Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA

Date de identificare:

Unitatea scolară: Liceul Tehnologic Axiopolis Tipul lectiei: lecţie mixtă (verificarea cunoştinţelor, comunicare şi însuşire
Disciplina: Educație antreprenorială de noi cunoştinţe)
Profesor: Tulea Oana Durata totala a lectiei: 50 min
Clasa: a X-a A Locul de desfasurare: sala de clasa
Anul scolar: 2019-2020 Data : 24.10.2019
Lecţia: “Alegerea traseului profesional și problema mobilității Bibliografie:
profesionale” “Educație antreprenorială”, manual, editura Sigma

A. Compentenţe generale: elevii utilizează cunoștințele în rezolvarea unor sarcini de lucru prin cooperare cu ceilalți
B. Competente specifice:
La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili:
1. Să cunoască conexiunile dintre schimbările economico-social-politice și mutațiile apărute pe piața ocupațională in actuala societate românească;
2: Să identifice principalele elemente de referință pentru alegerea ocupației;
3: Să evalueze și să cunoască propriile interese profesionale.

Obiective cu efect asupra personalităţii:


-cognitive – să reactualizeze noţiunile teoretice învăţate si sa asimileze noile continuturi;
-afective – satisfacţia de a sti, de a răspunde;
-psiho-motorii – dezvoltarea rapidităţii de a aplica cunoştinţe teoretice învăţate, în practică.

C. Metode şi procedee de instruire: examinarea orală, dezbaterea, explicatia, problematizarea.


Mijloace de invatamant de uz general: fise de lucru, fise de documentare, manualul, videoproiector, tabla.
Evaluare: feed back realizat prin observare curentă , evaluare orala curentă, autoevaluare prin rezolvarea fiselor de lucru.
Mod de lucru cu elevii : frontal, individual.
Timp

Evenimentele Strategie didactica


instruirii. Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode de Mijloace de Forme de Evaluare
Conținuturi,o invatamant invatamant organizare
biective a

1
activitatii
Secventa 3’ Face prezenţa elevilor , face observaţii şi Îşi însuşesc observaţiile şi Conversaţia Catalog Frontală
organizatorica recomandări, dacă este cazul. Captează si recomandările primite. -
pastreaza atentia elevilor.
Actualizarea 15 Adreseaza elevilor intrebari recapitulative și Elevii lucrează individual și Conversatia Individuala Observare
unor ’ evaluative din lecția precedentă, ”Motivația pe grupe la elaborarea Dezbaterea Pe grupe curenta
cunostinte muncii antreprenoriale”: răspunsurilor; Explicatia Frontala Conversatie
necesare - Ce este munca? Prezintă răspunsurile şi Evaluare examinatoare
desfäsurarii - În ce situație munca poate fi plăcere? comentează pe marginea lor scrisă Test
lectiei curente - Care sunt cele două categorii de motivații Notează în caiete;
ale muncii? Elevii răspund solicitărilor
- Ce este întreprinzătorul? profesorului.
- Ce este antreprenoriatul?
- Care sunt elementele motivației
antreprenoriale?
Anuntarea 1’ Propune elevilor noile continuturi prin Ascultă şi devin interesaţi de Expunerea Individuală Observare
subiectului enuntarea titlului lectiei – “Alegerea traseului propunerea făcută. Frontală curenta
lectiei si profesional și problema mobilității studiază fișele de Manual Evaluare orala
obiectivelor profesionale”, îndrumandu-i pe elevi să documentare. Fise
urmărească , în timp ce prezintă, momentele Tabla
lecţiei din fise, manual, tabla, PPT. Prezentare
Comunicarea 10 Prezinta elevilor noile continuturi, Urmăresc explicațiile Observaţia power-point Frontală Observare
noilor ’ structurate astfel, pornind de la profesorului pe fișele de Conversaţia curenta
cunoştinţe  schimbarile care au avut loc in tara documentare, prezentare Dezbaterea Evaluare orala
noastra dupa 1989 cand au capatat power-point; Demonstratia Autoevaluare
Participă activ la
importanta:
desfășurarea lecției, pun
 dreptul individual, întrebări, constituie grupa de
 proprietateaprivată experți.
 initiativa personală
 Tehnologiile
 Mentalitățile
 Analiza critică a
comportamentului în definirea
traseului profesional

2
 Disponibilitățile de reorientare
profesională.
Fixarea, 10 Rezolvarea fișei de lucru. Elevii rezolva exercitii si Exercitiul Autoevaluare
retenţia şi ’ completeaza fisa de lucru, Explicatia Fise de Frontala Observare
transferul sub coordonarea Observatia lucru Individuala curenta
noţiunilor profesorului.
predate prin
aplicaţii
Recapitularea 5’ Se adreseaza clasei intrebari: Elevii raspund la intrebari. Conversatia Fisa de Individuală Evaluare orala
şi -Care sunt cele doua tipuri de mentalități? documentar Grup
sistematizarea -Care sunt elementele de luat in considerare e Frontală
conţinuturilor  pentru decizia referitoare la carieră?
- rezumatul
lecţiei
Secventa 3’ Formulează aprecieri, observaţii şi Rețin aprecierile, observațiile Conversaţia Catalogul Individuală Observare
finală recomandări, individuale si de grup; și recomandările. Frontală curenta
Aprecierea Apreciază modul de lucru al elevilor şi
desfășurării propune calificative.
lecției
Prezentarea 1’ Prezintă conţinutul temei: Notează tema de rezolvat; Explicaţia Manuale, Individuală
temei pt. acasă - De realizat un eseu despre alegerea reţin precizările profesorului. Conversaţia informatiile Frontală
profesională intitulat “În ce domeniu din caiete
mi-ar plăcea sa lucrez?”.

Intocmit,
Prof. Tulea Oana

S-ar putea să vă placă și