Sunteți pe pagina 1din 9

Proiect de activitate integrată

,,Coșul toamnei,,

NIVEL I :Grupa mică


EDUCATOARE:
TEMA DE STUDIU: Când ,cum și de ce se întâmplă?
TEMA ACTIVITĂŢII: ,,Toamna, anotimpul bogăției,,
SUBTEMA ACTIVITĂŢII: “Coșul toamnei!”
Tipul activității:verificarea și fixarea cunoștințelor
Competența generală :Formularea unor explicații simple privind caracteristicile structurale și funcționale ale lumii înconjurătoare,activarea și
manifestarea potențialului creativ;
Competență specifică:Poate descrie caracteristicile anotimpului,observă și discută despre diferențe,comparații și clasifică elementele date(fructe
,legume ,flori),manifestă creativitate în activitățile zilnice;
Scopul activităţii: Verificarea şi consolidarea cunoştinţelor dobândite anterior despre fenomene și caracteristici , fructe , legume și florile de
toamnă
Obiective operaționale
Cunoaşterea mediului:
a)cognitiv-informaţionale:
- să descrie aspectele generale ale toamnei: fenomene specifice lunilor de toamnă, schimbările observate în natură;
- să recunoască roadele toamnei;
- să clasifice roadele toamnei;
- să specifice unele însuşiri ale florilor, fructelor şi legumelor.
b) psiho-motorii:
- să mânuiască materialele puse la dispoziţie.
c) afective:
- să aprecieze frumosul din natură. DEC -Activitate plastică:
a) cognitiv-informaţionale:
- să denumească instrumentele de lucru pentru pictură
- să recunoască culoarea de pe paleta de lucru;
- să aplice acuarela pe toată suprafaţa mărului.
b) psiho-motorii:
- să păstreze o poziţie corectă a corpului în timp ce pictează;
- să mânuiască materialele puse la dispoziţie;
- să-şi coordoneze mişcările oculo-motorii în vederea realizării temei.
c) afective:
- să aprecieze frumosul din natură și din lucrările colegilor săi;
Strategia didactică:
Metode şi procedee: Observaţia, conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, problematizarea, turul galeriei, lucrul în echipă
Mijloace didactice: Coş , fructe şi legume, farfurii de unică folosinţă, siluete de Zâne , acuarele, pensule,patru panouri tip flanelograf, jetoane
reprezentând fructe şi legume, planşă cu anotimpul toamna, stimulente.
Sarcina didactică: Recunoaşterea şi clasificarea fructelor şi legumelor de toamnă ,aspecte de toamnă ,flori.
Regulile jocului: Copiii învârt roata şi în propoziţie răspund la întrebarea:,, Ce ne-a adus toamna? Este recompensat copilul care dă cel mai
complet răspuns. Copiii care nu reuşesc să recunoască imaginea corectă sunt ajutaţi de colegi. Copiii, îndeplinesc sarcinile cerute, aplaudă răspunsurile
corecte, primesc stimulente
Elemente de joc: surpriza, închiderea și deschiderea ochilor, manipularea fructelor, legumelor şi a jetoanelor, aplauzele, recompensa.
Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe;
Categorii de activități de învățare abordate:Dezvoltarea cognitive și a cunoașterii lumii-Cunoașterea mediului
Capacități și atitudini de învățare-dezvoltarea creativității -Pictură
Bibliografie:„Curriculum pentru educație timpurie 2018”;

ARTĂ: “ Vântul și ploaia”- modelaj


OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

- să îmbine armonios materialul primit în scopul realizării lucrării;


-să manifeste spirit de colaborare în realizarea lucrării;
-să descrie tabloul obținut folosind propozitii simple;

Construcții: “Lădite pentru fructe și legume ”


OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
-să îmbine armonios formele într-o constructie plană sau în relief;
-Sa găsească utilitatea potrivită construcției;
-Să manifeste spirit de colaborare în realizarea originală a construcției;

BIBLIOTECĂ: “ Secretele cămării”- citire imagini


OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

-să descopere imaginile cu fructe și legume de toamnă


-să le sorteze ăn cămară;
SCENARIUL ZILEI: Programul zilei începe cu întâlnirea de dimineaţă. Copiii sunt așezati în semicerc pentru a putea stabili un contact vizual
cu toti membrii grupei;
ADP: ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢĂ
“ Dimineaţa a sosit,
Toţi copiii au venit.
În cerc să ne adunăm,
Cu toţii să ne salutăm:
Bună dimineaţa, dragi copii,
Mă bucur că sunteţi aici
A început o nouă zi!”
“ Ritmul de înviorare ne-a cuprins pe fiecare în cele 5 minute de mişcare”- CD “Jucării 2”- negativ
“ Ursuleţii s-au trezit, bună dimineaţa !
Iepuraşii s-au trezit, bună dimineaţa !
Şoriceii s-au trezit, bună dimineaţa !
Şi copiii s-au trezit, bună dimineaţa !
“ Bună dimineaţa, Licuricilor!”

Prezenţa
Se face prezenţa copiilor..
Calendarul naturii
Se completează calendarul naturii. Se lucrează la panou.
- În ce anotimp suntem? În ce lună suntem ?
- Când aţi venit la grădiniţă aţi privit cerul? Era acoperit cu nori?
- Ce culoare avea?
- Era soare ? Bătea vântul ?

După întălnirea de dimineață,copiii vor afla noutatea zilei prin intermediul Zânei Toamnei care va sosi la ei cu multe surprize..Copii
merg la centrul tematic şi privesc materialele pregătite de zână. Zâna este însă puţin tristă că nu își mai amintește cum se numesc unele legume și
fructele.
O rugăm să rămână alături de noi deoarece astăzi noi vom juca un joc care se cheama ,,Roata Toamnei,,. Educatoarea are grijă ca toţi
copiii să fie în jurul ei , atrăgându-i prin mimică, gesturi modulaţia vocii.Va prezenta centrele iar copiii vor alege unde vor lucra, prezentarea se
finalizează printr-o tranziţie: Dacă vreau să crec voinic/ Mănânc legume de mic /Sar uşor ca iepuraşii /Zbor încet ca fluturaşii. Spre măsuţe ne
îndreptăm /Să începem să lucrăm.
La sectorul CONSTRUCȚII copii vor construi lădiţe de diferite mărimi pentru legume si fructe, la sectorul BIBLIOTECA
vor observa jetoane cu fructe și legume pe care le vor sorta in cămară, iar la ARTĂ vor modela picaturi de ploaie luate de vânt( după exercițiile de
încălzire a mușchilor mâinii).
STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul.
Material didactic: plastilină,planșete,cuburi,jetoane,păpușă.

DEMERS DIDACTIC

1. Moment Educatoarea pregăteşte centrele. Metode și procedee


organizatoric
2. Captarea La finalul întâlnirii de dimineaţă educatoarea descoperă în sala de
atenţiei grupă o Zână(păpușă). Alături de aceasta se află o scrisoare. O citeşte
copiilor. Scrisoarea este de la Zăna Toamnă. Aceasta a aflat că piticii Probă orală.
din Grupa Licuricilor au învăţat foarte multe lucruri despre ea. Pentru
a se convinge că este adevărat, a venit în recunoaştere. Aceasta îşi va Conversaţia
petrece toată ziua la grădiniţă. Surpriza

3. Anunţarea Educatoarea anunţă tema activităţilor ce se vor desfăşura pe centre de Explicaţia


temei interes. Conversaţia

4. Enunţarea Educatoarea prezintă copiilor obiectivele stabilite. Conversaţia


obiectivelor
5. Prezentarea Se vor prezenta centrele la care vor lucra, materialele pregătite, astfel
conţinutului şi a încât oferta să fie atractivă pentru copii. Explicaţia
sarcinilor de Cei mici îşi vor alege centrul preferat, ţinând cont de sarcinile cerute Conversaţia
învăţare de educatoare. Demonstraţia
Exerciţiul

6. Dirijarea În realizarea sarcinilor dintr-un centru, copiii vor fi îndrumaţi şi Demonstraţia Probe practice
învăţării ajutaţi de către educatoare. Exerciţiul
După rezolvarea sarcinilor dintr-un centru, fiecare copil are
posibilitatea de a-şi continua activitatea într-un alt centru dorit.
7. Evaluarea Educatoarea organizează Turul galeriei pentru evaluarea modului de Conversaţia Aprecieri
lucru la fiecare centru. Turul galeriei verbale

Tranziție: Până acum am numărat,


Sortat și modelatt.
Cu toții noi merităm
Să ne recreem.
TEMA ACTIVITĂŢII: Roata toamnei.
Nr. Evenimentul O Continutul ştiinţific Strategii Evaluarea
Crt didactic B didactice
.
1 Moment - Amenajarea spaţiului educaţional. conversaţia. observarea
organizatoric - Pregătirea materialului didactic explicaţia comportamentului
- Organizarea grupei de copii. nonverbal.
2 Captarea atenţiei Ghicitoare: ,,Cine e ca ea bogată/Şi ne dă de toate: Fructe şi conversaţia observarea capacităţii
legume,/vai , cât sunt de bune!/În lăzi stau la rând/La piaţă se explicaţia de concentrare a
vând”. (Toamna) descoperirea atenţiei.

3 Reactualizarea O ,,-Haideţi să ne amintim ce ştim noi despre anotimpul toamna: conversaţia observarea capacităţii
cunoştinţelor 1. “-În ce anotimp suntem noi acum?” (…toamna). explicaţia de reactualizare a
“-Cum ne dăm seama că este toamnă?” (…bate vîntul, cad frunzele, cunoştinţelor.
plouă, este mai frig).
“-Ce fructe se coc toamna?” (…mere, pere, nuci, struguri)
“-Ce legume se culeg toamna?” (…roşii, ardei, vinete, morcovi,
cartofi)
4 Anunţarea temei şi Tema activităţii:”Roata toamnei”.Copiii trebuie să denumească ,să conversaţia observarea
a obiectivelor identifice fructe , legume şi flori, să le descrie în propoziţii simple. explicaţia comportamentului
nonverbal.
5. Dirijarea invaţării Explicarea jocului:Se învârte roata toamnei iar cand se oprește voi
trebuie să recunoașteți imaginea și să spuneți din ce categorie face
parte este :fruct,legumă,fenomen sau floare.Exemplu:Acesta este un
morcov.Morcovul este o legumă.
a) Jocul de probă
Se execută jocul de probă pentru a vedea dacă s-au înţeles
sarcinile.
c)Executarea jocului
Jocul se execută de câteva ori până la epuizarea bogăţiilor
toamnei, dar şi în limita timpului afectat acestui moment al
activităţii,recunoscând fructele şi legumele de toamnă
Obținerea VARIANTA I
performanței “Spune ce ai gustat?”
Educatoarea va servi pe rând copiii cu fructe şi legume tăiate
bucăţele.Acestia trebuie să recunoască ce au gustat.

6 Asigurarea retenției O Copiii primesc jetoane cu fructe și legume pe care le descriu si apoi orală
si a transferului 3 le pun în coșul corespunzător fiecăreia(Fructe-legume). conversaţia acţională
La semnalul educatoarei copiii vor închide ochii ,iar educatoarea explicaţia
va schimba imaginile dintr-un coș în altul.Când vor deschide ochii
vor trebui să sesizeze greșeala.Se repetă de câteva ori. autoevaluarea
exerciţiul evaluarea /frontală
descoperirea
Tema - ,, Zâna Toamnă "
Evenimentele Continutul știintific Strategii Ob. Evaluare
didactice didactice
1.Moment Asigurarea unui climat favorabil pentru buna desfăşurare a activităţii Observarea comportamentului
organizatoric - aerisirea clasei copiilor
- aranjarea materialului
- distribuirea materialelor fiecărui copil

2.Reactualizarea Se realizează prin prezentarea unei imagini cu Zana toamnă. Conversatie Apreciere verbală
cunoştinţelor Aceasta este comentată prin întrebări precum: liberă
- Ce observaţi pe această planşă?
- Ce culori vom folosi atunci când pictăm Zâna?
- Care sunt florile specifice acestui anotimp?

3.Captarea Captarea atenţiei se realizează prin apariţia Zânei Toamna care invită Conversatia Observarea comportamentului
atentiei copiii la activitate, tocmai pentru a realiza pictura. Observația copiilor
Acuarele
Vas cu apa
Servețele O1

4.Anuntarea Se anunţă subiectul şi tema activităţii. Vom exersa tehnici specifice Conversatia Aprecieri pozitive asupra
temei si a picturii pentru redarea temei plastice. După intuirea materialului Explicatia răspunsurilor copiilor
obiectivelor primit pe măsuţe, copiii vor fi anunţaţi că ei vor folosi pensula pentru
a picta Zâna toamnei ( galben, portocaliu, roşu, verde).
5.Dirijarea Conversatia Observarea comportamentului copiilor
învățării Explicarea şi demonstrarea tehnicii Explicatia
de lucru
Le voi explica şi demonstra cum vor trebui să picteze . Se introduce
pensula în apă, apoi în culoarea aleasă, luăm pe pensula culoare şi o
vom aplica pe toată suprafaţa , având grijă să acoperim în întregime.
Cu o mâna ţinem hârtia suport şi cu cealalta ţinem pensula şi pictăm.

Executarea temei de către copii


Urmăresc ca toţi copiii să folosească corect instrumentele de lucru şi
să aplice culoarea pe toată suprafaţa mărului.
Voi acorda sprijin dacă este necesar.
Fond muzical “Toamna”, de Antonio Vivaldi.
6. Obţinerea Evaluarea lucrărilor: Conversaţia O5 Expunerea lucrărilor personale
performantei si -Încetarea lucrului – cu 2-3 minute înainte de încheierea activităţii Frontal
asigurarea anunţ copiii să se apropie de finalul activităţii. Fiecare copil îşi va
transferului aşeza lucrarea la expoziţie pe panoul pregătit. Copiii rămân în
picioare cu faţa la panou la o distanţă apreciabilă (nu foarte apropiată)
şi observă lucrările pictate.
- Analiza lucrărilor se face în grup
- respectarea temei;
- acurateţea - dacă lucrarea este curată, are aspect plăcut, Zana
este pictată pe toată suprafaţa în culorile toamnei.
Se stabilesc cele mai frumoase, se fac aprecieri generale asupra
modului de executare a temei.

Asigurarea Se va cânta cântecul “Să mâncăm sănătos” Evaluarea formativ - continuă


retenţiei şi a
transferului
7. Încheierea Se fac aprecieri frontale şi individuale referitoare la modul în care Conversația Aprecieri pozitive şi analiza
activităţii copiii au participat la activitate.Se analizează lucrările din punct de critică a lucrarilor
vedere al realizării și acurateței.Copiii vor fi recompensați cu felii de
măr. Recompense

ALA 2
Activităţile zilei se vor încheia cu un joc de mişcare “Ștafeta legumelor”.
Jocul se va desfăşura în sala de grupă. Copiii vor forma două echipe, echipa ardeilor şi echipa
morcovilor. În clasă vor fi așezate două cercuri în care se află diverse legume . La semnalul
educatoarei, copiii vor alerga şi vor culege o legumă din cerc într-un coșuleț.. După ce pune leguma
în coș aleargă la echipa lui și dă coșulețul copilului următor acesta aleargă si culege o altă legumă
….. Câştigătoare va fi echipa care a cules toate legumele din cerc. Se va repeta jocul de câteva ori
 
 
 
   
 

S-ar putea să vă placă și