Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT:
DATA: 11.02.2020
CLASA: a IV-a
PROF.ÎNV.PRIMAR:
ARIA CURRICULARĂ:Om și societate
DISCIPLINA: Educație civică
UNITATEA TEMATICĂ : Lumea copilăriei
SUBIECTUL LECȚIEI: Comportamentul în familie, școală și în grupul de prieteni
TIPUL LECȚIEI: consolidare de abilități si atitudini

COMPETENȚE GENERALE

1. Aplicarea unor norme de conduită în viaţa cotidiană


2. Manifestarea unor deprinderi de comportament moral-civic în contexte de viaţă din mediul cunoscut

COMPETENȚE SPECIFICE

1.3. Explorarea unor norme morale care reglementează relațiile cu ceilalți oameni
2.1. Explorarea unor valori morale care stau la baza relațiilor cu ceilalți oameni
2.2. Recunoașterea unor comportamente moral-civice din viața cotidiană
OBIECTIVE OPERATIONALE

La sfârșitul activității, elevii vor fi capabili:

O1- să identifice comportamentele moral- civice din situațiile prezentate


Obiectivul se consideră realizat dacă elevii identifică cel puțin două comportamente moral- civice din situațiile prezentate
O2- să motiveze necesitatea respectării regulilor de conduită în cadrul grupului școlar și de prieteni
Obiectivul se consideră realizat dacă elevii motivează necesitatea respectării regulilor de conduită în cadrul grupului școlar și de prieteni în cel puțin
trei situații prezentate
O3- să definească următorii termeni: comportament, familie, grup de prieteni/grup școlar, folosind cuvinte proprii;
Obiectivul se consideră realizat dacă toți elevii definesc termenii: comportament, familie, grup de prieteni/grup școlar
O4 – să exemplifice reguli/comportamente moral-civice specifice familiei, grupului de prieteni și grupului școlar;
Obiectivul se consideră realizat dacă elevii exemplifică cel puțin două reguli/comportamente moral-civice specifice familiei, grupului de prieteni și
grupului școlar

STRATEGII DIDACTICE:

RESURSE PROCEDURALE: conversaţia, explicaţia, observatia,problematizarea, exerciţiul,


RESURSE MATERIALE: text-suport, prezentare Power-Point, fișe de lucru, fila de jurnal, , emoticoane, planșe pentru activitatea pe grupe,stimulente
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual,pe grupe, în perechi
RESURSE TEMPORALE: 45 min.
RESURSE UMANE: 29 elevi

BIBLIOGRAFIE:
-Programa şcolară pentru clasa a IV-a, MEN, 2014;
-Suport de curs “Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea competenţelor cheie la şcolarii mici
-T. Pitila, C. Mihailescu- Educatie civica, Ed. Aramis, Bucuresti, 2016
DESFĂȘURAREA LECȚIEI

Momentele Ob. Conținutul lecției Strategii Evaluare


lecției Op didactice
Metode și Forme de Mijloace de
procedee organizare învățământ

Moment Se asigură condiţiile necesare desfăşurării Conversația Frontal Observarea


Organizatoric activităţii. comportamentului
2’ Se asigura materialul didactic necesar bunei inițial
desfăşurări a activităţii.
Întâlnirea Se dirijează o conversatțe pe urmatoarele teme:
de Salutul
dimineață Prezenta
10’ Repere temporale Observarea
(anotimpul, ziua din săptămână, Conversația Frontal Flipchart comportamentului
data, luna, anul) inițial
Calendarul naturii
Mesajul zilei
Ia aminte, copile!
Faptele grăiesc mai apăsat decat
vorbele

Captarea Se atrage atenția asupra unui răvaș- filă din Conversația Frontal Răvașul- filă din Observare
atenţiei jurnalul unui copil.(Anexa 1) jurnalul sistematica
5’ „Jurnalul meu drag, copilului
Am fost intr- o situatie dificilă tare !
Îi promisesem mamei că nu o să fac vreo pozna Observația
cât timp sunt la școală.
Toate ar fi fost bune și frumoase dacă nu s-
ar fi spart acel ghiveci de flori și dacă nu aș fi Explicația
lovit-o pe colega mea de bancă...
Mama a fost foarte suparata pe mine! Nu
am stiut deloc cum să procedez...!...până când
am descoperit un film despre o clasă de elevi.....

Se prezintă PPT-ul din Anexa 2


Copiii descoperă că personajul care și-a PPT
așternut gândurile, framântarile pe acea foaie de
jurnal este de fapt Mișenka, personajul lecturii
Acadeaua” de N.Nosov, iar imaginile prezentate
îi reprezintă chiar pe ei de-a lungul claselor
primare.
Se propune elevilor să descopere de ce ei l-ar
ajutat să își îndrepte comportamentul.

Anunţarea temei Odată acceptată provocarea și discutate


şi enunţarea urmările în cazul în care nu l-ar ajuta pe copil, se
obiectivelor aduce la cunostinta elevilor titlul lectiei: Conversația Frontal
3’ Comportamentul în familie, în școală și în
grupul de prieteni
Se explică în termeni accesibili elevilor Observare
obiectivele urmărite pe parcursul activității: ce sistematica
norme și valori morale trebuie respectate în
relațiile cu familia, prietenii și colegii, să
recunoască și să interpreteze comportamente
săvârșite în cadrul grupului școlar și de joacă și
în cadrul familiei.
Se scriu data si titlul lecții pe tablă.

Dirijarea Citim si dezbatem! Conversația Frontal Manual digital,


învăţării Se prezintă la videoproiector imagini pag.36
20’ sugestive.
1. Ce vad?
O1 2. Ce aud?
3. Ce simt? Explicaţia Imagine power-
Elevii sunt solicitați să recunoască point
momentele descrise în imagini și să evidențieze Emoticoane Aprecieri
comportamentul copiilor. verbale
Fiecare elev ridică emoticonul pe care ei
O2 consideră că se potrivește situației prezentate. Exerciţiul
Se propune citirea fragmentului lecturii “Trei
prieteni”(Anexa 3)
Corectare unde este
O4  Ce parere ai despre comportamentul lui Frontal cazul
Misenka?Dar despre atitudinea lui Sebi?
Dar a lui Darius? Observatia
 Îsi dă Mișenka seama că a greșit?

Din discutiile purtate, se vor desprinde câteva


idei esențiale: Individual
Notiunea de comportament se refera la
modalitatea de a acționa și de a reacționa, prin
fapte sau verbal, în anumite împrejurări. Plansă Evaluare continuă
O3 În școală și în grupul de prieteni, Frontal
comportamentul se poate manifesta prin: Problematizarea

respect, sau: situații conflictuale.


situatii afectiune, ceartă
colaborare,
ajutor,
cinste, Explicaţia
ocrotire
Asigurarea Se propune elevilor să noteze pe post-it trei Explicaţia Individual Post-it Aprecieri verbale
feed-back-ului calități/abilități sau alte lucruri pe care sunt
3’ O3 pregătiți să le dăruiasca colegilor/prietenilor, fără Munca indepen- Corectare unde este
să aștepte recompense și să le lipească pe planșa denta Frontal Flipchart cazul
de flipchart.
Obsevare sistematica

Aprecieri finale Se fac aprecieri globale și individuale cu Conversația Frontal Aprecieri verbale
2’ caracter motivant privind participarea elevilor la
desfășurarea lectiei.

ANEXA 3
Trei prieteni

În ziua aceea, Mișenka a fost foarte indisciplinat la școală.


Mai întâi a lovit-o pe Denisa, pe Roberta a tras-o de codițe,iar lui Darius i-a pus piedică.În timpul orei de matematică a
cântat și a aruncat cu avioane prin clasă,iar la ora de sport a încălcat aproape toate regulile jocului de fotbal.
În toată această agitație a făcut ce a făcut și și-a pierdut pachețelul cu mâncare. În recreația mare, toți copiii mâncau, numai
Mișenka stătea mai la o parte și se uita.
– De ce nu mănânci? îl întrebă Sebi.
– Mi-am pierdut pachețelul cu mâncare.
– Foarte rău! făcu Sebi, mușcând dintr-o felie mare de pâine albă. Până la masă mai e mult!
– Dar unde l-ai pierdut, îl întrebă Denisa.
– Nu știu, șopti Mișenka și-i întoarse spatele.
– Vezi, dacă-ți pui pachețelul în buzunar, în loc să-l pui în servietă? îl dojeni Denisa.
Numai Darius nu-l întrebă nimic. În schimb, se apropie de el, rupse în două felia lui de pâine cu unt și-i întinse una din bucăți
prietenului său.
– Hai, Mișenka, mănâncă și tu!
Jurnalul meu drag,

Am fost într-o situație dificilă


tare !
Îi promisesem mamei că nu o să
fac vreo pozna cât timp sunt la școală.
Toate ar fi fost bune și frumoase
dacă nu s-ar fi spart acel ghiveci de
flori și dacă nu aș fi lovit-o pe colega
mea de bancă...
Mama a fost foarte suparata pe
mine!
Nu am știut deloc cum să
procedez!...până când am descoperit
un film despre o clasă de elevi.....

S-ar putea să vă placă și