Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic

Clasa-a VIII-a
Disciplina- Educație pentru societate
Profesor- Capațina Rodica
Subiectul lecției: Organizarea unui eveniment de prezentare public

Descriptori de competență:

Ds.1.Susţine că toată lumea trebuie să recunoască libertăţile fundamentale ale fiecărei fiinţe
umane.
Ds.3.Susţine că dialogul intercultural trebuie folosit pentru a ne ajuta să ne recunoaştem
diferitele identități și apartenenţe culturale.
Exprimă părerea că deciziile publice trebuie întotdeauna luate şi aplicate în conformitate cu
legile şi regulamentele
Ds.6.Caută să aibă contact cu alte persoane, pentru a învăţa despre cultura lor.
Ds.8.Exprimă atitudine de respect faţă de credinţele, practicile şi stilurile de viaţă adoptate de
alte persoane, atâta timp cât acestea nu încalcă drepturile omului.
Ds.10.Exprimă că este dispus(ă) să contribuie la îmbunătăţirea situaţiei altor persoane din
comunitate
Ds,13.Îşi asumă răspundere pentru propriul comportament.
Ds.14.Respectă termenele.
Ds.16.Dă dovadă de încredere că ştie cum să gestioneze situaţii neprevăzute, datorită ingeniozităţii
sale.
Ds.18.Când are de făcut o alegere legată de cum să răspundă la o anumită situaţie, poate trece de la o
perspectivă culturală la alta.
Ds.19.Poate folosi tehnologii ale informaţiei în mod eficace, pentru a accesa, cerceta, organiza şi integra
informaţiile.
Ds.22.Poate analiza diferite puncte de vedere, produse sau practici din cadrul altor culturi.
Ds.24.Observă cum persoanele din alte culturi reacţionează în mod diferit la aceeaşi situaţie.
Ds.25.Când vorbeşte cu cineva, încearcă să înţeleagă ce simte.
Ds.26.Exprimă ideea că, atunci când se gândeşte la persoanele din alte ţări, împărtăşeşte bucuriile şi
tristeţile acestora.
DS.27.Dă dovadă de faptul că are abilitatea de a depăşi temerile, grijile şi nesiguranţa, legate de întâlnirea
şi interacţiunea cu alte persoane, care au o apartenenţă culturală diferită de a sa.
Ds.30.Poate gestiona blocajele în comunicare, reformulând, revizuind sau simplificând ceea ce nu a fost
înţeles în procesul de comunicare.
Ds.32.Când lucrează într-un grup, solicită şi foloseşte abilităţile, ideile şi părerile celorlalţi membri ai
grupului.
Ds.33.Încearcă să gestioneze conflictul, arătând respect pentru opiniile celorlalţi.
Ds.35.Poate descrie modalităţile în care gândurile şi emoţiile sale îi influenţează comportamentul.

Obiective operaționale:
La sfârșitul lecției, elevul/eleva va fi capabil/ă:
O1 – să producă aspectele de conținut ale unei prezentări publice;
O2 – să organizeze aspectele logistice ale unui eveniment de prezentare;
O3 – să prezinte o comunicare/un produs la o anumită temă;
O4 – să colaboreze cu alți colegi/colege, pentru organizarea unui eveniment de grup.
Strategii didactice
Forme de organizare a grupului de elevi/eleve: frontală, individuală, în grup, în perechi.
Metode și procedee didactice: învățarea bazată pe sarcini de lucru, prezentarea în public, discuția
reflexivă.
Resurse: tablă, foi A4, foi A3, carioci, laptop, echipament pentru prezentare, Anexa 1.

Etapele lecției Activitatea de predare –învățare Forme de activitate

Evopcarea Salut elevii.


Propun elevilor să descrie starea emotivă conform
emoticoanelor din PPT. Completarea mesajului
Propun elevilor să completeze mesajul cu părtile de
vorbire: adjective şi substantive.
Realizarea Propun elevilor să comenteze citatul:,, ,,Oamenii
sensului de diferite religii şi culturi trăiesc unul lângă Comentarea citatului.
celălalt în aproape orice parte a lumii, şi cei mai
mulţi dintre noi au identităţi suprapuse care ne
unesc cu grupuri foarte diferite. Putem să iubim
ceea ce suntem fără să urăm ceea – şi cine – nu
suntem” . Kofi Annan

Discut cu elevii/elevele despre modul în care va fi


realizată prezentarea. Asigur ca fiecare elev/ă are
un rol în organizarea prezentării, conform
sugestiilor din Anexa 1.

Fiecare elev/ă știe când îi vine rândul să prezinte și


ce are de spus. Prezentarea se va centra pe tema
cercetată, acțiunea de sensibilizare realizată,
precum și pe modul în care au lucrat elevii/elevele. Prezentarea produselor realizate

Explic elevilor/elevelor că este important ca


prezentarea să fie coerentă, clară și interesantă.

Unul sau mai mulți/multe elevi/eleve pot primi


sarcina de lucru de a nota ideile importante și de a
scrie apoi un articol despre eveniment pentru
blogul clasei sau pentru revista școlii. Dacă toți
participanții sunt de acord, puteți realiza și o
înregistrare audio sau video a prezentării
Solicit participanților să reacționeze la conținutul
prezentării:
a. să ceară clarificări;
b. să solicite exemple;
c. să-și exprime punctele de vedere.

REFLECȚE Propun elevilor să completeze: ,,Jurnalul elevului Jurnalul elevului de success.


de succes”

S-ar putea să vă placă și