Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Data: Profesor: Capațina Rodica


Clasa: a V-a
Disciplina: Educație pentru societate.
Subiectul orei: CE ÎNSEAMNĂ O ECHIPĂ EFICIENTĂ?
Unitatăți de competență:
 Valorizarea demnității umane și a drepturilor omului;
 Valorizarea diversității culturale;
 Deschidere pentru diferențele culturale și pentru alte convingeri, practici și viziuni asupra lumii;
 Cunoștințe și înțelegere critică privind propria persoană
 Abilități analitice și de gândire critic

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
La sfârșitul lecției, elevul va fi capabil:

O1 – să identifice caracteristicile unei echipe eficiente;


O2 – să înțeleagă obstacolele care pot sta în calea eficienței echipelor;
O3 – să înțeleagă importanța colaborării în echipe și între echipe.

Forme de organizare: frontal, individual, în perechi.


Metode/tehnici: Explicația, discuție dirijată, jocul didactic.
Resurse educaționale: coli de hârtie, creioane colorate, markere.

Demersul didactic

Etapele lecției Activitatea elevilor și a profesorului Timp Metode/tehnici


Evocare Salut elevii. Organizez clasa. Vizionarea unui
Propun elevilor filmulețul animat: Munca în echipă” filmuleț educative.
Elevii sunt solicitati sa descrie caracteristicile generale 10 min.
ale muncii în echipă. Sunt notate ideile elevilor.
Sunt stabilite împreună cu elevii regulile muncii în
echipă.

Realizarea Anunț tema nouă.


sensului Ce înseamnă o echipă eficientă?
Explicația
Menționez că pentru a decide ce să includă ghidul 23min.
echipei eficiente și ce structură să aibă acesta, este
important să se înțeleagă ce este o echipă eficientă.
Pentru aceasta, se va artici o activitate în care elevii
vor arti în cele șase grupuri stabilite la lecția articipl.
Fiecare grup primește o mulțime de ace de siguranță și
de paie de băut și are sarcina de a articip o clădire,
utilizând doar ace de siguranță și paie.
La sfârșit, clădirea va fi apreciată pentru înălțime,
stabilitate și formă neobișnuită. Lucru în grup
Încurajez elevii ca înainte de a începe să construiască,
să petreacă puțin timp discutând despre design și
despre cum vor arti împreună.
Fiecare grup va desemna câte un articiple, care să
înregistreze modul în care grupul realizează sarcina,
fără a articipl. Observatorii vor nota ceea ce observă, Discuție dsirijată
cu atenție artici asupra
unor artic legate de modul în care fiecare membru al
grupului contribuie la realizarea scopului, la modul în
care membrii grupului se susțin reciproc, cum iau
deciziile, cum gestionează
neînțelegerile etc. și vor împărtăși ceea ce observă cu
întreaga clasă (aceste informații pot fi
communicate observatorilor prin intermediul unei fișe
de observare pe care o primesc aceștia).
Doar două grupuri vor prezenta informația în cadrul Jocul didactic
lecției respective, restul urmând să prezinte
la lecția următoare.
Grupurile lucrează timp de 10 minute la realizarea
clădirilor din ace și paie, iar observatorii își
notează ce identifică interesant în comportamentul
membrilor grupului lor.
De exemplu: cum au comunicat membrii echipei, dacă
cineva s-a impus ca lider, dacă au avut de la început o
strategie pentru construcția clădirii, dacă au existat
neînțelegeri și conflicte etc.
Verific stabilitatea clădirilor și desemnează grupul sau
grupurile câștigătoare, motivând decizia în baza
criteriilor stabilite.
Observatorii primelor două grupuri sunt invitați să
descrie articip ceea ce au articipl, cu referire la
aspectele menționate la articip 2, precum și la
următoarele artic:
- Au discutat membrii grupului înainte de a începe
realizarea sarcinii? Au planificat clar ce au
de făcut? Au fost sugerate diferite idei?
Reflecția - Au fost ideile sugerate articiple/valorificate de alții?
-S-au oferit elevii să se ajute reciproc?
-Care decizii au fost cele mai eficiente?

Profesorul cere apoi părerea restului membrilor celor 12 min.


două grupuri, pornind de la următoarele
întrebări:
B Considerați că ceea ce au remarcat observatorii este
corect? Doriți să adăugați ceva, să clarificați sau să
Temă pentru corectați?
acasă -Cum vi s-a părut lucrul împreună la această sarcină?
-Ați simțit că vă doriți ca grupul vostru să reușească?
-S-a simțit cineva exclus? De ce?
-A decis cineva să nu articiple?
-Care decizii au fost cele mai eficiente?
Exercițiul paguna 91 din manual, rubrica:
Aplic cunoștințe noi

S-ar putea să vă placă și