.1.3. Descrierea unei activități de învățare ca RED
Prof. Simona Herghiligiu
PROIECT DIDACTIC
”Munca înseamnă ceea ce ești silit să faci; jocul – tot ce faci de bună voie!” – Mark Twain
PROFESOR: HERGHILIGIU SIMONA
CLASA: a V-a
ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare
DISCIPLINA: Limba şi literatura română
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Ipostazele copilăriei
TITLUL LECŢIEI: Aventurile lui Tom Sawyer, adaptare după Mark Twain
TIPUL LECŢIEI: Lecție de formare de priceperi și deprinderi
DURATA LECŢIEI: 50 de minute
COMPETENȚE SPECIFICE
1.1. Identificarea temei, a unor informaţii esenţiale şi de detaliu, a intenţiilor de
comunicare explicite şi/sau a comportamentelor care exprimă emoţii din texte narative,
monologate sau dialogate;
1.2. Prezentarea orală, pe baza unor repere date de profesor, a unor informaţii şi a unor
idei, exprimând opinii, emoţii şi sentimente prin participarea la discuţii pe teme familiare, de
interes sau pornind de la textele ascultate/citite;
2.1. Identificarea informaţiilor importante din texte literare și nonliterare, continue,
discontinue şi multimodale;
2.3. Formularea unui răspuns personal şi/sau a unui răspuns creativ pe marginea unor
texte de diferite tipuri, pe teme familiare;
4.1. Utilizarea achiziţiilor sintactice şi morfologice de bază ale limbii române standard
pentru înţelegerea şi exprimarea corectă a intenţiilor comunicative;
4.5. Utilizarea competenţei lingvistice în corelaţie cu gândirea logică/analogică, în
procesul de învăţare pe tot parcursul vieţii
STRATEGII DIDACTICE
METODE ŞI PROCEDEE: descoperirea, conversaţia euristică, lucrul individual,
diagrama Venn, procesul literar, autoevaluarea, problematizarea, tabla, caietele elevilor, fișe
de lucru, benzi desenate realizate de elevi.
FORME DE ORGANIZARE: Activitate frontală și activitate individuală
RESURSE MATERIALE: tabla interactivă, manualul digital, fișe de lucru;
ü Goia, Vistian, Didactica limbii şi literaturii române pentru gimnaziu, Ed. Dacia, Cluj-
Napoca, 2002;
ü Gramnea-Dumitrache, Mimi; Onofrei, Margareta, Manual de limba română, clasa a V-a,
Editura Booklet
ü Ilie, Emanuela, - Didactica limbii și literaturii române, Editura Polirom, Iași, 2014;
ü Pamfil, Alina - Limba şi literatura română în gimnaziu. Structuri didactice deschise,
Editura Paralela 45, 2006;
FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITĂŢII: - Activitate frontală;
- Activitate individuală.
RESURSE ŞI MANAGEMENTUL TIMPULUI: - capacităţi normale de învăţare;
- cunoştinţele dobândite;
- timpul acordat activităţii: 50 de minute
SCENARIUL DIDACTIC
ANEXA 1
ASEMĂNĂRI / DEOSEBIRI – 5 minute
TOM SAWYER / NICĂ
Activitate 3.1.4. Plan de acțiune pentru integrarea copiilor cu dizabilități
Prof. Simona Herghiligiu
Cercetările din întreaga lume au arătat că tânăra generație prezintă un nivel îngrijorător
de scăzut al gândirii critice și un nivel crescut al atitudinilor extremiste. Cauzele ar putea fi
multiple, însă printre cele care se evidențiază ar fi socio-culturale, genetice, emoționale și
economice – mediul în care cresc acești copii duc la o dezvoltare necorespunzătoare a
sistemului nervos, reducând calitatea stimulării și acumularea de cunoștințe.
Unui copil cu Cerințe Educative Speciale îi trebuie, pe lângă nevoile generale, și altele
cu caracter particular, care nu sunt comune, obișnuite sau la întâmplare alese.
Un elev cu dificultăți de învățare și cu deficiențe socioculturale presupune că
acesta are întârzieri în achiziția unor cunoștințe la disciplinele școlare. Acesta provine din
medii defavorizate, are performanțe școlare slabe, prezintă deficiențe intelectuale și
lingvistice, tulburări afective, având nevoie de compensare prin intermediul metodelor
psihopedagogice.
1. ELEVI
IDEI DE ACTIVITĂȚI:
- crearea unui climat afectiv-pozitiv;
- promovarea unei atmosfere de înțelegere din partea colegilor;
- stimularea încrederii în sine şi a motivaţiei pentru învăţare;
- încurajarea sprijinului şi cooperării din partea colegilor, formarea unei atitudini pozitive a
colegilor;
- încurajarea independenţei, creşterea autonomiei personale;
- amplasarea lângă un elev bun, tolerant, înțelegător;
- sprijin, încurajare şi apreciere pozitivă în finalizarea sarcinilor şcolare, fără a crea
dependenţă;
- centrarea învăţării pe activitatea practică;
- sarcini împărţite în etape mai mici, realizabile;
- realizarea de activități extrașcolare în care să fie implicați elevii cu CES, dar și părinții
acestora;
- vizionarea unor povestiri cu o anumită învățătură și care descriu o problemă, conturând apoi
și o soluție;
STRATEGII DE ÎNVĂȚARE:
- adaptarea metodelor şi mijloacelor de învăţare (se va pune accentul pe învățarea prin joc,
urmând pași mici pentru atingerea obiectivului);
- învățarea prin cooperare (profesor-elev; elev-elev);
- învățare multisenzorială;
- tratarea diferențiată, dar nu excluderea din colectiv;
- o atitudine pedagogică pozitivă a cadrelor didactice, demonstrând înțelegere și toleranță;
- un management al clasei care să faciliteze forme mai flexibile de instruire și de organizare a
colectivului, cu accent pe activități în comun, pe grupe bazate pe interacțiune și comunicare
între elevi;
RESURSE:
- planuri de învățământ și programe școlare individualizate, adaptate la particularitățile
fiecărui copil cu dizabilitate/cerințe speciale;
- intervenție specifică de recuperare în echipă interdisciplinară;
-fișe de lucru;
- mijloace IT;
- materiale ușor de lucrat cu ele, variate, atractive, sugestive.
EVALUARE:
- aprecieri verbale, observarea sistematică, încurajări pentru fiecare sarcină de lucru finalizată;
- folosirea frecventă a sistemului de recompense, laude, încurajări, întărirea pozitivă, astfel
încât să fie încurajat şi evidenţiat cel mai mic progres;
2. PĂRINȚI
Părinții vor fi implicați în toate activitățile școlare și extrașcolare pe care profesorii, în special
profesorul-diriginte, le va desfășura alături de elevi. Participarea părinţilor la activităţile
școlare și extrașcolare constituie o bună ocazie de cunoaştere a părinţilor, dar şi un bun prilej
prin care aceştia sunt familiarizaţi cu orarul clasei, cu conţinutul şi metodele didactice, cu
materialele didactice şi cu modul de comunicare şi abordare a situaţiilor problematice, cu
semnificaţia respectului faţă de copil.
IDEI DE ACTIVITĂȚI:
- stabilirea unui plan și a unui acord de parteneriat pentru derularea lunară a unor activități
comune școală-părinți în vederea integrării copiilor cu CES și pentru dezvoltarea unor
competențe, abilități și aptitudini mai puțin cunoscute până atunci.
- consultări permanente cu părinții elevului în vederea stabilirii unui plan comun de acțiune și
a cunoașterii mai bine a acestuia;
- activități comune cu invitați de specialitate - psihologi, profesori de sprijin, consilieri școlari
- activități comune părinți-elevi-învățător, ateliere de lucru;
- lectorate despre integrarea copiilor cu CES, toleranță, înțelegere.
STRATEGII DE ÎNVĂȚARE:
- lectorate cu părinții
- dezbateri cu părinții
- mese rotunde
- expoziții cu munca elevilor
RESURSE:
- prezentări PPT
- pliante, reviste
- umane: psihologi, consilieri școlari, profesori de sprijin
EVALUARE:
- observarea sistematică
- chestionare
- produsele activităților evidențiate prin expoziții
3. CADRE DIDACTICE
IDEI DE ACTIVITĂȚI:
- curriculum planificat diferenţiat;
- stilul de predare trebuie să fie cât mai apropiat de stilul de învăţare;
- asigurarea unei atmosfere mai primitoare şi de acceptare;
- un management al clasei care să faciliteze forme mai flexibile de instruire și de organizare a
colectivului, cu accent pe activități în comun, pe grupe bazate pe interacțiune și comunicare
între elevi.
STRATEGII DE ÎNVĂȚARE:
-lucru în echipă;
-dezbateri;
-interasistențe;
-intervenție specifică de recuperare în echipă interdisciplinară.
RESURSE:
- planuri de învățământ și programe școlare individualizate, adaptate la particularitățile
fiecărui copil cu dizabilitate/cerințe speciale;
- consultarea unor lucrări de specialitate;
- pliante informative;
- consultarea cu psihopedagogul/ psihologul școlar (acolo unde este cazul).
EVALUARE:
- portofolii, chestionare;