Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Instituția de învățământ:
Profesor: Iordache Mirela
Data:
Clasa: a X - a
Disciplina: Educaţie antreprenorială
Unitatea de învățare: Etica în afaceri
Lecția: Principii etice în relaţiile cu angajaţii firmei, cu partenerii de afaceri şi cu instituţiile publice.
Tipul lecției: Lecție de comunicare/ însușire de noi cunoștințe
Durata de timp: 50 minune

Scopul lecției: Dobândirea de noi cunoștințe de către elevi despre principiile etice în relaţiile de afaceri;
Competențe specifice:
Identificarea şi aplicarea principiilor etice în relaţiile cu angajaţii şi cu partenerii de afaceri ;
Anticiparea consecinţelor comportamentului responsabil/iresponsabil în raport cu angajaţii şi cu partenerii ;

Competențe derivate:
La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili :
 să identifice principiile etice folosind cunoştinţele acumulate . Obiectivul se consideră atins , dacă vor fi indentificate cel puţin 6
principii etice în relaţiile cu angajaţii şi cu partenerii de afaceri ;
 să recunoască consecinţele respectării/nerespectării valorilor/principiilor etice în domeniul afacerilor folosind informaţiile din fişele de
documentare şi de lucru . Obiectivul se consideră atins, dacă vor fi recunoscute cel puţin 6 valori/principii etice .
 să caracterizeze comportamentul etic al antreprenorilor folosind cunoştinţele dobândite pe parcursul activităţii.

Strategia didactică:
Resurse procedurale:
 Metode și procedee didactice: conversația euristică, conversația de verificare , brainstorming, turul galeriei, explicația, expunerea,
problematizarea, învățarea prin descoperire; dezbaterea ; investigaţia comună ;
 Forme de organizare: activitate frontală, individuală, pe grupe
Rresurse materiale : videoproiectorul, calculatorul , manual, fișe de lucru, fișe de documentare, fișe de evaluare, imagini, planșe

1
Forme de evaluare: de apreciere verbal și scris, prin notare.

Locul de desfășurare: sala de clasă

Bibliografie:

1. Ioan Cerghit, Metode de învăţământ, Ed. Polirom, Iaşi 2006 ;


2. Constantin Cucoş, Pedagogie, Ed. Polirom, Iaşi 2006 ;
3. Maria Elena Druţă, Didactica disciplinelor economice, consideraţii teoretice şi aplicaţii, Ed. ASE, Bucureşti 2005 ;
4. Natalia Lazăr, M. Mitache, Educaţie antreprenorială , manual pentru clasa a X- a , Ed. Didactică şi Pedagogică , Bucureşi 2011 ;
5. Elena Lupşa, V. Bratu, Educaţie antreprenorială , manual pentru clasa a X- a , Ed. Corvin, Deva 2005 ;
6. Florina Oţet, Alexandru Oţet, Educaţie antreprenorială , manual pentru clasa a X- a , Ed. CD PRESS, Bucureşti 2007 ;
7. Ioan Scheau, Gândirea critică, Metode active de predare-învăţare, Ed. Dacia , Cluj- Napoca, 2004 ;
8. Constantin Sasu, Iniţierea şi dezvoltarea afacerilor, Ed. Polirom, Iaşi 2001 ;

2
Scenariul desfășurării activității didactice

N T
r I
c ETAPELE ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA METODE MIJLOACE FORME DE EVALUARE M
r LECȚIEI ELEVILOR ORGANIZAR P
t EA
ACTIVITĂȚII
1 Momentul Profesorul adresează formula de salut Elevii preiau sarcinile Conversația Frontal 1
organizatoric elevilor, face prezența, verifică ținuta propuse de profesor.
și curățenia clasei, pregătește
materialul didactic
2 Captarea Activitatea – „ Copacul valorilor „ Elevii lipesc fructele Brainstorming Tabla Frontal Aprecieri
5
atenției și Profesorul desenează un copac pe valorilor pe crengile Conversația Video - Individual verbale
pregătirea tablă pe care elevii lipesc fructele copacului: cinste, Observația proiector
elevilor valorilor. Profesorul realizează dreptate, sinceritate, dijitată Imagini
pentru conexiunea între valori şi principiile respect, etc. şi ascultă cu Învățarea prin sugestive
receptarea etice. atenţie explicaţiile descoperire
noilor profesorului.
cunoștințe
3 Anununțarea Profesorul anunță titlul lecției Elevii notează în caiete Expunerea Video- Frontal 2
subiectului „ Principii etice în relaţiile cu data și titlul lecției și Explicaṭia proiector
lecției și a angajaţii firmei, cu partenerii de ascultă cu atenție Observația Imagini
competențelo afaceri şi cu instituţiile publice „ și explicațiile profesorului.
r urmărite prezintă elevilor competențele
urmărite.
La sfârșitul lecției elevii vor fi
capabili:
-să identifice principiile etice folosind
cunoştinţele acumulate . Obiectivul se
consideră atins , dacă vor fi
indentificate cel puţin 6 principii
etice în relaţiile cu angajaţii şi cu
3
partenerii de afaceri ;
-să recunoască consecinţele
respectării/nerespectării valorilor /
principiilor etice în domeniul
afacerilor folosind informaţiile din
fişele de documentare şi de lucru .
Obiectivul se consideră atins, dacă vor
fi recunoscute cel puţin 6
valori/principii etice .
-să caracterizeze comportamentul etic
al antreprenorilor folosind cunoştinţele
dobândite pe parcursul activităţii.

4 Comunicarea Profesorul expune lecția cu ajutorul Elevii ascultă cu atenție Explicația Video- Frontal Aprecieri 15

/ videoproiectorului ; explică cuvintele și scriu în caiete Conversația proiector verbale


Transmiterea și expresiile noi din lecție cu ajutorul explicațiile cuvintelor Observația Material
noilor elevilor. noi . dirijată audio -
cunoștințe Activitatea 1 - „ Etica facebook „ Elevii vizionează cu Brainstorming vizual
Profesorul prezintă elevilor materialul atenṭie materialul Învăţarea prin sursa
audiovizual – Etica facebook audiovizual, notează în descoperire internet
caiete ideile principale şi Investigaţia
rezolvă exerciţiile din comună
fişa de lucru.
5 Fixarea și Profesorul realizează împreună cu Elevii sunt atenți la Brainstorming Fișe de Frontal Aprecieri 15
sistematizare elevii mai multe activități în vederea explicațiile profesorului Explicaṭia lucru Individual Verbale
a fixării cunoștințelor noi și împarte și urmăresc indicațiile. Conversaṭia Fișe de Pe grupe Autoevaluare
cunoștințelor elevilor portofoliile cu fişele de lucru După completarea Dezbaterea evaluare Verificare
şi de documentare. fișelor individual, elevii Investigaţia Schema la scrisă
Activitatea 2 –Dezbatere pe marginea sunt atenți la explicațiile comună tablă
unor texte – ” Principii etice în și corectările făcute de Turul galeriei
relaţiile cu angajaţii firmelor : profesor;
Orange Romania, Tuborg Romania,
Coca-Cola HBC Romania ”

4
Activitatea 3 „ Identificarea Fiecare grup va realiza
principiilor etice dintr-un text la un produs pe tema
prima vedere” . stabilită în prealabil.
Profesorul împarte elevilor fișe de Produsele sunt expuse
evaluare în care au de rezolvat pe pereţii clasei. Liderul
exerciții cu itemi subiectivi care grupului prezintă în faţa
testează originalitatea, creativitatea, tutur elevilor produsul
capacitatea de transfer a elevilor. realizat;
Profesorul poate realiza activitatea Analizarea tuturor
împărţind elevii în grupe de câte 4/6 lucrărilor. După turul
elevi. galeriei, grupurile îşi
reexaminează propriile
produse prin comparaţie
cu celelalte .
Elevii sunt atenți la
explicațiile profesorului,
urmăresc indicațiile și
completează fișele de
lucru.
6 Asigurarea Profesorul supraveghează activitatea Activitate independentă Problemati- Fișe de Frontal 10
feed-backului elevilor și modul de lucru ( Activitatea a elevilor prin formarea zarea lucru Individual
2 şi Activitatea 3 ). și consolidarea Explicația /Activ. 2
Profesorul cere elevilor să prezinte deprinderilor Fișe de
fișele de lucru realizate de ei evaluare/
informează elevii asupra Activ. 3
performanțelor prin critici
constructive.
7 Evaluarea Se fac aprecieri generale și individuale Elevii ascultă aprecierile Explicația Frontal 1
performanței privind implicarea elevilor în predarea făcute de profesor, Individual
noilor cunoștințe.
Se notează elevii care au participat la
lecție.

5
8 Încheierea Se anunță și se explică tema pentru Elevii notează tema în Explicația Frontal 1
activității acasă caiete și ascultă Conversația
Salutul explicațiile profesorului.
Salutul

S-ar putea să vă placă și