Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DE ACTIVITATE

Data: 17 ianuarie 2023


Locația: Școala Gimnazială Radu cel Mare,
Găești

Disciplina: Consiliere și dezvoltare personală


Prof. consilier școlar: Păunescu Elena Denisa
Clasa: grup de elevi din clasa a VII-a
Modulul: Dezvoltare socio-emoţională
Tema: Relațiile - ce căutăm și ce oferim
Tipul activităţii: formare de priceperi și deprinderi

Competențe generale: 2. Relaționarea armonioasă cu ceilalți în contexte școlare și extrașcolare


Competențe specifice: 2.1. Manifestarea empatiei în raport cu diferenţele individuale şi de grup
Obiective operaţionale:

La sfârşitul activității, elevul va fi capabil:


2.1.1 : să reflecteze asupra reciprocității relațiilor (de prietenie, de colegialitate) și asupra factorilor care influențează abilitatea de a
iniția/menține aceste relații;
2.1.2 : să identifice nivelul de intercunoaștere/autocunoaștere prin raportare la ceilalți;
2.1.3 : să analizeze comportamentele și atitudinile acceptate/neacceptate într-o relație de colegialitate
1
STRATEGIA DIDACTICĂ:

 METODE ŞI PROCEDEE:
explicaţia didacticǎ, conversaţia, exercițiul, expunerea, exercițiul, brainstorming, observarea sistematicǎ şi
independentǎ
 MIJLOACE ŞI MATERIALE:
Tablă, cretă, coli de hârtie, post it-uri.
 FORME DE ORGANIZAREA ACTIVITĂȚII:
frontal, individual

BIBLIOGRAFIE:

1. Paraschivoiu, C.E., Hodoș ,C. Tudor, V. (2005) – Viitorul începe azi. Ghid metodologic de orientare și consiliere școlară,
Editura Magister, Casa Corpului Didactic, Sibiu

Durata: 40 min

2
Desfășurarea activității Strategia didactică
Momentele
T OO Activitatea Forme de
activității Activitatea profesorului Metode Mijloace
elevilor organizare

1. Moment 1’ Pregătirea materialelor didactice, stabilirea Se pregătesc conversaţia


contactului vizual. pentru activitate.
organizatoric

Ascultă povestea,
2. Spargerea gheții 5’ Se realizează cu ajutorul poveștii Spune-mi ce dai ca sunt atenți,
să-ți spun ce primești (Anexa 1) răspund conversația Frontal
întrebărilor

Ascultă, sunt atenți


Astăzi o să vorbim despre relații, în special despre expunerea Tablă
3. Anunțarea temei relațiile de colegialitate și cele de prietenie. La
1’ Frontal
sfârșitul acestei ore o să vedeți cât cât de bine vă
cunoașteți prietenii/colegi, ce aveți de oferit într-o
relație și ce vă așteptați să primiți.

4. Desfășurarea 20’ O1 a)Profesorul consilier școlar împarte clasa în 5


activității grupe iar fiecărui grup îi revine sarcina de a-și Ascultă, citesc brainstorming tablă Frontal
oferi un nume care să reflecte ceea ce înseamnă citatele, participă conversația,
pentru ei o relație/ cu ce asociază acest cuvânt. oferind expunerea
Un reprezentant al grupului va argumenta alegerea răspunsuri, Individual
făcută. argumentează
3
b) Fiecare grup va fi solicitat să completeze Fișa
nr.2 : „Despre prietenie”

4
Frontal

Ascultă, citesc
citatele, participă
Profesorul scrie pe tablă cuvintele/expresiile pe care
la conversație.
elevii le-au asociat cu relațiile de prietenie/de
conversația,
colegialitate și discută cu elevii alegerile făcute.
expunerea, Frontal
observarea
sistematicǎ şi
independentǎ

Elevii răspund,
participă la
discuție. conversația, tablă
Profesorul consilier școlar grupează elevii
02 observarea Frontal
câte doi (poate păstra locurile pe care aceștia
sistematicǎ şi
le au în bancă) și se începe exercițiul de
independentǎ
intercunoaștere Cine este cel de lângă mine?
Specificându-se faptul că intercunoașterea
Citesc situațiile,
este foarte importantă atât în stabilirea
răspund
relațiilor cât și pentru menținerea acestora.
întrebărilor. conversația, Individual
exercițiul,
observarea
sistematicǎ şi
independentǎ

5. Obţinerea Elevii sunt rugați să noteze pe post-it-uri ce anume vor


11’
performanţei 03 de la o relație de prietenie, ce anume caută dar și ce
sunt dispuși să ofere. Profesorul consilier școlar alege Răspund, participă
câteva post-it-uri pe care le citește și analizează, cu la discuție.
elevii, observându-se dacă exista vreo diferență prea conversația Frontal
mare între așteptările pe care le au de la prieteni și
ceea ce se sunt dispuși să ofere.

5
6
Tablă,
O1 Se sumarizează cele discutate pe parcursul conversația post-it uri Frontal
O2 activității. Ascultă, participă
O3 la conversație.

Notează pe post it-uri notat impresia referitoare la


6. Evaluarea 2’ activitatea desfășurată Completează explicația Individual
activităţii post-it-il/bilețelul

7
Spune-mi ce dai ca să-ţi spun ce o să primeşti
Era odată un bărbat care stătea la marginea unei oaze la intrarea unei cetăţi din Orientul
Mijlociu. Un tânăr se apropie într-o bună zi şi îl întrebă:
– Nu am mai fost niciodată pe aici. Cum sunt locuitorii acestei cetăţi?
Bătrânul îi răspunse printr-o întrebare:
– Cum erau locuitorii cetăţii de unde vii?
– Egoişti şi răi. De aceea mă bucur că am putut pleca de acolo!
– Aşa sunt şi locuitorii acestei cetăţi, răspunse bătrânul.
Puţin după aceea, un alt tânăr se apropie de omul nostru şi îi puse aceeaşi întrebare:
– Abia am sosit în acest ţinut. Cum sunt locuitorii acestei cetăţi?
Omul nostru răspunse cu aceeaşi întrebare:
– Cum erau locuitorii cetăţii de unde vii?
– Erau buni, mărinimoşi, primitori, cinstiţi. Aveam mulţi prieteni acolo şi cu greu i-am
părăsit.
– Aşa sunt şi locuitorii acestei cetăţi, răspunse bătrânul.
Un neguţător care îşi aducea pe acolo cămilele la adăpat auzise aceste convorbiri şi, pe când
cel de-al doilea tânăr se îndepărta, se întoarse spre bătrân şi îi zise cu reproş:
– Cum poţi să dai două răspunsuri cu totul diferite la una şi aceeaşi întrebare pe care ţi-o
adresează două persoane?
– Fiule, fiecare poartă lumea sa în propria-i inimă. Acela care nu a găsit nimic bun în trecut,
nu va găsi nici aici nimic bun. Dimpotrivă, acela care a avut şi în alt oraş prieteni, va găsi şi
aici tovarăşi credincioşi şi de încredere. Pentru că, vezi tu, oamenii nu sunt altceva decât ceea
ce ştim noi să găsim în ei.

Bibliografie
Iacob, Dana Elena (2020, 24 septembrie). Spune-mi ce dai ca să îți spun ce o să primești (blog).
Disponibil la: https://www.psihologbacau.ro/blog/spune-mi-ce-dai-ca-sa-ti-spun-ce-primesti/,
consultat la data de 10.01.20023
8
Fișa 2
Despre prietenie
1. Cel mai frumos lucru într-o prietenie este:
…………………………………………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………..
Cel mai greu lucru într-o prietenie este:
…………………………………………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………..
2. Când ai un prieten, trebuie să (cum trebuie să ne comportăm când avem prieteni):
…………………………………………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………..
Un prieten adevărat este acela care (calități pe care dorim să le găsim la prietenii noștri):
…………………………………………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………..
3. Este bine sa avem prieteni pentru că (motive pentru care avem nevoie de prieteni):
…………………………………………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………..
Fără prietenie (ce s-ar întâmpla dacă nu am avea prieteni):
…………………………………………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………..
4. Sufăr când prietenul/prietenii mei (situații în care suferim din cauza comportamentelor
prietenilor):
…………………………………………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………..
Am învățat de la prieteni:
…………………………………………………………………………………………………..
9
…………………………………………………………………………………………………..
5. Sunt un bun prieten pentru că:
…………………………………………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………..
Nu sunt un bun prieten pentru că:
………………………………………………………………………
Fișa 3

Cine este vecinul tău?

Răspundeți la următoarele întrebări:

1. Care este sportul preferat al celui de lângă tine?

2. Care a fost vacanţa cea mai frumoasă pe care a avut-o cel de lângă tine?

3. Care este programul TV/jocul preferat al celui de lângă tine?

4. Dacă i-ai dărui o după-amiază neplanificată, cu ce crezi că şi-ar ocupa-o?

5. Dacă ar avea posibilitatea să viziteze orice loc din lume, care crezi că ar fi acela?

6. Care este profesorul lui preferat? De ce?

7. Ce îi place la el însuşi/ea însăși?

8. Dacă cel de lângă tine ar putea fi oricine şi-ar dori (din trecut sau prezent), cine crezi că ar

alege să fie?

9. De ce îi este frică?

10. Trupă/solist/den de muzică favorit

1
0

S-ar putea să vă placă și