Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC

Data: 09.04.2019

Propunător: Ciuhan (Muscălița) Luminița-Maria

Cadru didactic: Profesor învățământ preșcolar Mihaela Robu

Unitatea de învățământ: Grădinița cu Program Prelungit GULIVER Suceava

Nivel de vârstă/Grupa: Nivel II/grupa mare Albinuțele

Tema anuală: Când, cum și de ce se întâmplă?

Tema săptămânii: În pas cu timpul

Categoria activității de învățare: Activități de dezvoltare personală (ADP)

Denumirea activității: Întâlnirea de dimineață

Elemente componente:

 Salutul

 Prezența

 Calendarul naturii

 Regulile grupei

 Noutatea zilei

 Activitatea de grup

 Mesajul zilei

 Gimnastica de înviorare!

Scopul activității: Stimularea comunicării si interrelaționării in cadrul grupului, aprofundand cunostinte


despre lucrul manual:țesut, cusut, împletit,etc, realizat de către cei mai învârstă decât ei.

Obiective operaționale:

1. Să formuleze un salut către unul sau mai mulți colegi

2. Să denumească anotimpul în care ne aflăm, descriind caracterisitici ale vremii

3. Să specifice ziua săptămânii din momentul activității

4. Să execute acțiunile motrice sugerate de povestea educatoarei


Strategii didactice:

1.Metode și procedee: observația, explicația, conversația, exercițiul, demonstrația.

2.Resurse materiale: panoul cu ”Întâlnirea de dimineață”

3. Forme de organizare: frontal

Bibliografie: MECT, ”Curriculum pentru învățământul preșcolar”, București,

SCENARIUL ACTIVITĂȚII

Copiii intră în sala de grupă și vor fi salutați de educatoare :”Bună dimineața, albinuțelor!”, iar
aceștia vor răspunde și se vor așeza pe scăunele în semicerc. Aceștia se vor saluta unul pe celălalt
folosind un apelativ, de exemplu:”Bună dimineața , albinuță fericită!“ Astfel exprimându-și emoțiile și
interacționând cu ceilalți. Identificarea copiilor prezenți va fi realizată de educatoare împreună cu
copiii.Educatoarea va face prezența iar copiii vor trebuii să răspundă prezent .Copiii își doresc să
exprime impresii în legătură cu vremea de afară ,de aceea este ales meteorologul de serviciu care va
prezenta vremea. Informațiile oferite colegilor și discuțiile se vor referi la temperatură, prezența sau
absența soarelui ,apariția unor fenomene specifice anotimpului în care ne aflăm. De asemenea ,copiii
spun în ce anotimp ne aflăm ,data și luna ,dar și cum trebuie să ne îmbracăm în această perioadă. Se vor
reaminti regulile grupei stabilite la începutul anului școlar prin intermediul conversației.

După reamintirea regulilor copiii dansează veseli pe o melodie cunoscută :”Dacă vesel se trăiește”
,pentru a face puțină gimnastică și exerciții ,dar si pentru a le da acestora o stare de bine. Educatoare îi
întreabă pe copii dacă au văzut vreodată un război de țesut sau furcă cu fus, astfel le prezintă materiale
pe care le foloseau bunicii pentru a-și realiza îmbrăcămintea și obiectele casnice, evidențindu-se evoluția
ce a avut loc odată cu trecerea timpului-mesajul zilei:În pas cu timpul!
ACTIVITATE INTEGRATĂ
PROIECT DIDACTIC
Data: 09.04.2019
Propunător: Ciuhan (Muscălița) Luminița-Maria
Unitatea de învățământ: Grădinița cu Program Prelungit GULIVER Suceava
Nivel de vârstă/Grupa: Nivel II/grupa mare ALBINUȚELE
Tema anuală: Când, cum și de ce se întâmplă?
Tema săptămânii: În pas cu timpul
Categoria activității de învățare: Activitate integrată
Componente ale activității integrate: Activități pe domenii experențiale (ADE)
Denumirea activității: Țesutul, cusutul și împletitul de altădata

Elementele activității:

 DOS: “Prosoape tradiționale” lipire, îmbinare, lucru manual cu acul de plastic.


 DȘ: ”La magazin” – joc didactic.

Scopul: Dezvoltarea și îmbogățirea cunoștințelor cu privire la activitățile pe care le desfășurau


bunicii lor , de țesut, cusut,etc , și activitățile care se desfășoară în prezent, accentual fiind pus
pe evouția ce are loc, transmiterea de mesaje simple, apelând la formulele de politețe: “Bună
ziua!, Vă rog frumos!, Mulțumesc!, Cu plăcere!, Vă recomand!, Ce doriți?, La revedere! Aș dori,
precum si exersarea deprinderilor de fixare a paietelor și mânuirea acului cu ață pe foaia buretată
pentru a realiza un prosop traditional.

Obiective operaționale:

1. Să utilizeze cu ușurință tehnica de a coase cu acul.

2. Să identifice uneltele pe care le foloseau bunicii pentru lucrul manual.

3. Să construiască propoziții simple și dezvoltate corect construite gramatical;

4. Să găsească diferențe între lucrul manual din trecut și cel prezent.

5. Să numere crescător/descrescător numărul prosoapelor tradiționale.

6. Să utilizeze corect tehnica de lipire cu lipici în lucrarea dată .

7. Să adune/scadă prețurile prosoapelor tradiționale.


STRATEGII DIDACTICE:

Metode și procedee : conversația , observația , povestirea, munca independentă, explicația,


demonstrația.

RESURSE MATERIALE:hârtie buretată, ață mohair, paiete, fus și furcă de tors, goblen, camașă
tradițională, andrele , prețuri pentru prosoape.

FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, în perechi.

BIBLIOGRAFIE:

Ezechil ,Liliana,Păieși Lăzărescu,Mihaela, Laborator preșcolar,V&I INTEGRAL,2015

MECI,Curriculum pentru învățământ preșcolar,2008

Sarcina didactică: Copiii trebuie să respecte succesiunea operaţiilor într-un proces de


cumpărare, cercetarea şi preluarea produselor, achitarea costului, folosind formulele de adresare
corespunzătoare acțiunilor desfășurate în vederea cumpărării unui prosop tradițional de la
magazin.

Regulile jocului:
1. Aceștia vor veni în față câte doi, unul în calitate de vânzător, iar celălalt de cumpărător.
2. Copilul “cumpărător” trebuie să salute politicos vânzătorul, să privească cu atenţie florile, să
le aleagă pe cele care îi convin ,exprimându-se în propoziţii, folosind formulele: “Bună ziua, Vă
rog frumos, Aș dori…, Mulțumesc, La revedere!”
3. Copilul “vânzător” trebuie să răspundă prompt la toate întrebările cumpărătorului şi să-l
servească cu grijă. De asemenea el va trebui să se adreseze apelând la formulele: “Bună ziua!, Cu
ce vă pot ajuta?, Mai doriți și altceva?, Vă recomand..., La revedere, Vă mai așteptăm pe la noi!”

Etapele jocului didactic


1. Explicarea și demonstrarea jocului : Li se explică copiilor ce au de făcut pe parcursul jocului
și li se arată cum trebuie să procedeze.
2. Jocul de probă : Se realizează un joc de probă în care copiii vor înțelege mai bine ce au de
făcut. Jocul de probă va fi realizat de educatoare.
3. Desfășurarea jocului propriu zis : Se desfășoară jocul propus de educatoare
Elemente de joc: Grupa de copii aprobă prin aplauze comportamentul şi atitudinile corecte.
SCENARIUL ACTIVITĂȚII

Copiii intră în sala de grupă și sunt invitați să se așeze pe scăunele. În sala de grupă se află un
cufăr cu lucruri de la bunica și un mesaj transmis, de supărare. Bunica este foarte supărată că
timpul a trecut, oamenii s-au modernizat foarte mult, iar ei înca îi mai trebuiesc niște prosoape
tradiționale și i-a rugat pe cei mici, din grupa albinuțelor să o ajute. Îi întreb pe copii dacă sunt de
accord să realizeze pentru bunicuță aceste prosoape. Copiii acceptă, iar eu le prezint frontal ceea
ce au de făcut pentru a înțelege fiecare, ca mai apoi să se îndrepte către măsuțe. La masă fiecare
copil are câte o hârtie buretată, cu mici forme realizată prin care trebuie să introducă cu acul de
plastic, ața de mohair și să lipească, pentru décor paiete și diferite ornamente. Înainte de a se
trece la lucru, se încățzesc mânuțele.

După realizarea prosoapelor tradiționale, acestea vor fi expuse la panou. Copiii vor selecta
dintre toate, cinci prosoape pe care le vor vinde, dându-le câte un preț, de la 1 leu la 10 lei, în
funcție de frumusețea acestuia. Prosoapele le expunem la magazine, unde se realizează un joc de
rol între copii. Copiii trebuie să respecte succesiunea operaţiilor într-un proces de cumpărare,
cercetarea şi preluarea produselor, achitarea costului, folosind formulele de adresare
corespunzătoare acțiunilor desfășurate în vederea cumpărării unui prosop tradițional de la
magazin. Aceștia vor veni în față câte doi, unul în calitate de vânzător, iar celălalt de
cumpărător. Copilul “cumpărător” trebuie să salute politicos vânzătorul, să privească cu atenţie
florile, să le aleagă pe cele care îi convin ,exprimându-se în propoziţii, folosind formulele: “Bună
ziua, Vă rog frumos, Aș dori…, Mulțumesc, La revedere!”. Copilul “vânzător” trebuie să
răspundă prompt la toate întrebările cumpărătorului şi să-l servească cu grijă. De asemenea el va
trebui să se adreseze apelând la formulele: “Bună ziua!, Cu ce vă pot ajuta?, Mai doriți și
altceva?, Vă recomand..., La revedere, Vă mai așteptăm pe la noi. Le voi prezenta etapele
jocului.

La sfârșitul activității le mulțumesc copiilor pentru ajutor, în numele bunicii și le împart câte
o bombonică.
Strategii didactice

Nr. Etapele Conținutul Evaluare


Metode și Mijloace de
Crt. Activității științific procedee învățământ

Pentru o desfășurare bună Observarea


a activității se aerisește comportamentului
sala de grupă, se copiilor
Moment aranjează scăunelele în Mobilierul
semicerc, se pregătește
1. Organizatoric materialul necesar și se
introduc copiii în liniște
în sală. Copiii se așează
pe scăunele.
În sala de grupă copiii
găsesc un cufăr în care
găsesc materiale vechi
2. Captarea atenției folosite de bunica. Conversația Cufăr Observarea
Cufărul este trimis cu un comportamentului
mesaj de supărare și cu o Fus copiilor
rugăminte din partea
Camașă
bunicii, de o ajuta să mai
tradițională
aibă în șifonierul ei niște
prosoape tradiționale. Andrele

Goblen

Educatoarea anunță copiii


că astăzi vor vorbi despre
activitățile pe care le
aveau bunicii în trecut și Conversația Observarea
despre cum au evoluat comportamentului
3. Anunțarea temei ele. copiilor
Le prezint copiilor cele
găsite în cufăr: furca de
Prezentarea țesut, goblenul, camașa Povestirea
conținutului și tradițională, andrelele.
dirijarea învățării Le prezint ceea ce au de
făcut la măsuțe, înainte
4. de asta, rugându-i să-și Fus
încălzească mânuțele.
Explicația Furcă de tors
La masă fiecare copil are
câte o hârtie buretată, cu Goblen
mici forme, prin care au
de introdus acul cu ață de Andrele
mohair pentru a realiza
un prosop tradițional, Problematizarea
cerut de bunica. Copiii
mai au pe masă și paiete
pe care le vor lipi pentru
a decora cât mai frumos.
După finalizarea
prosoapelor tradiționale, Exercițiul
acestea vor fi expuse la
panou. Copiii vor selecta
dintre toate, cinci
Hârtie buretată
prosoape pe care le vor
vinde, dându-le câte un Imagini cu Paiete Capacitatea de a
preț, de la 1 leu la 10 lei,
aspecte din denumi culorile
în funcție de frumusețea Pietricele de
acestuia. Prosoapele le poveste
lipit
expunem la magazine,
unde se realizează un joc Capacitatea de a
de rol între copii. Copiii respecta măsurile
trebuie să respecte
succesiunea operaţiilor de lucru estetic
într-un proces de
cumpărare, cercetarea şi
preluarea produselor, Conversația Observație
achitarea costului, sistematică
folosind formulele de
adresare corespunzătoare
acțiunilor desfășurate în
vederea cumpărării unui Capacitatea de a
prosop tradițional de la formula o
magazin. Aceștia vor impresie
veni în față câte doi, unul
în calitate de vânzător, iar
celălalt de cumpărător.
Copilul “cumpărător” Capacitatea de a
trebuie să salute politicos intui dimensiunea
vânzătorul, să privească unui obiect
cu atenţie florile, să le
aleagă pe cele care îi Bani falși
convin ,exprimându-se în
propoziţii, folosind Capacitatea de
formulele: “Bună ziua, plasare a unui
Vă rog frumos, Aș Prețuri pentru
obiect într-o
dori…, Mulțumesc, La produse
Explicația categorie dată
revedere!”. Copilul
“vânzător” trebuie să
răspundă prompt la toate
întrebările
cumpărătorului şi să-l
servească cu grijă. De Problematizarea
asemenea el va trebui să
se adreseze apelând la
formulele: “Bună ziua!,
Cu ce vă pot ajuta?, Mai
doriți și altceva?, Vă Exercițiul Lipici
recomand..., La revedere,
Vă mai așteptăm pe la
noi. Le voi prezenta
etapele jocului.

Voi face aprecieri


generale și individuale
asupra modului de Aprecieri
participare la activitate și Recompense generale
Evaluare Bomboane
voi oferi copiilor și individuale
5. recompense (bomboane).

S-ar putea să vă placă și