Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE ACTIVITATE

An scolar : 2022 - 2023


Unitatea : Gradinita cu P.P. nr.28 Sibiu
Data : 14 decembrie 2022
Profesor: Năstase Manuela-Ioana
Grupa: Mare C
Tema anuala : „ Cu ce exprimam ceea ce simtim ? ”
Tema proiectului : „ Magia sarbatoilor de iarna ! „
Subtema : Colinde, colinde „
Domeniul experiential : Domeniul limba si comunicare
Categoria de activitate : Educarea limbajului
Tema activitatii : „ Povestea nasterii lui Isus „
Forma de realizare : lectura educatoarei
Tipul activitatii: Mixta ;
Scopul : Dezvoltarea capacităţii de exprimare orală, de înţelegere şi utilizare corectă a
semnificaţiilor si structurilor verbale orale ;
Obiective operationale
O1 - să asculte povestea educatoarei;

Pagina 1
O2 - să identifice elemente caracteristice evenimentului: ieslea, animalele ce-i făceau căldură
pruncului Isus ,personajele principale : Iosif, Maria, Pruncul Isus, gazda, magii, etc;
O3 - să răspundă corect la întrebările adresate de educatoarei demonstrans intelegerea
continutului povestirii ;
O4 - să perceapă rolul venirii Pruncului Isus în lume;
O5 - să facă legături logice între naşterea pruncului şi lumina stelei de deasupra staulului;
O6 - să aseze plansele in ordinea desfasurarii actiunii ;
O7 - să transmită mesaje cu tema naşterii Domnului: cântece, poezii, urături, colinde;

Forma de organizare: frontal şi individual.

Strategii didactice:

a)- metode şi procedee: povestirea educatoarei, conversaţia, explicaţia, exerciţiul practic,


analiza ,observarea, recitarea, interpretarea

b)-resurse materiale: cd.player,cd cu colinde, macheta staulului , steaua luminoasă, siluete


:prunc, Maria, Iosif, măgăruşul, vitele, oiţele, îngeraşii, magii, textul ”Poveste naşterii lui Isus

Durata : 20-25 min.

Locul de desfăşurare: sala de grupă.

Bibliografie:

 Curriculum pentru educaţie timpurie 2018

 Povestea creată de educatoare după povestea din Biblie Eurelia ,Ciobanu –

 ”Activităţile integrate şi eficienţa lşor în actul didactic,” Editura Academia MEN”

 Metoda proiectelor la vârste timpurii,” Editura Miniped- 20024. Piramida cunosterii,


Editura Diamant, 2014

Pagina 2
Scenariu didactic

Evenimentul Conţinutul activităţii Strategii Evaluarea


didactic didactice

1 Moment Se asigură condiţiile necesare unei bune


organizatoric desfăşurări a activităţii:
- aerisirea sălii de grupă;
- aşezarea mobilierului;
- pregătirea materialului didactic;
2.Captarea şi Copiii ascultă colinde în fundal, iar conversaţia Ascultă cu
orientarea doamna educatoare dă fiecărui copil în atenţie
atenţiei mânuţă câte o felicitare , care-l ilustra pe ghicitoarea
Prucul Isus cu Familia Sfântă şi găsesc
răspunsul.
-Copiii sunt întrebaţi ce văd în imagini?

-Copii sunt rugaţi să spună ce cred ei că


reprezintă imaginea de pe felicitări

-Cine este acel copil din fân? De ce s-a


născut acolo?

3. Anunţarea - se va realiza în mod direct prin anunţarea -expunerea Ascultă


temei şi a temei şi a obiectivelor în termeni accesibili precizările
obiectivelor. copiilor. educatoarei.

- Copii astăzi vă voi spune povestea


acestui micuţ , pe care voi l-aţi descoperit
în aceste imagini şi care este de fapt Isus
Hristos , fiul lui Dumnezeu.

4. Dirijarea Expun continutul povestii clar, rar,


expresiv, cu accent pe cuvinte care
învăţării.
transmit mesaje receptive astfel incat Povestirea Urmăresc
atentia copiilor sa ramana captata.
firul
Ideile principle ale povestii :
poveştii.
1. Demult, cu mii de ani în urmă, într-o
noapte sfântă de iarnă, Iosif si Maria
au cautat adapost pentru a naste.

Pagina 3
2. Ei au batut din poarta in poarta dar Expunerea
nimeni nu i-a primit. Atunci au mers
intr-un staul de oi.
3. Aici s-a nascut Isus, fiul lui
Dumnezeu.
4. Îngerii s-au bucurat și au cântat în
cor, vestind nașterea pruncului sfânt
care urma să aducă PACEA pe Planşe
pământ.
didactice
5. O stea mare le vesteste magilor
nasterea lui Isus si ii indruma pe
acestia pana la staulul de oi.
6. Magii vin sa se inchine la noul
imparat si aduc lui Isus daruri de preț:
AUR, SMIRNĂ și TĂMÂIE, aceștia
primind, la rândul lor, bucurie mare în
suflet
De atunci, în fiecare an, în ajunul
Crăciunului, nu doar îngerii cântă despre
nașterea Domnului nostru Iisus Hristos,
ci și copilașii merg pe la casele oamenilor
împărtășind cu bucurie vestea cea
minunată.
Pe parcursul expunerii legendei explic
semnificatia cuvintelor necunoscute Explicatia

Pe parcursul relatarii voi folosi


prezentarea Powerpoint
După audierea poveştii copiii sunt
întrebaţi dacă le-a plăcut poveste.
-Cine erau Maria şi Iosif?
-Pe cine-a adus pe lume Maria? Povestesc
fragmente
-Unde l-a născut?
din poveste
- De ce s-a nascut in iesle Isus ? ( Tatăl
Său a ales ca Iisus să se nască într-o iesle
săracă pentru a ne face să înțelegem că
SMERENIA este bogăția cea mai de preț
pe care o putem avea și că adevărata
comoară se află în lumina din inimile
noastre, iar nu în bogățiile acestei lumi.)
- Ce faceau ei la Bettleem ?
- Cine i-a anuntat pe magi ca s-a nascut
Isus ?
Pagina 4
- Cum au ajuns magii pana la locul unde
se nascuse Isus ?
- De ce au venit magii la Isus ?
- Ce au adus cu ei magii ?
- Cum se numesc cantecele care il
preaslavesc pe Isus ?
Pe baza planselor prezentate copiii
trebuie sa povesteasca fragmente din
poveste :
Educatoarea cere copiilor sa inchida
ochii , moment in care ea va amesteca
plansele .
Educatoarea va cere copiilor sa aseze
plansele in ordinea logica a dsefasurarii
evenimentelor.
Copiii trebuie sa motiveze modul de
aranjare al planselor .

5.Obţinerea  Se pune in scena sceneta “ Nasterea -conversaţia Participa la


performanţei şi Domnului ” pregatita cu ocazia -explicaţia discutie
asigurarea Serbarii de Craciun.
-dialogul
conexiunii  Fiecare copil isi va interpreta rolul si
se vor intona colinde ;
6.Incheierea - Se fac aprecieri generale si particulare - conversatia Asculta
activitatii asupra participării la activitate. aprecierea
- stimulente
educatoarei

Anexa 1
POVESTEA NASTERII LUI ISUS

(Poveste inspirată din Biblie )

Se spune ”că atunci când Iosif şi Maria au auzit de dorinţa împăratului din acea vreme de
a ucide orice copil de parte bărbătească, ce urma a se naşte în ţinutul Iudeii, pentru a nu-i fi
Pagina 5
luat tronul de Regele de cel ce urma să vină pe lume,după cum spuneau profeţiile, au plecat
călare pe un măgar, cât au văzut cu ochii. Au trecut prin multe localităţi, au trecut vama şi s-
au văzut ajunşi în Bethleem, ţinut străin lor, dar sigur pentru pruncul Isus, ce urma să se
nască. Ajunşi în ţinutul Bethleemului băteau din poarta-n poartă să fie primiţi întro casă
caldă, dar nimeni nu a dorit să-i accepte. Aşa au ajuns la casa Moşului Crăciun, undeva la
marginea ţinutului, au încercat şi acolo, soţia Moşului care era acasă, lea deschis uşa, dar le-a
spus că” omul ei, Moş Crăciun este cu turma la păscut, iar fără el n-ar putea decide dacă să
rămână peste noapte acolo, iar ce era mai important era faptul că el era un om aprig ,ceea ce o
făcea să creadă că-i va refuza”. În acel moment a sosit sorocul pentru Maria, fapt ce i-a muiat
inima Crăciuniţei şi i-a primit în staulul animalelor. Mare-a fost mirarea văzând că pruncul a
venit pe lume imediat, iar cerul Bethleemului era Povestirea Evaluarea comportamen tului
Evaluarea stării emoţionale luminat cum n-a mai fost până atunci, deasupra casei ei stălucea o
stea mare, ce vestea că s-a născut Împăratul. În acest moment doamna educatoare aprinde
instalaţia care înconjoară staulul în miniatură, iar în vârf este steaua cea mare şi luminoasă.
Deodată Moş Crăciun cu turmele s-a întors acasă, mirat şi el de lumina ce inunda ţinutul, dar
nu avea nici o explicaţie şi văzându-şi femeia cum moşise pe Maria, i-a tăiat mâinile de furie
,pentru că era interzis ca o femeie din alt ţinut să facă acest lucru unei străine. Cu sângele curs
din mâinile ei și-a înroşit hainele, dar odată ce-a atins Crăciuniţa pruncul ce stătea în paie,
mâinile i s-au lipit la loc, ceea ce l-a făcut pe Moş Crăciun să regrete enorm ceea ce a făcut,
făcându-l să se căiască şi să devină mesagerul darurilor şi a cadourilor, an de an de doua mii
de ani şi mai bine”.
Astfel au luat naştere Colindele, dedidacte atât Pruncului Isus, cât şi Moşului Crăciun,
cum ar fi :Astăzi s-a născut Hristos, Domn, Domn să-nălţăm , Moş Crăciun cu plete dalbe,
etc. care scot în relief mulţumirea pentru darul suprem Isus Hristos, pentru cadourile primite
de copii an de an cu această ocazie, pentru că acel dar Dumnezeiesc este nemărginit şi
interminabil.”

Pagina 6

S-ar putea să vă placă și