Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Data:16.02.2015
Grădinița cu Program Prelungit Nr. 2, Arad
Grupa Mică B „Albinuțele”
Educatoare:
Tema: „Când/cum și de ce se întâmplă?”
Subtema: „Pentru mine, vitamine! – fructe exotice”
Tema zilei: „Sănătate de la toate”
Scenariu didactic

Activități de dezvoltare personală (ADP)

Activitatea debutează cu întâlnirea de dimineață prin intermediul salutului. Copiii sunt salutați de către educatoare cu ajutorul versurilor:
„Dimineața a sosit
La grădiniță am venit.
În semicerc ne adunăm
Pe covor ne așezăm,
Cu toții să ne salutăm:
-Bună dimineața, dragi pitici,
Mă bucur că sunteți aici.
A-nceput o nouă zi,
Bună dimineața, copii!”
Copiii răspund salutului apoi intonează cântecul „Bună dimineața” împreună cu educatoarea.
Fiecare copil spune cum se numește, astfel se face prezența copiilor.
Voi descoperi împreună cu copiii anotimpul, ziua și starea vremii din ziua respectivă pentru acompleta calendarul naturii cu imaginile corespunzătoare.

Tranziții: Mâinile sus, mâinile jos


Stânga, dreapta dansăm frumos
Batem din palme, ne răsucim
Dăm din cap și ne oprim!

1
Activităti liber alese

ALA 1 : Arii de stimulare

Sectorul I: Joc de masă


Subiectul activității: ‚‚Fructe colorate’’
Mijloc de realizare: din jumătăți-întreg
Obiective operaționale: - să reconstituie din jumătate întregul, pentru obținerea unei imagini despre fructe exotice;
Material didactic: imagini reprezentând fructe exotice
Metode și procedee: explicaţia, conversaţia, exerciţiul
Desfășurarea activității: Copiii unesc cele două jumătăți în vederea obținerii unei imagini reprezentând fructe exotice.
Evaluarea activității: Se fac aprecieri referitoare la corectitudinea modului de îndeplinire a sarcinii.

Sectorul II: Joc de rol


Subiectul activității: „Suc de portocale”
Mijloc de realizare: joc de rol
Obiective operaționale: - să imite acțiunile desfășurate pentru prepararea sucului de portocale;
- să folosească formule de politețe specifice mediului dat (la magazin);
Material didactic: storcător de fructe, portocale
Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul.
Desfășurarea activității: Copiii vor interpreta rolul vânzătorului care prepară suc de portocale și al cumpărătorului.
Evaluarea activității: Interpretarea rolului de vânzător și cumpărător.

Tranziții: Bat din palme clap, clap, clap


Din picioare trap, trap, trap
Ne-nvârtim, ne răsucim
Spre scăunele să pornim!

2
Activități pe domenii experiențiale (ADE)

Domeniul experiențial: Știință


Categoria de activitate: Cunoașterea mediului
Subiectul activității: „Fructe exotice”
Mijloc de realizare: observare
Obiective de referință:
-să cunoască unele elemente componente ale lumii înconjurătoare, precum și interdependența dintre ele;
-să comunice impresii, idei pe baza observărilor făcute;
Obiective operaționale:
O1-să denumească părțile componente și caracteristicile fructelor;
O2-să recunoască după pipăit fructele exotice;
O3-să identifice rolul fructelor în alimentația omului;
Mijloace de învățământ: fructe exotice : banane, kiwi, lămâi, portocale, mandarine
Metode și procedee: conversația, observația, explicația, exercițiul, joc senzorial
Bibliografie:

MECT, „Curriculum pentru învățământul preșcolar”, Editura Didactica Publishing House, București, 2009

Taiban M., „Cunoștințe despre natură și om în grădinița de copii”, Editura Didactica Publishing House, București, 1979

3
Obiective Activități de Strategii didactice
operaționale învățare Conținuturi esențiale Metode și Mijloace de Evaluare
procedee învățământ
Introducerea în activitate -conversația -coș cu fructe
Voi prezenta o scurtă povestioară despre zonele calde unde copiii mănâncă exotice
fructe exotice direct din pom, așa cum noi mâncăm la țară mere și prune.

-exerciții de Anunțarea temei și a obiectivelor -conversația -însușirea


receptare a „Astăzi vom discuta despre caracteristicile fructelor exotice și despre mesajului
mesajului alcătuirea lor. Avem în coș mai multe fructe exotice despre care vom vorbi transmis
astăzi.

-exerciții de Intuirea materialului -observația -coș cu


observare „Ce fructe sunt în coș?” („...banane, portocale, mandarine,, kiwi, lămâie.”) fructe
spontană exotice

Desfășurarea activității
O1-să denumească Observare spontană -conversația -denumirea
părțile Vom denumi pe rând fructele. -observația corectă a
componente și caracteristicilor
caracteristicile și părților
fructelor; componente ale
Observare dirijată -conversația -coș cu fructe fructelor
Vom stabili culoarea și forma acestora. -observația exotice -însușirea
„Ce formă are banana? Încercați să o rostogoliți, se poate?” („...nu.”) -explicația corectă a unor
„Banana are formă alungită și nu se poate rostogoli.” caracteristici
Vom stabili culoarea bananelor: „la exterior banana este galbenă, are o privind forma,
coajă galbenă. Noi consumăm doar miezul care este dulce.” mărimea,
„Ce formă au portocalele și mandarinele?” („...rotundă/”) culoarea
„Dar lămâia și kiwi?” („...ovale”) „Ce culoare are lămâia?” („...galbenă.”) fructelor
„Portocalele, mandarinile și kiwi au gust dulce-acrișor, iar lămâia este acră.

4
Sinteza parțială -explicația -coș cu fructe
Cer câtorva copii sa vorbească despre fructele despre care am învățat. -exercițiul exotice
Vom mirosi pe rând fructele și vom stabili că au un miros specific. Se vor -conversația
pipăi pe rând coaja și miezul fructelor pentru a simți consistența lor.

O2-să recunoască -exerciții de Sinteza finală -joc senzorial -coș cu fructe -recunoașterea
după pipăit pipăire Se va realiza printr-un joc senzorial intitulat „Recunoaște după pipăit, fără exotice corectă a
fructele exotice; să vezi!” Copiii vor fi chemați în față și vor fi puși să ghicească fructele, fructelor după
fiind legați la ochi. pipăit
O3-să identifice -exerciții de Cer copiilor să spună care este rolul fructelor în alimentația noastră și cât de -conversația -identificarea
rolul fructelor în identificare mult ajută la sănătate. rolului fructelor
alimentația în alimentație
omului;

-exerciții de Încheierea activității -conversația -însușirea


receptare a La finalul activităţii fac aprecieri verbale cu privire la modul de comportare mesajului
mesajului şi participare al copiilor pe parcursul întregii activităţi. transmis

Tranziții: Euritmie - Dansul fructelor exotice

5
ALA 2: Joc senzorial

Subiectul activității: „Spune ce ai gustat?”


Mijloc de realizare: joc senzorial
Mijloace de învățământ: fructe exotice: banane, kiwi, portocale, mandarine și lămâi
Metode și procedee: explicația, demonstrația, exercițiul
Obiective operaționale: -să recunoască după gust, fructele exotice;
-să-și dezvolte atenția și capacitatea de a se concentra;
Desfășurarea activității: Pe masă sunt pregătite mai multe fructe exotice. Vor fi chemați pe rând, copii care vor fi puși să ghicească fructele, fiind legați la
ochi.
Încheiere: Fac aprecieri generale asupra modului de participare şi comportare al copiilor la activitate.

S-ar putea să vă placă și