Sunteți pe pagina 1din 2

Proiect de lecţie

Instituţia:
Clasa a IVa
Obiectul: Educaţie civică
Unitatea de învăţare: Relaţiile dintre oameni în cadrul grupului
Subiectul: Despre competiţie şi colaborare
Motivaţia: Lecţia vizează dezvoltarea relaţiilor în cadrul grupurilor sociale. Având ca punct de
plecare valorile morale însuşite în anii precedenţi, se urmăreşte dezvoltarea şi manifestarea
atitudinilor favorabile referitoare la raporturile de competiţie şi colaborare dintre elevi.
Obiective operaţionale:
La sfârşitul orei elevii vor fi capabili:
O1: să redacteze o scurtă compunere valorificând termenii cheie daţi în avans;
O2: să lucreze în perechi pentru a-şi prezenta compunerile şi a evidenţia elementele comune şi
diferite;
O3: să citească pe fragmente textul din manual, notând reacţii şi observaţii proprii;
O4: să diferenţieze noţiunile competiţie şi colaborare, cuprinzând trăsăturile lor definitorii în
cvintete;
O5: să formuleze reflecţii critice referitoare la probleme etice controversate (ex: Este bine să-i
oferi unui coleg caietul ca să-şi copieze tema?)
Condiţii prealabile: elevii au cunoştinţe anterioare despre valorile morale şi despre faptul că
fiecare persoană posedă valori morale; elevii sunt capabili să formuleze enunţuri simple pro sau
contra, în vederea soluţionării unor aspecte sociale dihotomice.
Evaluare:
- Analiza compoziţiilor realizate cu termenii daţi în avans;
- Observarea comportamentului de cooperare
- Analiza posterului efectuat de fiecare grup;
- Analiza profunzimii răspunsurilor la întrebările dilematice
Metode didactice: Termeni cheie daţi în avans, SINELG, învăţarea prin cooperare, Argumente
pro şi contra, cvintetul
Resurse materiale şi temporale: o oră; marker, foi A4, tabla, creta, manualul
Desfăşurarea lecţiei:
Evocare:
Se scriu pe tablă termenii cheie: împreună, concurs, echipe, singur, satisfacţie. Elevii vor
elabora un text de tip compunere narativă utilizând aceşti termeni. Se discută în perechi
conţinutul compunerii si se evidenţiază asemănările şi deosebirile dintre textele elaborate. Elevii
vor fi ghidaţi de întrebarea: Ce fel de situaţie a fost evocată: de competiţie sau de colaborare?

Realizarea sensului:
Colectivul clasei este organizat în două grupe mari. Prima grupa va lucra individual, a doua în
perechi. Elevii vor trebui să rezolve individual sau în perechi un puzzle de dificultate medie.
După finalizarea secvenţei, elevii vor schimba rolurile, astfel că elevii care au lucrat individual
să lucreze în a doua secvenţă în perechi şi invers.
La finalizarea celei de-a doua secvenţe, elevii reflectează asupra situaţiei pe care au preferat-o si
vor justifica răspunsul.
Pe baza răspunsurilor elevilor, se formulează concluzii cu privire la avantajele şi dezavantajele
competiţiei respectiv ale colaborării.
Se citeşte textul din manual, folosindu-se metoda SINELG. Se explică termenii noi: competiţie
şi colaborare.

Reflecţia:
Clasa este organizată în grupuri de câte 4 elevi şi se distribuie rolurile: coronometror, facilitator,
sintetizator, raportor. Se formulează întrebări binare de tipul:
Este bine să-i oferi unui coleg caietul ca să-şi copieze tema?
Este bine să te oferi să faci un lucru în locul colegului tău, chiar dacă acela ar avea nevoie mai
multă să exerseze acel lucru?
Se dezvoltă o fişă argumentativă de tipul Argumente pro şi contra. Raportorii prezintă
concluziile discuţiilor.

Extindere: Elevii realizează individual un cvintet pe tema Competitorii.

S-ar putea să vă placă și