Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: 21.03.2022

GRUPA: Mijlocie

EDUCATOARE: Șofelea Simona Mihaela

TEMA ANUALĂ: ,,Cu ce și cum exprimam ceea ce simțim?”

TEMA PROIECTULUI: ,,Simfonia Primăverii”


SUBTEMA: ,, Albina și prietenele ei”
CATEGORIA DE ACTIVITATE: DLC - Domeniul Limbă şi Comunicare

TEMA ACTIVITĂŢII: ,,Povestea albinuței Maia”

TIPUL DE ACTIVITATE: Transmitere de cunoștințe

FORMA DE REALIZARE: Povestirea educatoarei


SCOPUL ACTIVITĂŢII: Dezvoltarea capacității de exprimare orală, de înțelegere și utilizare
corectă a semnificațiilor structurilor verbale orale.

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTARII:

D1. Mesaje orale în context de comunicare cunoscute.

COMPORTAMENTE URMARITE:

D1.2. Demonstrează întelegerea unui mesaj oral, ca urmare a valorificarii ideilor, emotiilor,
semnificatiilor etc. (comunicare expresiva).

OBIECTIVE:
Pe parcursul și la sfârșitul activității, copiii vor fi capabili:
O1.să recunoasca personajele;

O2.să-și îmbogățească vocabularul cu cuvintele și expresiile nou întâlnite în


poveste: ,,luminiș”, ,,polen”, ,,scorbură” , pe baza explicațiilor date.

O3.să retina mesajul transmis de poveste.

STRATEGII DIDACTICE:

Metode și procedee: conversația, explicația, povestirea ,exercițiul.


Material didactic: ilustrații privind momentele succesive ale poveștii, tablă magnetică, décor
specific temei .

DURATA: 20 - 25 min.

BIBLIOGRAFIE:

 Curriculum pentru educatie timpurie-2019,

 Curriculum pentru învățământul preșcolar (3-6/7 ani), M.E.C.T., 2008;

 Bizduna Maria, Neagu Alexandra, „Texte pentru educaţialimbajului la preşcolari”,


Editura PROGNOSIS, Bucureşti, 2000;
 Glava, A., „Introducere în pedagogia preşcolară”, Editura Dacia, Cluj-Napoca, 2002;
DEMERSUL DIDACTIC

ETAPELE CONŢINUTUL ACTIVITĂŢII STRATEGII EVALUARE


ACTIVITĂŢII DIDACTICE
Moment Se asigură condițiile necesare desfășurării în
organizatoric condiții optime a activității; se aerisește grupa;
-Se pregătește materialul didactic necesar, se
aranjează scaunele în semicerc;
- Intrarea ordonată a copiilor în sala de grupă.

Captarea Se va realiza printr-o ghicitoare: Conversația


atenţiei De cu zori prin floricele
Zboara veselă prin ele
Miere nouă ne-aduce
Și polen si fagur dulce.
(albina)

Anunțarea Se anunță tema ,,Povestea albinuței Maia” Explicația


temei și a și obiectivele activității, precum și motivarea Conversația
obiectivelor alegerii temei. Se vor preciza sarcinile copiilor:
să asculte cu atenție povestea pentru a o putea
povesti părinților.

Dirijarea Educatoarea prezintă povestea ,,Poveste


învăţării albinuței Maia”, cu ajutorul imaginilor, clar, Povestirea
accesibil și expresiv. Frontală

Se prezintă titlul poveștii ,, Povestea albinuței Conversația


Maia. Cu ajutorul imaginilor voi prezenta
conținutul poveștii. Pe parcursul povestirii se
vor folosi o serie de mijloace prin care se va
nuanţa expunerea în funcţie de stările afective
pe care textul literar le implică şi anume: tonul
cald potrivit cu importanţa faptelor, modularea
vocii pentru a imita personajele, marcarea
pauzelor determinate de punctuaţie, mimică şi
gesturi adecvate situaţiilor prezentate. (vezi
aneza 1)

Educatoarea explică cuvintele necunoscute:


,,luminiș= loc deschis lipsit de copaci”, polen= Explicația
pulbere galbenă produsă de
flori”, ,,scorbură=scobitură în trunchiul unui
copac” .
Educatoarea solicită copiii să formuleze Frontală
propoziții cu cuvintele și expresiile noi pe care Exercițiul
le-au întâlnit în poveste.
Obținerea Copiii vor fi solicitați să răspundă la câteva Conversația Frontală
performanței întrebări, folosindu-ma de imaginile care
apartin povestii ,,Povestea Albinutei Maia ,,
 Cum se numeşte povestea?
 Unde locuiau albinele?
 Ce culeg albinele din flori?
 De ce albinuta Maia spunea mereu nu
pot?
 Cine este personajul principal al
povestirii?
 Ce a facut albinuța după cearta cu sora
ei?
 Cu cine s-a imprietenit albinuta Maia?
 Ce a sfătuit-o alunul pe albinuța Maia?
 Câte zile a stat Maia cu prietenul ei ?
 De ce s-au bucurat albinele cand au
vazut-o pe albinuta Maia?
 Ce si-a propus albinuța Maia?
Încheierea Se vor face aprecieri referitoare la Conversația Frontal
activității comportamentul copiilor in timpul activității, Individual
răspunsurile corecte și pentru comportamentul
lor pe tot parcursul acesteia.
ANEXA 1

S-ar putea să vă placă și