Sunteți pe pagina 1din 2

GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT ”FLOARE DE COLŢ” BRAD

PROIECT DIDACTIC

Data: 21.02.2013
Nivel I/Grupa: Mică ”Albiniţele”
Efectiv: 25 copii
Prof.: Micu Luminiţa-Florica
Durata: 20 minute

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Jocuri şi activități didactice alese/activitate recreativă


TEMA: “Carnavalul animalelor - parada modei cu materiale refolosibile”
TIPUL DE ACTIVITATE: Consolidare a cunoștințelor și deprinderilor
FORMA DE ACTIVITATE: Joc de mișcare creativă/dans liber.
SCOPUL ACTIVITĂŢII: Consolidarea cunoștințelor despre animale.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE :
a) cognitiv-informaționale:
- să imite glasul animalului pe care îl interpretează;
- să recunoască animalul după costum şi după sunetul emis;
- să clasifice animalele: domestic și sălbatice;
- să prezinte un articol de îmbrăcăminte;
- să observe diversitatea materialelor utilizate în confecţionarea costumelor.
b) psiho-motorii :
- să îmbrace cu îndemânare costumul pe care îl va prezenta;
- să execute mişcări sugerate de personaj și de ritmul fondului muzical.
c) afective :
- să-şi dezvolte simţul estetic;
- să interacţioneze cu ceilalţi colegi.
METODE SI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul.
MATERIAL DIDACTIC FOLOSIT: costume realizate din materiale reciclabile care să
reprezinte un animal, culori face painting, calculator, CD cu muzică.
BIBLIOGRAFIE:
„Curriculum pentru învăţământul preşcolar”, Ed. Didactica Publishing House, 2009;
Curs PRET, Modul 3, „Noi repere ale educaţiei timpurii în grădiniţă”, 2009.
EVALUARE
EVENIMENT CONŢINUT ŞTIINŢIFIC STRATEGIA
DIDACTIC DIDACTICĂ
Inspecţie specială pentru examenul de acordare a gradului didactic I
Candidat prof. Micu Luminiţa-Florica
23
GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT ”FLOARE DE COLŢ” BRAD

METODE ŞI MIJLOACE
PROCEDEE DIDACTICE
I.Organizarea Asigurarea condiţiilor necesare Calculator
activităţii desfăşurării activităţii: Conversaţia
1’ - Pregătirea sălii de grupă;
- Pregătirea copiilor –pictarea
fețelor/personalizarea copiilor; Culori
- Intrarea organizată a copiilor, face
pe fond muzical. painting
II.Anunţarea Educatoarea anunţă continuarea
temei şi a activităţii zilei prin organizarea Conversaţia
obiectivelor unui “Carnaval al animalelor”
2’ Copiii vor prezenta o paradă a
costumelor din materiale
refolosibile. Pentru aceasta au
lucrat copiii împreună cu Evaluare
educatoarele şi cu părinţii. formativ-
Vom observa că din materiale Costume continuă
refolosibile/reciclabile s-au din
obţinut o varietate de costume materiale
frumoase, fiecare reprezentând Explicația reciclabile
un animal ales de copii.
Ca orice paradă, aceasta se va
desfăşura pe muzică, copiii vor
defila în ritm vioi şi educatoarea Conversaţia
va prezenta materialele din care
III. este confecţionat fiecare costum.
Desfăşurarea
paradei Copiii intră în sala de grupă, Exercițiul
16’ emit sunetul animalului pe care
îl reprezintă, îşi prezintă
costumul apoi dansează
împreună cu ceilalţi copii.

IV. Încheierea Aprecieri privind derularea


activităţii paradei, asupra Evaluare în
1’ comportamentului copiilor pe funcție de
parcursul întregii zile. Conversația obiectivele
Se evidenţiază latura educativă, operaționale.
educaţia ecologică.

Inspecţie specială pentru examenul de acordare a gradului didactic I


Candidat prof. Micu Luminiţa-Florica
24

S-ar putea să vă placă și