Sunteți pe pagina 1din 39

Proiect

de activitate

Proiect de activitate
integrata
1. ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ- ,,Insecte drăgălașe ”
Întâlnirea de dimineață:
Salutul; Prezența; Calendarul naturii; Paleta emoțiilor Noutatea zilei Împărtășirea cu ceilalți
Activitatea de grup: ,,Mi-ar plăcea să fiu…pentru că…” exerciții de exersare și stimulare a
comunicării orale/ex.de empatie ,
Mesajul zilei: ,,Să fim buni cu cei din jur”
Rutine: ,,Îmi aștept rândul” – deprinderea de a anunța prin ridicarea mâinii când solicit un anumit lucru;
,,Suntem harnici ca albinuțele”- exersarea unor deprinderi de a face ordine/de a păstra lucrurile în
ordine; ,,Insectele își curăță aripioarele cu apă și săpun” – deprinderi de igienă personală
Tranziții:,,Luați seama bine”/ ,,Dacă vreau să cresc voinic” – gimnastică de înviorare; ,,Mii de albine,
sute de fluturi” – cântec; ,,Gâzele”.
2. JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI ALESE
Cu insecte ne jucăm!
a) Artă: ,,Insecte în grădina primăverii” – craft
b) Constructii:”Insecte din piese de mosaic”
c) Joc de masă: ,,Insecte jucăușe” – puzzle/labirint/găsește-mi umbra
3. ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE
a) DLC: ,,De pe-o bună dimineață” de Otilia Cazimir -memorizare
b) DEC: ”În poiana fermecată”-pictură
Tranziție: Fluturașii și vântul
4. JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI RECREATIVE
a) ,,Petrecere în poieniță”- dans
b) ,,Zboară!”- joc de atenție

PROIECT DIDACTIC
PENTRU ACTIVITATEA DE DEZVOLTARE PERSONALĂ
Data: 14.03.2024
Educatoare: Dumitrache Adriana
Unitatea de învățământ: Grădinița Hello Kids
Nivel de vârstă/Grupa: nivel II/grupa mare
Tema anuală de studiu:”Cu ce și cum exprimăm cee ace simțim?”
Tema săptămânii: ,,Gâzele istețe ”
Categoria activității de învățare: Activități de dezvoltare personală
Tema activității: ,,Insecte drăgălașe”
Etapele activității de dezvoltare personală:
 Salutul: ,,Bună dimineața, floricele gingașe!”
 Noutăți/Evenimente/Știrea zilei: prezența musafirilor și materialele existente în grupă
 Prezența: verificarea prezenței copiilor în urma anexării jetoanelor cu fotografii
 Calendarul naturii: utilizarea și completarea calendarului cu imagini specific
 Paleta emoțiilor: completarea panoului emoțiilor
 Întâlnirea de grup: ,,Mi-ar plăcea să fiu… pentru că…” – exerciții de exersare și stimulare a
comunicării orale/ex.de empatie ,
 Mesajul zilei: ,,Să fim buni cu cei din jur”
 Momentul de mișcare: ,,Luați seama bine”/ ,,Dacă vreau să cresc voinic”
Scopul activității: Stimularea comunicării, a împărtășirii cu ceilalți și a formării comportamentului
empatic pentru acceptarea diversității de opinii și atitudini.
Obiective operaționale:
 să utilizeze formulele de salut adecvate momentului zilei;
 să adopte un comportament adecvat în timpul salutului;
 să sesizeze absența sau prezența unui coleg;
 să identifice simbolurile adecvate caracteristicilor zilei (anotimp, lună, ziua, aspecte legate de
vreme);
 să comunice impresii,păreri personale despre situațiile prezentate;
 să coopereze în cadrul grupului;
 să execute actiunile motrice însușite anterior în contexte variate;
Strategii didactice:
a) Metode şi procedee: conversaţia, explicația, observația, problematizarea, jocul.
b) Resurse materiale: fotografii ale copiilor, calendarul naturii, regulile grupei, jetoane cu insecte,
ecusoane.
c) Forma de organizare: frontal, individual.
Durata: 20-25 minute

Bibliografie :
 Bane, Coleen - "Buna dimineaţa! Mă bucur ca eşti aici", Manualul cadrului didactic pentru
întâlnirea de dimineaţă
 Smaranda Maria Cioflică, Ziua bună începe la întâlnirea de dimineaţă. Momentele întâlnirii de
dimineaţă şi sugestii de jocuri, Editura Tehno-Art, 2016.
 MECT (2019) - Curriculum pentru invăţământul preşcolar
 Răileanu D., Vieriu D., Alecsa I. (2010) Proiectarea pas cu pas, Editura Diamant

SCENARIUL ACTIVITĂȚII
Copiii intră în sala de grupă ascultând cântecul ,,Mii de albine, sute de fluturi”, salută musafirii și se opresc
în locul destinat întâlnirii de dimineață.(Anexa 1)
Salutul – Educatoarea salută copiii și îi invită să salute musafirii: ,,Bună dimineața!, bine ați venit
la noi”. Salutul se realizează prin intermediul jocului ,,Unde îmi este jumătatea”. Fiecare copil alege
jumătatea unei insecte flori, după care își caută cealaltă jumătate pentru a forma întregul. După ce
reîntregesc insecta/ floarea, copiii se salută corespunzător: ,,Bună dimineața...... albinuță, buburuză etc!”.
Prezența- se realizează cu ajutorul panoului, în care fiecare copil trebuie să așeze poza lui. Pozele
copiilor absenți vor fi așezate separat. Se vor compara grupele și se va aprecia global unde sunt mai mulți,
mai puțini copii.
Calendarul naturii - Se îndreaptă atenția copiilor spre Calendarul naturii. Se precizează anul,
anotimpul, data, luna în care ne aflăm.
- Cum ne îmbrăcăm în anotimpul primăvara? (sunt indicate obiecte de îmbrăcăminte)
- Ce zi a săptămânii este astăzi?
- Cum este vremea astăzi?
- Se îndreaptă privirea copiilor spre geamul grădiniței și se observă particularitățile vremii. Copiii sunt
îndrumați să aleagă jetonul care indica starea vremii.(meteorologul de serviciu)
De asemenea se vor reaminti câteva dintre regulile grupei: să respecte distanța, să se spele corect pe
mâini, să facă ordine la locul de joacă, să fie atenți la activități.
Gimnastica de înviorare/momentul zilnic de mișcare- se realizează cu copiii diferite exerciții
(Anexa 2)
Întalnirea de grup-,, Mi-ar plăcea să fiu.. pentru că…” exerciții de stimulare a comunicării, de
coîmpărtășire. Se prezintă copiilor o c imagini cu insecte. Copiii aleg insecta preferată, iar în același timp
împărtășesc celorlalți ce insectă ar dori să fie. Se repetă exercițiul până vine rândul tuturor copiilor să se
exprime. Apoi educatoarea se folosește de mascota Suzi (fluturașul) pentru a introduce noutățile zilei.
Mesajul zilei – ,,Să fim buni cu cei din jur”
Noutatea zilei o reprezintă prezența musafirilor și materiale existente în sala de grupă.
Programul zilei- Se comunica programul zilei: ne jucăm și realizăm lucruri frumoase la centrele de
interes, desfășurăm un joculeț.

Tranziţie–: „Noi suntem niște insecte”


„Noi suntem niște insecte
Insecte frumușele
Ne-nvârtim, ne răsucim
La măsuțe noi pornim.”
PROIECT DIDACTIC
Jocuri și activități liber alese (I)
Data: 14.03.2024
Educatoare: Dumitrache Adriana
Unitatea de învățământ: Gradinita Hello Kids
Nivelul /Grupa: nivel II/ mare
Temă anuală de studiu: Cu ce si cum exprimam ceea ce simtim?
Tema săptămânii: ,,Gâzele istețe ”
Categoria de activități de învățare: Activități liber alese (ALA 1)
Tipul activității: verificarea și sistematizarea cunoștințelor și deprinderilor
Tema activității: Cu insecte ne jucăm!
 Artă: ,,Insecte în grădina primăverii” – decupare, decorare, asamblare/ craft
 Constructii:”Insecte din piese de mosaic”
 Joc de masa: ,,Insecte jucăușe” – reconstituire puzzle, rezolvare labirint/găsește-mi umbra
Scopul activității: extinderea cunoștințelor referitoare la insectele de primăvară, valorificarea experienței
cognitive anterioare, a deprinderilor acumulate, a ideilor sugerate de educatoare și de materialele oferite
copiilor.
Obiective operaționale:
 să manipuleze corect materialele și instrumentele de lucru;
 să construiasca insecte cu ajutorul pieselor de mozaic;
 să reconstituie întregul din părți, să rezolve labirintul insectelor;
 să realizeze craftul prin îmbinarea materialelor;
 să coopereze cu ceilalți colegi pentru finalizarea lucrărilor.
Strategii didactice:
Metode și procedee: conversația, explicația, exercițiul, observația, demonstrația
Mijloace de învățământ: hârtie colorată siluete din carton, tuburi carton, abțibilduri, pastă de lipit, imagini
cu insecte (puzzle), fișă de lucru- labirint, creioane colorate, tabla de mozaic,piese de mozaic.
Forme de organizare: pe grupe, frontal, individual
Resurse:- umane: 21 preșcolari
Bibliografie:
 Curriculum pentru educație timpurie, aprobat 2.08.2019;
 Lolica Tătaru, Adina Glava, Olga Chiș, Vasile Chiș - ,,Piramida cunoașterii” (Repere metodice în
aplicarea curriculumului preșcolar), Editura Diamant, Pitești, 2014;
 Ştefania Antonovici, Jocuri-exerciţiu pentru activităţi alese, Editura Aramis, 2008;
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
Evenimentul
didactic/ secvența Conținutul științific STATEGII DIDACTICE
didactică Metode și Mijloace de Evaluare
procedee învățământ
1)Moment În sala de clasă sunt deschise trei centre de
organizatoric interes.
2)Captarea Se va realiza printr-o scurtă expunere a realității Observarea
atenției înconjurătoare și descoperirea materialelor de la Conversația comportamentului
fiecare centru. copiilor
3)Anunțarea temei Se comunică tema și obiectivele urmărite în
și a obiectivelor termeni accesibili copiilor, printr-o expunere Conversația
operaționale scurtă a activității. Explicația

4) Dirijarea Se poartă discuții referitoare la ceea ce vor


învățării trebui să realizeze copiii cu materialele puse la
dispoziție. Conversația Imagini insecte
Se reamintește copiilor comportamentul pe care Explicația de primăvară,
trebuie să îl aibă în timpul desfășurării carton colorat,
activității. siluete insecte,
Astfel la centrul artă copiii vor realiza abțibilduri, pastă
crafturi(insecte), la centrul joc de masă vor Exercițiul de lipit, tuburi deprinderea
rezolva puzzle, fișe labirint și vor rezolva fișa carton copiilor de a;
de lucru găsește-mi umbra (Anexa6), iar la Fișă de lucru, fișe capacitatea
centrul constructii vor construi insectele cu labirint, puzzle copiilor de a
ajutorul tintelor. insecte rezolva puzzle-ul,
Se va oferi sprijin copiilor care întâmpină Creioane labirint, fișa de
dificultăți în realizarea sarcinilor sau se vor lucru- Găsește-ni
oferi sarcini suplimentare celor care finalizează umbra
mai repede lucrările, diferențiind conținuturile deprinderea
și sarcinile în funcție de nivelul psiho-fizic și copiilor de a
intelectual al fiecăruia. Demonstrația realiza crafturi
Se va urmări modul în care aceștia realizează insecte, de a
individual lucrările. rezolva fișe, de a
selecta insecte și a
realiza albume.
Aprecieri verbale
5)Obținerea Se urmărește modul de realizare al tuturor Conversația Lucrările copiilor corectitudinea
performanței lucrărilor de la centre. realizării
Observația sarcinilor

6) Încheierea Lucrările realizate vor fi așezate pe masa de Conversaţia Apreciere verbală


activităţii lângă centrul tematic. Explicaţia
Împreună cu copiii se evaluează oral produsele Observația Autoevaluarea
activității, antrenând copiii în aprecierea lucrării
personale, dar și a celorlalți colegi.
PROIECT DIDACTIC ADE

Data: 14.03.2024
Educatoare: Dumitrache Adriana
Grădinița Hello Kids Ploiesti
Grupa: mare „PITICII”
Tema proiectului: ”Rapsodii de primavara”
Subtema :”Gazele istete”
Domeniul experiențial: Limbă și comunicare
Categoria de activitate: Educarea limbajului
Mijloc de realizare: Memorizare
Tema activitatii:”De pe-o buna dimineata” de OTILIA CAZIMIR
Tipul de activitate: predare-învățare
Scopul: Formarea deprinderii de a reda independent fragmente sau integral
poezia însuşită. Îmbogăţirea vocabularului activ al copiilor, exersarea memoriei.
Obiective operaționale:
O1: Să numească elementele principale din imagini;
O2: Să-si precizeze sensul cuvintelor şi expresiilor noi;
O3: Să înțeleagă conținutul poeziei și mesajul transmis;
O4: Să reţină, pe cât posibil, versurile poeziei;
O5: Sa participe activ la activitate;
Strategia didactică:
a) Metode, procedee, tehnici didactice: conversația, observația, explicația,
recitarea model, descrierea;
b) Mijloace de învățământ: textul poeziei,scrisoare,o albina, imagini care
compun textul poeziei;
c) Forme de organizare a activității: frontal si individual;

11
d) Resurse: umane: 21 copii;
temporale: 30-35 minute.
e) Bibliografie:

 Angelica Hobjilă ,Didactica activităților de educare a limbajului.

12
Strategia didactică
Metode Mijloace Forme
N Secvențele O Conținutul Evaluare
Procedee de de
r. activității b. instructiv - educativ Tehnici învățăță organiza
cr op mânt re a
t. . activități
i
1 Moment Pregătirea materialelor necesare activității. Intrarea

organizator organizata a copiilor in sala de grupa.

ic

13
2 Captarea Se va face prin intermediul unei surprize: Conversația Albinuta Frontală
-Copii,priviti cine a venit la noi. Harnicuta
atenției
Ea este Albinuta harnicuta si are pentru voi o scrisoare: Observatia Scrisoarea
“Dragi copii,bun gasit!
La voi iute am venit.
Poezii stiti sa ascultati;
Si va plac,sa le invatati.
V-am adus azi una noua
Iute v-am adus-o voua
Ea are un nume:
-Stiti voi care?
„De pe-o buna dimineata” de Otilia Cazimir!

3 Anunțarea -Copii,Albinuta ne-a pus in plic si o poezie despre insecte pe Conversația Frontală

temei care o vom invata impreuna.Ea se numeste „De pe-o buna


dimineata” si este scrisa de Otilia Cazimir

4 Voi intreba copiii: Conversatia Frontala Evaluez


Reactualiza -In ce anotimp suntem?(Suntem in anotimpul primavara) capacitatea
-Care sunt vestitorii primaverii?(Vestitorii primaverii copiilor de
rea
sunt;ghiocelul,martisorul,insectele,pasarile calatoare) a raspunde
cunostintelo
-Ce insecte cunoasteti?(noi corect la
r
cunoastem:fluturii,albinele,gargaritele,gandaceii,greierii,furni intrebari
ca)

14
-Ce sarbatorim in prima zia a lunii iunie?(Ziua copilului)

Voi prezenta copiilor o plansa mare ce conține poezia Conversația Plansa Frontală Evaluez

5 Familiariza O ilustrată s pe care o vom învăța astăzi si imagini cu insecte. capacitatea


Se discută pe baza imaginilor: Ce observați în această copiilor de
rea copiilor 1
imagine? a numi
cu
Odată cu interpretarea elementelor de pe planșă, se va face și Imagini elementele
conținutul explicarea cuvintelor noi. principale
poeziei Voi solicita copiilor sa formuleze propozitii cu cuvintele noi Observația din planșa
si sa le desparta in silabe. Descrierea prezentată.
Plansa va contine poezia iar cuvintele cheie vor fi ilustrate,
astfel incat poezia sa fie mai usor de retinut.

Explicația

O
2
6 Recitarea După ce se anunță tema activității, se va recita poezia model:
„De pe-o buna dimineata” de Otilia Cazimir Recitarea

15
model De pe-o „bună dimineaţă” model Planșă Frontală
Cu tulpină de cârcel,
A sărit un gândăcel
Cu mustăţile de aţă.

Alţi gândaci mărunţi şi roşii,


Care-şi poartă fiecare
Ochelarii pe spinare,
Dorm la soare, somnoroşii!

Iar pe-un fir de păpădie


Ce se-nalţă, drept, din iarbă,
Suie-un cărăbuş cu barbă,
În hăinuţa aurie.

Suie, mândru şi grăbit,


Să vestească-n lumea mare:
– Prea cinstită adunare,
Primăvara a sosit!

16
7 Învățarea În această secvență, dupa ce se recită poezia se explică toate Evaluez

poeziei de elementele de pe planșă. Poezia va fi memorata pe unitati capacitatea


logice (strofe).Voi recita prima strofa singura,apoi impreuna copiilor de
catre copii
cu toti copiii.Pe urma voi recita primele doua strofe singura a memora
si ulterior impreuna cu copiii.In acelasi mod voi proceda cu poezia și
O toate cele patru strofe. Conversația Frontală de a o
3 În prima etapa, pentru prima strofă, voi scoate un copil în recita în
față, pentru a recita prima strofa a poeziei, iar după aceasta fața
vom spune prima strofa cu întreg colectivul de copii. Memorarea colegilor.
În cea de-a doua etapa, voi scoate un alt copil în fața clasei
care va recita prima și a doua strofă a poeziei, dupa care vom
face același lucru cu întreg colectivul.
În cea de-a treia etapa, voi mai scoate un copil în fața clasei
cu care voi recita cea de-a treia strofa apoeziei, după care
O vom recita celetrei strofe cu toți copiii.

4 În ultima etapa ,voi scoate un ultim copil in fata clasei care


va recita ultima strofa iar impruna cu toti copiii vom recita
toata poezia.
Cu ajutorul plansei copiii vor reusi sa retina mai usor poezia,
folosindu-se de cuvintele cheie ilustrate cu ajutorul
O imaginilor.
5

17
8 Obtinerea Voi forma doua echipe<fete-baieti> si ii voi antrena sa recite

performant intreaga poezie. Evaluez


Exercitiul Frontală capacitatea
ei O
copiilor de
(feed-back- 5
memorizar
ului) e a poeziei.

9 Evaluarea În această etapă se fac aprecierile individuale. Conversația Frontală

activității

18
10 Încheierea Copiii vor fi recompensați si vor primi fiecare câte un Explicația Frontală

activității fluturas.

Anexa 1

19
Scrisoare:
“Dragi copii,bun gasit!
La voi iute am venit
Poezii stiti sa ascultati
Si va plac sa le invatati
V-am adus azi una noua
Iute v-am adus-o voua
Ea are un nume
-Stiti voi care?
-”De pe-o bună dimineață”!
Cu drag,
Albinuța hărnicuța

20
PROIECT DIDACTIC ADE

Data: 14.03.2024
Grupa: Piticilor – mare
Educatoare:Dumitrache Adriana
Tema de studiu: “ Cu ce si cum exprimam ceea ce simtim?”
Tema proiectului:”Rapsodii de primavara”
Subtema: “Gâzele istete”
Tema zilei: “ In lumea micilor insecte”
Activitati pe domenii experientiale: Domeniul estetic si creativ
Tema activitatii: “ In poiana fermecata”
Mijloc de realizare: pictură
Tipul: de consolidare de priceperi si deprinderi
Scopul: formarea deprinderii de a realiza picturi cu tema inspirata din natura; redarea
prin pictura a unor cunostinte dobandite despre natura,stimularea expresivitatii si a
creativitatii prin pictura ;
Obiective operationale :
O1 – sa compuna in mod original spatiul plastic
O2- sa utilizeze materiale si tehnici diverse alese de el
O3 – sa utilizeze culori potrivite pentru redarea realitatii
O4 – sa combine culori pentru obtinerea unei picturi originale si expresive.

Metode si procedee didactice :


 Conversaţia, explicaţia, observaţia, demonstraţia, exerciţiul
Mijloace de realizare :
 hartie de bloc de desen , pensule , tempera , apa , servetele
Forme de organizare:frontala si individuala.
Durata:30-35 minute
21
Etapele Conținut științific Strategii didactice Evaluarea
activității Metode si Mijloace Forme de
procedee de organizare
învățămân
t
Moment Asigurarea condiţiilor optime Observarea
necesare desfăşurării comportamentulu
organizatoric
activităţii. i copiilor

Captarea atenţiei va fi
Captarea
realizată prin prezentarea
atentiei unor imagini in care sunt Frontala
prezentate imagini cu insecte Conversatia
si flori.
- Se va purta o scurtă
conversatie reliefând
frumusetile naturii.

Se anunta tema activitatii :“ Plansa model


Anuntarea In poiana fermecata” si se

temei si a prezinta succint obiectivele


care urmeaza a fi urmarite si Frontala
obiectivelor
care vor fi prezentate pe
intelesul copiilor .
Se intuiesc materialele puse
la dispoziţie şi se realizează
aşezarea copiilor la mesele
de lucru.
Prezentarea modelului : le
voi prezenta un model de
peisaj deprimavara realizat

22
de mine. Le voi atrage
atentia copiilor asupra Explicatia
culorilor folosite, imbinarea Plansa model
unor culori, precizand ca
acestea sunt aceleasi culori
care le vom gasi si in natura.
Demonstrarea procedeului de
lucru Prin demonstratie si
explicatie voi orienta atentia Frontala
copiilor spre orientarea in
spatiu de lucru,culorile
folosite si imbinarea lor, Observatia
precum si tehnici de lucru cu
materialele puse la Acuarele
dispozitie. Le voi explica Pensula,
copiilor şi le voi demonstra Hartie
cum trebuie să lucreze cu Demonstratia Pahare cu apa
materialele puse la dispoziţie
pentru a putea realiza pictura
asa incat fiecare pictura va fi
admirata la expozitia
gradinitei.
Inainte de a incepe munca Individuala
vom face cateva exercitii de
incalzirea muschilor
mainii.Apoi voi da semnalul
de incepere a picturii.

In timp ce copiii vor lucra ii


Dirijarea
voi supreveghea si le voi da
invatarii indicatii in caz de nevoie.
Voi da preavizul de Acuarele
terminare apoi avizul de Pensula,
terminare, moment in care Hartie

23
voi cere copiilor sa-si aseze Pahare cu apa
pictura la marginea masutei
si vom trece la evaluarea
lucrarilor .
Obtinerea
performantei Fiecare copil isi va prezenta
lucrarea realizată,
argumentând aşezarea
elementelor, utilizarea
culorilor, respectarea tehnica
de lucru. Explicatia

Individuala
Evaluarea Impreuna cu copii vom face Demonstratia

activității aprecieri stimulative asupra


fiecarei picturi realizate, Exercitiul
asezand in final toate
lucrarile intr-o expoziţie
pentru a fi admirate si de alti
copii si de parinti.

24
25
26
PROIECT DIDACTIC

Jocuri și activități liber alese (II)


Data: 14.03.2024
Educatoare:Dumitrache Adriana
Unitatea de învățământ: Gradinita Hello Kids
Nivelul/Grupa: II/ mare
Temă anuală de studiu: Cu ce si cum exprimam ceea ce simtim?
Tema săptămânii: ,,Gâzele istețe ”
Tema activității: ,, Petrecere în poieniță” dans
Categoria de activitate: jocuri și activități liber alese (ALA 2)
Mijloc de realizare: a) ,,Petrecere în poieniță”- dans
b) ,,Zboară........”- joc de atenție
Scopul: Stimularea calităților artistice prin executarea unor mișcări de dans, coordonate pe baza
unui fond muzical ritmat, specific unei atmosfere de sărbătoare ce invită copiii la relaxare,
destindere și bună dispoziție.
Obiective operaționale:
 Să perceapă componentele spațio-temporale (ritm, durată, distanță, localizare);
 Să respecte succesiunea pașilor și figurilor, dovedind coordonare și ritm;
 Să recepţioneze muzica sonor şi afectiv;
 Să se implice afectiv și efectiv în mișcările dansului;
 Să manifeste bună dispoziție, implicându-se în crearea unei atmosfere relaxante.
Strategii didactice:
Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul, dansul;
Mijloace de învățământ: CD, coronițe de fluturași, greieri, buburuze, albine;
Forme de organizare: frontal, pe grupe;
Resurse:- umane: 21 preșcolari
Bibliografie:
 MEN, (2019), ,,Curriculum pentru educaţia timpurie”;

27
 Silvia Dima, Elena Firea, Elena Bojin, Ileana Sima, (1995), ,,Jocuri si exerciții pentru

dezvoltarea fizică a preșcolarilor”, Editura EDP București.

28
29
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Evenimentul STRATEGII DIDACTICE


didactic/ secvența Conținutul științific METODE ŞI RESURSE EVALUARE/
didactică METODE ŞI
PROCEDEE MATERIALE
INDICATORI
1)Captarea atenției Elementul surpriză, ultima are menirea de Conversația Observarea
a crea o stare afectivă pozitivă prin
comportamentului
noutatea situaţiei şi trezirea interesului
pentru dans. copiilor
Stimularea interesului preșcolarilor se va
face cu ajutorul coronițelor primite:
fluturaș buburuze, albine, dar şi a cadrului
special amenajat.

2)Anunțarea temei Se anunță tema, ”Petrecere în poieniță” și Conversația


și a obiectivelor obiectivele urmărite, respectând nivelul de
operaționale vârstă și înțelegere al preșcolarilor.

30
a). Explicarea modului de desfășurare a Conversaţia Coronițe flori Proba practică
dansului. fluturi,
3)Dirijarea
- copiii se vor lua de mânuțe și vor forma buburuze, -executarea
învățării un cerc, stând în poziția de ghemuit; albine dansului
- se vor reaminti prin explicații clare care
sunt mișcările dansului fără a se folosi Laptop; -orientarea optimă
fondul muzical în spațiul din sala
de grupă/ curtea
b). Executarea dansului de probă: grădiniței
- copiii, îndrumați de educatoare vor
executa dansul de probă pe fond -respectarea
muzical,,Dansează Hopa Hopa” Explicaţia ritmului melodiei
c). Desfășurarea propriu-zisă a și a pașilor de
dansului: dans
Pe fond muzical, copiii încep să
danseze împreună ,,Insectele dansează
Hopa-Hopa ”(ANEXA), ținând cont de
ritmul, versurile melodiei și mișcările
sugerate de cântec, punând în valoare
elementele artistice, cele emoționale și
atitudinale.
Desfășurarea jocului propriu-zis:
Copiii vor desfășura jocul, iar educatoarea
urmărește participarea activă și afectivă,
încurajându-i pe cei mai neîncrezători.
Activitatea continuă cu desfășurarea
jocului de atenție ,, Zboară,................”.
Explicarea regulilor jocului liniştitor:
Copiii sunt așezați în cerc. La
îndemnul: ....,zboară”, copiii trebuie să
imite zborul, doar dacă a fost numită o Demonstraţia
pasăre/insectă sau un obiect care zboară.
Dar dacă a fost numit un alt

31
obiect/ființă/plantă, copiii nu imită zborul ,
rămân pe loc și fac din deget (nu zboară).
Copiii care greșesc părăsesc jocul, rămân Explicația
doar cei care sunt atenți.
Desfășurarea jocului de probă: Analiza
comportamentului:
Se va desfășura o dată jocul de către copii Demonstrația poziția în timpul
pentru a vedea dacă au înţeles regulile. jocului
Desfășurarea jocului propriu-zis: Jocul
Se va desfășura astfel jocul, acesta
finalizându-se când rămân în joc mai puțini Deprinderea de a
copii. forma perechi
Observarea
capacității de
concentrare a
atenției

4)Asigurarea Se desfășoară jocul propuse. În Jocul deprinderea


retenției și a desfășurarea acestuia de către copii, se copiilor de a

32
transferului de pune accent permanent pe respectarea Conversația respecta regulile
cunoștințe regulilor de joc și îndeplinirea sarcinilor dansului și jocului
jocurilor.
5)Evaluarea Se fac aprecieri asupra desfășurării Conversația Aprecieri generale
activității activității și asupra respectării regulilor. și individuale

6)Încheierea Se fac aprecieri generale asupra modului în Oferirea de


activității care preșcolarii au participat la activitate. recompense
Buburuza Ruza oferă recompense copiilor.

33
ANEXA 1
De pe-o „bună-dimineaţă”
de Otilia Cazimir
De pe-o „bună dimineaţă”
Cu tulpină de cârcel,
A sărit un gândăcel
Cu mustăţile de aţă.

Alţi gândaci mărunţi şi roşii,


Care-şi poartă fiecare
Ochelarii pe spinare,
Dorm la soare, somnoroşii!

Iar pe-un fir de păpădie


Ce se-nalţă, drept, din iarbă,
Suie-un cărăbuş cu barbă,
În hăinuţa aurie.

Suie, mândru şi grăbit,


Să vestească-n lumea mare:
– Prea cinstită adunare,
Primăvara a sosit!

ANEXA2

34
Mii de albine, sute de fluturi

Mii de albine, sute de fluturi,


Zeci de copii, aleargă pe câmp.
Mii de culori, sute de flori,
Dar, doar una e "primăvara"!
Soarele apare, iarba răsare,
Câmpu-nverzeşte, pomul-nfloreşte.
Pasărea cântă, copilul zburdă,
Ziua-i mai lungă şi noaptea mai scurtă.
Mii de albine, sute de fluturi,
Zeci de copii, aleargă pe câmp.
Mii de culori, sute de flori,
Dar, doar una e "primăvara"!
Dar, doar una e "primăvara"!

ANEXA 3

35
Gimnastica de înviorare

,,Dacă vreau să cresc voinic”

Dacă vreau să cresc voinic


Fac gimnastică de mic
Alergăm ca iepurașii
Și zburăm ca fluturașii
Sar apoi într-un picior,
Mă opresc
Respir ușor
Întind brațele să zbor,
Toată lumea e a mea,
Când m-așez jos la podea.
Asta-i doar un început
Ia priviți cât am crescut!

,,Luaţi seama bine"


-joc muzical-
Luaţi seama bine
În picioare drepţi!
Ochii toţi la mine
Mâinile la piept
Un, doi, unu doi
Faceti toti la fel ca noi

Luaţi seama bine


După cum v-am spus:
Ochii toţi la mine
Mâinile în sus
Un, doi, unu doi
Faceti toti la fel ca noi

Luaţi seama bine


Cum v-am arătat:
Ochii toţi la mine
Mâinile pe cap
Un, doi, unu doi
Faceti toti la fel ca noi

Luaţi seama bine


Cum ne aşezăm:
Ochii toţi la mine
Şi ne aplecăm
Un, doi, unu doi
Faceti toti la fel ca noi

ANEXA 4
Dansează hopa-hopa

36
Versuri:
Pune mânuța-aici,
Și-apoi mânuța-aici!
Pune mânuța aici,
Scutur-o ca de furnici,
Dansează hopa-hopa,
Rotește-te... așaaa!
E o-ncântare, da!

Pune mânuța-aici,
Și-apoi mânuța-aici!
Pune mânuța aici,
Scutur-o ca de furnici,
Dansează hopa-hopa,
Rotește-te... așaaa!
E o-ncântare, da!

Un picioruș aici,
Și-apoi îl pui aici!
Pui piciorușu-aici,
Scutură-l ca de furnici,
Dansează hopa-hopa,
Rotește-te... așaaa!
E o-ncântare, da!

Un picioruș aici,
Și-apoi îl pui aici!
Pui piciorușu-aici,

37
Scutură-l ca de furnici,
Dansează hopa-hopa,
Rotește-te... așaaa!
E o-ncântare, da!

O săritură-aici
Și-o săritură-aici!
O săritură aici,
Scutură-te de furnici,
Dansează hopa-hopa,
Rotește-te... așaaa!
E o-ncântare, da!

ANEXA 5

38
Găsește-mi umbra

39

S-ar putea să vă placă și