Sunteți pe pagina 1din 13

Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, Facultatea de Psihologie și Științe ale

Educației

Portofoliu Practică pedagogică

Mentor: Drobotă Milina

Diaconu Erika-Mihaela
PPS, grupa 1, anul III
PROIECT DE LECȚIE

Student: Diaconu Erika-Mihaela

DATA: 17.01.2024
UNITATEA ŞCOLARĂ: Școala Gimnazială Specială "C. Păunescu" Iași
DISCIPLINA: ȘTIINȚE SOCIALE
CLASA: a-VI-a D
DATA: 10.01.2024
ARIA CURRICULARA: Om şi Societate
DISCIPLINA: Stiinte sociale
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE:Principiile unei societăți interculturale.
TITLUL LECȚIEI: Principiile și valorile unei societăți interculturale
TIPUL DE LECŢIE: mixtă

Scopul activităţii: Consolidarea priceperilor și deprinderilor cu privire la principiile și valorile unei societăți interculturale
Obiective operaţionale:
Grupa 1
A. Cognitive :

Oc1-să definească în termini proprii termenii :multiculturalitate, minoritate, etnie.


Oc2-să recunoască valorile și principiile unei societăți interculturale, pe baza informațiilor acumulate anterior.

B. Afective

Oa1--să manifeste interes pentru participarea civică într-o societate interculturală.


Oa2: Să se angajeze (afectiv) în rezolvarea sarcinilor propuse
Oa3: Să asculte cu atenţie indicaţiile profesorului.

Grupa 2
A. Cognitive

Oc1 – Să citească în ritm propriu cuvintele de pe fișă.


Oc2 - să inteleaga sensul cuvintelor: multiculturalitate, toleranta.

Resurse:
- umane – 9 elevi; Colectiv mixt: 2 elevi cu DMS (1 elev cu elemente de autism), 7 elevi cu DMM - temporale – 45 minute

Strategii didactice:
-metode şi procedee didactice: conversația, explicaţia, exerciţiul, observarea, exemplul;
-mijloace şi materiale didactice: cutiuțe cu biletele, fișe de lucru, instrumente de scris, caiete, tablă, cretă ;
Metode şi instrumente de evaluare: autoevaluarea, observarea sistematică a activităţii şi comportamentului elevilor, aprecieri verbale, stickere;

Surse informaționale: manual digital, internet;


Forme de organizare: frontal şi individual.
Strategia didactică: dirijată, cognitivă, euristică.

Evaluare:
Evaluarea scrisă: fișa de evaluare
Metode şi instrumente: Evaluare continuă pe tot parcursul lecției pentru asigurarea permanentă a feed-back-ului, analiza răspunsurilor,
autoevaluarea, observarea
DEMERSUL DIDACTIC

Ob. Timp Strategii didactice


Etapele lecției Op. Metode si Mijloace de Forme de Evaluare
Conținutul instructiv-educativ
procedee învățământ organizare
1.Moment Oa1 1’ - Asigurarea unui climat psihopedagogic Pregătirea - Frontal
organizatoric potrivit desfășurării lecției în bune condiții materialelor Organizare Individual -
necesare (notițe și anunțuri
pe tablă, fisele
1,2)
2.Captarea Oc1 5’ Introducerea lecției printr-un element Conversația și Discuții și Frontal
atenției captivant sau o întrebare provocatoare. (ex: exerciții practice exemple -
Cine stie la ce se refera termenul de concrete
multiculturalism?) despre
- Stimularea interesului și atenției prin noțiunile
întrebări. (ex: Ce credeti ca inseamna esențiale
societate interculturala?)

3.Anunțarea Oa1 2’ - Prezentarea temei și a obiectivelor Frontal Apreciere verbala


temei și a Oa2 urmărite Conversatia Instrumente
obiectivelor Oc1 - Explicarea obiectivelor și a sarcinilor de scris
urmărite Oc2 lecției prin prezentare clară.
Ex: Astazi vom invata ca societatea in care Explicatia
traim cuprinde oameni din toate rasele,
etniile, nationalitatile.
Punem intrebarea: Ati mai auzit acesti
termini inainte?
19’ Conversația și Fisa 1 si 2 Frontal
4.Dirijarea Oc1 1 În continuare se impart elevilor fisele. exerciții practice Discuții și
invatarii Oa1 0’ Această etapă implică îndrumarea pentru aplicarea exemple Apreciere verbala
Oa2 procesului de învățare, focalizându-se pe conceptelor
Oc2 asigurarea că obiectivele cognitive și
afective sunt înțelese și aplicate de către
elevi. Este important să se creeze un mediu
de învățare interactiv și participativ pentru
a sprijini o înțelegere mai profundă a
subiectului și pentru a promova angajarea
elevilor în procesul de educație.
5.Fixarea 8’ Conversația Frontal
cunoștințelor Oa1 - Recapitularea noțiunilor esențiale Observația Individual Aprecieri verbale
Oa2 abordate în prima parte a lecției Explicația
Demonstrația
6.Obţinerea Oa1 10’ Realizarea exercițiilor de evaluare pentru Lucru individual Fisa de Frontal Evasluare calitativa
performanţelor Oa2 a măsura înțelegerea și aplicarea și discuții în lucru Apreciere verbala
conținutului lecției. grup
Lucru individual și discuții în grup pentru
a promova colaborarea și schimbul de idei.
Furnizarea de feedback pentru a îndruma
elevii pe parcursul exercițiilor.
Elevii vor primi fișe de lucru cu exerciții
practice legate de temele abordate în lecție.
Fiecare elev va completa exercițiile
individual, aplicând cunoștințele
acumulate.
După finalizarea exercițiilor individuale,
elevii vor fi împărțiți în grupuri mici
pentru a discuta soluțiile și pentru a-și
împărtăși gândurile.
Această etapă încurajează colaborarea și
schimbul de idei între elevi.

7. Feedback Oa1 6’ - Corectarea exercițiilor împreună cu elevii Discuții și Fișe de Frontal Evaluare calitativa
Evaluarea Oa2 - Evaluarea scrisă cu ajutorul fișei de feedback evaluare Individual Apreciere verbală
evaluare individual Autoevaluare
-Feedback-ul verbal va fi oferit individual
și în grup pentru a încuraja punctele forte
și pentru a corecta eventualele erori.

Fisă de lucru 1 (grupa 1)

 Cititi cu atentie fiecare caz si raspundeti cerintelor.

CAZUL 1
Doi prieteni stau intr-o cafenea din România, discutând subiecte obișnuite. La un moment dat, o femeie de etnie rromă intră în cafenea, iar
ospătarul ii spune că ar trebui să plece, deoarece nu este binevenită acolo. Femeia rromă spune că nu dorește decât să bea o cafea, că trebuie să se
întâlnească cu o prietena și că nu vrea să provoace probleme. Ospătarul insistă că ar trebui să plece.

Unul din cei doi prieteni care stau la masă ii spune celuilalt că poate ar trebui să facă sau să spună ceva, deoarece nu este corect ca femeia rromă
să fie dată afară din cafenea. Celălalt spune că nu este treaba lor, că oricum nu le pasă și probabil femeia rromă este acolo pentru a fura sau a face
scandal. Celălalt prieten spune că acest lucru nu este corect și că ar dori să facă ceva, dar în cele din urmă renunță, iar chelnerul reușește să
convingă femeia rromă să părăseacă cafeneaua.

Raspundeti la urmatoarele intrebari:

1. Cum credeti ca s-a simtit femeia rroma?


2. De ce credeti ca aceasta a fost data afara din cafenea?
3. Cum ar fi trebuit sa procedati in locul prietenului care alege sa nu bage in seama situatia femeii?

CAZUL 2

Într-o companie de recrutare din România, doi recrutori vorbesc despre un candidat pe care l-au intervievat recent, care s-a dovedit a fi competent
pentru postul disponibil, dar este mulsuman, iar aceștea au instrucțiuni clare de a nu angaja mulsumani.

Alte două persoane care au fost angajate recent ca recrutori, stau pe hol, așteptând să-și întâlnească șeful și trag cu urechea la conversație.

Una dintre ele este șocată de ceea ce aude și ii spune colegei sale că așa ceva este inacceptabil și ar trebui să abordeze acest lucru.
Colega spune că ar putea avea probleme dacă se implică. Prima persoană face o încercare de a-i confrunta pe cei doi recrutori, spunându-le ce a
auzit, dar aceștia spun că doar este o problemă complexă, iar angajații noi ar trebui să nu se implice. Persoana respectivă nu știe cu adevărat ce să
spună sau să facă, așa că renunță. Cealaltă colegă nu spune nimic.

1. Ce parere aveti de faptul ca unii oameni nu pot sa fie angajati in anumite institutii, doar pentru simplul fapt ca sunt de religie diferita?
2. Credeti ca femeia care a ales sa nu se implice in problema a procedat gresit sau corect? Arguentati-va raspunsul.
3. Ce parere aveti de initativa femeii care a ales sa le atraga atentia recrutorilor ?

TOLERANTA
Fișă de lucru 2 (grupa 2)

Valori și principii ale societății interculturale

1.Ce semnificații poți atribui termenului toleranță?


2. Opusul toleranței este..............................................

3. Bifeaza interiorul casutei ce sunt sinonime cu intoleranta in acest context.

DISCRIMINARE RASISM BUNATATE RESPECT

Indiciu: INTOLERANȚĂ= LIPSĂ DE RESPECT PENTRU DIVERSITATE.


Acolo unde nivelul de intoleranță este ridicat, cei din culturile minoritare nu sunt tratați egal cu cei din majoritate, pur și simplu
pe baza fondului lor de credințe religioase și etnice sau subcultură.

S-ar putea să vă placă și