Sunteți pe pagina 1din 17

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

„CĂMARA CU LEGUME”

DATA 23.11.2023
GRUPA MARE
PROIECT DE ACTIVITATE
INTEGRATĂ

UNITATEA:
DATA:23.11.2023
GRUPA: Mare
PROF. EDUCAȚIE TIMPURIE:
TEMA ANUALĂ DE STUDIU:”Când,cum şi de ce se întâmplă?”
TEMA SĂPTĂMÂNALĂ:”Legume gustoase”
TEMA ACTIVITĂŢII : “Cămara cu legume”
TIPUL ACTIVITĂŢII: transmitere şi dobândire de noi cunoştinţe
DOMENII EXPERIENŢIALE : DLC (Domeniul Limbă şi comunicare) +DOS (Domeniul om si societate)
MIJLOC DE REALIZARE:Activitate integrată - ADP+ ALA 1 +ADE (DLC+ DOS) + ALA 2
RESURSE TEMPORALE: 1 zi
RESURSE UMANE: preșcolarii grupei mari şi educatoarea;
RESURSE SPAȚIALE: sala de grupă
FORMA DE ORGANIZARE: individual, frontal, pe grupe;
EVALUARE: observarea comportamentului copiilor , aprecieri verbale, globale și individuale
SCOPUL ACTIVITĂŢII :
Îmbogăţirea cunoştinţelor despre anotimpul toamna prin stimularea intelectulă a potenţialului creativ al preşcolarului;
Verificarea şi consolidarea cunoştinţelor copiilor referitoare la caracteristicile anotimpului toamna;
Sistematizarea cunoştinţelor cu privire la anotimpul toamna şi stimularea creativităţii preşcolarilor;
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
 Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități)
 Motricitate grosieră şi motricitate fină în contexte de viaţă familiare
 Conceptul de sine
 Activare și manifestare a potențialului creativ
 Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități)
 Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute
COMPORTAMENTE VIZATE:
 Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activităţi variate
 Realizează sarcinile de lucru cu consecvență
 Își poziționează corpul și membrele în mod corespunzător pentru a imita ceva/pe cineva sau pentru a executa o mișcare(a merge, a
alerga, a prinde/a arunca o minge etc.)
 Exersează, cu sprijin, autoaprecierea pozitivă, în diverse situații educaționale. Manifestă creativitate în activități diverse
 Finalizează proiecte simple
 Exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj, în vederea înțelegerii și receptării lui( comunicare receptivă)
ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂŢII INTEGRATE

ADP: -Întâlnirea de dimineaţă: “Să facem cunoştinţă cu prietenii toamnei”


Salutul, prezenţa, calendarul naturii
-Rutine:”Sunt cuminte-n orice loc,/Şi la masă,şi la joc!”(deprinderea de a se comporta civilizat)
-Tranziţii: “S-a dus gospodina să ia zarzavat şi vine acasă cu coşu-ncărcat!”-(deplasare pe recitativ ritmic)
ALA1:
Joc de masă : ,, Legume şi fructe de toamnă” – puzzle;
Sarcina didactică:
-să îmbine piesele de puzzle pentru a reconstitui imagini cu legume şi fructe;
-să descrie imaginile realizate;
-să manifeste interes pentru activitate;
Material didactic: piese puzzle;

Arte: “Legume de toamnă”- colorare în contur;


Sarcina didactică:
-să denumească materialele de lucru puse la dispoziție;
-să realizeze compoziţii originale prin aplicarea tehnicilor de lucru învăţate;
Material didactic:creioane colorate,fişe de lucru;

Constructii:”Castelul Zânei Toamna”


Sarcina didactică:
- să construiască din cuburi castelul;
-să realizeze sarcina de lucru respectând tema dată;
-să participe activ, venind cu idei şi propuneri pentru realizarea sarcinii;
Material didactic: cuburi din lemn/plastic;

ADE: -DLC : Educarea limbajului ,,Povestea legumelor lăudăroase”, de Vladimir Colin – povestea educatoarei

OBIECTIVE URMĂRITE:
La sfârşitul activităţii copiii vor fi capabili :
- Să asculte cu atenție conținutul poveștii;
- Să rețină titlul poveștii prezentate;
- Să enumere personajele din poveste;
-Să răspundă corect din punct de vedere gramatical la întrebările adresate.
-DOS-”Borcanul cu legume” -lipire

OBIECTIVE URMĂRITE:
La sfârşitul activităţii copiii vor fi capabili :
- Să realizeze borcanul cu legume prin lipire cu materialele puse la dispozitie;
-Să decoreze în spaţiul dat pentru a realiza o lucrare originală;
-Să-şi evalueze lucrările proprii pe baza criteriilor date;

ALA 2: - joc de distractiv- “Coşul toamnei”


-joc senzorial „Ghicește ce ai gustat!”

- să respecte regulile jocului;


- să aibă un comportament civilizat in timpul activitatii;
Material didactic: scaune,legume,fructe,coş.

STRATEGII DIDACTICE

METODE ȘI PROCEDEE: expunerea, conversația, explozia stelară, observația, explicația,demonstraţia, cooperarea, descoperirea,
jocul, turul galeriei.
RESURSE MATERIALE:, imagini de toamnă,imagini poveste, fişe de lucru, foi de desen,creioane colorate, fructe şi legume,
cutia de la Zâna Toamnă,scrisoarea,lipici,recompense,imagine Zâna Toamnă
SCENARIUL DIDACTIC

Activitatea debutează cu “Întâlnirea de dimineaţă” în care copiii au posibilitatea de a-şi manifesta starea de spirit, de bună
dispoziţie.
Salutul porneşte de la educatoare şi este continuat de toţi copiii grupei cu o formulă specifică: “- Bună dimineaţa, !
Prezenţa: “După ce ne-am adunat /Şi frumos ne-am salutat/ Colegii ne-am întâlnit;Cine oare n-a venit?”
Calendarul naturii: Se lucrează pe panou:
- În ce anotimp suntem?
- Ce zi a săptămânii este astăzi?
- A câta zi din săptămână este?
- Cum este vremea?
Activitatea de grup / noutatea zilei ….După cum vedeţi, poştaşul mi-a adus o scrisoare…..
Rutine: “Sunt cuminte-n orice loc,/Şi la masă,şi la joc!”;
Tranziţie: “A,A,A,…acum e toamnă da”
Se prezintă centrele de interes . Astfel, la centrul Joc de masă copiii vor avea de realizat puzzle cu legume şi fructe, la
centrul Arte copiii vor avea de colorat în contur legume de toamnă, iar la centrul Construcţii , copiii vor avea de construit Castelul
Zânei Toamna.Vor face exerciţii de încălzire a mâinii,apoi le voi explica pe rând ce au de făcut la fiecare centru,voi supraveghea şi voi
interveni la nevoie cu noi explicaţii,indicaţii sau observaţii.Copiii vor explica ce au lucrat,vor face aprecieri asupra lucrărilor,se vor
expune lucrările şi vor face ordine la măsuţe.Voi face aprecieri generale şi individuale asupra modului de lucru şi a comportării
copiilor în timpul activităţii.
Tranzitie : “S-a dus gospodina să ia zarzavat şi vine acasă cu coşu-ncărcat!”-(deplasare pe recitativ ritmic)
La întoarcerea copiilor în sala de grupă, educatoarea îi întreabă pe copiii dacă sunt curioşi să afle ce este în plicul prezentat
la Întâlnirea de dimineaţă,care a fost adus de către poştas . Copiii se vor aşeza pe scăunele în semicerc iar educatoarea desface cutia
cadou de la Zâna Toamnă în care se află scrisoarea, şi povestea .
În cadrul Domeniului Limbă şi Comunicare educatoarea va capta atenţia copiilor prin citirea scrisorii de la Zâna Toamnă,
urmată de prezentarea poveştii.
Tranziţie “1,2,3 - 1,2,3 /După fructe dacă vrei!”/Să aduni să pui în coş/ Să ne fie de folos
În cadrul Domeniului Om şi societate copiii vor avea lipit pe carton un borcan, apoi legume, realizând borcane cu legume, pe
care mai apoi le decorează cu frunze.
Finalitatea zilei Se realizează turul galeriei. Copiii şi educatoarea vor purta discuţii cu privire la faptele şi produsele
realizate de-a lungul întregii zile.
Se fac aprecieri generale şi individuale cu privire la activitate şi comportamentul copiilor.
ALA2: Se desfăşoară jocul distractiv “Coşul toamnei” și ,, Ghicește ce ai gustat”.
DEMERS DIDACTIC
Nr. Evenimentul Strategii didactice
crt. didactic Conținut științific Metode și Materiale didactice Forme de Evaluare
procedee organizare
1. Moment Crearea condițiilor necesare bunei
organizatoric desfășurări a activității.
Pregătirea materialelor didactice
necesare desfăşurării activității.
2. Captarea Educatoarea desface plicul primit
atenției de la poştaş, în care se află Expunerea Scrisoarea Stimularea
scrisoarea de la Zâna Toamnă. Conversația Imagine Zâna Toamnă Frontal interesului pentru
Citeşte scrisoarea de la Zâna Demonstraţia activitate
Toamnă.
3. Actualizarea Se va realiza printr-o scurtă
cunoștințelor conversație, vom reactualiza
învățate cunoștintele despre anotimpul
anterior toamna dar şi despre alte poveşti Conversația Aprecieri globale
învăţate de copii. Frontal

4. Anunțarea Astăzi, voi citi povestea „Povestea


temei și a legumelor lăudăroase”,de
obiectivelor Vladimir Colin, din care veți afla Explicaţia Frontal
ce au pățit legumele , apoi vom Conversaţia
realiza un borcan cu legume de
toamnă.
5. Prezentarea DLC-“Povestea legumelor Repetă titlul
noului conținut lăudăroase”, de Vladimir Colin. poveştii;
şi dirijarea Copiii vor fi anunțați că li se va
învăţării prezenta povestea, și că vor trebui
să fie atenți.
Voi prezenta conținutul poveștii Conversația
clar, coerent și expresiv, folosind
un ton și o mimică adecvată.
Vocea va fi modelată pentru a
imita personajele, nuanțând astfel
expunerea în funcție de stările
afective pe care le implică
povestirea. Frontal
Se va urmări succesiunea Participă la
momentelor principale: Imagini poveste familiarizarea cu
1.Gospodina a făcut cumpărături.
textul;
2. Legumele din coș au început să
se laude și să se certe care e mai
bună.
3. Gospodina a gătit mâncare din
toate legumele, în afară de ardeiul
iute. Expunerea
4. Ardeiul iute a fost mâncat de Ascultă povestea;
bunic.
Explicarea cuvintelor necunoscute
o voi face pe parcursul povestirii.
Explic copiilor proverbul „Lauda
de sine, nu miroase a bine” pe
înțelesul lor, cu cuvinte accesibile. Exerciţiul
„Nu trebuie să ne lăudăm
niciodată că mie nu mi se întâmplă Demonstraţia Îşi însuşesc
un anumit lucru, nu am pățit ceva
rău, pentru că mai devreme sau cuvintele noi,
mai târziu și mie îmi vine rândul, mimica şi
exact cum a pățit și ardeiul iute din expresivitatea
povestea noastră.” redării poveştii;
Explicarea cuvintelor
necunoscute:
-lăudăros = mândru, cu nasul pe
sus;
-gospodină = femeie harnică;
-îngrămădite = înghesuite;
-prăpădit = neastâmpărat;
6. Fixarea noului Fixarea povestirii se face cu Conversația Frontal
conţinut ajutorul exploziei stelare, punând Răspunsul corect la
pe fiecare colț al stelei câte o întrebări;
imagine reprezentativă
răspunsului. Exercițiul Imagini reprezentative
din poveste
Cum?

Individual
Când?
De ce?
Explozia
Stelară
Cine? Unde?

„Unde a fost gospodina după


cumpărături?” („...la piață.”)
„De ce s-au certat legumele?”
(„...erau îngrămădite și nu aveau
loc.”)
„Când a spălat gospodina
legumele?” („...înainte să le pună
la fiert.”)
„Cine a rămas nefiert?”
(„...ardeiul iute.”)
„Cum era ardeiul cel mic la gust?”
(„...iute.”)
Tranziție:
Bat din palme, clap, clap,clap
Din picioare, trap,trap,trap
Ne învârtim, ne răsucim Exerciţiul
Și la mese noi pornim. Frontal
7. Obţinerea DOS – „Borcanul cu legume”-
performanţei lipire
INTUIREA MATERIALELOR
DE PE MĂSUȚE Frontal
-Ce materiale sunt în faţa Conversaţia
Ascultă cu atenţie
voastră?–lipici,legume,frunze,
şablon borcan,carton colorat sarcinile de lucru
INTUIREA MODELULUI
EDUCATOAREI
Le voi solicita copiilor să închidă
ochii timp în care voi aduce în Observaţia
fața lor modelul pregătit de mine.
-Ce este lipit pe foaia mea?-un Lipici,carton,legume,
borcan cu legume Demonstraţia Şablon oală
EXPLICAREA ȘI Exerciţiul
DEMONSTRAREA
ETAPELOR.
„Dragii mei, pentru realizarea
acestei teme vom proceda în felul
următor: lipim șablonul borcan pe
cartonul colorat, apoi lipim Observaţia
legumele în interiorul borcanului.
La final decorăm borcanul, lipind Frontal
frunze colorate. Execută exercițiile
Exerciții de încălzire a mâinilor de încălzire
și a degetelor:
Înainte de a începe lucrul, haideți
să ne încălzim mâinile:

Închid pumnii și-i Expunerea Frontal


desfac Palmelor pe plac
le fac Unu, doi, unu, doi
Faceți toți la fel ca noi.
Demonstratia
Bat din palme ușor Individual
Bat din palme de cu zor
Unu, doi, unu, doi
Faceți toți la fel ca noi.
REALIZAREA PROPRIU-
ZISĂ A TEMEI Enumerarea
Copiii realizează lucrarea propriu- etapelor de lucru
zisă, respectând etapele și
cerințele. Lipirea în ordinea
prezentată a tuturor
elementelor primite.
Exerciţiul

Le solicit copiilor să spună care a


fost tema activității de astăzi și
pentru cine am realizat acest
lucru? Denumirea temei
Evaluarea activității
Se face de către educatoare,dar şi
de către copii apreciind fiecare
lucrare în parte.
8. Feed-back Voi face aprecieri colective şi
individuale cu privire la modul în
care s-au desfăşurat toate Turul galeriei Aprecieri
activităţile. Recompense
9. individuale şi
Evaluarea Conversaţia
activității În încheiere se va desfăşura jocul colective:”Bine!”
de mişcare: „Coşul toamnei” și „Bravo, dragii
„Ghicește ce ai gustat!” -joc Scaune Frontal mei!”
senzorial Coş
Conversaţia Legume Individual
10. Încheierea Explicaţia Fructe
activităţii Exerciţiul
Povestea legumelor
lăudăroase
De Vladimir Colin

Într-o zi de toamnă gospodina s-a dus la piaţă să facă cumpărături. Şi-a încărcat coşul cu de toate:
ceapă, cartofi, ardei, morcovi, roşii, pătrunjel, varză.
Legumele din coş au început să se certe între ele pentru că erau îngrămădite, că nu aveau loc,
că fiecare ar fi vrut să stea deasupra, la aer. Ardeiul iute, fiind mai mititel se simţea destul de bine şi
spuse:
- Ce tot vă certaţi? Aveţi puţină răbdare, că în oală o să aveţi destul
loc, când o să fiebeţi. Apoi interveni gogoşarul, fratele ardeiului iute:
-Tu să taci frăţioare! Nu vezi ce mic şi prăpădit eşti? Parcă n-ai frate cu mine şi cu ardeiul galben.
-Lasǎ -l în pace pe fratele nostru, că-i mic şi nu ştie ce spune- zise ardeiul galben.
Şi tot certându-se între ei, gospodina a ajuns acasă şi a aşezat legumele pe masǎ pentru a le spăla, curăţa
şi pune la fiert.
Când s-au văzut pe masă fiecare a început cu lauda; morcovul a zis că el e cel mai dulce şi
mustăcios, gogoşarul că-i gras, roşu şi gustos, varza că-i cea mai înfoiată şi frumoasă.
Atunci ardeiul iute, cum n-avea astâmpăr interveni şi spuse:
-Nu vă mai certaţi, că-n oală o să ajungeţi şi-o să fierbeţi de n-o să vă mai vedeţi.
Gospodina a spălat legumele, le-a curăţat şi în oală le-a tocat. Când ciorba a fost gata, a fost
pusă în farfurii la răcit. Cum nu se mai auzea nimic, ardeiul iute, ca să nu tacă, a început să întrebe.
-Ce staţi supărate, nu mai aveţi glas? Aţi râs de mine că sunt mititel dar eu tot proaspăt am rămas, nu ca voi
nişte legume fierte.
Şi nu bine a terminat vorba că bunicul l-a şi luat şi din el a
muşcat, apoi a exclamat: Vai, ce ardei mititel!! Dar e iute, vai de
el!
Ș i așa s-a s-a terminat povestea noastră cu legumele lăudăroase , după cum spune și proverbul: "Lauda de
sine nu miroase a bine!"
Dragi copii,

Mă numesc “Toamna”,sunt una dintre cele patru fiice ale anului, deşi astăzi am promis doamnei educatore că vin la
grădiniţă,am auzit că voi sunteţi acasă şi de aceea i-am trimis această scrisoare.Între timp să ştiţi că am foarte multă treabă,alerg toată
ziua prin grădini,prin livezi,pe câmp-vreau să ajut oamenii să-şi strângă repede recoltele pentru că după mine, ştiţi voi cine vine?
Da…..iarna,o altă soră a mea,şi până atunci toate fructele şi legumele trebuie să fie strânse şi puse la păstrare.
Ca să nu fiţi supăraţi că nu am reuşit să ne vedem v-am trimis o poză cu mine,iar cu ajutorul ei,eu voi fi alături de voi şi voi
auzi şi vedea câte lucruri ştiţi despre mine.

Vă iubesc pe toţi!

„Toamna”

S-ar putea să vă placă și