Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

DATA: 26.04.2018
EDUCATOARE: MAZILU MARIA
NIVEL: I (grupa mijlocie)
TEMA ANUALA: Cand, cum si de ce se intampla?
TEMA SAPTAMANII: Gingase insecte
TEMA ACTIVITATII: Povestea celor trei fluturasi
TIPUL ACTIVITATII: mixt – consolidarea cunostintelor dobandite anterior
- formare de priceperi si deprinderi
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrata ALA + ADP + ADE (DOS + DOS)
TIPUL INTEGRARII: pe durata unei zile
FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe

ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITATII INTEGRATE:


ADP:
Rutine: sosirea copiilor, intalnirea de dimineata, gustarea, igiena, plecarea copiilor
acasa.
Intalnirea de dimineata: tema zilei – “Fluturasi colorati”
Tranzitii: “Cate unul pe carare”
ADE:
DOS: Educatie pentru societate – “Povestea celor trei fluturasi” (povestea
educatoarei)
DOS: Activitate practica – “Fluturele” (decupare,lipire)
ALA 1:
ARTA: “Albinuta/Buburuza” – lipire
JOC DE MASA:: “Ajuta albinuta” – labirint
ALA 2:
“Fluturii vin la flori/Gandacul rasturnat” – joc de miscare

OBIECTIV CADRU :
Cunoasterea si respectarea normelor de comportare in societate ; educarea abilitatii de
a intra in relatie cu ceilalti ;
Dezvoltarea abilitatii de recunoastere, acceptare si respect al diversitatii;
Formarea unor deprinderi de lucru pentru realizarea unor aplicatii practice.

OBIECTIVE OPERATIONALE:
Domenii experentiale:
Domeniul Om si Societate:
Cognitiv-informationale:
- sa identifice atitudini prietenoase/neprietenoase in povestea prezentata;
- sa recunoasca comportamente care faciliteaza stabilirea si mentinerea
relatiilor de prietenie;
- sa identifice sentimentele prezente in relatia dintre cei trei fluturi (iubire,
prietenie, etc)
Afectiv-motivationale:
- sa traiasca in relatiile cu cei din jur stari afective pozitive;
- sa manifeste prietenie, toleranta, empatie.

1
Domeniul Om si societate:
Cognitiv-informationale:
- sa denumeasca materiale puse la dispozitie;
- sa obtina un prodis finit prin tehnica decuparii si lipirii;
Afectiv-motivationale:
- sa participe cu interes si cu placere la activitate;
- sa manifeste grija pentru acuratetea lucrarii;
Psihomotorii:
- sa manuiasca corect materialele puse la dispozitie, respectand cerintele
impuse;
- sa pastreze pozitia corecta a corpului fata de suportul de lucru, pentru o buna
coordonare oculo-motorie.

STRATEGIA DIDACTICA:
Metode si procedee: observatia, explicatia, conversatia, demonstratia, exercitiul,
problematizarea, turul galeriei.
Material didactic: planse, hartie, carton colorat, foarfece, lipici ecusoane insecte
si flori, boluri, cd-player.

CENTRE DE INTERES DESCHISE:

ALA 1:

ARTA: lipire
Tema 1: “Albinuta/Buburuza”
Obiective operationale:
- sa realizeze tema propusa folosind materialele puse la dispozitie
- sa manuiasca corect ustensilele de lucru
Material didactic: carton, lipici, hartie.

Joc de masa: labirint


Tema: Ajuta albinuta...
Obiective operationale:
- sa utilizeze corect instrumentul de scris
- sa gaseasca drumul corect ce duce albinuta la stup

Activitati de grup: ALA2


Joc de miscare: “Fluturii vin la flori/Gandacul rasturnat”

2
DESFASURAREA ACTIVITATII

EVENIMENTE CONTINUTUL STRATEGII EVALUARE


DIDACTICE INVATARII DIDACTICE
1.Moment Asigurarea conditiilor Frontala/individuala-
organizatoric necesare bunei aprecieri
desfasurari a activitatii. Observarea
comportamentului,
Pregatirea materialului atitudinea, interesul
necesar pentru activitatile si capacitatea de
propuse. mobilizare pentru
activitate
2. Captarea - Intalnirea de dimineata
atentiei - Salutul Evaluarea
- Prezenta deprinderilor
- Calendarul naturii Conversatia
- Dezvoltarea abilitatilor Explicatia
de comunicare: “Fluturasi
colorati...”
- Noutatea zilei: in clasa
este amenajata o poienita
cu flori multicolore si
multe insecte (albine, Observarea
furnici, gargarite, fluturi). capacitatii de atentie
Fluturasul Omide vrea sa voluntara
se joace cu copiii si le-a
adus mai multe daruri,
printre care si o poveste
despre trei fratiori de-ai
lui.

3.Anuntarea Astazi va voi povesti


temei si aventura unor fluturasi pe Evaluarea orala
enuntarea care i-a prins ploaia frontala si
obiectivelor jucandu-se printre individuala a
floricele si vom afla cum interesului trezit cu
s-au descurcat si cine i-a privire la tema
ajutat. Apoi vom realiza discutiei, dar si a
un fluturas. atitudinilor
exprimate.
La centrul “Arta”, copiii
4. sunt invitati sa realizeze,
Reactualizarea cu ajutorul materialelor
cunostintelor puse la dispozitie, o
dobandite albinuta si o buburuza.
anterior La centrul “Joc de masa”,
copiii vor trebui sa ajute

3
albinuta sa ajunga la stup, Demonstratia
trasand cu ajutorul Exercitiul Abilitati de
creionului drumul comunicare verbala
acesteia.

5. Prezentarea
optima a
continuturilor si
dirijarea Observarea
invatarii capacitatii de atentie
voluntara
Explicatia
Demonstratia

Capacitatea de
analiza

Abilitati de
Exercitiul comunicare verbala
Problematizarea si sustinerea ideilor
exprimate

4
DOS – Educatie pentru
societate

“Povestea celor trei


fluturi”
Voi prezenta continutul
povestii, clar, coerent si
expresiv, cu un ton si o
mimica adecvata. Sunt
prezentate si imaginile
specifice fiecarui moment
din poveste.

Se poarta apoi, o
conversatie pe baza
lecturii audiate:
-V-a placut povestea?
-Prin ce necaz au trecut
cei trei fluturasi? Ce li s-a
intamplat?
-Cui au cerut mai intai
ajutorul?
-Care a fost raspunsul
lalelei?
-Oare de ce laleaua nu a
vrut sa-l primeasca si pe
fluturasul alb?
-Ce raspuns au dat
6. Obtinerea fluturasul galben si
performantei fluturasul rosu lalelei?
-De ce au dat dovada
ceilalti doi fluturasi daca
nu l-au parasit pe fratiorul Aprecierea stilului
lor? de lucru
-Cui au mai cerut ajutor Incurajarea copiilor
fluturasii ? Explicatia in realizarea lucrarii
-Care a fost raspunsul Conversatia
crinului ? Demonstratia
- De ce nu a vrut crinul Turul galeriei
sa-i primeasca pe cei doi Exercitiul
fluturasi?
-Atunci cand au cerut Aprecieri verbale cu
ajutorul celor doua flori, privire la activitatea
cum s-au adresat? Ce fel desfasurata
de comportament au
avut?
-Ce sentimente existau
intre fluturasi? Ce
simteau unii pentru altii ?

5
7. Asigurarea -Cine i-a ajutat in final pe
retentiei si a fluturasi ?
transferului -De ce i-a ajutat soarele ? Conversatia
-De cine v-a placut cel
mai mult ? De ce ? Cu
cine ati vrea sa
semanati ?

In continuare, urmeaza
tranzitia – Hora
prieteniei, catre
urmatoarea etapa a
8. Incheierea activitatii si rutina,
organizata a respectiv servirea Conversatia
activitatii fructului. Exercitiul
Demonstratia Aprecieri verbale
colective si
DOS individuale
Copiii vor confectiona un
fluture. Se intuiesc
materialele, se
demonstreaza tehnica de
lucru, se fac exercitii de
incalzire a muschilor mici
ai mainilor. Dupa
finalizare, lucrarile sunt
aranjate pentru expozitie
si se analizeaza de catre
copii, urmarindu-se
urmatoarele criterii:
-respectarea tehnicii de
lucru
-acuratetea lucrarii
-aspectul estetic

Se readuce in discutie
personajul zilei,
fluturasul, care va face
aprecieri asupra modului
in care s-au comportat
copiii la activitate, va
evidentia
comportamentele
prietenoase observate si
va imparti recompensele
(medalia prieteniei)

6
In partea a doua a
activitatilor liber alese,
copiii vor fi antrenati in
jocul “Fluturii vin la
flori” si Gandacul
rasturnat.
Se fac aprecieri verbale
finale cu privire la
intreaga activitate a zilei
si se impart recompense

7
Povestea celor trei fluturi

Dimineata superba de vara. Vant lin si cer senin. Lumea renaste incet, incet la viata.
Gradina arata fantastic sub razele soarelui are tes o panza magica. Florile
stralucesc inrourare.
Trei fluturi poznasi apar ca de nicaieri. Sunt minunati: unul e alb, altul e galben iar cel
de-al treilea are aripi rosii. Se joaca, dansand fantastic in lumina soarelui,
zboara si se cufunda in cupele florilor. Nu obosesc deloc, atat de mult le place
jocul acesta.
Pic, pic ... incepe ploaie venita pe neasteptate. Cei trei fluturi si-ar fi dorit sa zboare
pana acasa dar din pacate acesta era mult prea departe iar picaturile de ploaie
erau din ce in ce mai dese.
Fluturele alb vine cu ideea de a ruga florile sa ii gazduiasca cat timp va ploua.
Zburara repede la prima floare. Era o frumoasa lalea galbena, cu cupa mare cat sa
incapa in ea toti cei trei fluturi.
- Draga lalea, esti buna sa ne deschizi cupa ta, sa ne ascundem in ea, ca altfel ne
omoara ploaia?
Laleaua se uita la flutura si apoi le raspunse:
- Ii pot primi in cupa mea pe fluturele galben si pe cel rosu, dar pe cel alb nu ii
voi primi pentru ca nu seamana cu mine.
- Iti multumim de asa primire, dar daca nu il primesti si pe fratele nostru alb, nu
intram nici noi in cupa ta, au raspuns in cor fluturele galben si rosu.
- Ramai sanatoasa.
Grabiti au alergat la alta floare. Era un crin alb, mare si tare frumos.
- Draga crinule, deschide-ne floarea ta, ca sa ne adapostim in ea de ploaie!
- Pe cel alb in primesc cu mare bucurie, ca este alb ca mine, dar pe ceilalti nu va
primesc, a raspuns crinul.
- Daca nu ii primesti si pe fratii mei, atunci nici eu nu vin la tine. Mai bine sa
fim udati de ploaie toti trei decat sa ne parasim unul pe altul, a zis fluturasul
cel alb.
Astfel fluturasii au zburat mai departe.
Soarele, care era ascuns dupa perdeaua norilor, ii vedea pe cei trei fluturasi si se
bucura sa vada cat de uniti erau acestia. Se vedea ca erau legati intre ei de
sentimente puternice de iubire. De aceea, el iesi dintre nori si alunga ploaia.
In scurta vreme aripile fluturilor s-au uscat, iar trupul lor cel firav s-a incalzit. Au
zburat acasa, impreuna, fericiti! Soarele ii salvase de la pieire pentru bunatatea
lor!

S-ar putea să vă placă și