Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

MESERIA MEA PREFERATĂ

Data: 16.03.2020

Şcoala: Şcoala Gimnazială Nr.145, București

Clasa: a VI a

Profesor: Stan Nicoleta

Disciplina: Consiliere psihopedagogică

Aria curiculară: Consiliere și orientare

Modulul: Planificarea carierei

Tema: Meseria mea preferată

Timp: 50 minute

Motivaţie: această lecţie este importantă deoarece stimulează elevii să conștientizeze scopul educației pentru pregătirea viitoarei
meserii.

Obiectivul fundamental: orientare școlară și profesională

Obiective de referință:

4.1. Să prezinte sarcinile și responsabilitățile asumate în meseria preferată

Obiective operaționale: Elevii vor fi capabili să:

O1: Să prezinte principalele caracteristici ale unei meserii,


O2: Să descrie sarcini simple, mediul de lucru, vestimentația, instrumentele și orarul unei meserii;

O3. Să emită opțiunea pentru o meserie în funcție de preferință.

STRATEGII DIDACTICE:

 METODE: metode de captare a interesului (jocul, conversația euristică), metode de cunoaștere ( observaţia dirijată), metode
de motivare și schimbare ( studiul de caz, dezbaterea în grupuri), metode de cooperare și interactivitate (grupuri cu scop
comun).
 MATERIALE: tablă, cretă, fişe de activitate
 FORME DE ORGANIZARE: frontal și pe grupe

EVALUAREA: se realizează prin cererea de feed-back și fișa de activitate

SURSE INFORMATIONALE:

 Adriana Băban, Consiliere educaţională, Ghid metodologic pentru orele de dirigenţie şi consiliere, Cluj-Napoca, 2001

 Universitatea de Vest din Timişoara, Revista de psihologie aplicată, Revista Centrului de Studii şi cercetări psihologice – anul 2,
nr. 1 2000
 www.didactic.ro
 Mihai Jigau, Consilierea carierei, ed. Sigma, 2001
Desfășurarea activității

Etapele lectiei Obiective Continuturile informational Strategia didactica a lectiei


operaționale Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode și Forme de Mijloace Evaluare
procedee organizare materiale
1.Moment Organizarea Se prezintă elevilor și verifică Răspund solicitărilor Conversația Frontal Catalogul
prezența acestora.
organizatoric activitații profesorului;
3min
2.Captarea Implicarea în Realizează „spargerea gheții” printr-un
Participă activ și cu entuziasm Conversația Frontal - Observația
Atenției activitate exercițiu provocativ- la jocul propus de către Jocul Grup
5 min Alegerea șefului clasei după unul profesor; Discuția liberă
dintre criterii: fie cine stă cel mai
mult într-un picior, fie după ziua
nașterii.
3.Anunțarea Implicarea în Noteaza titlul lecției pe tablă: Sunt atenți Discursul Frontal Tablă Observația
temei și a Activitate, Meseria mea Preferată Solicită lămuriri Cretă
competențelor Stimularea Argumentează tema
vizate Actualizării Anunță competențele vizate
5 min Cunoștințelor
anterioare

4. Predarea Formarea Meseria - o activitate Sunt atenti si se Discursul Frontal Tabla Observația
profesională ce implică o implica activ, oferind
noțiunilor Noilor Exemplificarea Creta
serie de sarcini și feedback Feedback
noi cuprinse cunoștințe responsabilități și exemple când
Cariera – o succesiune de li se solicită
în tematică
10 min meserii.
Meseria influențează viața
personală și implicit gradul
de satisfacție personală.
Fiecarei meserii ii sunt
corespunzatoare anumite
caracteristici, care ne
motivează sau nu, să le
alegem.
Exemplu de meserie:
profesor- descriere criterii:
sarcini, responsabilitați,
mediu de lucru, vestimentație,
instrumente de lucru, orar.

5.Fixarea și O1, O2, O3 Propune activitate Completeaza fișa de lucru, Fișă Grup-pereche Fișe Verificarea
Valorificarea de lucru: cer lămuriri De lucru de activitate Corectitudinii
Noțiunilor Descrieți meseria preferată Fișei de lucru
Asimilate
15 min
6.Concluzii Propune discuții libere Își exprimă părerea Conversația Frontal
și feed-back în legatură cu tema studiată personală referitoare la
5 min situațiile prezentate
7.Încheierea Solicita feedback din partea Comunică impresiile Conversația Frontal
Activității elevilor referitor la tema despre lecție. Grup
2 min discutataă după criteriul
utilității ei în viața
cotidiană a elevilor.
Mulțumește elevilor
pentru implicarea in
activitate.
FIȘA DE LUCRU

Meseria mea preferată

Nume
Prenume
Clasa
Meseria mea preferata este

Sarcinile de la serviciu sunt

Responsabilitatile acestei meserii sunt

Mediul de lucru este

Vestimentatia acestei meserii este

Orarul de lucru este


Instrumentele de lucru sunt

S-ar putea să vă placă și