Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic

Propunător. Inst. Țele Nicolae


Școala cu clasele I-IV
Calomfirești, jud. Teleorman
Clasa I – perioada abecedară

Aria curriculară: Limbă și comunicare


Disciplina: Limba și literatura română
Conținutul învățării: Sunetul si litera D
Tipul lecției: Achiziții de cunoștințe
Scopul: Însușirea sunetului și a literei D

Obiective operaționale:
a) Cognitive
- Să asocieze sunetul cu litera
- Să pronunțe corect sunetul nou
- Să citească o serie de cuvinte date la prima vedere
- Să scrie litera de mână
- Să scrie silabe, cuvinte, propoziții.
b) Psiho-motorii
- Să adopte poziția corectă a corpului, a caietului și a stiloului în timpul scrisului
Obiective afectiv-atitudinale
- Să participe cu interes la lecție
- Să coopereze în realizarea sarcinilor

Strategii didactice:
a) Metode și procedee: conversația, explicația, metoda fonetică, analitico-sintetică,
predarea integrată, exercițiul, munca independentă.
b) Mijloace de învățare: alfabetarul, abecedarul, planșe ilustrate cu litera de tipar,
planșe ilustrate cu litera de mână, fragmente decupate din ziare,reviste.
c) Forma de organizare: frontală, individuală, pe grupe.

Evaluarea: continuă, prin observare sistematică a elevilor


Desfășurarea lecției
Evenimentele Activitatea învățătorului Activitatea elevilor
lecției
1.Organizarea Asigur ordinea și disciplina necesare Se liniștesc
condițiilor începerii orei de curs Se pregătesc pentru lecție
2.Verificarea Solicit elevilor să deschidă manualul la lecția Deschid manualele.
cunoștințelor pe care au avut-o de citit acasă. Elevii solicitați citesc, ceilalți
anterioare Realizez verificarea citirii prin mai multe urmăresc atenție.
procedee: citire în lanț, selectivă și pe roluri
3.Captarea Spun elevilor o ghicitoare: Ascultă cu atenție.
atenției „Dintr-o carte cu povești Cuvântul cheie este
A ieșit ca prin minune „Degețica”, are patru silabe
O fetiță frumușică și începe cu sunetul „D”.
Cu ochișori de cărbune
S-a ivit pe neașteptate
Dintr-un bobuleț de grâu
Și era atât de mică
Știți cumva numele său?”
Le cer să identifice sunetul inițial al
cuvântului „Degețica”.
4.Anunțarea Anunț subiectul lecției noi și câteva dintre Sunt atenți
subiectului și obiective.
a obiectivelor
5.Dirijarea Prezint planșa ilustrată și port o discuție cu Participă la discuție.
învățării elevii pentru a ajunge la propoziția „Degețica Repetă propoziția, repetă
stă pe o floare.” Cer elevilor să repete cuvântul și îl despart în
această propoziție. Separ cuvântul silabe.
„Degețica” și cer câtorva elevi să-l repete și Recunosc silabele.
să-l despartă în silabe. Pun întrebări pentru Pronunță sunetele din silabă
recunoașterea silabelor și le cer să repete și repetă sunetul „D” de mai
prima silabă. Solicit elevilor să pronunțe multe ori.
fiecare sunet din silabă și să repete primul Descriu litera.
sunet de mai multe ori, apoi să precizeze Dau exemple de cuvinte care
locul sunetului în silabă și în cuvânt. Se încep cu litera „D”.
pronunță cuvântul în întregime și se Elevii numiți recunosc litera
recunoaște propoziția. Prezint planșa cu și o pun pe tabla magnetica.
litera de tipar, o denumesc, și cer elevilor să Compun cuvintele solicitate
repete numele ei. Solicit elevilor să descrie și le citesc.
litera și să dea exemple de alte câteva Citesc coloane de cuvinte în
cuvinte care încep cu litera D. Discut despre gând și cu glas tare.
regulile de folosire a majusculei și apoi Alcătuiesc propoziții.
numesc elevi care să recunoască litera în Descriu litera de mână.
alfabetarul mare și să o așeze pe tăblița Își încălzesc mușchii mici ai
magnetică. Urmează recunoașterea literei pe mâinii și scriu litera conform
fragmentele decupate din ziare sau reviste. cerințelor formulate.
Se compun cuvinte cu ajutorul alfabetului Elevii citesc independent, în
decupat (Dana, Denisa, Dorina, Doru, șoaptă și cu voce tare,
Dunăre). Se citesc de către toți elevii. Se articulează substantivele
deschid alfabetarele și se intuiește ilustrația. date. Alcătuiesc corect
Urmează citirea în gând a cuvintelor din propozițiile.
coloane. Se repetă citirea cu glas tare și se Scriu cuvinte care încep cu
alcătuiește câte o propoziție cu fiecare litera „D”.
cuvânt. Pentru ca elevii să uite cititul pe Scriu propoziții model din
silabe se fac câteva exerciții de respirație sau abecedar.
un joc didactic. Prezint planșa cu litera de
mână și cer elevilor să o scrie. Explic regulile
grafice necesare scrierii corecte. Cer elevilor
să o scrie „în aer”, pe bancă, pe palmă, apoi
la tablă. Se fac exerciții de încălzire a
mușchilor mici ai mâinii și se trece la scrierea
ei pe caiete o singură dată. Verific scrierea la
fiecare elev, previn eventualele erori.
Ajut elevii care întâmpină dificultăți. Cer să
scrie trei rânduri cu această literă.
În ora următoare elevii citesc în mod
independent textul din manual. Citirea se
face în șoaptă și în ritm propriu. Urmează
citirea cu voce tare, în ordinea dată în
manual și citirea selectivă.
Solicit elevii la rezolvarea unor jocuri
didactice:
- Să articuleze substantivele date:
dar – darul
dor – dorul
dud - dudul
- Să alcătuiască propoziții anagramate
este Dinu actor
Doru mare este
Explic la tablă cum se realizează legătura
dintre litera nouă și alte litere pentru a putea
scrie cuvinte și solicit elevilor să scrie două
rânduri cu cuvinte. Le solicit să scrie
propoziția „Dinu este actor.”, după modelul
din abecedar.
În încheiere se citește textul din manual.
6.Temă Comunic elevilor tema de lucru pentru acasă Rețin cele spuse.
pentru acasă și anume, să scrie patru rânduri cu litera nou
învățată.

S-ar putea să vă placă și