Sunteți pe pagina 1din 15

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA

GRADINITA CU P.N SI P.P. IULIA HASDEU, CAMPINA


DIRECTOR:
PROF. INV. PRESCOLAR: SAVU ELENA GEORGETA

PROF. INV. PRESCOLAR:


ROSENAUER PETRONELA
13.04.2011
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA
1

PASTELE SARBATOAREA INVIERII DOMNULUI

Sarbatorile Pascale sunt un prilej de bucurie, de impacare


sufleteasca, lumina sfanta din noaptea Invierii Mantuitorului
calauzindu-ne spre o viata mai buna, lipsita de griji.

NIVEL I :
Grupa mijlocie Albinutelor
TEMA ANUALA:
Cu ce si cum exprimam ceea ce simtim
TEMA SAPTAMANII:
Sfintele Sarbatori de Pasti
TEMA ZILEI:
Pastele Sarbatoarea Invierii Domnului
TIPUL ACTIVITATII:
Predare, formarea unor deprinderi
FORMA DE REALIZARE:
Activitate integrata
MIJLOACE DE REALIZARE:
DS: lectura dupa imagini: Viata si minunile lui Iisus
DEC: Tehnici combinate: Oua hazlii
SCOPUL ACTIVITATII:

Dezvoltarea capacitatii de cunoastere si intelegere privind semnificatia


sarbatorii Pascale si viata lui Iisus Hristos.

Consolidarea muncii atat individual, cat si in echipa utilizand tehnici


diferite de lucru.

OBIECTIVE OPERATIONALE:
Sa exprime verbal semnificatia sarbatorii Pastelui si a unor simboluri;
Sa cunoasca si sa inteleaga de ce a fost rastignit Iisus;
Sa aprecieze jertfele lui Iisus pentru oameni;
Sa inteleaga si sa respecte regulile moral-crestine in familie, gradinita si comunitate;
Sa cunoasca obiceiurile si traditiile legate de sarbatoarea Pastelui (vopsirea oualor,
ciocnirea oualor, sacrificarea mieilor, mersul la biserica in noaptea de Inviere);
Sa poata aprecia faptele bune proprii si ale celor din jur;
2

Sa raspunda la cat mai multe intrebari pe baza continutului imaginii folosind pronume
interogative: ce?, cine?, unde?, cand?, de ce?;
Sa intuiasca materialul didactic ce urmeaza a fi utilizat;
Sa decoreze oul prin tehnici diferite;
Sa lucreze curat, cu meticulozitate;
Sa analizeze din punct de vedere estetic lucrarile;
Sa interactioneze cu colegii cooperand in realizarea sarcinilor.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode si procedee: observatia, explicatia, povestirea, descrierea, conversatia
euristica, problematizarea, explozia stelara, exercitiul, turul galeriei.
Mijloace didactice: 1 stea mare, 5 stele mici, imagini specifice sarbatorii Pascale,
imagini cu oua decorate, Crearea si Mantuirea Lumii planse didactice, set de lucru
manual de Pasti, cosulet cu oua incondeiate, materiale pentru realizarea oului hazliu,
ecusoane, lipici, carioci, servetele, CD muzica, stimulente (oua de ciocolata).
FORMA DE ORGANIZARE: Frontal, pe echipe, individual.
DURATA: o zi.
BIBLIOGRAFIE:
Revista Invatamantului Prescolar 1-2/2010, Editura Arlequin, 2010;
Curriculum pentru invatamantul prescolar prezentare si explicitari,
Editura Didactica Publishing House, 2009;
Ghid pentru proiecte tematice. Activitati integrate pentru prescolari,
Editura Didactica si Pedagogica Bucuresti 2008.
ACTIVITATI DE INVATARE:
ALA 1:
BIBLIOTECA: Citim imagini despre Paste
CONSTRUCTII: Crucea lui Iisus
JOC DE ROL: De-a iepurasii
ADP:
Intalnirea de dimineata
o Salutul: In fiecare dimineata
S-avem gandul bun pe fata,
Catre soare sa privim
3

Iubire sa daruim,
De gand rau sa ne ferim,
S-adunam doar bucurie
Si-n lume s-o raspandim!
Si-atunci orisice copil,
In fiecare dimineata,
Are gandul bun pe fata!
o Prezenta
o Completarea tabloului naturii
TRANZITII:
o Structuri ritmice: Daca vrem sa fim voinici.
Noi cu totii am lucrat..
o Joc cu text si cant: Iepurasu-n iarba
RUTINE: deprinderi igienice
ADE:

DS: Viata si minunile lui Iisus lectura dupa imagini


DEC: Oua hazlii tehnici combinate.

BIBLIOTECA:
Citim imagini despre Paste

CONSTRUCTII:
Crucea lui Iisus

JOC DE ROL:
De-a iepurasii

ACTIVITATE INTEGRATA
PASTELE SARBATOAREA INVIERII DOMNULUI
ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE
DOMENIUL STIINTE DS: Viata si minunile lui Iisus lectura dupa imagini
DOMENIUL ESTETIC SI CREATIV DEC: Oua hazlii tehnici combinate

ADE: DS: - Lectura educatoarei:


Povestea iepurasului de Pasti
DEC: - Finalizarea lucrarilor Oua
hazlii

ADP: Tranzitii: Iepurasul de Paste


recitarea poeziei.
Rutine: deprinderi igienico-sanitare,
plecarea copiilor acasa

ALA: Joc cu text si cant:


Iepurasu-n iarba

SCENARIUL ZILEI:
Copiii se aduna in sala de grupa. Activitatea debuteaza cu Intalnirea de dimineata,
apoi educatoarea atrage atentia copiilor cu o scurta povestire:
Azi-dimineata, cand veneam la gradinita, m-am intalnit cu un iepuras alb dragalas,
care era tare suparat pentru ca nu stia unde este grupa mijlocie Albinutelor de la gradinita
Iulia Hasdeu, despre care a auzit foarte multe lucruri bune: ca stiu sa povesteasca foarte
frumos, ca sunt foarte talentati la desen, la modelaj, la activitati practice, ca stiu sa
construiasca si multe alte lucruri. I-am spus iepurasului ca acei copii sunt chiar din grupa
noastra si l-am invitat sa vina azi la noi sa va cunoasca, bineinteles daca voi veti fi niste copii
ascultatori, ca de obicei. Sunt sigura ca in cele din urma, ne va vizita si ii vom arata ce harnici
si priceputi sunteti voi, copiii de la grupa Albinutelor.
Copiii sunt invitati sa treaca la sectoare dupa preferinta.
OBIECTIVE OPERATIONALE
BIBLIOTECA: Citim imagini despre Paste
- Sa citeasca imagini specifice Pastelui;
- Sa povesteasca ce a citit;
- Sa exprime stari sufletesti.
CONSTRUCTII: Crucea lui Iisus
- Sa redea crucea asa cum o vad;
- Sa descrie verbal modelele create;
- Sa coopereze cu colegii de grup.
JOC DE ROL: De-a iepurasii
- Sa se miste ca un iepuras;
- Sa fie expresivi;
- Sa coopereze intre ei.
6

ALA 2 ACTIVITATEA DE DUPA-AMIAZA


ADE:
Povestea iepurasului de Pasti lectura educatoarei
Oua hazlii finalizarea lucrarilor
ALA:
Joc cu text si cant: Iepurasu-n iarba
ADP:
Tranzitii:
Recitarea poeziei Iepurasul de Paste
Structuri ritmice: Gainusa umple gusa
Cu tot meiul de pe jos
Si-n cuibar pentru matusa
Face un ou gustos.
Rutine:
Servirea mesei
Deprinderi igienico-sanitare
Plecarea copiilor acasa.

DESFASURAREA ACTIVITATII
DIN CADRUL DOMENIILOR EXPERIENTIALE

EVENIMENTUL
DIDACTIC
1. MOMENT
OGANIZATORIC
2. CAPTAREA
ATENTIEI

3. ANUNTAREA
TEMEI SI A
OBIECTIVELOR
ACTIVITATII

CONTINUT STIINTIFIC

STRATEGII
DIDACTICE

- asigurarea conditiilor pentru activitate: aerisirea


salii, pregatirea materialului didactic, aranjarea
mobilierului.
- dupa cum v-am povestit la Intalnirea de Conversatia
dimineata, despre iepurasul cel dragalas pe care
l-am intalnit eu, a sosit momentul sa-l cunoasteti Elementul
si voi pe acest dragut iepuras!
surpriza:
Iepurasul
Observatia
- se discuta despre apropierea sarbatorii Pastelui
si despre semnificatia acesteia.
- se anunta tema activitatii integrate;
Expunerea
- Astazi vom desfasura o activitate care se
numeste: Viata si minunile lui Iisus, in cadrul
careia vom afla cine a fost Iisus si ce a facut
Iisus pentru noi, apoi vom decora oua hazlii prin
diferite tehnici de lucru.

EVALUARE
Observare
curenta

Frontala

Observare
curenta

4. DESFASURAREA
ACTIVITATII

DIRIJAREA
INVATARII

- sa avem grija ca iepurasul sa fie multumit de


felul in care raspundeti si lucrati la lectie
DS. Se va desfasura activitatea de cunoastere a
mediului, folosindu-se ca metoda lectura dupa
imagini.
-se va realiza analizarea si sintetizarea
informatiilor din imagini.

- Iisus binecuvanteaza copiii

Planse cu
imagini

Receptarea
mesajului
transmis

Lasati copiii sa vina la Mine si nu-i opriti, caci


a unora ca acestia este Imparatia lui
Dumnezeu
Cina cea de taina
Lectura dupa
imagini
Povestirea
Stand la masa cu ucenicii, Iisus le-a spus: Unul
Explicatia
din voi Ma va trada!. Le-a mai vorbit despre
apropiata lui moarte. Iisus s-a rugat pentru
ucenicii sai si le-a dat o porunca: Sa va iubiti
unul pe altul, asa cum v-am iubit Eu pe voi!

Observare
Curenta

Patimile si Rastignirea

Rastignirea evoca jertfa Mantuitorului Iisus


pentru rascumpararea (mantuirea) lumii de
pacate. Iisus Hristos a murit nevinovat. Nu a
facut rau nimanui, dar oamenii rai Il urau si au
uneltit sa fie condamnat la moarte. Moartea prin
rastignire era cumplita, aceasta pedeapsa era
rezervata de romani doar rasculatilor si
criminalilor.
Punerea in mormant
8

Trupul lui Iisus a fost infasurat intr-un giulgiu


curat de panza si l-au pus intr-un mormant sapat
in stanca, pe care l-au inchis cu o piatra grea. Au
sigilat piatra de la intrarea in mormant si soldatii
s-au instalat acolo pentru a-l pazi.
Invierea lui Iisus

A treia zi dupa punerea Sa in mormant, Iisus a


inviat. Aceasta sarbatoare crestina se numeste
Pasti sau Invierea Domnului Iisus. Iisus prin
moartea si invierea Sa a adus mantuirea
umanitatii.
Inaltarea la cer

5. OBTINEREA
PERFORMANTELOR

Dupa Inviere, Domnul Iisus a mai ramas pe


pamant 40 de zile. In a 40-a zi, Iisus S-a inaltat
la cer in prezenta ucenicilor, de pe Muntele
Maslinilor.
Inainte de a se Inalta la cer, Iisus le-a spus
ucenicilor: Mergeti si invatati toate popoarele,
botezandu-le in numele Tatalui, al Fiului si al
Duhului Sfant! Invatati-i pe oameni tot ce v-am
invatat Eu! Voi fi intotdeauna cu voi!
Prescolarii grupei Albinutelor vor forma 5 Explicatia
grupuri specifice metodei exploziei stelare.
Se aseaza stelutele: 5 stelute mici se aseaza in
jurul stelutei mari (tema principala) atentionand Expunerea
copiii ca pe fiecare steluta este scrisa o intrebare,
cu culori diferite. Intrebarile folosite sunt: ce,
cine, unde, cand, de ce?.
Astfel, copiii vor retine ca intrebarea ce? este
scrisa cu rosu, cine? cu verde, cand cu
galben, unde cu albastru si de ce cu
portocaliu. Vor alege sa raspunda intrebarilor de Explozia

Cele 5 grupuri
formate vor fi:
1.
Echipa
oualor rosii.
2.
Echipa
oualor albastre
3.
Echipa
oualor galbene.
4.
Echipa
oualor
portocalii.
9

pe steluta cu aceeasi culoare pe care o reprezinta


echipa.
Pe rand fiecare grup va raspunde la intrebarile de
pe stelute, stimuland activitatea grupurilor.
CE:
Ce sarbatorim de Pasti?
Ce le-a spus Iisus ucenicilor despre copii?

stelara
Conversatia
euristica
Dialogul
Sinteza

CINE:
Cine este Iisus Hristos?
Cine le aduce copiilor daruri de Pasti?

Analiza

5.
Echipa
oualor verzi.
Relationarea in
timpul formarii
grupurilor.
Cate un
reprezentant al
fiecarui grup
extrage tipul de
intrebare.

Conversatia
UNDE:
Unde a fost inmormantat Iisus?
Unde a fost rastignit Iisus?

Problematizarea

CAND:
Cand a inviat Iisus?
Cand se sarbatoreste Pastele?
DE CE:
De ce au vrut oamenii rai sa-l omoare pe Iisus?
De ce vopsim ouale de Pasti?

Observarea
comportament
ului copiilor.

Copiii vor primi fise de activitate independenta.

EXPLICAREA SI
DEMONSTRAREA
MODULUI DE
LUCRU
REALIZAREA
PROPRIU-ZISA A
LUCRARILOR

Trecerea la urmatoarea etapa se realizeaza printro TRANZITIE:


Daca vrem sa fim voinici
Facem sport inca de mici
Alergam ca iepurasii
Si zburam ca fluturasii,
La masute ne-asezam
Si incepem sa lucram.
- Intuirea materialelor
- Explicarea si demonstrarea modului de
lucru
- Vom incerca sa realizam oua hazlii, sa-l
bucuram pe iepuras, dar si pentru a le
oferi celor apropiati cadouri de Pasti.
Se vor prezenta regulile pe care trebuie sa le
respecte in realizarea lucrarilor: pozitia lor pe
scaune in timpul lucrului, imbinarea originala a
elementelor de limbaj plastic, respectarea
spatiilor de lucru, redarea semnelor grafice,
imbinarea lor in mod creativ.
- Exercitii pentru incalzirea muschilor mici
ai mainii: Degetelele
Degetul mare pleaca la plimbare

Proba orala:
raspunsul la
intrebari si
realizarea de
conexiuni intre
ideile
descoperite de
copii, in grup
si individual.

Aprecierea
raspunsurilor
primite.

Conversatie

Explicatia
Demonstratia
Exercitiul
frontal

10

6. ASIGURAREA
FEED-BACK-ULUI

Aratatorul aduce paltonul


Mijlocul duce pardesiul
Inelarul aduce fularul
Degetul mic nu duce nimic
Fiindca este cel mai mic.
- Realizarea aplicatiei; se va supraveghea
activitatea copiilor si se vor oferi
explicatii suplimentare.
Atmosfera de lucru este relaxanta, desfasuranduse pe fond muzical.
TRANZITIE:
Noi cu totii am lucrat
Si lucrul am terminat
Bucurosi sa ne-nvartim
Pentru ca stim sa muncim!
Turul galeriei
Amenajarea unei miniexpozitii cu
lucrarile copiilor.
- Se afiseaza lucrarile copiilor (expozitie),
apoi fiecare grup va trece pe la fiecare
lucrare, va analiza, va aprecia,
realizandu-se astfel TURUL GALERIEI.
Copiii isi vor expune parerea venind cu idei noi
referitoare la fiecare lucrare. Cine doreste, isi
completeaza repede lucrarea. Turul se va realiza
pe o perioada de 5 minute.
Se va purta un dialog prin care se apeleaza la
spiritul critic si autocritic al copiilor in
aprecierea rezultatelor si a participarii lor la
intreaga activitate.
Aprecierile generale si individuale se vor realiza
si prin intermediul iepurasului care apreciaza Conversatia
activitatea copiilor oferindu-le stimulente (oua
de ciocolata), dupa care isi ia ramas bun pentru a
pleca si la alti copii.
Copiii vor canta iepurasului un cantecel vesel:
Petrecerea iepurasilor.
-

7. INCHEIEREA
ACTIVITATII

Lucrarile
realizate
Prezinta
lucrarea
proprie;
analizeaza
lucrarile.

Verbala
Stimulente

Intoneaza
cantecul

11

CE?

CINE?
UNDE?

DE CE?

CAND?
12

POVESTEA IEPURASULUI DE PASTE


Demult, pe cand zanele colindau padurile si piticii rascoleau maruntaiele pamantului in
cautarea pietrelor pretioase, traia intr-o casuta darapanata la marginea unui catun, un olar
impreuna cu nevasta si cei doi copii ai lor.
Intr-una din zile, pe cand se intorcea de la targ, numai ce zareste
intr-un tufis de la marginea padurii un iepure ce se ascundea,
tremurand de frica. Nu i-a fost prea greu sa-l prinda si sa-l vare in
traista, gandindu-se la friptura pe care avea sa o faca din bietul
iepuras.
Ajuns acasa ii dadu traista nevestei, poruncindu-i sa gateasca
iepurele, iar el, ostenit de atata drum, se tranti in pat si adormi pe data. Cei doi copilasi auzind
porunca tatalui, se strecurara binisor si privira in traista, de unde le stralucira doi ochisori
inlacrimati.
Copiilor li s-a facut asa mila de bietul iepuras, ca abia au asteptat ca mama lor sa plece
o clipa din bucatarie si au insfacat iepurele, punand in locul lui un stergar. Au alergat cat au
putut pana la marginea padurii, iar acolo au dat drumul micului urecheat, care a fugit
mancand pamantul. Bineinteles ca olarul a certat-o pe nevasta pentru ca n-a avut grija de
iepure, iar in acea seara n-au mancat friptura, ci urzici. Dar s-a intamplat un lucru mult mai
frumos.
Mama Iepuroaica a zvonit prin toata padurea fapta cea buna a copiilor. Despre isprava a
aflat si Zana Primaverii, care s-a gandit sa-i rasplateasca pe cei doi copii pentru salvarea
iepurasului si a poruncit iepurilor sa le duca daruri.
Astfel, copiii olarului au gasit intr-o dimineata, frumos insirate pe pervaz, alune, fructe
uscate, ciuperci si faguri de miere. De atunci, in fiecare an, tot mai multi iepurasi aduc daruri
copiilor cuminti, harnici si buni.

13

Cu timpul, sarbatoarea Primaverii s-a contopit cu cea a Invierii Domnului Iisus Hristos.
Despre olar si copiii lui abia daca-si mai aminteste cineva, zanele s-au pierdut in negura
vremii, dar iepurasii n-au uitat niciodata de indatorirea lor de a aduce, de Paste, tot felul de
daruri copiilor.

PATIMILE

LUI

IISUS

14

15

S-ar putea să vă placă și