Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE ACTIVITATE

An scolar : 2022 - 2023


Unitatea : Gradinita cu P.P. nr.28 Sibiu
Data : 7 decembrie 2022
Profesor: Năstase Manuela-Ioana

Pagina 1
Grupa: Mare C
Tema anuala : „ Cu ce exprimam ceea ce simtim ? ”
Tema proiectului : „ Magia sarbatoilor de iarna ! „
Subtema : Colinde, colinde „
Domeniul experiential : Domeniul om si societate
Categoria de activitate : Educatie pentru societate
Tema activitatii : „Legenda lui Mos Nicolae „
Forma de realizare : lectura educatoarei
Tipul activitatii: Mixta ;
Scopul : cunoasterea obiceiurilor si a traditiilor legate de Sarbatorile de Craciun , cultivarea
unui comportament bazat de generozitate si dragoste fata de semeni, stimularea creativitatii ,
a lucrului in echipa, a cooperarii si a tolerantei ;

Obiective operationale
O1 -să audieze cu atentie povestea retinand mesajul transmis;
O2 - sa redea corect conținutul textului cu ajutorul întrebărilor educatoarei;
O3 – sa diferentieze aspectele negative de cele pozitive ;
O4 - să precizeze aspecte din viaţa lui Moş Nicolae”;
O5 – să recunoască trăirile emoționale ale personajelor din poveste
O6 - sa alcatuiasca cat mai multe intrebari pe baza continutului unei imagini folosind
intrabarile : Ce? cine? de ce? unde? cand ?

Forma de organizare: frontal/ pe grupe şi individual.

Strategii didactice:

a)- metode şi procedee: conversaţia, demonstraţia, explicaţia, expunerea, Explozia stelara;

b)-resurse materiale: prezentare power point, o stea mare si 5 stelute mici ;

Durata : 20-25 min.

Locul de desfăşurare: sala de grupă.

Bibliografie:

1.Curriculum pentru învăţământul preşcolar (3-6/7ani), Bucureşti 2008.

2.Revista învăţământului preşcolar 3-4/2010, Editura Arlequin/2012.

Pagina 2
3.Învăţământul preşcolar şi primar 3-4/2012,Editura Arlequin/2012.

4. Piramida cunosterii, Editura Diamant, 2014

Scenariu didactic

Evenimentul Conţinutul activităţii Strategii Evaluarea


didactic didactice

1 Moment Se asigură condiţiile necesare unei bune


organizatoric desfăşurări a activităţii:
- aerisirea sălii de grupă;
- aşezarea mobilierului;
- pregătirea materialului didactic;
2.Captarea şi Trezirea interesului pentru activitate o conversaţia Ascultă cu
orientarea voi realiza folosind momentul surpriza ce atenţie
atenţiei consta intr-un cufar fermecat pe cre l-am ghicitoarea
primit din partea zanei Iarna. In cufar se şi găsesc
afla o scrisoare trimisa de Zana Iarna si răspunsul.
materialele necesare desfasurarii
activitatii.

Voi citi scrisoarea de la Zana Iarna.

3. Anunţarea - se va realiza în mod direct prin anunţarea -expunerea Ascultă


temei şi a temei şi a obiectivelor în termeni accesibili precizările
obiectivelor. copiilor. educatoarei.

- Astazi copii , in cadrul activitatii de


educatie pentru societate vom descoperii
magia iernii si impreuna vom asculta
povestea “ Legenda lui Mos Nicolae “

4. Reactualizarea - Voi initia un dialog cu privire la


cunostintelor informatiile pe care copiii le detin dspre
Mos Nicolae.

4. Dirijarea Expun continutul legendei clar, rar,

Pagina 3
învăţării. expresiv, cu accent pe cuvinte care Povestirea Urmăresc
transmit mesaje receptive astfel incat firul
atentia copiilor a ramana captata. poveştii.

Ideile principle ale povestii :

1.Intr-un sat traia un om sarac care avea 3 Expunerea


fete

2. Nicolae era un om tare bun care ii ajuta


pe cei saraci

3.Nicolae pune in camera fetei mijlocii si


mari o punguta cu bani ptr ca aceastea sa Planşe
se poata casatori. didactice

4. Nicolae doreste ca o ajute si pe fata cea


mica dar ca sa nu fie vazut de tatal
acesteia arunca punguta pe horn iar
aceasta nimereste intr0un ciorapel

5.De atunci se spune ca Nicolae pune


copiilor cadouri in ciorapei, ghetute.

Pe baza planselor prezentate copiii


trebuie sa povesteasca fragmente din
poveste :

 Pe parcursul expunerii legendei explic Explicatia


semnificatia cuvintelor necunoscute

 Pe parcursul relatarii voi folosi


prezentarea Powerpoint

 Dupa incheierea expunerii se va extrge


mesajul transmis de poveste : Mos Povestesc
Nicola este bun cu cei saracii iar fragmente
simbolul lui este cismulita pe care din poveste
fiecare copil o preagteste in seara de 5
decembrie pentru a primi daruri.
Pagina 4
 Se adreseaza intrebari referitoare la
titlul povestii , personajele acestuita,
faptele bune savarsite de Nicole;

5.Obţinerea  Pentru evaluarea activitatii voi folosi -conversaţia Participa la


performanţei şi explozia stelara : o stea cu imaginea -explicaţia discutie
asigurarea lui Mos Nicolae in centru iar in jurul ei
-dialogul
conexiunii cinci stelute mici de culori diferite.
Fiecare steluta contine o intrebare.
Intrebarile folosite sunt : ce ? cine ?
unde ? cand ? de ce ?
 Copiii vor fi impartiti in 5 echipe.
Fiecare echipa va primi o steluta .
Imreuna trebuie sa formuleze cat mai
multe intrebari despre imaginea
prezntata , rspectand form de intrebare
de pe steluta. Iar ceilalti copiii trebuie
sa raspunda. Se urmareste folosirea
corecta a propozitiei interogative.
 Voi reaminti copiilor mesajul zilei «
Ghetutele le pregatim peMos Nicolae
sa-l primim ! »
6.Incheierea - Se fac aprecieri generale si particulare - conversatia Asculta
activitatii asupra participării la activitate. aprecierea
- stimulente
- La finalizarea activitatii se canta un educatoarei
cantecel despre Mos Nicoale

Anexa 1
LEGENDA LUI MOȘ NICOLAIE

Pagina 5
A fost odată… un băiețel pe nume Nicolae. Despre Moş Nicolae s-au scris multe legende şi
povestiri, dar iată ce a ajuns la urechile noastre! Se spune că Nicolae locuia într-un sătuc cu
oameni de tot felul. El era tare bun şi special, iar dorinţa sa cea mai mare era să îi ajute pe cei
mai puţin norocoşi, aşa că, atunci când a crescut, a făcut tot posibilul să transforme visurile
celor din jur în realitate. Acesta avea o avere destul de mare, în fiecare noapte, Nicolae se
deghiza şi le oferea oamenilor din satul său mâncare, haine şi ce mai aveau nevoie. Timpul a
trecut, iar într-una din zile Nicolae a aflat că un tată din satul său era foarte trist pentru că nu
avea banii necesari pentru a le oferi fiicelor sale care voiau să se căsătorească.
– Nu se poate aşa ceva, s-a gândit Nicolae. Aşa că s-a furișat într-o noapte în casa lor şi a
aruncat o pungă plină cu bani în camera fetei celei mai mari.
– Uite, tată, cineva ne-a trimis aceşti bani şi voi putea să mă mărit! Și aşa a fost. Fata s-a
căsătorit cu un băiat care îi era drag şi a fost fericită. La fel s-a întâmplat şi cu fata mijlocie.
Bătrânul tată era foarte fericit, dar şi foarte curios să vadă cine era binefăcătorul familiei sale.
Aşa că, peste încă un an, s-a hotarât ca, înainte de căsătoria fetei celei mici, să pândească
noaptea ca să vadă cine era cel care îi ajuta familia. Ca să nu fie descoperit, Nicolae s-a urcat
încet pe acoperiş şi a aruncat săculeţul cu bani pe hornul casei. Acesta a căzut într-un ciorap
care era pus la uscat la gura focului. De aici şi obiceiul ca micuţii să primească multe cadouri
în şosetele agăţate la sobă sau in pantofiori, lângă uşă, pentru cei care stau la bloc şi nu au
sobă.
– Om bun, cum te numeşti? Vreau să ştiu şi eu cine este cel care mi-a adus atât de multă
bucurie, să-ţi multumesc.
– Nicolae este numele meu, dar te rog să nu mai spui nimănui ce am făcut! Pentru o faptă
bună nu se aşteaptă răsplată.
Atunci bătrânul s-a întors la copilele sale, multumindu-i în gând zilnic lui Nicolae pentru
bunătatea sa. Iar Nicolae, a continuat toata viața sa să facă bine de fiecare dată când a putut.
Spre deosebire de Moş Crăciun, Moş Nicolae nu li se arată niciodată copiilor. Se spune că
este bătrân şi, când îşi scutură barba deasă, cad şi primii fulgi de zăpadă pe pământ. El îşi dă
seama cine a fost cuminte şi cine nu printr-o simplă privire pe fereastra casei şi are cadouri
pentru toţi copiii. Cu o singură condiție, aceştia să-şi lustruiască ghetuţele şi cizmuliţele, să le
lase noaptea la uşă şi să spere ca Moşul le aduce mere, nuci, portocale, jucării şi chiar şi câte
o bombonică, deşi dulciurile se manâncă doar cu măsură. Cei neascultători primesc o
nuieluşă de măr şi trebuie să aştepte până anul următor ca să găsească în pantofi daruri
frumoase

Pagina 6

S-ar putea să vă placă și