Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE ACTIVITATE

ADE

NIVEL I:GRUPA FLORILOR(MICĂ 2)


EDUCATOARE: P.I.P. MITEA ANA-MARIA
TEMA ANUALĂ: ,,Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?”
TEMA PROIECTULUI: Săptămână independentă
TEMA SAPTĂMÂNII:,,Zvon de primăvară”
TEMA ACTIVITĂŢII:,,Zăpada și ghiocelul” legendă
TIPUL ACTIVITĂŢII: Predare- învăţare
DOMENIUL DE ACTIVITATE:Limbă şi comunicare
FORMA DE REALIZARE:Lectura educatoarei
SCOPUL: Dezvoltarea capacităţii de a audia cu atenţie o poveste şi exersarea deprinderii de
exprimare corectă.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
Pe parcursul şi la sfârşitul activităţii copiii vor fi capabili:
O1-Să reţină titlul legendei;
Obiectivul este realizat daca toţi copiii reţin titlul legendei;
O2-Să descrie imaginile care reprezintă momentele principale din legendă;

Obiectivul este realizat daca fiecare copil descrie cel puţin o imagine din momentele
principale ale legendei;

O3-Să povestească conţinutul legendei cu propriile cuvinte;


Obiectivul este realizat daca toţi copiii povestesc cel puţin o secvenţă din legendă;
O4-Să denumească personajele;
Obiectivul este realizat dacă toţi copiii denumesc cel puţin un personaj din legendă.
STRATEGII DIDACTICE:
METODE SI PROCEDEE: Conversaţia, explicaţia, problematizarea,povestirea, surpriza.
MATERIAL DIDACTIC: Material PPT interactiv cu imagini, laptop, videoproiector,
imagini cu etapele legendei.
DURATA:20 minute
BIBLIOGRAFIE:
 ,, Metodica educării limbajului în grădiniţa de copii”- ed. Cartea Românească, 2000;
 ,, Curriculum pentru Educație Timpurie - 2019”

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

EVENIMENT CONŢINUT ŞTIINŢIFIC STRATEGII EVALUARE


DIDACTIC DIDACTICE
1.MOMENT Se asigură condiţiile optime pentru
ORGANIZATORIC asigurarea unui climat benefic necesar
desfăşurării activităţii .

2.CAPTAREA Se face printr-o ghicitoare pe care


ATENŢIEI educatoarea o spune copiilor. Conversaţia
Ghicitoare:
Eu alung iarna din ţară,
Şi-aduc dulcea primăvară,
Sunt micuţ şi frumuşel,
Şi mă cheamă ...
Ghiocel

3.ANUNŢAREA Copiii sunt anunţati că astăzi vor


TEMEI ŞI A asculta și vor vedea Legenda Zăpada și Frontală
OBIECTIVELOR ghiocelul, în urma căreia trebuie să reţina Explicaţia
titlul şi care sunt personajele pentru a Conversaţia
putea reda conţinutul legendei şi a
răspunde la întrebările puse de
educatoare.

4.PREZENTAREA Se realizeaza prin povestirea legendei


CONŢINUTULUI “Zăpada și ghiocelul” şi prezentarea Povestirea Frontală
ŞI DIRIJAREA concomitentă a unor imagini ppt pe Conversaţia
ÎNVĂŢĂRII retroproiector, clar și accesibil. Problematizarea
Legenda va fi citită clar, expresiv
prin modelarea vocii, schimbarea
ritmului vorbirii, prin accentuări şi
scăderi ale intensităţii vocii, mimica şi
gestică.
Pe parcursul povestirii voi explica
cuvintele noi.
Conţinutul poveştii va fi expus Individuală
urmărindu-se succesiunea evenimentelor,
prin prezentarea imaginilor PPT
interactive
Fixarea conţinutului poveştii se va face
prin prezentarea unor imagini cu cele mai Povestirea
semnificative momente din poveste, iar Conversaţia
copiii vor fi solicitați să indice ordinea Problematizarea
derulării evenimentelor din poveste.
Pe rând în funcţie de numărul de
imagini, câte un copil, va alege imaginea
respectând firul logic al poveştii şi va
reda pe scurt fragmentul respectiv.

5.OBŢINEREA În urma celor povestite, educatoarea


PERFORMANŢEI le prezintă copiilor jocul , la care vor
participa copiii pentru a fixa noile
cunoştinte. Copiii aleg răspunsul corect la Conversaţia
fiecare întrebare și primesc aplauze și fețe Explicaţia
zâmbitoare în cadrul jocului Frontală
Întrebări:
• ,, La cine s-a dus zăpada prima
oară?”
• ,, De cine a mai fost refuzată
zăpada?”
• ,,Cui i s-a făcut milă de zăpadă?”
• ,,Cine are aceeași culoare cu
zăpada?”
• ,,Care este urmarea faptului că
ghiocelul a ajutat zăpada?”
6.ÎNCHEIEREA În incheiere se vor face aprecieri
ACTIVITĂŢII asupra activităţii. Conversaţia
Copiii numeră câte fețe zâmbitoare au Explicaţia
obținut în urma răspunsurilor corecte pe Surpriza Frontală
care le-au dat în cadrul jocului.

S-ar putea să vă placă și