Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE LECŢIE

Atitudini și comportamente în legătură cu proprietatea


Data: 16.03.2020
Şcoala: Şcoala Gimnazială Nr.145, București
Clasa: a VIII a
Profesor: Stan Nicoleta
Disciplina: Cultură civică
Aria curiculară: Om şi societate
Unitatea de învăţare: Proprietatea
Titlul lecţiei: Atitudini și comportamente față de proprietate
Tipul lecţiei: dobândire de noi cunoştinţe și consolidarea celor anterioare
Timp: 50 minute
Motivaţie: această lecţie este importantă deoarece stimulează elevii să și integreze atitudini pozitive în raport cu proprietatea și să cunoască
consecințele unor comportamente negative asupra proprietății.
Obiectivul fundamental: formarea de competenţe în vederea cunoaşterii şi utilizării corecte a dreptului de proprietate.
Competențe generale: Formarea unei atitudini civice democratice și responsabile
Competenţe specifice:
1.4. Identificarea formelor de proprietate existente în cadrul economiei de piaţă
1.5. Identificarea situațiilor de încălcare a dreptului de poroprietate
2.7. Compararea formelor de proprietate specifice economiei de piaţă
4.2. Corelarea dreptului la proprietate cu responsabilităţile asociate acestui drept
4.3. Manifestarea respectului faţă de proprietate

Obiective operaţionale: pe parcursul şi la sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:


O1 – să definească termenii: proprietate, uzufruct, tranzacție
O2 – să identifice şi să compare cele trei forme principale ale proprietăţii;
O3 – să prezinte corelaţii între dreptul la proprietate şi responsabilităţile asociate,
O4 – să prezinte cazuri de încălcare a dreptului de proprietate;
O5– să compare texte constituţionale ce privesc dreptul la proprietate

Strategii didactice:
a) metode şi procedee: conversaţia euristică, expunerea, descoperirea, comparaţia, modelarea, dezbaterea, studiul de caz
b) forme de organizare a activităţii: activitate individuală, frontală şi lucrul în perechi.
c) mijloace didactice: manualele alternative, tabla, creta, fişe de lucru

Evaluare: ce dovezi există că elevii au învăţat lecţia?


a) de conţinut: răspunsurile la întrebări, rezolvarea fiselor de lucru,
b) de utilizare a operaţiilor gândirii: efectuarea comparațiilor, argumentarea răspunsurilor;
c) evaluarea realizată de profesor: observarea sistematică, stimularea participării elevilor la demersul didactic, deschiderea spre dialog atât
între elevi cât și între elevi și profesor, analiza răspunsurilor, aprecierea răspunsurilor corecte, notarea elevilor la sfârșitul orei.
Bibliografie:
1. Ştefan Păun, Didactica Istoriei, Ed. Corint, Bucureşti, 2007
2. Cultură civică, manual pentru clasa a VIII – a, Editura Corint, București.
3. Cultură civică, manual pentru clasa a VIII- a, Editura Humanitas Educational, București, 2010
4. Magda Stan, Cristian Vornicu, Cultura civică de nota 10, Ed. CD Press Bucureşti 2013
Desfășurarea activității

Conținut Strategii
Etapele lecției Obiective informativ Activitatea profesorului Activitatea elevilor didactice Evaluare
Asigurarea Apreciere
1.Organizarea condițiilor Realizarea unui Se prezintă în fața clasei și orală
clasei optime climat justifică preznța, verifică Pregătesc materialele pentru lecție. Conversație
(2 minute) pentru cooperant prezența elevilor, prezența frontală Atenţionare
desfășurarea mijloacelor didactice, tabla
activității etc.
Adresează frontal întrebări Sunt atenţi şi formulează Conversație Apreciere
2.Reactualizare Asigurarea Titlul lecției elevilor din lecţia anterioară: răspunsurile aşteptate de profesor: frontală orală a
a cunoștințelor legăturii cu anterioare: 1.Ce înţelegem prin 1.Proprietatea reprezintă posesie, corectitudinii
(5 minute ) lecția Ce inseamnă să proprietate? stăpânire de bunuri răspunsurilor
anterioară. fii proprietar, 2. Ce înseamna dreptul de a 2. Dreptul de a beneficia de
tipuri de fi proprietar? proprietatea noastră, de a o
proprietate, 3. Ce tipuri de proprietate înstraina, și de a lua decizii în
Proprietatea în cunoașteți? privința ei
Romania 4.Cum ajungem în posesia 3. A avea o casă, masină, o
proprietății ? brutărie, teren, o afacere, etc.
3.Cine garantează 4. Prin cumpărare, moștenire,
proprietatea? donatie, etc.
5. Justiţia şi organele statului
abilitate.

Titlul lecției : Scrie titlul lecției la tablă. Sunt atenţi şi își exprimă ideile și Apreciere
3.Captarea Proprietatea . Adresează întrebări retorice cunoștintele personale, Conversația orală a
atenţiei si Atitudini și pentru a sintetiza conținutul argumentează frontală corectitudinii
anunţarea noii comportamente lecției: Ce înseamnă să fii Problematiz răspunsurilor
lecţii în legătură cu proprietar în România? Îți area Analiza
(3 minute) proprietatea garantează statul dreptul de a răspunsurilor
fi proprietar? Cum?
Ce drepturi are un
proprietar? Este pedepsită
prin lege încălcarea,
distrugerea proprietătii altei
persoane sau a proprietății
publice?
Putem face orice cu
proprietatea noastră, dar
ceilalți?

. 1. Numiţi câteva bunuri pe 1.Elevii dau exemple de bunuri


Predarea noilor care le dețineți aflate în posesia lor Observarea
4.Dirijarea cunoștințe: 2. Toate bunurile amintite vă Conversație sistamatică
învățării și -tipuri de aparţin în exclusivitate? 2. Se constată că unele bunuri frontal
dobândirea proprietate, Banca din parc a cui este? aparţin şi altor membrii ai familiei Atenţionarea
de noi - tipuri de stat Dirijează discuţia pentru ca (proprietatea de grup), a răspunsurilor
cunoștințe și influența elevii să identifice comunității (proprietatea publică) greşite
(20 minute) asupra deosebirea dintre
garantării proprietatea individuală şi
proprietății, proprietatea de grup.
- tipuri de 3.Elevii prezintă păreri personale Studiul de
atitudini în 3.Studiu de caz ipotetic de legate de cazul prezentat caz
raport cu tip provocativ: Un om are o Tipuri de
proprietatea casă, iar statul o confiscă.
S-a încălcat legea sau nu?
Se prezintă relația dintre
tipul de regim politic și
garantarea sau non-
garantarea dreptului la Expunere
proprietate frontală.
Stat totalitar nu garantează Lucrul cu
dreptul la proprietate, de manualul.
exemplu statul comunist pre- Dialogul.
revoluționar putea să . Metoda
deposedeze în mod arbitrar corchinelui
pe orice cetățean de bunurile
lui în favoarea poporului, Lucrul în
astfel încât nimeni nu se perechi
simțea în siguranță în Activitate
legătură cu proprietatea lui. frontală
Statul democratic garantează
dreptul la proprietate și se
obligă să-l apere, prin legea
fundamentală cuprinsă în
Constituție. 4.Elevii dau exemple de
atitudini pozitive (respect, grijă, Observarea
4.Atitudinea individuală față inițiativă, cooperare) și negative sistematică.
de obiectul proprietății (nepăsare, indiferență, corupție) Apreciere
Oamenii au valori diferite : orală a
binele, adevărul, dreptatea, corectitudinii
cinstea, cu corelatele lor răspunsurilor
negative. Acestea se reflectă
în atitudinea față de 5.Elevii dau exemple de
proprietate. Atitudinea este consecințe asupra vieții
de 2 tipuri: societății diferitele
Pozitivă și negativă. Dați comportamente în legătură cu
exemple de atitudini pozitive proprietatea
în legătură cu proprietatea
Dați exemple de
comportamente positive și
negative corespunzătoare
atitudinilor
Orice om este atât
intreprinzător, cât și
consummator.
Comportamentul fiecărui om
are consecințe asupra
celorlați. Care este legătura
dintre proprietate și viața
comunității?

Observarea
5. Fixarea 1.Distribuie elevilor fişele de 1. Rezolvă cerinţele comportamen
cunoştinţelor şi lucru tului elevilor.
atingerea feed- Evaluarea Itemi pe bază 2. Analizează răspunsurile 2. Urmăresc cu atenţie şi pun Activitatea Analiza
back-ului finală de întrebări. elevilor întrebări frontală. răspunsurilor.
(15 minute) 3.Adresează frontal întrebări Stimularea
elevilor din lecția predată. 3.Sunt atenți, reflectează și răspund participării
la întrebări. elevilor.
Precizarea Discutați cu părinții și
activităților bunicii legat de perioada
6. Tema pentru pe care comunistă și identifiucați Ascultă și notează. Explicația. Atenționarea.
acasă elevii le vor situații de încălcare a Aprecierea.
(5 minut) desfășura dreptului de proprietate a
acasă acestora în perioada
comunistă.
Urmăriţi ştirile în săptamâna
aceasta şi identificaţi o
situaţie de încălcare sau de
respectare a dreptului de
proprietate.

Fișă de lucru Proprietatea – atitudinea față de proprietate


I. Completați cu cuvintele potrivite: poseda, decizii, roadele, vânzare, donație
a. Proprietatea înseamnă dreptul de a ................................unui obiect.
b. Dreptul la proprietate vizează: dreptul de a beneficia de .........................provenite din exploatarea ei, dreptul de a înstrăina proprietatea
prin..............................................................., dreptul de a lua......................................asupra proprietății.

II. Constituția România din 1991 prevede la Articolul 41 că: Nimeni nu poate fi expropriat pentru o cauză de utilitate publică, stabilită potrivit legii,
cu dreaptă și prealabilă despăgubire. Analizați situațiile de mai jos, stabiliți dacă ele sunt drepte sau nu și argumentați-vă răspunsul.
a. În anii 80, Regimul Comunist al lui Ceaușescu, a procedat la expropierea a numeroși proprietari de clădiri, sub pretextul procesului de
sistematizare a localităților. Le oferea în schimb locuințe la bloc sau despăgubiri foarte mici.

b. In timpul Primului Razboi Mondial, în Franța s-au realizat rechizite de cai, căruțe și automobile de la proprietari necesare pe front. După
caz, proprietarii au fost despăgubiți sau au primit bunurile înapoi.

c. Primăria din București intenționează să modernizeze cartierele mărginașe, de aceea îi invită pe proprietari să le prezinte oferta de
despăgubire.

III. Veți primi un titlu de proprietate fictiv: proprietar de pământ, proprietar de brutărie, proprietar de fabrică de produse din carne și lactate,
proprietar de fabrică de biciclete, proprietar de fabrică de încălțăminte, proprietar de bancă, proprietar de frizerie/coafor, proprietar de cabinet
stomatologic, proprietar de atelier de reparat biciclete, proprietar de farmacie, etc Răspundeți și argumentați:

a.Care este atitudinea pe care fiecare proprietar ar trebui să o aibă față de obiectul proprietății lui? De ce?

b. Care este atitudinea pe care ceilalți ar trebui să o aibă față de proprietatea celorlalți?

c.Poate vreun producător să se lipsească de oricare dintre ceilalți? De ce?

S-ar putea să vă placă și