Sunteți pe pagina 1din 7

Școala:

Aria curriculară: Tehnologii


Subcomisia: Turism și alimentație
An școlar

PROIECT DE LECȚIE

MODULUL: Patrimoniul turistic


CLASA: a X – a H
PROFIL: Servicii
DOMENIUL DE PREGĂTIRE DE BAZĂ: Turism și alimentație
DOMENIUL DE PREGĂTIRE GENERALĂ: Turism
CALIFICAREA PROFESINALĂ: Tehnician în turism
TITLUL LECȚIEI: „Elemente de etnografie și folclor”
TIP DE LECȚIE: Reactualizare și sistematizare de cunoștințe
PROFESOR:
PROIECT DE LECȚIE
DATA:
ȘCOALA:
PROFESOR:
CLASA: a X – a
MODULUL: Patrimoniul turistic
TEMA: Potențialul turistic antropic
TITLUL LECTIEI: "Rolul elementelor de etnografie și folclor în turism"
TIP DE LECTIE: Reactualizare și sistematizare de cunoștințe
OBIECTIV FUNDAMENTAL: reactualizarea și sistematizarea cunoștințelor referitoare
la elementele de etnografie și folclor
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
 Să identifice elementele de etnografie și folclor;
 Să clasifice elemente de etnografie și folclor după grupa din care fac parte;
 Să localizeze zonele cărora aparțin;
 Să caracterizeze elementele de etnografie și folclor;
 Să argumenteze importanța acestora pentru zona respectivă și turism.
UNITATEA REZULTATELOR ÎNVĂȚĂRII/REZULTATELE ÎNVĂȚĂRII – U.R. 17:
Valorificarea patrimoniului turistic
 Cunoștințe:
7.1.5.Cunoașterea structurii patrimoniului turistic antropic
7.1.6.Caracterizarea elementelor componente ale patrimoniului turistic antropic
 Abilități:
7.2.6.Identificarea elementelor structurale ale patrimoniului turistic antropic
7.2.7.Asocierea diferitelor elemente de patrimoniu cu categoria de care aparține fiecare
7.2.8.Selectarea elementelor de patrimoniu turistic antropic dintr-o enumerare
 Atitudini:
7.3.5.Asumarea responsabilității în selectarea elementelor componente ale patrimoniului
turistic antropic
7.3.6.Utilizarea rațioanlă a resurselor avute la dispoziție.
TIMP: 50 minute
LOC DE DESFĂȘURARE: cabinetul de turism
BIBLIOGRAFIE:
1. Vișinescu, Sanda - „Patrimoniul turistic”, editura C.D. Press, București, 2017
PLAN DE RECAPITULARE
1. Arhitectura caselor și a gospodăriilor țărănești
2. Organizarea interiorului locuințelor țărănești
3. Instrumentele și instalațiile vechi utilizate în gospodărie
4. Portul, cântecele și dansurile populare
 Portul popular;
 Cântecele și dansurile populare românești.
5. Obiceiurile strămoșești
 Viața de familie;
 Sărbătorile religioase;
 Sărbători care marchează diferite momente ale anului.
6. Ocupațiile și meșteșugurile practicate
 Prelucrarea lemnului;
 Sculptura populară în piatră;
 Prelucrarea pieilor;
 Olăritul;
 Instrumente populare tradiționale;
 Arta împletiturilor;
 Arta țesăturilor și a cusăturilor populare;
 Arta picturii pe sticlă;
 Arta prelucrării osului și cornului
 Arta prelucrării artistice a lemnului și metalului;
 Alte meșteșuguri tradiționale;
7. Gastronomia
 Bucătăria din Moldova;
 Bucătăria din Ardeal;
 Bucătăria din Muntenia;
 Bucătăria din Oltenia;
 Bucătăria din Dobrogea;
 Bucătăria din Banat;
 Bucătăria din Maramureș.
Desfășurarea lecției

Nr. Etapele instruirii Activitatea Elemente de Strategii diactice Forme de


conținut activitate
crt.
profesor Elevi Metode Resurse

1. Moment - verifică prezența; - sunt atenți - conversație - frontal


organizatoric - notează absenții;
(1 minut) - organizează clasa.

2. Captarea atenției -întrebări referitoare la - sunt atenți -arhitectura - conversație - frontal


principalele elemente de caselor și euristică
(2 minute) - răspund
etnografie și folclor ca gospodăriilor
parte componentă a țărănești
potențialului turistic -organizarea
antropic interiorului
locuințelor
țărănești
-instrumente și
instalații
utilizate în
gospodărie
-portul,
cântecele și
dansurile
populare
-obiceiurile
strămoșești
-ocupațiile și
meșteșugurile
practicate
-gastronomia

3. Enunțarea titlului -comunică și scrie pe - sunt atenți; „Elemente de - expunere - flipchart - frontal
temei, a scopului și a tablă titlul temei ce va fi etnografie și
obiectivelor acesteia recapitulată; folclor”
(1 minut) -prezinta scopul lectiei - sunt atenți
si enumeră obiectivele
urmărite.

4. Verificarea - verifică tema - deschid - planul de - observație -fișa cu planul - frontal


dezvoltării planului caietele; recapitulare de recapitulare;
de recapitulare
-răspund. -calculator
(1 minut)
-videoproiector
-flipchart

5. -prezentarea modului de -sunt atenți; -conversație -fișe de lucru -frontal;


lucru; care privesc
Recapitularea și -răspund; -dezbatere -pe grupe;
elementele de
sistematizarea -organizarea clasei pe
-își consultă -observație etnografie și -individual.
cunoștințelor grupe;
materialele; folclor;
(42 minute) -întrebări referitoare la
-rezolvă -calculator
elementele de
sarcinile de
etnografie și folclor și -internet.
lucru -conversatie -frontal;
componentele acestora
referitoare la - fisa de lucru cu
 Arhitectura descrierea și -lucru pe grupe descrierea și -pe grupe;
caselor și prezentarea prezentarea unui
-observatie -individual.
gospodăriilor unui element element de
țărănești; de etnografie -dezbatere etnografie și
și folclor pt folclor pt fiecare
 Organizarea -expunere
conform f.l. grupa (f.l. 1);
interiorului
nr.1;
locuințelor -calculator;
țărănești;
-internet;
 Instrumente și
-videoproiector.
instalații vechi
-frontal;
utilizate în
gospodărie; -conversație -pe grupe;
euristică
 Portul, cântecele -expun -individual.
și dansurile rezultatele
populare; obținute;
-sunt atenți
 Obiceiurile
strămoșești; -frontal;
 Ocupațiile și -pe grupe;
meșteșugurile
-individual.
practicate;
 Gastronomia
specifică
-apreciază activitatea
elevilor și modul în care
au rezolvat sarcinile de
Evaluarea activității lucru și prezentarea -conversație -frontal
materialelor.
6. (3 minute) -grupe
-individual

Observații

 La 4. – Verificarea planului de recapitulare – elevii vor primi anterior un plan de recapitulare pe care urmează a-l dezvolta.
 La 5. – Recapitularea și sistematizarea cunoștințelor :
- Clasa se va împărți în grupe;
- Fiecare grupă va primi o fișă de lucru și va trebui să resolve sarcina aferentă fiecărei sarcini de lucru – alegerea, caracterizarea și
prezentarea unui element de etnografie și folclor;
- Realizarea sarcinii d elucru se face prin accesarea internetului și a motoarelor de căutare pentru a găsi cele mai bune informații
- Prezentarea se va realiza îăn fața clasei;
- Aprecierile asupra activității elevilor vin din partea profesorului.

S-ar putea să vă placă și